Σας αρέσουν τα μαθηματικά;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,891 μηνύματα.
Ακριβώς. Βιβλία. Συζητήσεις με άτομα που έχουν τα ανάλογα ενδιαφέροντα....Βοηθάει και το Internet για την όποια απορία. Από ελληνικά βιβλία έχω να προτείνω (για θεωρία και ασκήσεις)....Από ξενόγλωσσα βιβλία υπάρχει πληθώρα επιλογών, ανάλογα με το τι θες....

Θαυμάζω την όρεξη σας, αν και είστε μόνο μαθητές Γυμνασίου. Συγχαρητήρια!! :P

Αρκεί να μην χαθείτε στο ψάξιμο πολλών βιβλίων. Όλα αυτά τα θέματα (θεωρία αριθμών, αναλυτική γεωμετρία,...κτλ) που αναφέρετε, είναι πάρα πολλά σε υλικό, διότι ανταποκρίνονται κυρίως σε Πανεπιστημιακά πλαίσια..:)..και ίσως τρομάξετε, αν έχετε συνηθίσει την «αρκετή» και «δύσκολη» ύλη των Μαθηματικών του λυκείου.



Υ.Σ.: Θα μπορούσατε να με ρωτάτε όποτε θέλετε για το τι να διαβάζετε ακριβώς (και με ποια σειρά) από τις ατελείωτες θεωρίες των Μαθηματικών...ώστε να μην βαρεθείτε και κουραστείτε, παρατώντας την τόσο αξιέπαινη προσπάθεια που κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Gauss, πάντα, ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο με την Θεωρία Αριθμών.

Τα Μαθηματικά όμως δεν είναι μόνο η Θεωρία Αριθμών. Και φυσικά δεν έχουν ουδεμία σχέση τα Μαθηματικά με τα "μαθηματικά" του σχολείου -στο δεύτερο, ένας από εδώ είχε πει ότι ξύνουν ελάχιστα την επιφάνεια (και σωστά είπε).

Αλλά όποιος αγαπάει πραγματικά τα Μαθηματικά θα ψαχτεί. Δεν θα αρκεστεί καθόλου στη σχολική ύλη.

(Υ.Γ. stavrouli_to, μάθαμε από άλλο φόρουμ ότι πήγες στην κατασκήνωση της ΕΜΕ. Αληθεύει?)

Παράδειγμα έφερα με τον Gauss, φυσικά τα μαθηματικά δεν είναι μόνο θεωρία αριθμών... Αλλά προσωπικά μπαίνω στην τάξη και νιώθω πως χάνω τον χρόνο μου με πράγματα που ήδη ξέρω...

ΥΓ. Ναι, πήγα στη Νάουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εμεις φετος συνδιασαμε μαθηματικα και κειμενα....δηλαδη καναμε ενα βιβλιο εξωσχολικη δραστηριοτητα ηταν και λεγοταν 'ο θειος πετρος και η εικασια του γκολμπαχ'...ηταν παλυωραιο βιβλιο και ελεγε ρε παιδι μου για μια εικασια αυτη του γκολμπαχ που ακομα δεν την εχουν λυσει...καναμε μαθημα και με τον μαθηματικο και με τι φιλολογο...ηταν τελεια...απο την καλα λετε γιατι ρε παιδι μου στο σχολειο μας κανουν βατα πραγματα και εμεις θελουμε πολλα παραπανω...δεν ξερω παιδια αν βρω κανενα βιβλιο καλο θα σας πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μαθηματικά και λογοτεχνία... Είναι καταπληκτικός συνδυασμός... Μάλλον εννοείς τις λέσχες ανάγνωσης Θαλής + Φίλοι... Είχε ανοίξει μια συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41554... Αν θέλεις και θέλουν και άλλοι θα μπορούσαμε να προτείνουμε ο καθένας κάποια βιβλία που μας άρεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Αλλά προσωπικά μπαίνω στην τάξη και νιώθω πως χάνω τον χρόνο μου με πράγματα που ήδη ξέρω...

Εχμ, πλέον λογικό όταν έχουμε προχωρήσει. :P Αλλά το σχολείο είναι για όλους κι όχι για μερικούς.

Νικολέττα, έχω διαβάσει κι εγώ το Ο Θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ -ωραίος ο Δοξιάδης. Έχει δημοσιευτεί κι ένα κόμικ από εκείνον και μερικούς άλλους που λέγεται Logicomix και αφορά -τι άλλο- τα Μαθηματικά και την "αυτοβιογραφία" ενός μαθηματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
το ξερω και αυτο το βιβλιο ...εχω δει τον δοξιαδη απο κοντα και μιλουσαμε για μαθηματικα και λογοτεχνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Θα φύγω απ' την τάξη την ώρα των μαθηματικών και θα πάω να παρακολουθήσω μαθηματικά Β Λυκείου :P
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το βιβλίο Η Έπαυλη Των Ανδρών του Ντενί Γκέτζ. Τώρα ερωτεύτηκα τα σύνολα Cantor για το άπειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
φαινεται να σου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και γενικα να θελεις να ψαχτεις σε αυτο το θεμα...να μαθεις περισσοτερα!μπραβο σου και σε ολους εδω φυσικα που θελουν το ιδιο με εσενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
φαινεται να σου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και γενικα να θελεις να ψαχτεις σε αυτο το θεμα...να μαθεις περισσοτερα!μπραβο σου και σε ολους εδω φυσικα που θελουν το ιδιο με εσενα!
Ω! τώρα μου φέρνεις αμηχανία γιατί δεν ξέρω πως να σου απαντήσω... Θα πω απλά: Ευχαριστώ!
αλλά επέτρεψέ μου να συμπληρώσω ότι το να μου λες μπράβο επειδή μου αρέσουν τα μαθηματικά, είτε σε μένα το πεις είτε σε άλλον (ξάροπ) είναι σαν να λες σε κάποιον μπράβο επειδή του αρέσει το ποδόσφαιρο και είναι αποφασισμένος να ασχοληθεί πολύ με αυτό. Εγώ θα έλεγα μπράβο σε ένα τέτοιο παιδί. Υπάρχουν όμως άτομα που λένε "Ε, ποδόσφαιρο και εγώ ξέρω να παίζω...". Αν θες έναν ορισμό μόνο και μόνο για τα μαθηματικά εγώ θα σου πω ότι δεν υπάρχει... Όμως υπάρχει ορισμός που διαφέρει από αυτό που θα περιμένεις να πω και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάθε λογής "δραστηριότητα", επιστήμη -δεν ξέρω τι λέξη να χρησιμοποιήσω- είναι ο εξής ορισμός: Τα μαθηματικά΄όπως και άλλες επιστήμες έχουν παρελθόν (όλες οι ανακαλύψεις που έγιναν και γενικότερα η ιστορία τους), παρόν (οι απορίες που δημιουργούνται) και μέλλον (γιατί θα συνεχίσουν να εξελίσσονται), άρα είναι κάτι που "ζει" χωρίς να "πεθαίνει"... Αυτός ο ορισμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάλογα και για τη Λογοτεχνία ή και το ποδόσφαιρο...

Σε ευχαριστώ και πάλι! Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
οκ τοτε λαθος μου...το περνω πισω και λεω...παιδια τα μαθηματικα δεν ειναι ποδοσφαιρο που καποτε το βαριεσαι η ξερει να παιζεις...ειναι κατι πολυ ανωτερο που καθε μερα εξελησεται και χαιρομαι που εχετε ενδιαφερον να ασχοληθητε με αυτη την δραστηριοτητα και να ψαξετε παραπανω για τα μαθηματικα...και εγω το ιδιο προσπαθω αλλα δεν ξερω αν το καταφερνω!τωρα πως σου φανηκε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
οκ τοτε λαθος μου...το περνω πισω και λεω...παιδια τα μαθηματικα δεν ειναι ποδοσφαιρο που καποτε το βαριεσαι η ξερει να παιζεις...ειναι κατι πολυ ανωτερο που καθε μερα εξελησεται και χαιρομαι που εχετε ενδιαφερον να ασχοληθητε με αυτη την δραστηριοτητα και να ψαξετε παραπανω για τα μαθηματικα...και εγω το ιδιο προσπαθω αλλα δεν ξερω αν το καταφερνω!τωρα πως σου φανηκε?;)

Τωρα ηταν ελαφρως καλυτερο:P

Επειδη καποιος δεν ταυτιζεται με τις αποψεις σου δεν σημαινη οτι πρεπει να ανθεωρησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
οκ αλλα ειχε δικαιο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
ΟΚ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Noooooooooooooooooooooooooo.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
δεν σου αρεσουν καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αν θέλετε παρακολουθήστε αυτό...

https://www.ted.com/index.php/talks/lang/gre/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

NIKOLETA262 νομίζω πως θα καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ με αυτό...:) Θα σου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ναι ωραιο ειναι...καλα τα λεει ο ανθρωπος...στο σχολειο δεν μας αφηνουν να παμε παρακατω απο οτι θελουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sun`997

Νεοφερμένος

Ο Sun`997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βρε παιδια τα μαθηματικα ειναι το δευτερο καλυτερο μαθημα μετα την γυμναστικη:jumpy::jumpy::jumpy::D:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εγω τρελαινομαι
-----------------------------------------
χεχε
-----------------------------------------
ναι παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Βρε παιδια τα μαθηματικα ειναι το δευτερο καλυτερο μαθημα μετα την γυμναστικη:jumpy::jumpy::jumpy::D:D:D:P

Αυτό το κρίνεις από το δημοτικό? Αριθμητική δεν είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top