Σαμοθράκη Vs Θάσος

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Το σχολείο έκλεισε και πλέον μπορούμε να ξεσαλώσουμε.:clapup: Ετοιμάζουμε, λοιπόν, τις βαλίτσες και πάμε διακοπές.:D Μισό λεπτό, έχουμε ένα μικρό προβληματάκι,:redface: πού πηγαίνουμε οεο? : Θάσο ή Σαμοθράκη? Ιδού το δίλημμα.:hmm: Κάνω λοιπόν μια δημόσια έκκληση σε όσους έχουν πάει σε ένα από τα δύο νησιά να συνδράμουν καταθέτοντας την πολύτιμη εμπειρία τους, και, κυρίως σε όσους έχουν πάει και στα δύο, να παραθέσουν εδώ την ετυμηγορία τους: Σαμοθράκη ή Θάσο, Θάσο ή Σαμοθράκη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μπορώ να σου πώ για την Θάσο μόνο,γιατί Σαμοθράκη δεν έχω πάει ποτέ.

2 χρόνια όμως έκανα διακοπές εκεί για αρκετές μέρες.
Είναι πανέμορφα. Μέναμε στη Σκάλα Ποταμιάς,αλλά είχαμε γυρίσει αρκετές περιοχές.
Μου άρεσαν τα Λιμενάρια αρκετά (αν και θυμάμαι ότι είχε πάρα πολύ κόσμο)
Είχαμε πάει στον Θεολόγο,στην Παναγία και σε μερικές περιοχές ακόμα.

Θάλασσες πολύ καθαρές όλες,λένε τα καλύτερα για τον Παράδεισο συγκεκριμένα.

Γενικά αν και έχω πολλά χρόνια να πάω,μου είχε αρέσει πολύ.
Συνδυάζει και πράσινο και όμορφες θάλασσες.
Υποθέτω όμως πως και η Σαμοθράκη θα είναι εξίσου όμορφη.

Γενικότερα να ξέρεις,σημασία δεν έχει το που θα πάς,αλλά η παρέα.
Με καλή παρέα παντού περνάς καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εγώ Σαμοθράκη δεν έχω πάει, αλλά από φίλους γνωρίζω ότι είναι καλύτερα από Θάσο όταν πηγαίνεις με παρέα ή ζευγαράκι ;) Η Θάσος λέει πιο πολύ για οικογενειακές διακοπές, πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
η ΘΑΣΟΣ ειναι πολυ ομορφο νησι!κοσμο εχει.Εγω εμενα στο ραχωνι το οποιο βρισκεται βοριοδυτικα της θασου,εκει ομως ειναι πιο ησυχα..(Εκει πανω υπαρχει μια ταβερνα "το στεκι της κατερινας"η οποια ειναι φοβερη..).Θαλασσες παρα πολυ καλες σε ποταμια,ποτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στη θασο που εχω παει ειναι αρκετα ωραια και εχει και νεαροκοσμο
Για τη σαμοθρακη που ηθελα να παω και εγω εχω ακουση καλα πραγματα
τωρα η επιλογη δικη σου απο ποια περιοχη εισαι ;
παντως αν εχεις καλη παρεα δεν θα περασης ακημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ευχαριστώ γι τις απαντήσεις. Το κακό είναι ότι κανένας δεν έχει πάει Σαμοθράκη και έχω ακούσει ότι έχει παραδεισένια ομορφιά. Βέβαια, είμαι σίγουρη ότι και τα δύο νησιά θα έχουν το καθένα τη δική του ομορφιά. Θα πάω με δύο φίλες μου για κάμπινγκ, και επειδή εγώ πρότεινα αυτούς τους προορισμούς θέλω να βεβαιωθώ πρώτα ότι θα μείνουμε όλες ευχαριστημένες. Αυτή τη στιγμή είμαι Ξάνθη, αν και γυρίζοντας θα επιστρέψω στο νησί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

namaste

Νεοφερμένος

Η namaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Kαλησπερα! Λοιπον εχω παει και στα δυο νησια...στη Θασο ως κατασκηνώτρια για 7 χρονια. Ειναι πολυ ομορφο νησι.. την περιέγραψαν και τα παιδια πριν :)
Σαμοθράκη τελευταία φορά πηγα πριν απο 2 χρονια... απιστευτα τοπία, θαλασσες με κρυα και καθαρά νερα, αρχαιολογικοι χωροι...δεν εχει την κίνηση που έχει η Θάσος... ενα απο τα αρνητικά της ήταν η κακη ακτοπλοικη σύνδεση 3 ωρες περιπου (και τώρα τοσο νομιζω οτι ειναι....) Αρκετές συμμαθήτριες μου περνουν εβδομαδες-μηνες στη Σαμοθράκη και είναι πολυ ευχαριστημένες... (εγω με το ζορι αντεξα 5 μερες αλλα δεν ειχα παρεα... γουστα ειναι αυτα!). φέτος ειναι μεσα στα σχέδια της παρέας... :)
ελπιζω να βοηθησα λίγο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
και στα δύο έχω πάει, αλλά από ομορφιά θα πω ότι η Σαμοθράκη μου άρεσε περισσότερο...
https://www.samothrace.gr/index.cfm?AreaId=1
πάρε μια ιδέα και να επισημάνω ότι αν πάτε τελικά Σαμοθράκη να δοκιμάσετε όπως και δήποτε το κατσικάκι της!!! είναι θαύμαααααααα!!!! και αν κάνετε βουτιά στις βάθρες να είστε προετοιμασμένες για κρύυυυυυα νερά!!! αααα οι παραλίες είναι όλες με πέτρα εκτός από την παχιά άμμο που είναι με άμμο όπως ακριβώς λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά ίσως δεν πάω σε κανένα από τα δύο:P γιατί δε θα μείνω Ξάνθη αλλά θα κατέβω Σκιάθο και από εκεί είναι λίγο μακριά. Πάντως σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θέλω να τα επισκεφθώ αυτά τα δύο νησιά. Τώρα σκεφτόμαστε κάτι σε κεντρικό και νότιο Αιγαίο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κανεις που να έχει πάει πρόσφατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κανεις που να έχει πάει πρόσφατα;

Η Σαμοθρακη ειναι απιστευτη θα περασεις τελεια ομως να ξερεις πρεπει να περπατησεις πολυ για να πας σε <<ωραια>> μερη,χωρις την βοηθεια αυτοκινητου.Τα τοπια ειναι μαγευτικα ειδικα πανω αν πας στις βαρθες του φονια (εχει και καταρρακτη).
Η Σαμοθρακη ειναι το 2ο καλυτερο νησι που εχω παει στην Ελλαδα και εχω παει σε αρκετα
Νταξει η Θασος ενα απλο νησακι δεν ξετρελαθηκα.Αυτο που ξεχωριζει ειναι η Γκιολα γνωστη και ως <<φυσικη>> πισινα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Σαμοθρακη ειναι απιστευτη θα περασεις τελεια ομως να ξερεις πρεπει να περπατησεις πολυ για να πας σε <<ωραια>> μερη,χωρις την βοηθεια αυτοκινητου.Τα τοπια ειναι μαγευτικα ειδικα πανω αν πας στις βαρθες του φονια (εχει και καταρρακτη).
Η Σαμοθρακη ειναι το 2ο καλυτερο νησι που εχω παει στην Ελλαδα και εχω παει σε αρκετα
Νταξει η Θασος ενα απλο νησακι δεν ξετρελαθηκα.Αυτο που ξεχωριζει ειναι η Γκιολα γνωστη και ως <<φυσικη>> πισινα .

Το ψήνω για Σαμοθράκη φέτος. Απλά δεν έχω κάνει κάμπινγκ στο παρελθόν και το σκέφτομαι. Όλη η Ξάνθη εκεί πηγαίνει μετά την εξεταστική. Πότε πήγες και με ποιον; Γιατί δεν νομίζω να είναι οικογενειακό μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το ψήνω για Σαμοθράκη φέτος. Απλά δεν έχω κάνει κάμπινγκ στο παρελθόν και το σκέφτομαι. Όλη η Ξάνθη εκεί πηγαίνει μετά την εξεταστική. Πότε πήγες και με ποιον; Γιατί δεν νομίζω να είναι οικογενειακό μέρος.

Χαχα δεν γνωριζεις την οικογενεια μου γιαυτο :) Εγω με τον πατερα μου ειδικα <<γουσταρουμε>> πολυ την εξερευνηση οποτε δεν αφηνουμε σημειο για σημειο.
Πριν 2 χρονια περιπου Σαμοθρακη,πριν 1 χρονο Θασο
Αν εχεις φιλους θα περασεις τελεια.Αλλα και να μην εχεις θα γνωρισεις εκει εγω ειχα γνωρισει εναν φοιτητη απο θεσσαλονικη και εναν ακυρο απο φινλανδια και ειχαμε ανεβει μαζι στον φονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χαχα δεν γνωριζεις την οικογενεια μου γιαυτο :) Εγω με τον πατερα μου ειδικα <<γουσταρουμε>> πολυ την εξερευνηση οποτε δεν αφηνουμε σημειο για σημειο.
Πριν 2 χρονια περιπου Σαμοθρακη,πριν 1 χρονο Θασο
Αν εχεις φιλους θα περασεις τελεια.Αλλα και να μην εχεις θα γνωρισεις εκει εγω ειχα γνωρισει εναν φοιτητη απο θεσσαλονικη και εναν ακυρο απο φινλανδια και ειχαμε ανεβει μαζι στον φονια

Για πόσες μέρες είναι ιδανικά; Με καθαριότητα τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Για πόσες μέρες είναι ιδανικά; Με καθαριότητα τι παίζει;

Τωρα μερες δεν ξερω να σου πω αληθεια(ειναι στον ανθρωπο).Απ'την στιγμη που θα πας να κανεις καμπινγκ ξεχνα την καθαριοτητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Έχω πάει Σαμοθράκη είναι τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Για πόσες μέρες είναι ιδανικά; Με καθαριότητα τι παίζει;

Στη Σαμοθράκη όσες μέρες περισσότερες τόσο το καλύτερο.

Επειδή εγώ έκανα ελεύθερο κάμπινγκ δεν έχω προσωπική άποψη για τις εγκαταστάσεις του (ημι)οργανωμένου, αν και δεν μου έχουν μεταφερθεί πότέ αρνητικά σχόλια από τους φίλους μου. Στην τελική, βουτάς στις βάθρες και είσαι κομπλε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
να πατε θασο ειναι τελειαααα :) εχω παει 3-4 φορες ,εχει πολυ πρασινο καθαρες θαλασσες με αμμο χωρις πετρες και δεν θελει πολυ ποδαρατο! να πατε στην σκαλα ποταμια ειναι ακριβως διπλα απο την θαλασσα και ειναι πολυ βολικα! σαμοθρακη δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει απο γνωστους οτι εχει πολυ πρασινο και ωραια τοπια με καταρρακτες αλλα η θαλασσα δεν ειναι και η καλυτερη...πηγαινε εκει ενας θειος μου για ψαρεμα εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στη Σαμοθράκη όσες μέρες περισσότερες τόσο το καλύτερο.

Επειδή εγώ έκανα ελεύθερο κάμπινγκ δεν έχω προσωπική άποψη για τις εγκαταστάσεις του (ημι)οργανωμένου, αν και δεν μου έχουν μεταφερθεί πότέ αρνητικά σχόλια από τους φίλους μου. Στην τελική, βουτάς στις βάθρες και είσαι κομπλε. :P

Σε ελεύθερο θα πάω και εγώ, αν πάω. Απλά πηγαίνουν πολλοί γνωστοί μου από Ξάνθη και λέω να ακολουθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σε ελεύθερο θα πάω και εγώ, αν πάω. Απλά πηγαίνουν πολλοί γνωστοί μου από Ξάνθη και λέω να ακολουθήσω.
Αν πας για ελεύθερο κάμπινγκ, Σαμοθράκη με τα χίλια. Το νησί είναι φτιαγμένο για κάμπινγκ και λάτρεις της φύσης. Οι παραλίες είναι αρκετά βραχώδεις, όχι αρκετά ωραίες κατά την άποψη μου, αλλά είναι αυτό που λέμε wild nature beauty.
Η Θάσος από την άλλη είναι για πιο οικογενειακή κατάσταση, ήσυχο νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top