Σίνδος ή κέντρο;

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Και έφτασε η ώρα να σπουδάσουμε.Και περάσαμε εκει που θέλαμε.Θεσσαλονίκη ονειρευομουν πάντα (καταγωγή γαρ), στο ΤΕΙ που ηθελα μπαίνω.

Αλλά....το θέμα της διαμονής ειναι μεγάλο.

Η Σινδος προσφέρει άμεση προσβαση στα ΤΕΙ χωρις ταλαιπωρία, παμφθηνα νοίκια σε studios που έχουν τα πάντα μέσα και συγκοινωνία μέχρι τις 10 το βράδυ για κέντρο....Απο κει και πέρα ομως???Οι συμφητητές σου θα κανονιζουν για να βρεθουν για καφέ πλατεία Αριστοτέλους στις 11 το βράδυ και εσυ θα σκέφτεσαι τα λεφτά για το ταξι???

Το κέντρο μπορεί να έχει ακριβά νοίκια και τεράστια δυσκολία στο να βρεις σπιτι ή studio (που να μπορεις να μεινεις άνετα), να ταλαιπωρείσαι με τις συγκοινωνίες για να φτάσεις στα ΤΕΙ αλλά είσαι διπλα σε ολα...Μπαράκια, ζωη κτλ κτλ....(ακομα και δουλειά κάποια στιγμη ψάχνοντας (να βοηθησουμε τους γονεις στο νοίκι) θα βρεις)

Ειμαι σε τεράστιο δίλημμα....Θα ήθελα τη γνώμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Xm, ενδιαφέρεσαι για σπουδές ή για φοιτητική ζωή; :P

Πολλά ΤΕΙ έχουν υποχρεωτικά μαθήματα και ξεκινάνε συνήθως 8-9 το πρωί κάποια. Αν μένεις κέντρο σκέψου λίγο την ταλαιπωρία. Η φοιτητική ζωή δεν είναι μόνο τα μπαρ και οι καφετέριες αλλά και η σχολή. Εγώ θα πρότεινα Σίνδο, δε θα είσαι ο μοναδικός φοιτητής και σίγουρα θα βρείτε στέκια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι απλά να μην ειμαι μονος και αποκομμένος απο τον υπολοιπο κοσμο.Η Σινδος φαντάζει τέλεια σαν ιδέα...δε θα ταλαιπωρησω τους γονεις πολυ οικονομικά κτλ κτλ, θα ειμαι διπλα στο ΤΕΙ (φαγητο στην εστια κτλ)...
Αλλα ρε γμτ...αμα ειναι να κανονιζουν ολοι να βγουν και εγω να σκεφτομαι το ταξι....εκει κολλάω!!!!
Οπως μου πες βεβαια και εσυ....δε θα χει αλλους φοιτητές να μένουν στη Σινδο?Ξερω γω??χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μη σκας, θα έχει άτομα. Είναι και οι οικονομικοί λόγοι και οι λόγοι άνεσεις. Και αν τόσο θέλεις να βγαίνεις κέντρο θα βρεις τη νέα σου παρέα και θα πληρώνετε από κοινού το ταξί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πραγματικά μου δίνεις μια τεράστια ανάσα στο άγχος που έχω.
Σε ευχαριστω για την απάντηση :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
100 ? για την ψυχολογική υποστήριξη :lol:

Μην αγχώνεσαι, θα βρεις λύση. Συγκρίνεις και διαλέγεις. Σίνδο θα είσαι πιο οικονομικά και κοντά στην σχολή. Κέντρο δε θα είναι τόσο φτηνά, μακρυά από τη σχολή αλλά κοντά στις καφετέριες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Περνούν φίλοι μου ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και όλοι έχουν το ίδιο ερωτηματικό με σένα! Όμως απ' ότι ξέρω όλοι θα μείνουν Σίνδο, δεν συμφέρει καθόλου το κέντρο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλύτερα να μείνεις Σίνδο για να είσαι κοντά στη σχολή ειδικά αν εχεις σκοπο να την επισκέπτεσαι συχνά.
όσο για ένα Σαββατοβραδο που θα ξενυχτήσεις μη νοιάζεσαι.Μπορεί να γνωρίσεις και να κάνεις παρέα με συμφοιτητες σου που θα μένουν κέντρο κι οι οποίοι θα μπορέσουν να σε φιλοξενήσουν αν μείνεις αργά στην πόλη(το κάνουν πολλοί συμφοιτητές μου, γι΄αυτό στο λέω).
Στόχο βάλε τη σχολή σου κι οχι την πόλη(πίστεψε με θα τη χορτασεις από το πρώτο εξάμηνο):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αν διαφαινεται στον οριζοντα η προοπτικη ενος αυτοκινητου πηγαινε κεντρο. Εγω θα πηγαινα παντως κεντρο για διαφορους λογους, παντως δε ξερω αν ειναι όντως τοσο μεγαλη η ταλαπωρια αφου πολλοι μενουν κεντρο μαλιστα μια συμμαθητρια μου περασε κιλκις και μενει θεσσαλονικη κεντρο και δε σκεφτεται καθολου να μετακομισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα κορίτσια. Σίνδο να μείνεις. Έχει αρκετά άτομα που μένουν εκεί,από Θεσσαλονίκη είμαι και έχω αρκετούς γνωστούς. Αποκομμένος δεν θα είσαι σε καμία περίπτωση,αφού θα πηγαίνεις στη σχολή θα γνωρίσεις άτομα και το θέμα με τις εξόδους πραγματικά θεωρώ πως θα είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σκέφτεσαι. =/

Όπως αναφέρθηκε και πριν,οι φιλοξενίες παίζουν πάρα πολύ.Μια αυτοί θα σε φιλοξενούν,μια εσύ,έτσι πάει.

Τώρα στην περίπτωση που θες να είσαι κάθε μέρα κέντρο για βόλτες,ε δεν ξέρω,εκεί αλλάζει πράγμα. :P

Από τη στιγμή όμως που θες να παρακολουθείς και τη σχολή,μην το σκέφτεσαι καν. ;)

chris_m:Eίναι ανάλογα το τι βολεύει τον καθένα και τι έχει αποφασίσει να κάνει. Εμένα το σπίτι μου από τη Σίνδο (που προφανώς εκεί θα περάσω γιατί δύσκολα πιάνω την πρώτη επιλογή μου), απέχει 1,5-2 ώρες και όταν σκέφτομαι ότι θα έχω μάθημα 8:00 το πρωί και ότι πρέπει να ξυπνάω από τις 5:30 -6:00,ε δεν είναι και η καλύτερή μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε θα την πάλευα να μείνω Σίνδο :s

Αλλά αφού είναι δίπλα στο ΤΕΙ πρέπει.Εξάλλου για 2-3-(4!!) φορές μπορείς να πάρεις ή το τρένο ή κάποιο λεωφορείο ή αν είστε παρέα και ένα ταξί μαζί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα κορίτσια. Σίνδο να μείνεις. Έχει αρκετά άτομα που μένουν εκεί,από Θεσσαλονίκη είμαι και έχω αρκετούς γνωστούς. Αποκομμένος δεν θα είσαι σε καμία περίπτωση,αφού θα πηγαίνεις στη σχολή θα γνωρίσεις άτομα και το θέμα με τις εξόδους πραγματικά θεωρώ πως θα είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σκέφτεσαι. =/

Όπως αναφέρθηκε και πριν,οι φιλοξενίες παίζουν πάρα πολύ.Μια αυτοί θα σε φιλοξενούν,μια εσύ,έτσι πάει.

Τώρα στην περίπτωση που θες να είσαι κάθε μέρα κέντρο για βόλτες,ε δεν ξέρω,εκεί αλλάζει πράγμα. :P

Από τη στιγμή όμως που θες να παρακολουθείς και τη σχολή,μην το σκέφτεσαι καν. ;)

chris_m:Eίναι ανάλογα το τι βολεύει τον καθένα και τι έχει αποφασίσει να κάνει. Εμένα το σπίτι μου από τη Σίνδο (που προφανώς εκεί θα περάσω γιατί δύσκολα πιάνω την πρώτη επιλογή μου), απέχει 1,5-2 ώρες και όταν σκέφτομαι ότι θα έχω μάθημα 8:00 το πρωί και ότι πρέπει να ξυπνάω από τις 5:30 -6:00,ε δεν είναι και η καλύτερή μου. :P
Για το λογο αυτο ποτε δε θα πηγαινα σε τει στη θεσσαλονικη, μου φαινεται τεραστια ταλαιπωρια. Το σωστο θα ηταν το τει να βρισκοταν καπου πιο κοντα στο κέντρο γιατι εκει που βρισκεται δε θα επερεπε να λεγεται τει θεσσαλονικης αλλα τει σινδου! Λιγο ασχετο αλλα τα μαθηματα στο τει αρχιζουν απο τις 8 το χαραμα:jumpy: :knife:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Noμίζω εξαρτάται από τη σχολή. Δεν είναι κάτι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τους περισσότερους σας βλέπω πολυ θετικους για τη Σινδο.
Με έχετε πείσει ομολογουμένος.... :-):-)

Σε άλλο site που έβαλα το ιδιο θέμα οι περισσότεροι ήταν αρνητικοι.Μιλουσαν για το προβλημα της συγκοινωνίας, για το πανακριβο ταξί, για τη μποχα που υπάρχει απ τα εργοστάσια, για το οτι θα προβληματιζομαι ακομα και για να πάω για ενα καφέ το βραδυ κτλ κτλ

(ελπιζω να μη με φάει η μοναξιά εκει...χεχεχεχεχεχεχε )


Λιγο ασχετο αλλα τα μαθηματα στο τει αρχιζουν απο τις 8 το χαραμα:jumpy: :knife:;
8???Δηλαδη ξυπνημα απ τις 6 αν μένεις κέντρο???Αμαααααν!!!:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Το studio τι ειναι???
Εμενα καποιοι φιλοι μενουν κεντρο,ειναι ταλαιπωρεια παντως απο οτι λενε..
Εγω προσωπικα Σινδο θα εμενα κοντα στην σχολη,αλλα που περασα Ναυπακτο και θα μενω Πατρα (ανωτατη βια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το studio τι ειναι???
Εμενα καποιοι φιλοι μενουν κεντρο,ειναι ταλαιπωρεια παντως απο οτι λενε..
Εγω προσωπικα Σινδο θα εμενα κοντα στην σχολη,αλλα που περασα Ναυπακτο και θα μενω Πατρα (ανωτατη βια).
Συνήθως είναι ένα δωμάτιο με ένα κρεβάτι, κουζίνα, μπάνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απο 20-35 τετραγωνικά κυμαίνονται αυτά.
Ξεκινάνε απο 300 ευρω (Σινδος) και φτάνουν μέχρι και 470 (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης διπλα) και μέσα στη τιμη περιλαμβάνεται, φως, νερό, ίντερνετ, κοινοχρηστα, ενοικιο.
Εχουν κρεββάτι, ενα τραπέζι, μια καρέκλα, Ντουλάπα, μπανιο, τουαλέτα και κουζινάκι...
Γενικά τα προτιμάει ο κοσμος απ οτι έχω καταλάβει.Στο κέντρο τα καλά στουντιο, οπως έψαξα ειναι τιγκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Συνήθως είναι ένα δωμάτιο με ένα κρεβάτι, κουζίνα, μπάνιο
Κατι σαν δωμα δηλαδη ε?αυτα τα σπιτακια στις ταρατσες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Σε ποια σχολή πέρασες;

Δεν θα σου πω μείνε ή μην μένεις Σίνδο αλλά θα σου πω ότι έχω φιλαράκια που μένουν Σίνδο τόσο σε ενοικιαζόμενα σπίτια όσο και στις φοιτητικές εστίες και κάθε βράδυ που είναι να βγούμε ή φεύγουνε νωρίς για να μην πληρώσουνε ταξί(σπάνια) ή κουβαλάνε κλασσίκά τσάντα με ρούχα μαζί τους για να τους φιλοξενήσει κάποιος(πράγμα κουραστικό και από τις 2 μεριές και αυτουνού που φιλοξενεί αλλά και του φιλοξενούμενου).
Διαφορετικά ταξί και πληρώνεις την νύφη κανονικά.

Οπότε εάν είσαι άτομο που είσαι συνέχεια έξω,ξενύχτης,των μπουζουκιών και πάει λέγοντας σε καμία περίπτωση δεν πας να μείνεις Σίνδο.

Τα θετικά του να μείνεις Σίνδο είναι ότι είσαι δίπλα στην σχολή,χαμηλό ενοίκιο.
Αρνητικά είναι ότι είσαι μακριά από το κέντρο και ότι κάθε φορά που θα ανοίγεις τις μπαλκονόπορτες ή θα βγαίνεις έξω από το σπίτι θα σε πνίγει το άρωμα σκατίλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα..
Στη Τεχνολογία Τροφίμων περνάω (και λογικά απο πρωτο 6μηνο αφου καταργήθηκε η εισαγωγή φοιτητων στα Β 6μηνα πλέον)

Εντάξει οπως εγραψα και νωρίτερα, θέλω να βγαίνω, αλλά οχι και να ξενυχτάω κάθε βράδυ :-) (δε παιζουνε και λεφτά για να γινει αυτο)
Το άγχος μου ειναι η παρέα κατά βάση.Ξέρεις τωρα, πρωτη μέρα σα χαμένος, να βρω άλλα παιδιά τα οποία θα κανονιζουν καφέδες κέντρο και εγω θα σκέφτομαι το ταξι κτλ κτλ...Και ειδικά στην αρχη, δε μπορεις να ζητησεις φιλοξενία απο κανέναν αλλά απ την άλλη δε μπορεις να χάσεις τα πρωτα ποτά και τους πρωτους καφέδες γιατι βγαίνεις άμμεσα εκτός παρέας...

Σκέφτομαι να ανεχτω το άρωμα που αναφέρεις και να πάω σε ένα φθηνό σπίτι για το 1ο 6μηνο τουλάχιστον...Απλά σκέφτομαι το θέμα μοναξιάς οπως ανέφερα και στα πρωτα ποστ :-):-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top