Σάτιρα ως Ελληνικό προνόμιο

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω είμαστε ο λαός της σάτιρας, του αυτοσαρκασμού και της μόνιμης αστείας προσέγγισης της πραγματικότητας. Πιστεύετε ότι βοηθάει η γλώσσα μας;

Επειδή τυγχάνει και για μεγάλο χρονικό διάστημα πλέον να βρίσκομαι στο εξωτερικό πολλές φορές βλέπω ότι το μυαλό μου κάνει αστείους συνειρμούς για τους ξένους συμπολίτες μου, σε διάφορες καθημερινές φάσεις της επαγγελματικής ζωής, επειδή λόγω γλώσσας οι άνθρωποι αυτοί ζουν τη ζωή τους με έναν συγκεκριμένο τρόπο αντίληψης σύμφωνα με την εκφραστικότητα που έχουν αναπτύξει. Λίγο οι κωμωδίες που έχουμε, τα σίριαλ, ο αυτοσαρκασμός, οι αθάνατες ατάκες από διάφορα σίριαλ για ξένους λαούς με κάνουν να βιώνω τη ζωή μαζί τους με την πιο αστεία διάθεση. Διαπιστώνω ότι αν αφαιρέσεις για παράδειγμα την τεχνολογία από τους Γερμανούς, τους Σουηδούς, τους Άγγλους, κτλ οι άνθρωποι δεν έχουν τίποτα να εκφράσουν. Πέρα από την επαγγελματική τους ταυτότητα, η ζωή τους είναι ένα ποτήρι 500 ml μπύρα και άναρθρες κραυγές από την υστερομινωϊκή περίοδο. Η σάτιρα μάλλον είναι μέρος του αίματός μας. Δεν έχω βρει άνθρωπο από άλλο έθνος που να έχει τόσο αναπτυγμένη την συνειρμική σκέψη σε βαθμό γελοιοποίησης. Δεν μιλούν με μεταφορικά νοήματα. Μιλούν με ευθύτητα σκέψης.

Ο Γερμανός για παράδειγμα, είναι ένας άνθρωπος με προφίλ δυτικού ανθρώπου αλλά πίσω από αυτό, είναι ένα αιώνιο παιδί που ακολουθεί κανόνες. Έτσι έχει μάθει. Κάνει ότι έκανε και ο πατέρας του: υπάρχουν διακριτά όρια ανά ηλικία τα οποία τηρούνται ευλαβικά από γενιά σε γενιά. Ο διαφορετικός τρόπος που βιώνουν τη ζωή τους, δηλαδή, ζωή χωρίς αστείο συνειρμό, οι εικόνες που έχουν τους βλέπεις να κάθονται σαν παιδάκια και να λες, τι άραγε να σκέφτεται το άδειο τους κεφάλι; Σε κοιτάνε με ένα βλέμμα αθώο, χωρίς πονηρή σκέψη, ή σατιρική προδιάθεση. Κοιτάνε απλά. Αν τους ρωτήσεις κάτι, θα σου απαντήσουν με απίστευτη ευγένεια (ανεξάρτητα την εμφάνιση που μπορεί να έχουν) χωρίς να υπάρχει η προδιάθεση ή η υποψία γιατί άραγε να με ρωτήσει ο άγνωστος κάτι. Αν κάτι πάει κόντρα στον κανονισμό, θα ξυπνήσουν από την ηρεμία τους να σου κάνουν απλή παρατήρηση αλλά με μια φινέτσα, ευγένεια. Όμως η όλη κινησιακή συμπεριφορά τους είναι με πρόγραμμα. Έλλειψη εκφραστικότητας και γλώσσα που περιορίζεται στην απλή συναλλαγή και με μεγάλες παύσεις στην ανθρώπινη επικοινωνία. Σαν να σκέφτονται περισσότερο αυτά που δεν μπορούν να πουν με λόγια. Όμως, μάλλον δεν πρέπει να σκέφτονται περισσότερο από όσο μπορούν να εκφράζονται γιατί δεν υπάρχουν συνώνυμες λέξεις ή συνδυασμός λέξεων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα ανάλυση των πραγμάτων ομολογώ. Νομίζω ότι όλοι οι Νότιοι το έχουμε. Από φίλους Τούρκους που έχω και μιλάμε και αυτοί είναι πολύ του σαρκασμού άνθρωποι όπως και οι Ιταλοί και νομίζω και οι Ισπανοί. Μπορεί εμείς οι Νότιοι να είμαστε οι φτωχαντζες της Ευρώπης αλλά εν αντιθέσει με τους Βόρειους είμαστε πολύ πιο πολύ cordial. Τι να μας πούνε οι παγοκολωνες :bleh: .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα ανάλυση των πραγμάτων ομολογώ. Νομίζω ότι όλοι οι Νότιοι το έχουμε. Από φίλους Τούρκους που έχω και μιλάμε και αυτοί είναι πολύ του σαρκασμού άνθρωποι όπως και οι Ιταλοί και νομίζω και οι Ισπανοί. Μπορεί εμείς οι Νότιοι να είμαστε οι φτωχαντζες της Ευρώπης αλλά εν αντιθέσει με τους Βόρειους είμαστε πολύ πιο πολύ cordial. Τι να μας πούνε οι παγοκολωνες :bleh: .

Πάντα τα μεσάνυχτα έχω αναζητήσεις κοινωνιολογικού είδους. :P Πέρα από την αστεία πλευρά της υπόθεσης, δεν ξέρω αν είναι θέμα νοτίων όσων Ελλήνων μόνο. Μπορεί να ακουστεί ρατσιστικό κλπ αλλά και με Ιταλούς που έχω μιλήσει αν και έχουν χιούμορ, αμεσότητα δεν είναι σαν τους Έλληνες. Μπορεί να φταίει το ηχόχρωμα της γλώσσας μας ώστε η μίμηση, η σάτιρα, να αποδίδουν γέλιο άφθονο.

@Nick234 έχουμε παραδείγματα για κάθε είδους ανθρώπου από τη μυθολογία, την ιστορία, την κοινωνία, τον Σεφερλή, τους ΑΜΑΝ, τον Λαζόπουλο κα, ώστε να μπορούμε να έχουμε αντανακλαστικά αυτοσαρκασμού. Κάποιες Γερμανίδες με την καούκα στο κεφάλι φέρνουν πολύ σε Σεφερλή για παράδειγμα.

Να μια Γερμανίδα περιμένοντας την ανακοίνωση για τον Κορονοϊό στο κρατίδιο της Βεστφαλίας:

1599723148722.png


Σκέψου ότι η σάτιρα των Ελλήνων ξεπερνάει και την πραγματικότητα. :loltooth:

Βλέπω πολλούς παντοφολοκάλτσες με αυτόν τον τύπο ντυσίματος.. Σκέφτομαι καμία μέρα να πάω με το μποξεράκι πάνω από το παντελόνι για σπάσιμο, τι λέτε; :loltooth:

1599722897405.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@Nick234 όπως βλέπεις χωρίς να το θέλω, ο Σεφερλής μου έκανε τη νοερή εικόνα Γερμανίδας μεσήλικης με το διαχωριστικό βυζί μέχρι το πάτωμα. Φταίω εγώ μετά; :loltooth: Εκεί που μιλάμε σοβαρά για τον κορονοϊό, σαν Γερμανοί πολίτες, βλέπεις και την τρολλ εικόνα της x κυρίας.

Οι Γερμανοί, Ολλανδοί και άλλοι λαοί όσες φορές προσπάθησαν να σατιρίσουν Έλληνες ήταν τελείως κακογουστιά και εκτός θέματος. Σαν να μην γνωρίζουν καθόλου την Ελληνική κουλτούρα. Δεν υπάρχει καλλιτεχνική φινέτσα ως προς την μίμηση που κάνουν.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Ρε κερατα νπμπ, κραζεις κραζεις αλλα υποβοσκει μια αγαπη για το ελληνικο ταπεραμεντο😛 Θα συμφωνησω με το γιαννη, οτι οι περισσοτεροι νοτιοι εχουμε αυτο το "καυστικο" που αναφερεις.
Παρατηρητει πιστευω και σε αλλους λαους ομως, μεξικανοι βραζιλιανοι, γενικα λατινοι. Και φυσικα, οι αρχοντες του ειδους, Βρετανοι.

Συγκρινοντας τους τελευταιους με εμας, βρισκω το χιουμορ τους αρκετα πιο witty, με μπολικη δοση αυτοσαρκασμου συνηθως!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ρε κερατα νπμπ, κραζεις κραζεις αλλα υποβοσκει μια αγαπη για το ελληνικο ταπεραμεντο😛 Θα συμφωνησω με το γιαννη, οτι οι περισσοτεροι νοτιοι εχουμε αυτο το "καυστικο" που αναφερεις.
Παρατηρητει πιστευω και σε αλλους λαους ομως, μεξικανοι βραζιλιανοι, γενικα λατινοι. Και φυσικα, οι αρχοντες του ειδους, Βρετανοι.

Συγκρινοντας τους τελευταιους με εμας, βρισκω το χιουμορ τους αρκετα πιο witty, με μπολικη δοση αυτοσαρκασμου συνηθως!

Για το βρετανικό ή γερμανικό χιούμορ θες μισή ώρα λεξικολογική μετάφραση για να πιάσεις το νόημα του αστείου. Μπορεί να έχει και καμία παροιμία μέσα και να προσπαθείς να δεις γιατί από πιρούνια φτάσαμε στο ανέκδοτο.

Το ηχόχρωμα της Ελληνικής γλώσσας είναι τέτοιο που μπορείς να φτιάχνεις και να "πειράζεις" λέξεις από άλλες γλώσσες. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον ξένο να κάνει χιούμορ με μια Ελληνική λέξη εκτός από την εθνική προσφώνηση "λαλάκαςςς" με έντονο το -ςςς. Αν παίξει σε Άγγλο ίσως ακουστεί με άις, ή σε Γερμανό, ως -ας. Εδώ και ο Μάνθος Φουστάνος όταν μιλούσε τα Γερμανικά που του είχε μάθει η μοναδική του αγάπη Χέλγκα στο Κων/νου και Ελένης ή ο Τζούμας με την προφορά στα Γερμανικά στους Απαράδεκτους έβγαζαν γέλιο. Ο τρόπος που τα έλεγαν, νομίζω δεν μπορεί να αποδοθεί σε καμία ξένη γλώσσα. Ρεσιτάλ σάτιρας.




@Nick234

Kι φράπ αλα πορτ... :loltooth: Άνοιξε μωρή έφερα το Γάλλο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι Σουηδοί δεν παίρνουν στα σοβαρά τον εαυτό τους και γι' αυτό (η άποψη συνεχίζει), δεν έχουν αναγνωρισμένους μουσικούς στον κόσμο :P

Εμένα αυτό το σόου της Malenas στη Σουηδία μου άρεσε και γενικά η συγκεκριμένη κάνει χιούμορ συνέχεια στις παραστάσεις της. :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα ανάλυση των πραγμάτων ομολογώ. Νομίζω ότι όλοι οι Νότιοι το έχουμε. Από φίλους Τούρκους που έχω και μιλάμε και αυτοί είναι πολύ του σαρκασμού άνθρωποι όπως και οι Ιταλοί και νομίζω και οι Ισπανοί. Μπορεί εμείς οι Νότιοι να είμαστε οι φτωχαντζες της Ευρώπης αλλά εν αντιθέσει με τους Βόρειους είμαστε πολύ πιο πολύ cordial. Τι να μας πούνε οι παγοκολωνες :bleh: .

@giannhs2001 ...αν γίνεις οδηγός λεωφορείων στη Γερμανία, πάρε μια γεύση από την σάτιρα Γερμανών για τους Μουσουλμανογερμανούς. Ελπίζω να γελάσεις. Οι Γερμανοί γελάνε με αυτό το βίντεο. :D Ειδικά με την προφορά των μουσουλμάνων στα Γερμανικά που είναι κάπως περίεργη τονίζοντας έντονα τα σύμφωνα. :laugh: :laugh:

 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αυτό μου θυμίζει πολύ κάτι που μου είχε πει ο αδερφός μου όταν δούλευε σέρβις, που είχε πάει Αγγλία το πρώτο χρόνο. Έτυχε να δουλεύει με Ισπανούς και Ιταλούς μαζί οι οποίοι είχαν το ίδιο καφρικο χιούμορ, με συνειρμούς και πονηριά 😂. Σε αντίθεση οι Άγγλοι συνάδελφοί τους δύσκολα καταλάβαιναν τα αστεία και τη σύνδεση μεταξύ των λέξεων, ακόμα και στα αγγλικά όπου καταλάβαιναν οι τρεις προηγούμενες εθνικότητες.

Βέβαια, αυτό το έχω προσέξει και στη δουλειά μου που συναναστρέφομαι με βρετανούς τουρίστες που, πραγματικά, το χιούμορ τους είναι τόσο κρύο όσο οι βρισιές τους...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick234 όπως βλέπεις χωρίς να το θέλω, ο Σεφερλής μου έκανε τη νοερή εικόνα Γερμανίδας μεσήλικης με το διαχωριστικό βυζί μέχρι το πάτωμα. Φταίω εγώ μετά; :loltooth: Εκεί που μιλάμε σοβαρά για τον κορονοϊό, σαν Γερμανοί πολίτες, βλέπεις και την τρολλ εικόνα της x κυρίας.

Οι Γερμανοί, Ολλανδοί και άλλοι λαοί όσες φορές προσπάθησαν να σατιρίσουν Έλληνες ήταν τελείως κακογουστιά και εκτός θέματος. Σαν να μην γνωρίζουν καθόλου την Ελληνική κουλτούρα. Δεν υπάρχει καλλιτεχνική φινέτσα ως προς την μίμηση που κάνουν.
Χαχα ακόμα και την παρωδία America first,Greece second από τους ράδιο αρβύλα ήταν μακράν πιο αστείο από το δικό τους, που ήταν και ορίτζιναλ 😂. Πραγματικά δε χορταίνω να το βλέπω 😂😂😂.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top