ΣΤΥΑ

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Επισης ακουσα πως αν παρεις ειδικοτητα μηχανοσυνθετη εχεις την δυνατοτητα να πετας ως πληρωμα σε ελικοπτερα κλπ.Γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο?
Ναι ισχύει αλλά πρέπει να περάσουν μερικά χρόνια για να μπορέσεις να πετάξεις ως μηχανικός πτήσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μπορω να επιλεξω ελευθερα ειδικοτητα μηχανοσυνθετη ή επλεγουν μεσα στη σχολη με βαση καποια κριτηρια?Επίσης αν πεταει καποιος ως πληρωμα παιρνει πτητικο επιδομα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μπορω να επιλεξω ελευθερα ειδικοτητα μηχανοσυνθετη ή επλεγουν μεσα στη σχολη με βαση καποια κριτηρια?Επίσης αν πεταει καποιος ως πληρωμα παιρνει πτητικο επιδομα?
Νομίζω ο καθένας επιλέγει ελεύθερα την ειδικότητα που θέλει αλλά άκουσα ότι εξαρτάται και σε ένα μικρό βαθμό από τα μόρια εισαγωγής στη σχολή.Δλδ αυτοί που μπήκαν με περισσότερα μόρια έχουν πιο σίγουρη την επιλογή τους αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι ισχύει.
Όπως είπα και πιο πάνω ο μηχανοσυνθέτης αν πετάξει με ελικόπτερο εργάζεται ως μηχανικός πτήσης.Οι πτήσεις αυτές καταγράφονται σε ώρες και πληρώνονται ανάλογα.Για να γίνεις μηχανικός πτήσης πρέπει να περάσουν μερικά χρόνια υπηρεσίας.Τα λεφτά μην τα σκέφτεσαι.Ποτέ δεν θα είναι πάρα πολλά.Για να πας στη ΣΤΥΑ πρέπει να διαθέτεις μεγάλη αγάπη για την Ελλάδα,το αεροπλάνο και τη πολεμική αεροπορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα λεφτα ειναι αρκετα αν σκεφτεις οτι ενα ατομο 20 ετων θα παιρνει 1000 ευρω καθαρα.Επισης σε αυτα θα περιεχονται και καποια επιπλεον σαν bonus με αποτελεσμα ο μισθος να φτανει γυρω στα 1200.Λεφτα δηλαδη που δυσκολα παιρνεις στο Δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Τα λεφτα ειναι αρκετα αν σκεφτεις οτι ενα ατομο 20 ετων θα παιρνει 1000 ευρω καθαρα.Επισης σε αυτα θα περιεχονται και καποια επιπλεον σαν bonus με αποτελεσμα ο μισθος να φτανει γυρω στα 1200.Λεφτα δηλαδη που δυσκολα παιρνεις στο Δημοσιο.
Συμφωνώ,όταν είσαι 20 χρονών τα λεφτά είναι καλά αλλά όταν μεγαλώσεις και θέλεις να κάνεις και οικογένεια τα λεφτά δεν θα είναι πολλά.Και μην νομίζεις ότι θα αυξηθεί πολύ ο μισθός μέρχρι τότε.Οι στρατιωτικοί για να βγάλουν καλά λεφτά πρέπει να έχουν μεγάλο αξίωμα.Τα λέω αυτά γιατί όταν οι περισσότερες ερωτήσεις κάποιων για τις στρατιωτικές σχολές αφορούν τα λεφτά τότε φαίνεται ότι για αυτό ενδιαφέρονται κυρίως και αυτό είναι κακό.Δεν θα περάσουν καθόλου καλά άμα πάνε για τα λεφτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φυσικα τα λεφτα ειναι ενας απο τους πιο βασικους παραγοντες που σε κανουν να επιλεξεις μια τετοια σχολη.Ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος (Ευελπίδων) πλεον ειναι αποστρατος και ο μισθος που παιρνει ειναι πολυ καλος(γυρω στα 2000 ευρω).Γενικοτερα οι μισθοι σε συνδυασμο με την σιγουρια που νιωθεις με την εννοια οτι βρεξει χιονισει εσυ θα πληρωθεις ειναι πολυ καλοι.Επισης τα ορια συνταξης ειναι πολυ χαμηλα σε συγκριση με αλλες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Φυσικα τα λεφτα ειναι ενας απο τους πιο βασικους παραγοντες που σε κανουν να επιλεξεις μια τετοια σχολη.Ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος (Ευελπίδων) πλεον ειναι αποστρατος και ο μισθος που παιρνει ειναι πολυ καλος(γυρω στα 2000 ευρω).Γενικοτερα οι μισθοι σε συνδυασμο με την σιγουρια που νιωθεις με την εννοια οτι βρεξει χιονισει εσυ θα πληρωθεις ειναι πολυ καλοι.Επισης τα ορια συνταξης ειναι πολυ χαμηλα σε συγκριση με αλλες δουλειες.
Ναι αλλά αν δεν σου αρέσει ο στρατός και γενικό το κλίμα που επικρατεί εκεί μέσα με την ιεραρχία ανώτερων-κατώτερων δεν θα τα καταφέρεις.Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που πολλοί φεύγουν από τις στρατιωτικές σχολές από το πρώτο καιρό,μερικοί από τη πρώτη κιόλας βδομάδα.Όλα αυτά ισχύουν κυρίως στις "βαριές" στρατιωτικές σχολές(ΣΣΕ,ΣΙ,ΣΝΔ και στις αντίστοιχες υπαξιωματικών) αλλά υπάρχουν και πολύ πιο χαλαρές(ΣΣΑΣ,ΣΑΝ).
Και αυτό που λένε όλοι.."βρεξει χιονισει το μισθό σου θα τον πάρεις" αμάν ρε παιδιά:( δεν έχετε καθόλου προσδοκίες? Ένα σταθερό σίγουρο μισθό ονειρευόσασταν μια ζωή?Δε λέω,είναι καλό να είμαστε ώριμοι και να σκεφτόμαστε το μέλλον αλλά όχι και έτσι.Μηδέν προσδοκίες,μηδέν φιλοδοξίες μου θυμίζει αυτή η φράση.Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά αν δεν σας αρέσει η στρατιωτική σχολή που σκοπεύετε να πάτε τότε μην τη δηλώσετε.Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να κακοπεράσετε και να χάσετε πιθανό πολύτιμο χρόνο αν τελικά τα παρατήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos89

Νεοφερμένος

Ο panos89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορεια...σχετικα με το επιπεδο των μαθηματων μεσα στην σχολη(σ.τ.υ.α)...εννοω κατα ποσο δυσκολα ειναι τα μαθηματα και αν υπαρχει σχετικη κατανοηση...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είναι επάγγελμα η ΣΤΥΑ αφού η ΣΤΥΑ έχει να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλές ειδικότητες.εδώ θα βρεις κάποια πράγματα για αυτές.

Το μηνιαίο βοήθημα που δίνεται μέσα στη σχολή(γιατί δεν είναι μισθός) είναι περίπου 150 ευρώ.Όταν τελειώσεις τη σχολή και αρχίσεις να δουλεύεις ο μισθός είναι περίπου 1000 ευρώ.

Στην αεροπορία γενικά δεν έχει πολλές μεταθέσεις.Όχι ότι δεν υπάρχουν πολλές βάσεις αλλά αλλαγή βάσης σημαίνει πολύμηνη εκπαίδευση σε νέο τύπου αεροσκάφους που απαιτεί χρήμα και επομένως δεν συμφέρει.Υπάρχουν βέβαια μεταθέσεις αλλά είναι πολύ λιγότερες και όχι κάθε χρόνο βέβαια όπως στο στρατό ξηράς.

Καμία σχέση.Η ΣΤΥΑ είναι σχολή υπαξιωματικών και να ξέρεις ότι μια ζωή θα σε πηδάνε ακριβώς για αυτό.Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε σχολή υπαξιωματικών.Μια ζωή θα σε έχουν για τη λάτζα.Και εγώ ΣΜΑ ήθελα αλλά δεν την έπιασα και πήγα πολυτεχνείο και όχι ΣΤΥΑ(που την έπιανα).
δεν θελω να το παιξω εξυπνακιας,,,,αλλα οταν κατι σου αρεσει πας ακομα και ως ο τελευταιος υπαλληλακος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μήπως γίνετε να μου πει κάποιος τα όριο στις αθλητικές εξετάσεις, τι ακριβώς ζητάνε στα ψυχοτεχνικά, στα υγεονομικά και αν ισχύει αυτό για το ύψος?
Υπάρχει κάποιος που έχει δώσει εξετάσεις και ξέρει για να μου πει την εμπερία του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Καμία σχέση.Η ΣΤΥΑ είναι σχολή υπαξιωματικών και να ξέρεις ότι μια ζωή θα σε πηδάνε ακριβώς για αυτό.Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε σχολή υπαξιωματικών.Μια ζωή θα σε έχουν για τη λάτζα.Και εγώ ΣΜΑ ήθελα αλλά δεν την έπιασα και πήγα πολυτεχνείο και όχι ΣΤΥΑ(που την έπιανα).
Θέλω να διορθώσω αυτό που είπα καθώς γνώρισα πριν λίγο καιρό μερικά άτομα από ΣΤΥΑ και οι υπαξιωματικοί της αεροπορίας δεν είναι σε τόσο δυσμενή θέση.Είναι μια καλή δουλειά,τα χρήματα καλά για ένα άτομο και δεν είσαι τόσο σκληροπυρηνικά όπως στο στρατό ξηράς.Εκεί ναι οι υπαξιωματικοί είναι σε πολύ κακή κατάσταση και τους υποτιμούν πολύ.Αλλά στην αεροπορία είναι πιο ήρεμα.Επίσης πριν διαλέξετε ειδικότητα σκεφτείτε πού θέλετε να είστε μετά από μερικά χρόνια γιατί δεν υπάρχουν όλες οι ειδικότητες σε κάθε βάση.Πχ μηχανοσυνθέτης στη Θεσσαλονίκη δεν θα είσαι ποτέ.

Τα όρια για τα αθλήματα που ρωτάει η φίλη https://vsdesign.homelinux.org/~epysde/portal/html/index.php?name=News&file=article&sid=27&theme=Printer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
την εμπειρια που λες δεν την εχω παντως θελω να μπω ευελπιδων και το εχω ψαξει παρα πολυ.θα σου λυθουν ολες σου οι αποριες αμα διαβασεις την προκηρηξη για ΑΣΕΙ για το 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Και αυτό που λένε όλοι.."βρεξει χιονισει το μισθό σου θα τον πάρεις" αμάν ρε παιδιά:( δεν έχετε καθόλου προσδοκίες? Ένα σταθερό σίγουρο μισθό ονειρευόσασταν μια ζωή?Δε λέω,είναι καλό να είμαστε ώριμοι και να σκεφτόμαστε το μέλλον αλλά όχι και έτσι.Μηδέν προσδοκίες,μηδέν φιλοδοξίες μου θυμίζει αυτή η φράση.Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά αν δεν σας αρέσει η στρατιωτική σχολή που σκοπεύετε να πάτε τότε μην τη δηλώσετε.Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να κακοπεράσετε και να χάσετε πιθανό πολύτιμο χρόνο αν τελικά τα παρατήσετε.

δεν θα αλλαζα ουτε κομμα πιστευω οτι ειναι θλιβερο να διαλεγεις την ζωη σου βαση του εφαπαξ στα 65 σου (βασικα πιστευω οτι χρηζει ψυχιατρου αλλα τεσπα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παίδες στον στρατό τα καταφέρνει όποιος έχει πείσμα και πραγματικά του αρέσει η στρατιωτική ζωή!!!Δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε σε κάποια στρατιωτική σχολή μόνο και μόνο για τον σίγουρο μισθό θα πρέπει να μας αρέσει κιόλας.Φυσικά σκεφτόμαστε και τον μισθό που θα έχουμε αλλά σε συνδυασμό με τα γούστα μας!!!!!!Φιλικά!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
οσο αναφορα το μισθο οτι ειναι <<μεγαλος για να ξεκινησεις τη ζωη σου>>τι μεγαλος??? ελατε να τα σκεφτουμε λιγο
γενια των 700 γενια της στυα :D
ενοικιο οχι / ναι
λογαριασμοι οχι/ ναι
εξοδα μετακομισης οχι /ναι
αφου σε συντηρει η πατρικη <<στεγη>> δεν ειναι καμια τεραστια διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
οσο αναφορα το μισθο οτι ειναι <<μεγαλος για να ξεκινησεις τη ζωη σου>>τι μεγαλος??? ελατε να τα σκεφτουμε λιγο
γενια των 700 γενια της στυα :D
ενοικιο οχι / ναι
λογαριασμοι οχι/ ναι
εξοδα μετακομισης οχι /ναι
αφου σε συντηρει η πατρικη <<στεγη>> δεν ειναι καμια τεραστια διαφορα
Κοίτα,τα 1000 που παίρνει σαν πρώτο μισθό ο απόφοιτος είναι πολύ καλά για να ζεις μόνος και να είσαι ανεξάρτητος πλήρως.Αλλά όταν αποφασίσεις να κάνεις οικογένεια θα είναι κάπως δύσκολα είτε δουλεύει και η σύζυγος είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κοίτα,τα 1000 που παίρνει σαν πρώτο μισθό ο απόφοιτος είναι πολύ καλά για να ζεις μόνος και να είσαι ανεξάρτητος πλήρως.Αλλά όταν αποφασίσεις να κάνεις οικογένεια θα είναι κάπως δύσκολα είτε δουλεύει και η σύζυγος είτε όχι.

Σωστά...όμως μετά που κάνεις οικογένεια αυξάνεται αρκετά ο μισθός. Με καλό κουμάντο τα βγάζεις πέρα.
-----------------------------------------
θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορεια...σχετικα με το επιπεδο των μαθηματων μεσα στην σχολη(σ.τ.υ.α)...εννοω κατα ποσο δυσκολα ειναι τα μαθηματα και αν υπαρχει σχετικη κατανοηση...ευχαριστω

https://www.haf.gr/el/career/academies/stya/academic.asp

Δες η κάθε ειδικότητα τι μαθήματα έχει....έχουν δυστυχώς τη δυσκολία τους από οτι ξέρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Σωστά...όμως μετά που κάνεις οικογένεια αυξάνεται αρκετά ο μισθός. Με καλό κουμάντο τα βγάζεις πέρα.
τι λες βρε οικονομολογα κοπελα :D:D:D
αν θυμαμαι καλα ειναι 20 ? το καθε παιδι αλλα και 200 να ειναι σου φενονται να φτανει? (οταν πληρωνω τα διδακτρα στο φροντιστηριο μου που ειμαστε 5μελης οικογενεια σφιγγεται η καρδια μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
τι λες βρε οικονομολογα κοπελα :D:D:D
αν θυμαμαι καλα ειναι 20 ? το καθε παιδι αλλα και 200 να ειναι σου φενονται να φτανει? (οταν πληρωνω τα διδακτρα στο φροντιστηριο μου που ειμαστε 5μελης οικογενεια σφιγγεται η καρδια μου)

:lol:
και εγώ νόμιζα οτι έχει μεγάλη διαφορά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos4160

Νεοφερμένος

Ο giorgos4160 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειμαι μεσααααααααααααααααααα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top