ΣΣΑΣ τμήμα Στρατολογικού και Ψυχολόγων

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στο 2ο και στο 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Μαρία

Νεοφερμένος

Η Μαρία Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μου είχαν πει και στο 5...δεν ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εγώ είμαι σσασ ψυχολογικό. Λοιπόν, οσον αφορά στο στρατιωτικό κομμάτι η σσασ είναι η πιο χαλαρή στρατιωτική σχολή. Είναι μύθος το ότι είμαστε έξω μόνο παρασκευοσαββατοκύριακα κ Τετάρτες. Είμαστε έξω κάθε μέρα, σχεδόν απ' το πρωί ως το βράδυ. Αυτό βέβαια δεν ισχύει απ' τους πρώτους μήνες, αλλά σιγά σιγά αυξάνονται οι ώρες που περνά κάποιος έξω απ' τη σχολή. Βέβαια, η σχολή δεν ευνοεί πάντα την παρακολούθηση των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο. Και στην εξεταστική δεν είναι κ τόσο εύκολα τα πράγματα γιατί μερικές φορές υπάρχει πρήξιμο κ πίεση. Το να νοικιάσει σπίτι κάποιος είναι απαραίτητο. Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι άλλο, ας μου πει...



Τον Ιούλιο οι τρεις πρώτες τάξεις κάνουν θερινή διαβίωση για τρεις βδομάδες στο Ποσείδι. Τον Αύγουστο αρχίζει η καλοκαιρινή άδεια. Στις εξεταστικές είσαι μέσα.









θα ηθελα να σε ρωτησω για το τμημα της νομικης .
1)εισαι δικηγορος και στρατιωτικος ταυτοχρονα?
2)οταν εκτελεις χρεη στρατολογου(ετσι εχω ακουσει οτι λεγεται)παιρνεις καποια συγκεκριμενα λεφτα το μηνα η αναλογως με τις στρατιωτικες υποθεσεις που αναλαμβανεις η εχεις συγκεκριμενο μισθο για ολες?
3)για να ανοιξεις δικο σου δικηγορικο γραφειο πρεπει αναγκαστικα να παρετηθεις και να δουλευεις πλεον ως ελευθερος επαγγελματιας στο γραφειο σου η μπορεις να τα κανεις και τα δυο?
4)προσωπικα με ενδιαφερει η νομικη .ο μονος λογος που επιλεγω τη σσασ ειναι η σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση.ειναι καλο να ερθω εκει αντι να παω σε καποια σχολη αποκλειστικα νομικης γιατι εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που τα ατομα που σπουδασαν εχουν μετανιωσει για την επιλογη τους διοτι επειτα δε βρισκουν δουλεια?



ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
θα ηθελα να σε ρωτησω για το τμημα της νομικης .
1)εισαι δικηγορος και στρατιωτικος ταυτοχρονα?
2)οταν εκτελεις χρεη στρατολογου(ετσι εχω ακουσει οτι λεγεται)παιρνεις καποια συγκεκριμενα λεφτα το μηνα η αναλογως με τις στρατιωτικες υποθεσεις που αναλαμβανεις η εχεις συγκεκριμενο μισθο για ολες?
3)για να ανοιξεις δικο σου δικηγορικο γραφειο πρεπει αναγκαστικα να παρετηθεις και να δουλευεις πλεον ως ελευθερος επαγγελματιας στο γραφειο σου η μπορεις να τα κανεις και τα δυο?
4)προσωπικα με ενδιαφερει η νομικη .ο μονος λογος που επιλεγω τη σσασ ειναι η σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση.ειναι καλο να ερθω εκει αντι να παω σε καποια σχολη αποκλειστικα νομικης γιατι εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που τα ατομα που σπουδασαν εχουν μετανιωσει για την επιλογη τους διοτι επειτα δε βρισκουν δουλεια?
1. Όχι. Οι απόφοιτοι αξιοποιούνται στη διαχείριση θεμάτων νομικής φύσης (διοικητικές πράξεις, εσωτερικές ΕΔΕ, εκπροσώπηση της υπηρεσίας σε δικαστήρια - όχι σαν δικηγόροι) και στη διαχείριση στρατολογικών θεμάτων και στη διεκπεραίωση σχετικών εγγράφων.
2. Σταθερό εισόδημα.
3. Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις στο δικηγορικό σύλλογο και, κατ' επέκταση, να ανοίξεις δικό σου δικηγορικό γραφείο.
4. Αν σ΄ ενδιαφέρει η Νομική, πήγαινε Νομική. Θα βρεις άκρη. Από ΣΣΑΣ, έχε κατά νου μόνο την Ψυχολογία (ή και το Οικονομικό, αν ανοίξεις το 5ο πεδίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά και συγχαρητήρια στους επιτυχόντες! Είμαι πτυχιούχος μαθητής της ΣΣΑΣ και σύντομα θα φύγω και θα αδειάσει το σπίτι που νοικιάζω. Επειδή θα χρειαστεί να ψάξετε για σπίτι, όποιος 1ετής μαθητής/τρια της ΣΣΑΣ ενδιαφέρεται για σπίτι δίπλα στη σχολή ας μου στείλει mail.
γιατι χρειαζεται να νοικιασεις σπιτι οταν περασεις στη ΣΣΑΣ αφου τα εξοδα στεγης και διατροφης τα πληρωνει το δημοσιο και οι φοιτητες μενουν στο στρατοπεδο?σε παρακαλω απαντησε μου

1. Όχι. Οι απόφοιτοι αξιοποιούνται στη διαχείριση θεμάτων νομικής φύσης (διοικητικές πράξεις, εσωτερικές ΕΔΕ, εκπροσώπηση της υπηρεσίας σε δικαστήρια - όχι σαν δικηγόροι) και στη διαχείριση στρατολογικών θεμάτων και στη διεκπεραίωση σχετικών εγγράφων.
2. Σταθερό εισόδημα.
3. Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις στο δικηγορικό σύλλογο και, κατ' επέκταση, να ανοίξεις δικό σου δικηγορικό γραφείο.
4. Αν σ΄ ενδιαφέρει η Νομική, πήγαινε Νομική. Θα βρεις άκρη. Από ΣΣΑΣ, έχε κατά νου μόνο την Ψυχολογία (ή και το Οικονομικό, αν ανοίξεις το 5ο πεδίο).
ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να ανοιξεις δικηγορικο γραφειο απλα εχω την εντυπωση οτι προηγουμενως υποχρεουσαι να παραιτηθεις.ασε που στη ΣΣΑΣ και πληρωνεσαι,στεγη και διατροφη τσαμπα και αν πας για μεταπτυχιακα παλι η διατροφη και η στεγη ειναι τσαμπα.εσυ γιατι νοικιασες σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
γιατι χρειαζεται να νοικιασεις σπιτι οταν περασεις στη ΣΣΑΣ αφου τα εξοδα στεγης και διατροφης τα πληρωνει το δημοσιο και οι φοιτητες μενουν στο στρατοπεδο?σε παρακαλω απαντησε μου
Όλα τα έξοδα φοίτησης στη Σχολή (διαμονή, διατροφή κτλ) βαρύνουν το Δημόσιο. Επιπλέον οι μαθητές της ΣΣΑΣ λαμβάνουν μηνιαίο χρηματικό βοήθημα. Εγώ αυτό γνωρίζω.
ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να ανοιξεις δικηγορικο γραφειο απλα εχω την εντυπωση οτι προηγουμενως υποχρεουσαι να παραιτηθεις.ασε που στη ΣΣΑΣ και πληρωνεσαι,στεγη και διατροφη τσαμπα και αν πας για μεταπτυχιακα παλι η διατροφη και η στεγη ειναι τσαμπα.εσυ γιατι νοικιασες σπιτι?
Από την ιστοσελίδα:
Εάν κάποιος μαθητής αποφοιτήσει από το Τμήμα Στρατολογικού - Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων της ΣΣΑΣ, έχει τη δυνατότητα να ασκήσει το επάγγελμα του δικηγόρου;

Όχι, διότι υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ της ιδιότητας του Αξιωματικού από τη μια πλευρά και της ιδιότητας του δικηγόρου από την άλλη.

Πότε είπα ότι νοίκιασα σπίτι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να ανοιξεις δικηγορικο γραφειο απλα εχω την εντυπωση οτι προηγουμενως υποχρεουσαι να παραιτηθεις.ασε που στη ΣΣΑΣ και πληρωνεσαι,στεγη και διατροφη τσαμπα και αν πας για μεταπτυχιακα παλι η διατροφη και η στεγη ειναι τσαμπα.εσυ γιατι νοικιασες σπιτι?
Σπίτι νοικιάσουν για τις εξόδους.

8 χρόνια ριζωμένος στο στρατό. Μετά δικηγορία. Άσκηση δε θυμάμαι πότε κάνουν. Λογικά μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Νομίζω ότι η άσκηση γίνεται μέσα στη Μονάδα.

Δύσκολο. Επαγγελματικά δικαιώματα μόνο κατόπιν εξετάσεων Συλλόγου. Κι όταν κάνεις αίτηση, υπογράφεις έντυπο για τα ασυμβίβαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δύσκολο. Επαγγελματικά δικαιώματα μόνο κατόπιν εξετάσεων Συλλόγου. Κι όταν κάνεις αίτηση, υπογράφεις έντυπο για τα ασυμβίβαστα.
Ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά. Και μόνο που είδα τι κάνει ένας στρατολόγος, βαρέθηκα τη ζωή μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά. Και μόνο που είδα τι κάνει ένας στρατολόγος, βαρέθηκα τη ζωή μου. :P

Ο στρατολόγος έχει τόση σχέση με τα νομικά, όση η νοικοκυρά με την πυρηνική φυσική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ο στρατολόγος έχει τόση σχέση με τα νομικά, όση η νοικοκυρά με την πυρηνική φυσική. ;)
αφου σπουδαζει νομικη κανονικα στο αριστοτελειο παν. πως δν εχει σχεση?

Ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά. Και μόνο που είδα τι κάνει ένας στρατολόγος, βαρέθηκα τη ζωή μου. :P
μπορεις να μου πεις που ειδες τι κανει ενας στρατολογος?

μπορεις να μου πεις που ειδες τι κανει ενας στρατολογος?
και επισης γιατι μου προτεινεις αν θεω νομικη να παω κατευθειααν και να μν ερθω ΣΣΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αφου σπουδαζει νομικη κανονικα στο αριστοτελειο παν. πως δν εχει σχεση?
Έχει διοικητικά καθήκοντα. Μετά την οκταετία οι κλασσικές διεξόδοι της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Έχει διοικητικά καθήκοντα. Μετά την οκταετία οι κλασσικές διεξόδοι της σχολής.
Εσύ δε νομίζεις ότι είναι καλύτερη επιλογή να περάσω ΣΣΑΣ μόνο και μόνο για τα οικονομικά οφέλη και φυσικά το όφελος της επαγγελματικής αποκατάστασης και μετά την οκταετία θα παραιτηθώ και θα γίνω δικηγόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι να σου πω. Στα συν η κατάργηση των ορίων για άσκηση. Στα μείον οι αλλαγές στα ασφαλιστικά- συνταξιοδοτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εσύ δε νομίζεις ότι είναι καλύτερη επιλογή να περάσω ΣΣΑΣ μόνο και μόνο για τα οικονομικά οφέλη και φυσικά το όφελος της επαγγελματικής αποκατάστασης και μετά την οκταετία θα παραιτηθώ και θα γίνω δικηγόρος
Ό,τι λέει ο βένι. Άσε που θα χάσεις χρόνο από μεταπτυχιακά/γλώσσες, και, επιπλέον, μετά την οκταετία, θα έχεις να κάνεις και μία 16μηνη άσκηση. Και μετά εξετάσεις. Και μετά δικηγόρος.

*οφέλη. Αν έχεις βλέψεις των 19000 μορίων, δεν επιτρέπονται τέτοια πταίσματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άσε που θα χάσεις χρόνο από μεταπτυχιακά/γλώσσες, και, επιπλέον, μετά την οκταετία, θα έχεις να κάνεις και μία 16μηνη άσκηση. Και μετά εξετάσεις. Και μετά δικηγόρος.
18 μήνες.
Αν εγκριθεί από το στρατό το μεταπτυχιακό. Και συνήθως βάσει αναγκών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
18 μήνες.
Αν εγκριθεί από το στρατό το μεταπτυχιακό. Και συνήθως βάσει αναγκών τους.
Α, ναι. Ενάμιση χρόνο. Λάθος στην πρόσθεση των μηνών. :P
Ναι, είναι κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ναι αλλα σκεφτειται και τα οικονομικα πλεονεκτηματα παιρνεις αρκετα χρηματα ακομα κι αν δουλεψω ως δικηγορος σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια.γνωμες ζηταω γιατι δν ειμαι σιγουρος τι να κανω...δν προσπαθω να σας πεισω οτι αυτα που λεω ειναι σωστα αν και εχετε δικιο σε αρκετα πραγματα.παντως αυτο που σκεφτομαι περισσοτερο ακομα ειναι τα οικονομικα γιατι πληρωνεσαι συνεχως οποτε εχεις καποιο εισοδημα απο την πρωτη στιγμη που μπαινεις στη σχολη και βεβαια ειναι προτιμοτερο απο το να πληρωνω νοικι σε σπιτι και τα σχετικα π.χδιατροφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top