ΣΣΑΣ τμήμα Στρατολογικού και Ψυχολόγων

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μόρια ξέρω πως παίρνουν όσοι ασχολούνται με τα αθλήματα, όχι όσοι θα δώσουν αθλήματα σε απαιτούμενη σχολή. Άλλωστε εκεί ή περνάς ή κόβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti!

Νεοφερμένος

Η Areti! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα απο περιεργια ,εσυ ποσο εγραψες και περασες? σε ολα πανω απο 19? γτ απ΄ότι ειδα εχεις περασει στο οικονομικο τμημα (ΣΣΑΣ)..αν θελεις πες μ....:confused:

a ok. δηλαδη τα 19000+ μορια τα πιανεις μονο γραπτως δεν βοηθανε τα αγωνισματα....σ΄ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα απο περιεργια ,εσυ ποσο εγραψες και περασες? σε ολα πανω απο 19? γτ απ΄ότι ειδα εχεις περασει στο οικονομικο τμημα (ΣΣΑΣ)..αν θελεις πες μ....:confused:

Σου απάντησα με pm...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i-man

Νεοφερμένος

Ο i-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά και συγχαρητήρια στους επιτυχόντες! Είμαι πτυχιούχος μαθητής της ΣΣΑΣ και σύντομα θα φύγω και θα αδειάσει το σπίτι που νοικιάζω. Επειδή θα χρειαστεί να ψάξετε για σπίτι, όποιος 1ετής μαθητής/τρια της ΣΣΑΣ ενδιαφέρεται για σπίτι δίπλα στη σχολή ας μου στείλει mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john-pap

Νεοφερμένος

Ο john-pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η ΣΣΑΣ είναι μακράν η καλύτερη στρατιωτική σχολή!! Όποιος ενδιαφέρεται ας μην το σκεφτεται πολύ!!!!
Στρατιωτική εκπαίδευση, Ακαδημαϊκή εκπαίδευση. Τα καλύτερα μου χρόνια ήταν!!:clapup:

i-man καλησπέρα!! Υπάρχει ακόμη το σπίτι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!:D Η κολητη μου ξαναδινει φετος πανελληνιες και ενδιαφερεται για την σχολη ΣΣΑΣ
Αυτο που θελει να μαθει ειναι ποιους αφορουν οι ειδικες κατηγοριες Α και Β.
Ποιοι ανηκουν δηλαδη στην Α κατηγορια και ποιοι στην Β;;; Μηπως ξερει καποιος εδω μεσα να μας διαφωτισει;;;:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις. Τα μαθηματα τα παρακολουθεις κανονικα στη νομικη θεσσαλονικης ( ακριβως τα ιδια μαθηματα με τους φοιτητες που σπουδαζουν απλη νομικη) αλλα ταυτοχρονα ζεις μεσα στο στρατο. Μολις αποφοιτησεις απο τη σχολη (4 χρονια) μετα δουλευεις ως στρατολογος σε γραφεια του στρατου αλλα δεν μπορεις να ανοιξεις δικο σου γραφειο και να δουλεψεις ως δικηγορος. Αυτο μπορει να γινει μονο αφου περασουν 12 χρονια ( 4 της σχολης και αλλα 8 που υποχρεουσαι να μεινεις στο στρατο) οποτε μπορεις να παραιτηθεις και να ασκεις το επαγγελμα του διληγορου. Βεβαια οπως δηδ γνωριζεις εχεις σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση καθως πληρωνεσαι απο την πρωτη μερα που μπαινεις στη σχολη. Ελπιζω να σε διαφωτησα.
Τι εννοείς ως στρατολόγος; Εγώ είχα την εντύπωση ότι αυτό που κάνουν εκεί οι απόφοιτοι του στρατολογικού τμήματος είναι να αντιπροσωπεύουν αυτούς που προορίζονται για στρατοδικείο.....

Επίσης κάτι άλλο... Μέσα στην σχολή, που μένουν οι φοιτητές; Σε κοινούς κοιτώνες;:hmm: Είσαι σίγουρος ότι θα έχω μεγάλο πρόβλημα με την συγκατοίκηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraPaz

Νεοφερμένος

Η DimitraPaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
να σας ρωτησω κατι?εγω ειμαι τριτη λυκειου κ ενδιαφερομαι για αυτην την σχολη της ψυχολογιας...οταν ειδα τα μορια της περσινης χρονιας προσεξα οτι την εχει 2 φορες....στη μια ελεγε 19 κ κατι μορια κ στην αλλη 14 αν θυμαμαι καλα...κ ελεγε ειδικοτητα α και β...μηπως μπορει να με ενημερωσει τι ειδικοτητες ειναι αυτες?ααα κ κατι αλλο...αν ενας φοιτητης δεν θελει να νοικιασει σπιτι δεν μπορει να μεινει μεσα?γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει...οτι μπορει δηλαδη!!!ας μου απαντησει καποιος!!!ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou-tsiou

Νεοφερμένος

Η biou-tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου..Εγώ είμαι ΣΣΑΣ Στρατολογικό και αν θες μπορώ να σε βοηθήσω λεγοντάς σου κάποια πράγματα...Μπορείς να με ρωτήσεις αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι?εγω ειμαι τριτη λυκειου κ ενδιαφερομαι για αυτην την σχολη της ψυχολογιας...οταν ειδα τα μορια της περσινης χρονιας προσεξα οτι την εχει 2 φορες....στη μια ελεγε 19 κ κατι μορια κ στην αλλη 14 αν θυμαμαι καλα...κ ελεγε ειδικοτητα α και β...μηπως μπορει να με ενημερωσει τι ειδικοτητες ειναι αυτες?ααα κ κατι αλλο...αν ενας φοιτητης δεν θελει να νοικιασει σπιτι δεν μπορει να μεινει μεσα?γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει...οτι μπορει δηλαδη!!!ας μου απαντησει καποιος!!!ευχαριστω πολυ!!!
Δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou-tsiou

Νεοφερμένος

Η biou-tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λοιπον μπεσ στο γκουγκλ σσας ψυχολογια ειδικοτητες α κ β κ πατα το πρωτο που θα σου εμφανιστει...στρατιωτικεσ σχολεσ λεει νομιζω...ανοιξε το κ ψαξε εκει που λεει ειδικες κατηγοριες..διαβασε το κ θα καταλαβεις...

επισης θελω ν σ πω οτι εννοειται πωσ μπορεισ ν μενεισ μεσα αν δεν εχεισ σπιτι απλωσ πρεπεινα μπαινεισ ξανα στη σχολη συγκεκριμενες ωρες τις μερες εξοδου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι?εγω ειμαι τριτη λυκειου κ ενδιαφερομαι για αυτην την σχολη της ψυχολογιας...οταν ειδα τα μορια της περσινης χρονιας προσεξα οτι την εχει 2 φορες....στη μια ελεγε 19 κ κατι μορια κ στην αλλη 14 αν θυμαμαι καλα...κ ελεγε ειδικοτητα α και β...μηπως μπορει να με ενημερωσει τι ειδικοτητες ειναι αυτες?ααα κ κατι αλλο...αν ενας φοιτητης δεν θελει να νοικιασει σπιτι δεν μπορει να μεινει μεσα?γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει...οτι μπορει δηλαδη!!!ας μου απαντησει καποιος!!!ευχαριστω πολυ!!

Υπάρχουν τρεις (3) κατηγορίες (με διαφορετικές βάσεις) για τις στρατιωτικές σχολές:
1. Η Γενική Σειρά,
2. Η Ειδική Κατηγορία 3648/α, στην οποία εισάγονται σε ποσοστό 35% επί του εκάστοτε καθοριζόμενου αριθμού εισακτέων κατά σειρά επιτυχίας οι ανήκοντες στις ακόλουθες ειδικές κατηγορίες: Α) τέκνα Πολυτέκνων β) τέκνα Οικογενειών με τρία παιδιά
3. Η Ειδική Κατηγορία 3648/β, στην οποία εισάγονται επί του ανωτέρου ποσοστού 35% και μέχρι ποσοστόυ 10% επ’ αυτού, σε κάθε περίπτωση όμως τουλάχιστον ένα άτομο, οι ανήκοντες στις ακόλουθες ειδικές κατηγορίες: α) τέκνα ή αδερφοί αναπήρων και τραυματισθέντων σε πολεμικές επιχειρήσεις, καθώς και στρατιωτικών και των τριών Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων ειρηνικής περιόδου, οι οποίοι έχουν αναπηρία σε ποσοστό 67% και άνω, λόγω παθήσεώς τους σε διατεταγμένη υπηρεσία και ένεκα αυτής, β) τέκνα των θανόντων στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων στον πόλεμο ή στην ειρήνη κατά την εκτέλεση διατεταγμένης υπηρεσίας και ένεκα αυτής, γ) τέκνα Ελλήνων Μονίμων Στρατιωτικών Εφέδρων και Κληρωτών Οπλιτών, που συμμετείχαν με οποιοδήποτε τρόπο στα πολεμικά γεγονότα της χρονικής περιόδου από την 20η Ιουλίου ως την 20η Αυγούστου 1974 στην Κύπρο, καθώς και στα γεγονότα που έλαβαν χώρα το 1964 στην Τυληρία και Λευκωσία και το 1967 στην Κοφίνου και τους Αγ. Θεοδώρους της Κύπρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannita :)

Νεοφερμένος

Η Ioannita :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
και γω αυτη τη σχολη θα επιλεξω... εισαι μεσα στη σχολη ?? θελω να μαθω αρκετα δηλδη ξερω ηδη καποια πραγματα αλλα θελω να ρωτησω καποιον που τα ξερει για να ειμαι σιγουρη οτι τα ξερω καλα... εισαι μεσα ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliana1996

Νεοφερμένος

Η iliana1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ γι αυτή τη σχολή αν και με προβληματίζουν λίγο τα μόρια για να μπω... Θα ήθελα να ρωτήσω για το αν τα αθλήματα βοηθούν στα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Τα αθλήματα δε σου δίνουν κάποιο πριμ στα μόρια. Απλά υποχρεούσαι να τα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleftheria1

Νεοφερμένος

Η Eleftheria1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς περιλαμβάνει η στρατιωτική εκπαίδευση στη ΣΣΑΣ και εάν διαφέρει από τμήμα σε τμήμα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga a

Νεοφερμένος

Η olga a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά επειδή εγώ τώρα μπαίνω στο λούκι τις επιλογής σχολών...ξέρεις κανεις να μου εξηγήσει την διαφορα μεταξύ : (σας) ψυχολόγων γενικής σειράς, ειδικής κατηγοριας και το σκέτο...γιατί έχει διαφορα και στα μόρια??ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, μπείτε στο forum του skopia.gr επιλέξτε στρατιωτικές σχολές και θα πάρετε απαντήσεις σε ότι ρωτάτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς περιλαμβάνει η στρατιωτική εκπαίδευση στη ΣΣΑΣ και εάν διαφέρει από τμήμα σε τμήμα; :worry:

Απ οτι ξερω δεν ειναι τιποτα εξτριμ, λιγο τρεξιμο. Αλλωστε ΣΣΑΣ πιο πολυ γυναικες εχει, εαν η εκπαιδευση ηταν σκληρη δεν θα πηγαιναν γυναικες (δες ευελπιδων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γενικα είναι πολύ χαλαρά σε σχέση με άλλες στρατιωτικές σχολές. το πρωί θα πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο δίπλα, και το απόγευμα θα έισαι στο στρατόπεδο σχολή. φυσικα θα ξυπνάς πρωί 6 ώρα, θα στρώνεις κρεβάτι με στρατιωτικό τρόπο, θα κάνεις υποστολή σημαίας καθε βράδυ, όπως στον στρατό. θα χαιρετάς τους ανώτερους και τα ανώτερα έτη, και θα φοράς στολή. στα μαθήματα στο αριστοτέλειο θα πηγαίνεις με επίσημη στολή και μεσα στην σχολή-κοιτώνες θα κυκλοφοράς με την στολή παραλλαγής αυτήν που φοράνε και οι φαντάροι, με επομίδες στον ώμο που θα έχουν το νούμερο 1,2,3,4 ανάλογα με το έτος που θα έισαι.
το καλοκαίρι υπάρχει καθαρά στρατιωτική εκπαίδευση σε σκηνές κάπου στην ύπαιθρο για 1 μήνα νομίζω.
ανάλογα με τις επιδόσεις στα μαθήματα οι 3ετής και 4ετής παίρνουν και βαθμούς πχ λοχίας αρχιλοχίας, που τους ξεχωρίζουν απο τους απλούς σπουδαστές.
οι έξοδοι έιναι σκ και τετάρτη απόγευμα.
οταν τελειώσεις είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις στον στρατό κάποια χρόνια αλλά μπορείς να έχεις και δικό σου ιατρείο άν είσαι σασσ ιατρική.


αν έχω κάπου λάθος κάποιος απο σασσ να διορθώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top