ΣΣΑΣ ή Παιδαγωγικό

Katia kt 113

Νεοφερμένος

Η Katia kt 113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα φέτος έδωσα πανελλήνιες για πρώτη χρονιά και πέρασα στην δεύτερη μου επιλογή (παιδαγωγικό δημοτικής). Η πρώτη μου επιλογή ήταν σώματα ασφαλείας ή ΣΣΑΣ νομική/ψυχολογία. Θα ήθελα να θέσω τρία ερωτήματα 1) αξίζει να ξαναδώσω 2) αν ξαναδώσω ποια είναι πιο καλή επιλογή σημαιοφόροι λιμενικού, πυροσβεστική, ή ΣΣΑΣ;3) άμα τελειώσω ΣΣΑΣ νομική ή ΣΣΑΣ ψυχολογία μπορώ να εργαστώ στην αεροπορία (είχα διαβάσει σε μια ιστοσελίδα ότι μπορώ να εργαστώ και εκεί μετά την αποφοίτηση) Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα μια συμβουλή
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα φέτος έδωσα πανελλήνιες για πρώτη χρονιά και πέρασα στην δεύτερη μου επιλογή (παιδαγωγικό δημοτικής). Η πρώτη μου επιλογή ήταν σώματα ασφαλείας ή ΣΣΑΣ νομική/ψυχολογία. Θα ήθελα να θέσω τρία ερωτήματα 1) αξίζει να ξαναδώσω 2) αν ξαναδώσω ποια είναι πιο καλή επιλογή σημαιοφόροι λιμενικού, πυροσβεστική, ή ΣΣΑΣ;3) άμα τελειώσω ΣΣΑΣ νομική ή ΣΣΑΣ ψυχολογία μπορώ να εργαστώ στην αεροπορία (είχα διαβάσει σε μια ιστοσελίδα ότι μπορώ να εργαστώ και εκεί μετά την αποφοίτηση) Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα μια συμβουλή
Μπορείς ναι βγαίνουν οι κενές θέσεις και ανάλογα την σειρά αποφοίτησης σου διαλέγεις...για μένα αν πας μόνο για αυτές τις σχολές αξίζει και κρατά καβαντζα το παιδαγωγικό αν δεν κάτσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα διάλεγα ΣΣΑΣ καθώς και παίρνεις υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και καλή θέση στην αγορά εργασίας με έναν αρκετά καλό μισθό.
 

Katia kt 113

Νεοφερμένος

Η Katia kt 113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά αποφάσισα ότι θα ξαναδώσω και πριν λίγο καιρό ξεκίνησα ξανά την προετοιμασία. Μήπως ξέρετε με ποια κριτήρια γίνεται η επιλογή του σώματος; (Πεζικό,αεροπορία,ναυτικό)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά αποφάσισα ότι θα ξαναδώσω και πριν λίγο καιρό ξεκίνησα ξανά την προετοιμασία. Μήπως ξέρετε με ποια κριτήρια γίνεται η επιλογή του σώματος; (Πεζικό,αεροπορία,ναυτικό)
ανάλογα το βαθμό που θα βγάλεις επιλέγεις αν θυμάμαι καλά
 

Avocadomaster

Νεοφερμένος

Ο Avocadomaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία καθώς φοιτώ σε αυτήν την σχολή (ιατρική >4έτος σπουδών). Θα σε συμβούλευα (καθώς και όποιον σκέφτεται να δηλώσει αυτήν την σχολή) να μιλήσεις ελεύθερα με μαθητές της σχολης που φοιτούν ΤΩΡΑ, όχι αποφοίτους 45 χρόνους με ιατρεία κλπ. Αν εξακολουθείς να επιθυμείς την σχολή αυτή είμαι σίγουρος κανεις τα αθλήματα κ τις δοκιμασίες αυτές τις εβδομάδες(μπορεί ακόμη και στη ΣΣΑΣ) Είναι μια δύσκολη σχολή, που δυστυχώς δεν βοηθάει στο κομμάτι της ιατρικής. Τα αρνητικά είναι τοσα που δεν τα χωράει ούτε έκθεση. Την ήθελα πολύ αυτη τη σχολή αλλά δυστυχώς μόνη επειδή μου την είχαν περιγράψει και μόνο φανταζομενος το αποτέλεσμα και το κύρος. Τα ποσοστά αριστούχων δεν είναι ψέμα, πολλοί αριστεύουν και οι περισσότεροι περατώνουν στην ώρα τους αλλά μόνο λόγω της πίεσης και της στέρησης εξόδων και αδειών στους μη περατωσαντες αλλά και επιβράβευση με άδεια (μόνο 5 κ 10 ημερών αντίστοιχα) στους αριστεύσαντες. Θετικό μεν αλλά τραγικό δε. Παραδέχομαι ότι δεν θα είχα περάσει ολα τα μαθήματα ως πολίτης ή να μην είχα προσπαθήσει τόσο. Αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι σαν φοιτητής αν θες να ζήσεις να περάσεις φοιτητικά χρόνια ως φοιτητής με τα ολα του και αν θες να αποφύγεις το καθημερινό άγχος, ταλαιπωρία, στεναχώρια, τιμωρία, στέρηση ελευθεριών, αξιοπρέπειας (και σου εγγυώμαι όχι μόνο στα πρώτα έτη) μην την διαλέξεις. Αν ρωτήσεις γιατί δεν παραιτούμαι (όχι μόνο εγώ αλλά και το >80% των φοιτητών θα έλεγα ) είναι 1ον υπάρχει οικονομική αποζημίωση αρκετά μεγάλη(ίσως φτάνει τα 10χιλιαρικα όταν φτάσεις στο πτυχίο) 2ον για λόγους αποκατάστασης κ ελπίδας ότι τα πράγματα ως αξιωματικός δεν θα είναι τόσο θλιβερά και ότι η οικονομική αποκατάσταση και θέση και ανέλιξη ως γιατρός θα είναι καλή και καλύτερη από τον μεςο έλληνα γιατρό που υπό πληρώνεται για τον τεραστιο φόρτο εργασιασ Του (ελπίδα και όχι εγγύηση, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ σου). Προφανώς υπάρχουν δυσκολίες παντού: και ως πολίτης γιατρός χωρίς έτοιμη πελατεία ιατρείο και γονείς με λεφτα ξαι ως στρατιωτικός με άλλες κακουχίες. Εσυ διαλέγει Τις δυσκολίες σου. Καλή επιλογή και καλή συνέχεια. ( φυσικά μην διατάσεις την επιλογή της σχολής ακόμη και αν δεν είσαι σίγουρος. Μπορείς να παραιτηθεις στο 1ο έτος όποτε θες αλλά δυστυχώς όχι και να συνεχίσεις στο απθ αλλά μόνο με 10%).
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top