ΣΣΑΣ ή Αξιωματικών Αστυνομίας

Nickymtss

Νεοφερμένος

Η Nickymtss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι στην κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών και έχοντας συγκεντρώσει 19200 έως 19460 μόρια,είμαι μπροστά σε ένα τεράστιο δίλημμα:νομική σσας ή αξιωματικών Αστυνομίας?
Από την μια σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο να συνδυαστεί το φόρτο εργασίας της νομικής σχολής με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και εν μέρει ανούσιο καθώς από την συγκεκριμένη σχολή βγαίνεις στρατολογος και όχι μάχιμος δικηγόρος.Ωστοσο κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης της σχολής και τις δυνατότητες μετάθεσης σε ΓΕΣ ή αντίστοιχες υπηρεσίες που χρήζουν νομικής στήριξης.
Από την άλλη σκέφτομαι διάφορα και για την αστυνομία. Το φόρτο εργασίας (από θεωρητική-ακαδημαϊκη σκοπια) είναι προφανώς μικρότερο,καθώς δίνεται έμφαση κυρίως σε πρακτικότερη εκπαίδευση.Ακομη,υπάρχει μια ευρεία γκάμα υπηρεσιών που μπορεί να εργαστεί κανείς μετά την αποφοίτηση (από ηθών μέχρι βία κατά των γυναικών για παράδειγμα)και δεν μένεις "εγκλωβισμένος" σε ένα γραφείο, ειδικά αν είσαι "κοινωνικός" και δραστήριος. Ωστόσο,και εδώ υπαρχουν αρνητικά,όπως η πιθανότητα να καταλήξεις απλώς σε γραφειοκρατικές υπηρεσίες του αρχηγείου (να βγάζεις ταυτότητες όπως λέει και ένας καθηγητής μου),ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και την πρακτική εκπαίδευση που ίσως δυσκολεύει μερικούς.
Δεν ξέρω τι να διαλέξω.Οποιος έχει άποψη ή σπουδάζει κάτι αντίστοιχο είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει!
 

Kemi

Νεοφερμένος

Η Kemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στη νομική ΣΣΑΣ σπουδάζεις γίνεσαι επιστήμονας και οτιδήποτε και να γίνει έχεις ένα πτυχίο στα χέρια σου στην αστυνομία δεν έχεις τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι στην κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών και έχοντας συγκεντρώσει 19200 έως 19460 μόρια,είμαι μπροστά σε ένα τεράστιο δίλημμα:νομική σσας ή αξιωματικών Αστυνομίας?
Από την μια σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο να συνδυαστεί το φόρτο εργασίας της νομικής σχολής με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και εν μέρει ανούσιο καθώς από την συγκεκριμένη σχολή βγαίνεις στρατολογος και όχι μάχιμος δικηγόρος.Ωστοσο κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης της σχολής και τις δυνατότητες μετάθεσης σε ΓΕΣ ή αντίστοιχες υπηρεσίες που χρήζουν νομικής στήριξης.
Από την άλλη σκέφτομαι διάφορα και για την αστυνομία. Το φόρτο εργασίας (από θεωρητική-ακαδημαϊκη σκοπια) είναι προφανώς μικρότερο,καθώς δίνεται έμφαση κυρίως σε πρακτικότερη εκπαίδευση.Ακομη,υπάρχει μια ευρεία γκάμα υπηρεσιών που μπορεί να εργαστεί κανείς μετά την αποφοίτηση (από ηθών μέχρι βία κατά των γυναικών για παράδειγμα)και δεν μένεις "εγκλωβισμένος" σε ένα γραφείο, ειδικά αν είσαι "κοινωνικός" και δραστήριος. Ωστόσο,και εδώ υπαρχουν αρνητικά,όπως η πιθανότητα να καταλήξεις απλώς σε γραφειοκρατικές υπηρεσίες του αρχηγείου (να βγάζεις ταυτότητες όπως λέει και ένας καθηγητής μου),ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και την πρακτική εκπαίδευση που ίσως δυσκολεύει μερικούς.
Δεν ξέρω τι να διαλέξω.Οποιος έχει άποψη ή σπουδάζει κάτι αντίστοιχο είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει!
Σίγουρα ΣΑΣΣ φίλη μου...πολύ καλύτερο εργασιακό περιβάλλον συν ότι έχεις πτυχίο στα χέρια σου. Απο αυτά που γνωρίζω κιόλας την θεωρώ πολύ πιο άνετη δουλεία , όσους αξιωματικούς της αστυνομίας γνωρίζω λένε ότι είναι το χειρότερο σώμα με διαφορά .
 

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Στο ένα (αστυνομία) προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο. Στο άλλο (σσασ νομικό) είσαι απλά κηφήνας του κράτους.
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι στην κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών και έχοντας συγκεντρώσει 19200 έως 19460 μόρια,είμαι μπροστά σε ένα τεράστιο δίλημμα:νομική σσας ή αξιωματικών Αστυνομίας?
Από την μια σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο να συνδυαστεί το φόρτο εργασίας της νομικής σχολής με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και εν μέρει ανούσιο καθώς από την συγκεκριμένη σχολή βγαίνεις στρατολογος και όχι μάχιμος δικηγόρος.Ωστοσο κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης της σχολής και τις δυνατότητες μετάθεσης σε ΓΕΣ ή αντίστοιχες υπηρεσίες που χρήζουν νομικής στήριξης.
Από την άλλη σκέφτομαι διάφορα και για την αστυνομία. Το φόρτο εργασίας (από θεωρητική-ακαδημαϊκη σκοπια) είναι προφανώς μικρότερο,καθώς δίνεται έμφαση κυρίως σε πρακτικότερη εκπαίδευση.Ακομη,υπάρχει μια ευρεία γκάμα υπηρεσιών που μπορεί να εργαστεί κανείς μετά την αποφοίτηση (από ηθών μέχρι βία κατά των γυναικών για παράδειγμα)και δεν μένεις "εγκλωβισμένος" σε ένα γραφείο, ειδικά αν είσαι "κοινωνικός" και δραστήριος. Ωστόσο,και εδώ υπαρχουν αρνητικά,όπως η πιθανότητα να καταλήξεις απλώς σε γραφειοκρατικές υπηρεσίες του αρχηγείου (να βγάζεις ταυτότητες όπως λέει και ένας καθηγητής μου),ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και την πρακτική εκπαίδευση που ίσως δυσκολεύει μερικούς.
Δεν ξέρω τι να διαλέξω.Οποιος έχει άποψη ή σπουδάζει κάτι αντίστοιχο είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει!
Καταρχάς συγχαρητήρια για την επίδοση σου . Και οι δυο επιλογές σου είναι αξιόλογες . Εγώ προσωπικά θα επέλεγα νομική ΣΣΑΣ ως πρώτη επιλογή κι έπειτα αξιωματικών . Είναι πολλές οι παράμετροι πχ η πρώτη σχολή είναι Θεσσαλονίκη και η δεύτερη Αθήνα . Το σίγουρο είναι ότι στο πρώτο βγαίνεις επιστήμονας και θα έχεις και κύρος στην κοινωνία . Το θέμα είναι αν μπορείς να συνδυάσεις τις στρατιωτικές υποχρεώσεις με το τεράστιο φόρτο διαβάσματος . Και η αξιωματικών αστυνομίας είναι πολύ καλή επιλογή . Να κανείς αυτό που νομίζεις ότι είναι καλύτερο για εσένα . Και πάλι , καλή σταδιοδρομία .
 

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια για την επίδοση σου . Και οι δυο επιλογές σου είναι αξιόλογες . Εγώ προσωπικά θα επέλεγα νομική ΣΣΑΣ ως πρώτη επιλογή κι έπειτα αξιωματικών . Είναι πολλές οι παράμετροι πχ η πρώτη σχολή είναι Θεσσαλονίκη και η δεύτερη Αθήνα . Το σίγουρο είναι ότι στο πρώτο βγαίνεις επιστήμονας και θα έχεις και κύρος στην κοινωνία . Το θέμα είναι αν μπορείς να συνδυάσεις τις στρατιωτικές υποχρεώσεις με το τεράστιο φόρτο διαβάσματος . Και η αξιωματικών αστυνομίας είναι πολύ καλή επιλογή . Να κανείς αυτό που νομίζεις ότι είναι καλύτερο για εσένα . Και πάλι , καλή σταδιοδρομία .
Τι κύρος έχεις ένας στρατολόγος? Τι ακριβώς προσφέρει στην κοινωνία? Υπογράφει τα χαρτιά των φαντάρων?
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Τι κύρος έχεις ένας στρατολόγος? Τι ακριβώς προσφέρει στην κοινωνία? Υπογράφει τα χαρτιά των φαντάρων?
Γιατί δεν έχει κύρος ένας που εισήχθη στη Νομική ΣΣΑΣ ; Διδάσκεται την νομική επιστήμη και λαμβάνει και την αντίστοιχη στρατιωτική εκπαίδευση . Οι μαθητευόμενοι της ΣΣΑΣ θεωρείς ότι δεν προσφέρουν στην κοινωνία ; Καλό θα ήταν να μην υποβαθμίζουμε τις προοπτικές και τις φιλοδοξίες κάποιων .
 

Kemi

Νεοφερμένος

Η Kemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στη ΣΣΑΣ περνάνε τα καλύτερα μυαλά της Ελλαδος το επίπεδο των ΣΑΣΙΤΩΝ είναι πολύ ανεβασμένο
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Kemi

Νεοφερμένος

Η Kemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Στη ΣΣΑΣ περνάνε τα καλύτερα μυαλά της Ελλαδος το επίπεδο των ΣΑΣΙΤΩΝ είναι πολύ ανεβασμένο

Aφού λόγω της μονιμότητας του δημοσίου με ισοβιότητα, και της γνωστής πλύσης από την οικογένεια, φροντιστήρια κτλ, απαξιώνουν όλες τις άλλες επιστήμες και μετά για ξεκάρφωμα ορισμένοι πάνε και κάνουν σπουδές μόνο για αύξηση του μισθού, καλύτερη προαγωγή κτλ, όλα σχετιζόμενα με μια λογική δημοσίου υπαλλήλου που βολεύτηκε.

Αν δεν υπήρχε η μονιμότητα του δημοσίου από την πρώτη μέρα φοίτησης με μορφή οικοτροφείου, θα υπήρχε ο ίδιος ζήλος για να θέλουν τόσο πολύ όλοι να υπηρετήσουν την πατρίδα ως επιτελικά στρατιωτικά στελέχη;
 

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Στη ΣΣΑΣ περνάνε τα καλύτερα μυαλά της Ελλαδος το επίπεδο των ΣΑΣΙΤΩΝ είναι πολύ ανεβασμένο
Ναι, αλλό ρωτάω εγώ. Τι κοινωνικό έργο προσφέρει ένας τέτοιος απόφοιτος? Γιατί έχω την αίσθηση ότι απλά κάθεται σε ένα γραφείο το πρωί 8ωρο και απλά βαράει καμιά σφραγίδα. Ο αξιωματικός της αστυνομίας πχ θα πάει στη διεύθυνση ναρκωτικών, θα εξιχνιάσει υποθέσεις, θα κάνει δικογραφίες, θα είναι επικεφαλής σε μεταγωγές, στις φωτιές θα κατευθύνει και θα συντονίζει να βγει ο κόσμος από τα σπίτια, θα κάνει τα πρώτα χρόνια αξιωματικός υπηρεσίας, θα βρεθεί αντιμέτωπος με δύσκολες καταστάσεις πχ αυτοκτονίες, αιφνιδίους και άλλα πολλά. Εν ολίγοις θα προσφέρει κάτι χρήσιμο στην κοινωνία. Ο σσασιτης της νομικής τι σημαντικό θα προσφέρει?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περισσότερη προσφορά. Δεν υπάρχει πιο χρήσιμο και λιγότερο χρήσιμο επάγγελμα. Όλα έχουν να προσφέρουν κάτι. Με εξοργίζει η υποτίμησις ιδίως προς τας τάξεις των ενόπλων δυνάμεων μας. Όποιος θέλει να γίνει κηφήνας του κράτους μπορεί να το επετύχει από παντού, εις όποιαν θέσιν και αν ευρεθεί.

Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου και μπράβο για τα μόρια και την υπερπροσπάθεια σου. Αν και να τονίσω επειδή είδα το «εκεί πάνε τα καλλίτερα μυαλά», δεν καθορίζουν οι πανελλήνιες το ποιοι έχουν μυαλό και ποιοι όχι. Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Τα μορια ειναι συναρτηση θεσεων που διδονται και ζητησης .. προφανως οι 2 θεσεις που απαιτουνται σε συναρτηση και την σιγουρια του δημοσιου ειναι πραγματα που θελουν πολλοι οποτε ατομα που θα συλλεξει μορια αρκετα θα την κυνηγησουν.
2ον) Οι πανελληνιες δεν ειναι με καμια περιπτωση μια εξεταστικη διαδικασια που ξεχωριζει "μυαλα" αλλα ποσοτητα διαβασματος που εκανε ο καθενας στην σχολικη του καριερα.
@Kemi
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Στη ΣΣΑΣ περνάνε τα καλύτερα μυαλά της Ελλαδος το επίπεδο των ΣΑΣΙΤΩΝ είναι πολύ ανεβασμένο

Tι εννοείς ως καλύτερα μυαλά; Εγώ ξέρω ένα καλό μυαλό της σύγχρονης γενιάς που διατύπωσε μαθηματικό θεώρημα με απόδειξη και θα μείνει στην επιστημονική ιστορία για πάντα. :shifty:
 

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περισσότερη προσφορά. Δεν υπάρχει πιο χρήσιμο και λιγότερο χρήσιμο επάγγελμα. Όλα έχουν να προσφέρουν κάτι. Με εξοργίζει η υποτίμησις ιδίως προς τας τάξεις των ενόπλων δυνάμεων μας. Όποιος θέλει να γίνει κηφήνας του κράτους μπορεί να το επετύχει από παντού, εις όποιαν θέσιν και αν ευρεθεί.

Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου και μπράβο για τα μόρια και την υπερπροσπάθεια σου. Αν και να τονίσω επειδή είδα το «εκεί πάνε τα καλλίτερα μυαλά», δεν καθορίζουν οι πανελλήνιες το ποιοι έχουν μυαλό και ποιοι όχι. Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Εγώ δε λέω ότι όλα τα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων είναι κηφήνες. Για παράδειγμα, οι ιπτάμενοι προσφέρουν στην κοινωνία. Κάνουν κάτι χρήσιμο, παραγωγικό που έχει αντίκρυσμα. Το καταλαβαίνεις και συ και ο καθένας μας. Αλλά ο ΣΣΑΣίτης της νομικής μεταξύ μας επέλεξε αυτή τη δουλειά για να κάθεται σε μια καρέκλα και να παίρνει το σίγουρο μισθό. Άμα όντως γούσταρε το αντικείμενο θα πήγαινε απλή νομική, που έχει πολύ περισσότερες διεξόδους, ναι μεν πολύ πιο δύσκολες και απαιτητικές, αλλά κηνυγόντας το εκεί θα προσέφερε τουλάχιστον κοινωνικό έργο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Εγώ δε λέω ότι όλα τα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων είναι κηφήνες.

Έχεις δει στελέχη της Ευελπίδων να εργάζονται ακούγοντας το άσμα φταις της Πάολα; :laugh: :laugh: Όταν σε επιθεωρήσεις μονάδας τρέχουν τελευταίες μέρες τεντώνοντας τους απλούς οπλίτες να καρφώσουν μουσαμά αντί για τζάμι σε καναδέζα επειδή δεν υπάρχει σάλιο αλλά αγοράζουμε αεροπλάνα κτλ...:fish2:
 

Nickymtss

Νεοφερμένος

Η Nickymtss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά μην το κουράζουμε! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Η νομική σσας δεν με καλύπτει διότι θα είμαι άπραγη ως στρατολογος,δεν με γεμίζει ηθικά. Θεωρώ τους αξιωματικούς πολύ πιο "μάχιμη,ενεργητική" υπηρεσία όπως ανέφερε και κάποιος φίλος παραπάνω.Απλη νομική δεν θα πήγαινα ποτε διότι στην χώρα μας οι δικηγόροι τείνουν να ξεπεράσουν τους εγκληματίες σε αριθμό.Και δεν λέει να διαβάζω μέχρι τα 64 για να γίνω δικαστής στα 65. Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι,και πάλι ευχαριστώ!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παιδιά μην το κουράζουμε! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Η νομική σσας δεν με καλύπτει διότι θα είμαι άπραγη ως στρατολογος,δεν με γεμίζει ηθικά. Θεωρώ τους αξιωματικούς πολύ πιο "μάχιμη,ενεργητική" υπηρεσία όπως ανέφερε και κάποιος φίλος παραπάνω.Απλη νομική δεν θα πήγαινα ποτε διότι στην χώρα μας οι δικηγόροι τείνουν να ξεπεράσουν τους εγκληματίες σε αριθμό.Και δεν λέει να διαβάζω μέχρι τα 64 για να γίνω δικαστής στα 65. Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι,και πάλι ευχαριστώ!
Αναδεικνύεις γλαφυρότατα τα κριτήρια επιλόγης της ΣΑΕΑ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι στην κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών και έχοντας συγκεντρώσει 19200 έως 19460 μόρια,είμαι μπροστά σε ένα τεράστιο δίλημμα:νομική σσας ή αξιωματικών Αστυνομίας?
Από την μια σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο να συνδυαστεί το φόρτο εργασίας της νομικής σχολής με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και εν μέρει ανούσιο καθώς από την συγκεκριμένη σχολή βγαίνεις στρατολογος και όχι μάχιμος δικηγόρος.Ωστοσο κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης της σχολής και τις δυνατότητες μετάθεσης σε ΓΕΣ ή αντίστοιχες υπηρεσίες που χρήζουν νομικής στήριξης.
Από την άλλη σκέφτομαι διάφορα και για την αστυνομία. Το φόρτο εργασίας (από θεωρητική-ακαδημαϊκη σκοπια) είναι προφανώς μικρότερο,καθώς δίνεται έμφαση κυρίως σε πρακτικότερη εκπαίδευση.Ακομη,υπάρχει μια ευρεία γκάμα υπηρεσιών που μπορεί να εργαστεί κανείς μετά την αποφοίτηση (από ηθών μέχρι βία κατά των γυναικών για παράδειγμα)και δεν μένεις "εγκλωβισμένος" σε ένα γραφείο, ειδικά αν είσαι "κοινωνικός" και δραστήριος. Ωστόσο,και εδώ υπαρχουν αρνητικά,όπως η πιθανότητα να καταλήξεις απλώς σε γραφειοκρατικές υπηρεσίες του αρχηγείου (να βγάζεις ταυτότητες όπως λέει και ένας καθηγητής μου),ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και την πρακτική εκπαίδευση που ίσως δυσκολεύει μερικούς.
Δεν ξέρω τι να διαλέξω.Οποιος έχει άποψη ή σπουδάζει κάτι αντίστοιχο είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει!
Εαν αντέχεις την στρατιωτική ζωή προφανώς νομική σσας >>> αστυνομία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top