ΣΣΑΣ Ιατρικό vs Πολιτική Ιατρική

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος γ λυκείου.έπιασα 19380 μόρια φετος,ειχα βαλει ΣΣΑΣ ιατρικο ως πρωτη επιλογη και τελικα δεν την έπιασα και επιασα ιατρικη στο αριστοτελειο.δε μπορω να πω οτι στεναχωρηθηκα και πολυ,διοτι απο ενα σημειο και μετα εχοντας μαζεψει διαφορες πληροφοριες για τις στρατιωτικες σχολες συνειδητοποιησα οτι δεν ημουν παρα πολύ καλά ενημερωμένος όταν τη δήλωνα.Δε ξέρω αν του χρόνου αξίζει να τη δηλώσω στο 10%.Σίγουρα το όνειρο μου είναι να γίνω κανονικός γιατρός χωρίς στρατιωτικές υποχρεώσεις αλλά κάποιοι μέσα σε αυτό το φορουμ(και όχι μόνο) με έχουν τρομοκρατήσει λίγο οτι τα πράγματα μετά το πτυχίο είναι πολύ δυσκολα.θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και ότι διαπιστωμένες πληροφοριες έχετε.Θέλω να επισημανω οτι δεν εχω προβλημα πειθαρχειας αλλα σίγουρα δε θέλω να παω και αφγανισταν όπως θα πάει ένας γνωστός μου που τελείωσε σσασ μολις πριν ένα χρόνο και τον στελνουν χωρις ο ιδιος να το θελει εννοειται.Τι έχετε να μου προτείνετε;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά? Τον στέλνουν Αφγανιστάν? Ουάου....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος γ λυκείου.έπιασα 19380 μόρια φετος,ειχα βαλει ΣΣΑΣ ιατρικο ως πρωτη επιλογη και τελικα δεν την έπιασα και επιασα ιατρικη στο αριστοτελειο.δε μπορω να πω οτι στεναχωρηθηκα και πολυ,διοτι απο ενα σημειο και μετα εχοντας μαζεψει διαφορες πληροφοριες για τις στρατιωτικες σχολες συνειδητοποιησα οτι δεν ημουν παρα πολύ καλά ενημερωμένος όταν τη δήλωνα.Δε ξέρω αν του χρόνου αξίζει να τη δηλώσω στο 10%.Σίγουρα το όνειρο μου είναι να γίνω κανονικός γιατρός χωρίς στρατιωτικές υποχρεώσεις αλλά κάποιοι μέσα σε αυτό το φορουμ(και όχι μόνο) με έχουν τρομοκρατήσει λίγο οτι τα πράγματα μετά το πτυχίο είναι πολύ δυσκολα.θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και ότι διαπιστωμένες πληροφοριες έχετε.Θέλω να επισημανω οτι δεν εχω προβλημα πειθαρχειας αλλα σίγουρα δε θέλω να παω και αφγανισταν όπως θα πάει ένας γνωστός μου που τελείωσε σσασ μολις πριν ένα χρόνο και τον στελνουν χωρις ο ιδιος να το θελει εννοειται.Τι έχετε να μου προτείνετε;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


τίποτα.................στρατός κ βλακείες!!!! όπως είπες θες να γινεις ΓΙΑΤΡΟΣ!! πάνω από ολα είναι τι θέλουμε να κανουμε........ ελάτε ρε παιδιά δε θα πουλήσουμε κ τη φοιτητική μας ζωή για λίγα λεφτουδάκια!!!!

θα τελειώσουμε με το καλό, κ αν είσαι καλός δε χάνεσαι........ θα κυνηγήσεις οτι θες ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ εσύ κ ΟΠΩΣ, ΟΠΟΤΕ, ΟΠΟΥ θές εσύ!!!! ενώ στρατό ξέρεις οτι πρεπει να κάτσεις υποχρεωτικά μέσα.......!!!!!! εγώ πάντως έτσι ταβλέπω αγαπητέ συμφοιτητή ιατρικής ΑΠΘ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του πιστεύω και προτημήσεις, αλλα για μένα η σσασ είναι καλήτερη.
και αυτό γιατί τα φοιτητικά χρόνια κρατάνε 5 χρόνια. μετά όμως τί?
θα έχεις ωραίες αναμνήσεις μέν αλλα άν δέν υπάρχει αυτοσυντήρηση τί να τις κάνεις τις αναμνήσεις.

και στο αβγανιστάν, και στην καμπότζη και όπου αλλού χρειαστεί θα πάνε.

εμένα πάντως δέν θα με πείραζε να πάω, λίγη περιπέτεια ομορφαίνει την ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του πιστεύω και προτημήσεις, αλλα για μένα η σσασ είναι καλήτερη.
και αυτό γιατί τα φοιτητικά χρόνια κρατάνε 5 χρόνια. μετά όμως τί?
θα έχεις ωραίες αναμνήσεις μέν αλλα άν δέν υπάρχει αυτοσυντήρηση τί να τις κάνεις τις αναμνήσεις.

και στο αβγανιστάν, και στην καμπότζη και όπου αλλού χρειαστεί θα πάνε.

εμένα πάντως δέν θα με πείραζε να πάω, λίγη περιπέτεια ομορφαίνει την ζωή.

καταρχάς η ιατρική είναι 6 χρόνια κ όχι 5!!!!
για μένα η πολιτική ιατρική έχει την περιπέτεια φίλε gaspar!!! γιατί στην πολιτική ιατρική αφού τελειώσεις, τίποτε δεν είναι εξασφαλισμένο, κ εμείς οι ίδιοι πρεέπει να κυνηγήσουνμε πράγματα με καλύτερη διέξοδο το εξωτερίκό...αν δεν είναι αυτό περιπέτεια τότε τι είναι.....:P:P
αυτή είναι η διαφορά.ο στρατός σε ΣΤΕΛΝΕΙ, στην πολιτική ιατρική πας με δική σου επιλογή........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
καταρχάς η ιατρική είναι 6 χρόνια κ όχι 5!!!!
για μένα η πολιτική ιατρική έχει την περιπέτεια φίλε gaspar!!! γιατί στην πολιτική ιατρική αφού τελειώσεις, τίποτε δεν είναι εξασφαλισμένο, κ εμείς οι ίδιοι πρεέπει να κυνηγήσουνμε πράγματα με καλύτερη διέξοδο το εξωτερίκό...αν δεν είναι αυτό περιπέτεια τότε τι είναι.....:P:P
αυτή είναι η διαφορά.ο στρατός σε ΣΤΕΛΝΕΙ, στην πολιτική ιατρική πας με δική σου επιλογή........

Δεν έχουν όλα τα παιδιά την οικονομική δυνατότητα να πάνε στο εξωτερικό για ειδικότητα...Ούτε θέλουν όλα τα παιδιά να εξαρτώνται απ' το πορτοφόλι της μαμάς και του μπαμπά μέχρι τα 35...Αν δεν έχεις δικό σου πορτοφόλι δεν έχεις δική σου ζωή... Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δεν έχουν όλα τα παιδιά την οικονομική δυνατότητα να πάνε στο εξωτερικό για ειδικότητα...Ούτε θέλουν όλα τα παιδιά να εξαρτώνται απ' το πορτοφόλι της μαμάς και του μπαμπά μέχρι τα 35...Αν δεν έχεις δικό σου πορτοφόλι δεν έχεις δική σου ζωή... Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...


απλά κ εξωτερικό να πας, αν πάς για ειδικότητα, πληρώνεσαι οποτε αυτοσυντηρείσαι.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά? Τον στέλνουν Αφγανιστάν? Ουάου....!!!
είσαι μεσα στη σσασ;Κοίτα αν εσύ χαίρεσαι για το αφγανιστάν κάνε αίτηση και πήγαινε εσυ μπας και γλιτώσει και κανενας από αυτους που θα πανε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
το θεμα ειναι αν δεν πας στο εξωτερικο και χρειαστει να περιμενεις εδω κατι χρονακια τι γινεται:P

βασικα, νταξει για καποιον που ψαχνεται λύσεις υπαρχουν απλως αν εχει μπει εκει απλως επειδη εβγαλε τα μορια ειναι 99% βεβαιο πως θα εχει μεγαλο προβλημα και ισως καποια στιγμη το μετανοιωσει. πολιτικη ιατρικη να παει καποιος μονο εαν το γουσταρει και εαν ειναι συνειδητοποιημενος σχετικα με το τι τον περιμενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
το θεμα ειναι αν δεν πας στο εξωτερικο και χρειαστει να περιμενεις εδω κατι χρονακια τι γινεται:P

βασικα, νταξει για καποιον που ψαχνεται λύσεις υπαρχουν απλως αν εχει μπει εκει απλως επειδη εβγαλε τα μορια ειναι 99% βεβαιο πως θα εχει μεγαλο προβλημα και ισως καποια στιγμη το μετανοιωσει. πολιτικη ιατρικη να παει καποιος μονο εαν το γουσταρει και εαν ειναι συνειδητοποιημενος σχετικα με το τι τον περιμενει.


yeah αλεκα μιλάς πολύ σωστά!!!!:no1::no1: ξέρουμε τι μας περιμένει κ προχωρούμε μπροστά ετοιμοι να κυνηγήσουμε το μέλλον μας (προς το παρόν την εγγραφή κ το α' εξάμηνο :jumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ρε παιδια εγω μαζι σας,αυτό λέω αλλα 2-3 μέρες τώα που μπαίνω στο φόρουμ αυτό φοιτητές ιατρικής είναι αυτοί που μιλάνε με τόσο απαισιόδοξα λόγια.εγω ενιωθα υπερευχαριστημένος που δεν πηγα στο στρατο να με φαει η νοοτροπία του αλλα με ψιχοπλάκωσαν.μου φαινεται ότι απλά δεν πρέπει να τους ακούω και να κοιτάξω τα όνειρα και τουσ στοχους μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ρε παιδια εγω μαζι σας,αυτό λέω αλλα 2-3 μέρες τώα που μπαίνω στο φόρουμ αυτό φοιτητές ιατρικής είναι αυτοί που μιλάνε με τόσο απαισιόδοξα λόγια.εγω ενιωθα υπερευχαριστημένος που δεν πηγα στο στρατο να με φαει η νοοτροπία του αλλα με ψιχοπλάκωσαν.μου φαινεται ότι απλά δεν πρέπει να τους ακούω και να κοιτάξω τα όνειρα και τουσ στοχους μου!

έγραψες..υποκλίνομαι :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εγω ενιωθα υπερευχαριστημένος που δεν πηγα στο στρατο να με φαει η νοοτροπία του αλλα με ψιχοπλάκωσαν.

:no1::no1: στο πρώτο, οσο για το δεύτερο σε όλους αρέσει να παραπονιούνται για κάτι :P (χωρίς να θέλω να πω πως τα πράγματα είναι καλα;)).
Γιόρτασε την επιτυχία σου γιατί σε λίγο καιρό θα την έχεις ξεχάσει με τα μαθήματα που θα έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erer

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
:no1:
ρε παιδια εγω μαζι σας,αυτό λέω αλλα 2-3 μέρες τώα που μπαίνω στο φόρουμ αυτό φοιτητές ιατρικής είναι αυτοί που μιλάνε με τόσο απαισιόδοξα λόγια.εγω ενιωθα υπερευχαριστημένος που δεν πηγα στο στρατο να με φαει η νοοτροπία του αλλα με ψιχοπλάκωσαν.μου φαινεται ότι απλά δεν πρέπει να τους ακούω και να κοιτάξω τα όνειρα και τουσ στοχους μου!


:no1:συμφωνω μαζι σου 100%....και εγω προοριζομουν για σσας ιατρικο μονο και μονο επειδη ολοι μου ελεγαν οτι σαν πολιτικος γιατρος δν θα εχω ευκολη επαγγελματικη αποκατασταση και θα αργησω πολυ να τελειωσω...και εγςωτουσ πιστευα γτ εχουν κ λιγο δικιο κ προετοιμαζομουν για τα αθληματα και αγχωνομουν....τελικα οταν βγηκαν οι βαθμοι μ ημουν σιγουρη οτι δν θα παω στο στρατο μονο κ μονο για να εχω ανεση στα 30 ....τωρα θελω να ειμαι χαλαρη στα 18...και εφοσον τρελενομαι για τν ιατρικη θα παλεψω και θα τα καταφερω και το ιδιο ισχυει γαι ολους μας....ολοι τα καταφερνουν αν το θελουν...και εξαλλου τα τελευταια χρονια ο στρατος ειναι της 'μοδας' μεχρι τωρα οι περισσοτεροι γιατροι ηταν πολιτικοι....πιστευω παντως οτι στο στρστο πρεπει καποιος να παει αν πραγματικα το θελει γτ αν παει για να βολευτει πιο γρηγορα το πιο πιθανο ειναι να μν αντεξει....και οσοι περασατε ιατρικη κοιταξτε να το χαρειτε τωρα οπωσ θα κανω και εγω κ μετα απο 6 χρονια μπορουμε να αρχισουμε να ανησυχουμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geomed

Νεοφερμένος

Ο geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αυτό που έχει σημασία είναι να ακολουθείς τα όνειρά σου. μόνο όταν κάνεις αυτό που πραγματικά σου αρε΄σει και δεν καταπιέζεσαι τότε είσαι ευχαριστημένος και επιτυχημένος στη δουλειά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει όνειρα, να μάθει ιατρική, να πάει σε μεγάλα νοσοκομεία του εξωτερικού, θέλει να γίνει μεγάλος και τρανός :P, καλύτερα να επιλέξει πολιτική ιατρική.

Όποιος θέλει να είναι οικονομικά εξασφαλισμένος και δεν θέλει να παλέψει και πολύ, ας πάει ΣΣΑΣ για να εξασφαλίσει μία άνετη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Προσωπικα ψηφιζω πολιτικη ιατρικη, παρα τα οσα λεγονται για τις δυσκολες επαγγελματικες προοπτικες του κλαδου κλπ (τα οποια ειναι και αληθεια ως ενα σημειο). Αλλα ok, οντως, αν καποιος αντεχει το "κλιμα" του στρατου και θελει να ειναι εξασφαλισμενος η ΣΣΑΣ ειναι μια πολυ καλη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loanna

Νεοφερμένος

Η Loanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα Ιατρική Αθηνών (στα 6 χρόνια ακριβώς). Όσοι μιλούν για ιατρική και τα παρουσιάζουν ''μετά την πολιτική ιατρική θα κάνεις ό,τι θες εσύ!!!(πείτε το αυτό στους συμφοιτητές μου, να γελάμε όλοι μαζί!!) και κάτι άλλα τύπου ''πέρνα πολιτική ιατρική γιατί θα έχεις τη δυνατότητα να ζήσεις τη φοιτητική σου ζωή'' , τότε όσοι τα λένε αυτά δύο τινά ισχύουν : 1. Δεν έχουν περάσει ιατρική, και κυρίως δεν έχουν τελειώσει ή έστω δεν είναι στα κλινικά έτη της ιατρικής (4ο, 5ο, 6ο έτος) και 2. Απλά αναμασούν λόγια που έχουν ακούσει από συζητηήσεις τρίτων.
Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους :
1) Μην νομίζουμε ότι το εξωτερικό είναι εύκολη ή έστω προσιτή λύση!! Μην ξεχνάμε ότι και οι άλλες χώρες του κόσμου έχουν ιατρικές σχολές (και μάλιστα στις χώρες που εννοείτε εξωτερικό, δηλαδή Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Σουηδία, ΗΠΑ, Ελβετία, οι σχολές τους στο παγκόσμιο ranking είναι σε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ υψηλότερη θέση σε σχέση με τις σχολές της Ελάδας). Επομένως οι χώρες αυτές έχουν τους δικούς τους αποφοίτους να τακτοποιήσουν πρώτα, και μετά αποφοίτους των άλλων χωρών, και δη αποφοιτούς χωρών όπως η Ελλάδα, που είτε θέλουμε να το πιστεύουμε είτε όχι, θεωρούμαστε ΜΗ-ανταγωνίσιμες και υπολογίσιμες δυνάμεις στον ιατρικό χώρο. Προσοχή εδώ δεν εννοώ τους ανθρώπους που πήγαν εξωτερικό και έδειξαν ΕΚΕΙ την αξία τους. Αναφέρομαι στα επιστημονικά δρώμενα που γίνονται στην χώρα μας ( δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά την έρευνα και δημοσιεύσεις σε έγκυρα διεθνή επιστημονικά περιοδικά). Οπότε, οι περισσότεροι που παίρνουν την απόφαση να φύγουν για εξωτερικό, το κάνουν αυτό συνειδητοποιώντας ότι είναι σαν να ξεκινούν πα΄λι από μηδενική βάση, καθώς θα πρέπει ΣΥΝΕΧΩς να αγωνίζονται για να αποδεικνύουν ότι το αξίζουν εκεί που βρίσκονται. Και εδώ πάλι αυτό δεν το εννοώ με την έννοια, να συναγωνίζονται τους συνειδικευόμενούς τους σε επίπεδο γνώσεων και θέλησης, αυτό εξάλλου καλό και επιθυμητό είναι να γίνεται! Αυτό που εννοώ είναι ότι και μόνο το γεγονός πως τελείωσες Ιατρική σε μια χώρα αδύναμη επιστημονικά όπως η Ελλάδα, σε θέτει σε μια λιγότερη προνομιακή θέση σε σχέση με αποφοίτους άλλων σχολών της Ευρώπης και των ΗΠΑ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο 'Ελληνας ξέρει λιγότερα, αλλά δυστυχώς αυτό οι ξένοι κατά κανόνα δεν το ξέρουν εκ των προτέρων!).

2) Επίσης, μη νομίζετε ότι ακόμα και αυτοί που πάνε εξωτερικό πάνε και κάνουν την ειδικότητα που θέλουν πάντα. Υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ποσοστό αποφοίτων που δυστυχώς συμβιβάζονται με κάτι που τους αρέσει λιγότερο, μόνο και μόνο για να τελειώνουν κάποια στιγμή! Αυτό ισχύει γιατί όπως εξήγησα και πιο πάνω τα πράγματα έξω είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ΑΡΚΕΤΑ έως ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και είναι λογικό να γίνονται ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΙ!!!

3) Για να πάρει κάποιος την απόφαση και να φύγει εξωτερικό, αυτό εμπερικλείει ΕΞΟΔΑ! Αυτά περιλαμβάνουν : εκμάθηση γλώσσας (π.χ Σουηδικά), έξοδα για να δώσει εξετάσεις ( USMLE στις ΗΠΑ, εξετάσεις στην Γαλλία, κλπ). Οι εξετάσεις αυτές έχουν και τα έξοδα τις αγοράς συγγραμμάτων και του ταξιδιού, π.χ στις Marseilles για τις γαλλικές εξετάσεις ειδικότητας, ή στις ΗΠΑ για το USMLE Step 2CS και για το Step 3. Tέλος, στα έξοδα συμπεριλάβετε και τα έξοδα διαμονής όχι μόνο για τις εξετάσεις (όπου υπάρχουν αυτές), αλλά και τα έξοδα διαμονής/μεταφοράς/φαγητού κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεών σας ( αυτά τα τελευταία έξοδα ισχύουν για όλες τις χώρες του εξωτερικού). Μην περιμένετε ότι θα κλείνετε τις συνεντεύξεις με τις κλινικές δια τηλεφώνου ή με emails. Οι διευθυντές των κλινικών έξω θέλουν να δουν ότι το βλέπετε σοβαρά. Αυτό σμαίνει πως για ένα χρονικό διάστημα από 3 έως 12-18 μήνες (σε κάποιες περιπτώσεις και περισσότερο) θα ζείτε έξω αμμισθεί και θα σας συντηρούν οι δικοί σας. Όταν μετά θα ξεκινήσετε ειδικότητα θα πληρωθείτε, αλλά τόσα ώστε να ζείτε καλά. Μην ξεχνάτε ότι θα είστε ειδικευόμενοι, και κυρίως στο πρώτο έτος της ειδικότητας αυτό ισοδυναμεί με το παιδί της λάντζας (όχι ότι αυτό είναι κακό, όλοι το έχουν περάσει, απλά μην νομίζουμε ότι ξεκινάμε ειδικότητα και είμαστε γιατροί!)

4) Τέλος, όσον αφορά τη φοιτητική ζωή, μην νομίζετε ότι (τουλάχιστον για Ιατρική Αθηνών) θα μπορείτε να περνάτε όλα τα μαθήματα καθε έτους ΚΑΙ θα βγαίνετε και όποτε θέλετε!! Εγώ έβγαινα κατά μεσο όρο 1 άντε το πολύ 2 φορές την εβδομάδα, ειδικά μάλιστα όταν ξεκινήσουν τα κλινικά έτη και θα πρέπει 7:30 με 8:00 το πρωί να ΕΙΣΤΕ στις κλινικές και θα φεύγετε μεσημέρι, εκτός κι αν έχετε εφημερία οπότε κάθεστε πιο πολύ, τότε θα είστε ευγνώμονες αν η κούραση σας επιτρέπει να βγαίνετε με την ίδια όρεξη όπως παλιά! Και ειδικά αφού στο τέλος κάθε κλινικής υπάρχει στην Αθήνα δυνατότητα προαιρετικής εξέτασης, που οι περισσότεροι από εμάς την επιλέγουν για να καθαρίζουν με τα μαθήματα μόλις τελειώνει η κλινική. Αυτό προυποθέτει διάβασμα σε τακτικότατη βάση, αν όχι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, τουλάχιστον τα ΠΣΚ (σε διπλάσια ποσότητα απ' ότι τις καθημερινές για να βγαίνει η ίδια ποσότητα ύλης αναλογικά).

Αυτά από Ιατρική Αθηνών για την οποία μπορώ να μιλήσω. Μην σχολιάζουμε ελαφρα τη καρδία, αν δεν γνωρίζουμε!!! Για κάποιον που δεν έχει ιατρείο από το σπίτι του και άλλες τέτοιες διευκολύνσεις και γνωριμίες, τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς φαίνονται και όπως ΝΟΜΙΖΟΥΝ οι γύρω μας ότι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Loanna, σωστά μίλησες. Δεν έχουν ενημέρωση και ακούνε ό,τι τους λέει ο καθένας. Θα βγει μια καινούρια φουρνιά γιατρών που, ακόμα περισσότερο τώρα, θα μετανιώσουν την ώρα και τη στιγμή που δεν πήγαν στη ΣΣΑΣ. Όχι ότι κι εκεί είναι εύκολα. Και δε μιλάω για τα χρόνια της σχολής όπου μπορεί να νομίζετε ότι είναι δέσμευση αλλά κάποια στιγμή θα εκτιμήσετε ότι θα έχετε το ωραίο σας το φαγητό, τη στιγμή που οι πολίτες πρέπει να μαγειρεύουν κλπ. (Όλοι οι Σσασίτες παίρνουν κιλά).
Μιλώ για το μετά. Τα ζω και τα ξέρω. Υπάρχει πολλή τρέλα στο στρατό και αν πέσεις στον πειραγμένο θα κάνεις αμάν για να γλυτώσεις.
Σε όλες τις δουλειές, όμως, υπάρχουν οι περίεργοι, είναι να μη σου τύχει. Και στα νοσοκομεία, στην ειδικότητα, θα δείτε πως λειτουργεί κυρίως το μέσο και το γλείψιμο. Αν είσαι εντάξει, όμως, θα βρεθεί κάποιος που θα το εκτιμήσει και,αν μη τι άλλο, δε θα σε ενοχλούν, θα σε σέβονται ή θα σε φοβούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top