ΣΕΜΦΕ: Σχολή απάτη;

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όλοι λένε πως δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω η σχολή από το μαθηματικό. Δηλαδή, ο ένας επιπλέον χρόνος, τι είναι, κωλοβάρεμα; Κάτι παραπάνω δεν πρέπει να μαθαίνουν;

Λογικό ακούγεται αυτό που λες αλλά διαβάζοντας τι λένε τα παιδιά καταλαβαίνω πως θίγουν το θέμα πως στην Ελλάδα μόνο ως μαθηματικός ή φυσικός θα βρεις δουλειά οπότε ποιος ο λόγος για ένα έτος παραπάνω(που σημαίνει και περισσότερα μαθήματα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ε, λίγες φιλοδοξίες καλό είναι να χουμε όμως ρε συ. Πολύ απαισιόδοξο μου φαίνεται να μπαίνεις σε σχολή με την προοπτική να δουλέψεις σε δημόσιο σχολείο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε, λίγες φιλοδοξίες καλό είναι να χουμε όμως ρε συ. Πολύ απαισιόδοξο μου φαίνεται να μπαίνεις σε σχολή με την προοπτική να δουλέψεις σε δημόσιο σχολείο. :P

Εννοούσα γενικά ως εκπαιδευτικός.Όχι απαραίτητα στο δημόσιο.
Αλλά όπως είπα είμαι άσχετος με τις προοπτικές των φυσικομαθηματικών σχολών και κυρίως για τη ΣΕΜΦΕ δεν ξέρω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πλέον με έχεις καλύψει πλήρως. Να σου ευχηθώ καλά ξεμπερδέματα με την σχολή που τόσο πολύ σ'αρέσει... ;)
Κοίτα επειδή δεν απαντάς ευθέως σε αυτά που γράφω τώρα αλλά το πας πλαγιαστά για όταν ακόμα ρωτούσα περι οικονομικών... άλλο τότε και άλλο τώρα. Προφανώς και έφτιαξα τόπικ για να μάθω περί τίνος πρόκειται, έλεγα ότι με ενδιαφέρει, όμως πως μπορείς ένα δεκαεφτάχρονος να ξέρει τι τον ενδιαφέρει πραγματικά? Αφού λοιπόν μίλησα με ένα παιδί που σπουδάζει ΕΚΠΑ οικονομικό, και αφού πλέον είχα μια καλή άποψη περί τίνος πρόκειται, αποφάσισα ότι δεν είναι για μένα. Όπως ξαναέγραψα, μου φαίνεται σαν νομική των αριθμών. Τώρα... αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι οι υπολογιστές. Το έγραφα και παλιότερα. Γιατί δεν πέρασα πληροφορική? Επειδή μου αρέσει και το hardware και επειδή δεν χρειάζεται να πάω σε άλλη πόλη, αφού στην πόλη μου υπάρχουν ηλεκτρολόγοι. Χάρηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ενω εσυ εισαι σε τμημα που θα μεινεις ικανοποιημενη αφου (και οταν) τελειωσεις...

:worry:
προς τι η επίθεση;
O ιδιος ο κολλητος μου που σπουδαζει εκει το λεει σαν αστειακι με τους συμφοιτητες του
:hmm:
Εισαι κομματακι ευθικτος μου φαινεται...

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εννοώ να γίνεις καθηγητής φυσικομαθηματικών μαθημάτων συγκεκριμένα στο πολυτεχνείο.
Εσύ σε τι είδους φούσκα ζεις;Αν τελειώσεις το Πολυτεχνείο , δεν σημαίνει ότι θα γίνεις καθηγητής στο Πολυτεχνείο.Όπως και αν τελειώσεις ΕΚΠΑ/ΟΠΑ ,δεν θα γίνεις καθηγητής σε ΕΚΠΑ/ΟΠΑ . Αφού τελειώσεις τα πολλά χρόνια σπουδών (μετά απο post-doc , και άπειρες διασυνδέσεις με τα κόμματα), θα πας σε όποιο ΤΕΙ/ΑΕΙ υπάρχει θέση.Από την Αθήνα μέχρι την Θράκη,όλες τις σχολές που υπάρχει σχετικό μάθημα.Στις σχολές του Πολυτεχνειου , θα βρεις πάρα πολλούς από Μαθηματικό,Φυσικό , όπως και Φυσικό ,Μαθηματικό θα βρεις κανένα που θα κάνει Μηχανική στο Πολυτεχνείο.

Υ.Γ. : Να ξέρεις ότι τα λεφτά ΕΜΠ/ΑΠΘ/ΕΚΠΑ/ΤΕΙ Μεσολογγίου είναι τα ίδια, σαν καθηγητής.Μόνο οι έρευνες που έχουν είναι τα έξτρα.

Κοίτα επειδή δεν απαντάς ευθέως σε αυτά που γράφω τώρα αλλά το πας πλαγιαστά για όταν ακόμα ρωτούσα περι οικονομικών... άλλο τότε και άλλο τώρα. Προφανώς και έφτιαξα τόπικ για να μάθω περί τίνος πρόκειται, έλεγα ότι με ενδιαφέρει, όμως πως μπορείς ένα δεκαεφτάχρονος να ξέρει τι τον ενδιαφέρει πραγματικά? Αφού λοιπόν μίλησα με ένα παιδί που σπουδάζει ΕΚΠΑ οικονομικό, και αφού πλέον είχα μια καλή άποψη περί τίνος πρόκειται, αποφάσισα ότι δεν είναι για μένα. Όπως ξαναέγραψα, μου φαίνεται σαν νομική των αριθμών. Τώρα... αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι οι υπολογιστές. Το έγραφα και παλιότερα. Γιατί δεν πέρασα πληροφορική? Επειδή μου αρέσει και το hardware και επειδή δεν χρειάζεται να πάω σε άλλη πόλη, αφού στην πόλη μου υπάρχουν ηλεκτρολόγοι. Χάρηκες?
Giorg Pamak, προς τι η προσωπική επίθεση;Εσύ στα 17 σου,ήσουν τόσο ώριμος και κατασταλλαγμένος για Πληροφορική;Στο κάτω-κάτω , ένα τζόκερ είναι το μηχανογραφικό,αν σου αρέσει η σχολή καλώς, αλλίως 10% του χρόνου για άλλην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εσύ σε τι είδους φούσκα ζεις;Αν τελειώσεις το Πολυτεχνείο , δεν σημαίνει ότι θα γίνεις καθηγητής στο Πολυτεχνείο.Όπως και αν τελειώσεις ΕΚΠΑ/ΟΠΑ ,δεν θα γίνεις καθηγητής σε ΕΚΠΑ/ΟΠΑ . Αφού τελειώσεις τα πολλά χρόνια σπουδών (μετά απο post-doc , και άπειρες διασυνδέσεις με τα κόμματα), θα πας σε όποιο ΤΕΙ/ΑΕΙ υπάρχει θέση.Από την Αθήνα μέχρι την Θράκη,όλες τις σχολές που υπάρχει σχετικό μάθημα.Στις σχολές του Πολυτεχνειου , θα βρεις πάρα πολλούς από Μαθηματικό,Φυσικό , όπως και Φυσικό ,Μαθηματικό θα βρεις κανένα που θα κάνει Μηχανική στο Πολυτεχνείο.

Υ.Γ. : Να ξέρεις ότι τα λεφτά ΕΜΠ/ΑΠΘ/ΕΚΠΑ/ΤΕΙ Μεσολογγίου είναι τα ίδια, σαν καθηγητής.Μόνο οι έρευνες που έχουν είναι τα έξτρα.


Giorg Pamak, προς τι η προσωπική επίθεση;Εσύ στα 17 σου,ήσουν τόσο ώριμος και κατασταλλαγμένος για Πληροφορική;Στο κάτω-κάτω , ένα τζόκερ είναι το μηχανογραφικό,αν σου αρέσει η σχολή καλώς, αλλίως 10% του χρόνου για άλλην.

Το παιδι εξέφρασε την άποψη του . Και την σέβομαι γιατι τόνισε οτι δεν γνωρίζει για τη σχολη . Πολυ πιο ανθρώπινο απο το να μην γνωρίζεις για τη σχολη αλλα να ισχυρίζεσαι το αντίθετο οπως κανετε ολοι οι υπόλοιποι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εννοώ να γίνεις καθηγητής φυσικομαθηματικών μαθημάτων συγκεκριμένα στο πολυτεχνείο

Ακαδημαϊκή καριέρα μπορείς άνετα να κάνεις και από κανονικό Τμήμα Πανεπιστημίου που να μην ανήκει στο Πολυτεχνείο. Πτυχιούχοι Μαθηματικοί ή Φυσικοί με ανάλογες μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές πάνω σε αντικείμενα των επιστημών τους, μπορούν μετά την ανάλογη πορεία να διεκδικήσουν μια ακαδημαϊκή θέση στο Πολυτεχνείο. Τα φυσικομαθηματικά μαθήματα είναι ίδια είτε μιλάμε για το Πολυτεχνείο είτε για οποιαδήποτε άλλο Τμήμα Πανεπιστημίου που προσφέρονται. Η διαφορά στη διδασκαλία ενδέχεται να υπάρχει ανάλογα με τους διδακτικούς στόχους του μαθήματος γι' αυτό και επιχειρείται σε κάθε περίπτωση διαφορετική εμβάθυνση γνώσης.

Γι' αυτό υπάρχουν και οι "διαφορές" που προκαλούν κόντρες. Τα φυσικομαθηματικά είναι ίδια. Η διαφορά είναι στις εφαρμογές. Αλλού δίνουν περισσότερη έμφαση στην αξιωματική θεμελίωση και αλλού στις εφαρμογές ανάλογα με τον επιστημονικό προσανατολισμό της Σχολής: π.χ. Σχολή Θετικών Επιστημών ή Πολυτεχνική Σχολή. Βλέπεις καμία ομοιότητα; Όχι. Όμως η βασική γνώση είναι κοινή. Τα μαθηματικά είναι μαθηματικά (το ίδιο και η φυσική). Για Πανεπιστημιακή εκπαίδευση μιλάμε. Επίσης, η επιστημονική επάρκεια δεν κρίνεται από τις εφαρμογές αλλά από την αξιωματική θεμελίωση και την συνεχή ενασχόληση. Όπως σε ένα Τμήμα Μαθηματικών για παράδειγμα, υπάρχουν "τουρίστες", το ίδιο μπορεί να συναντήσει και στην ΣΕΜΦΕ. Το αν και πόσο θα μάθει καλά, τα ανώτερα μαθηματικά ή/και την ανώτερη φυσική ένας φοιτητής, εξαρτάται από τον ίδιο. Η βιβλιογραφία είναι ελεύθερα προσβάσιμη και διεθνής, χωρίς να έχει "ταμπέλες" για το είδος του Τμήματος αν είναι Κλασικό ή Πολυτεχνικό. Απευθύνεται σε όσους έχουν ανάγκη και θέληση να μάθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η ΣΕΜΦΕ, though, είναι καταπληκτική σχολή.
Απλά, δεν είναι για την Ελλάδα. Δε βλέπεις ρε vikam, ημιμάθεια?
Τι περιμένεις...

Στην Ελλάδα είμαστε η Ιατροί ή Φαρμακοποιοί η Οδοντίατροι η Νοσηλευτές η Οικονομολόγοι η Καθηγητές η Μηχανικοί η Δικηγόροι η Ψυχολόγοι nothing else.

Αλλά ας επαναλάβω άλλη μια φορά ότι η ΣΕΜΦΕ δημιουργήθηκε για να καλύψει ένα πιο ξεχωριστό τομέα μηχανικού.
Αυτό του Μηχανικού Θετικών Επιστημών.

"Engineering Science is a multidisciplinary honors program that emphasizes enhanced understanding and integrated application of engineering, scientific, and mathematical principles.
The program is unique because it provides a broad foundation in the sciences and associated mathematics that underlie engineering and provides students the opportunity to obtain a depth of knowledge in an area of their choosing through technical electives and an honors thesis. The curriculum is designed for students who seek to link the engineering disciplines with science." Πηγή : Penn State University ,Pennsylvania USA.

-----------

Αλλά το ότι σου την μπαίνουν εδω μέσα 16χρονα (και όχι μόνο), δίχως να ξέρουν τίποτα , παρα μόνο να ακούνε τι λένε συγγενείς και φίλοι είναι at least τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όλοι λένε πως δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω η σχολή από το μαθηματικό. Δηλαδή, ο ένας επιπλέον χρόνος, τι είναι, κωλοβάρεμα; Κάτι παραπάνω δεν πρέπει να μαθαίνουν;

η σεμφε ειναι 4,5 χρονια μαθηματων και 0,5 χρονια πτυχιακη.δηλαδη μονο μισος χρονος παραπανω απο τα φυσικομαθηματικα τμηματα,που εχουν τις πτυχιακες τους στο κανονικο προγραμμα σπουδων και οχι ξεχωριστα(μαλιστα το φυσικο εχει δυο).επισης αν βαλεις και μαθηματα αγγλικων, φιλοσοφιας,οικονομικων κλπ να και το ενα εξαμηνο παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και κάτι άλλο, το εξωτερικό έχω την εντύπωση πως είναι ότι ήταν η έρευνα πριν 5 χρόνια. 9 στους 10 λένε ότι πάνε για εκεί όταν μπαίνουν στη σχολή, τελικά οι 8 απ' αυτούς καταλήγουν κράχτες στο μοναστηράκι νταξ όχι κι ότι είναι κακό να ονειρεύεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχεις σ αυτό που λες για την έρευνα.
Να ακούς πρωτοετείς που δεν έχουν γραφτεί ακόμα στη σχολή να σου λένε για διδακτορικά και έρευνα.
Μετά οι περισσότεροι από αυτούς κυνηγάνε το πενταράκι στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μετά οι περισσότεροι από αυτούς κυνηγάνε το πενταράκι στις εξετάσεις.

Είναι όπως με την γκόμενα. Στην αρχή ονειρεύεσαι...και άμα δεν έχει μυαλό παντρεύεσαι μια μέτρια. :P Πέφτουν οι προσδοκίες..χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Η ΣΕΜΦΕ, though, είναι καταπληκτική σχολή.
Απλά, δεν είναι για την Ελλάδα. Δε βλέπεις ρε vikam, ημιμάθεια?
Τι περιμένεις...

Στην Ελλάδα είμαστε η Ιατροί ή Φαρμακοποιοί η Οδοντίατροι η Νοσηλευτές η Οικονομολόγοι η Καθηγητές η Μηχανικοί η Δικηγόροι η Ψυχολόγοι nothing else.

Αλλά ας επαναλάβω άλλη μια φορά ότι η ΣΕΜΦΕ δημιουργήθηκε για να καλύψει ένα πιο ξεχωριστό τομέα μηχανικού.
Αυτό του Μηχανικού Θετικών Επιστημών.

"Engineering Science is a multidisciplinary honors program that emphasizes enhanced understanding and integrated application of engineering, scientific, and mathematical principles.
The program is unique because it provides a broad foundation in the sciences and associated mathematics that underlie engineering and provides students the opportunity to obtain a depth of knowledge in an area of their choosing through technical electives and an honors thesis. The curriculum is designed for students who seek to link the engineering disciplines with science." Πηγή : Penn State University ,Pennsylvania USA.

συμφωνω αποολυτα στη ρηση αυτη για το τι ειναι ενας μηχανικος επιστημων.αλλα για κοιτα και λιγο τις κατευθυνσεις του penn state και κοιτα και τις ροες της σεμφε.το penn state εχει δυο ροες νανοτεχνολογια και μηχανικη,δηλαδη τις πιο λογικες ροες για ενα μηχανικο θετικων επιστημων.η σεμφε εχει ροη θεωρητικης φυσικης,πυρηνικης φυσικης,στατιστικης αναλυσης,πληροφορικης κλπ.ειναι αυτες οι ροες συμφωνες με το κειμενο που παραθετεις?το λογικο θα ηταν η σεμφε να εχει ροες που δεν τις προσφερουν τα αμιγως φυσικομαθηματικα τμηματα,δε νομιζεις?σε μια προταση πιο πανω λες οτι η σεμφε δεν ειναι για την ελλαδα.εγω θασου πω οτι η σεμφε με τετοιο προγραμμα σπουδων και ροων μονο στην ελλαδα θα μπορουσε να υπαρξει(τους λογους τους ξερουμε ολοι)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν αρκει να σκέφτεσαι λογικα για να κρίνεις μια σχολη . Πρεπει να έχεις μια πανεπιστημιακή έμπειρια . Να ξέρεις πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια και να έχεις κάποιες γνώσεις ώστε να μπορέσεις να συγκρίνεις τα μαθήματα στο ΠΣ . Αλλα ρε φίλε φωκο έχεις φτάσει τόσο χρόνων και ακόμα ασχολία σ ειναι να τρολλαρεις στο ischool ?


-Ο λόγος που μπαίνω στο ισκοολ είναι ότι διαβάζω πολύ και είναι τρόπος για recess, έχω δοκμάσει και άλλα forum για πιο μεγάλους αλλά δε μου αρέσουν.

-Όταν μπήκα στην 2η σχολή μίκρυνα 4 χρόνια (μπορεί κάτι τέτοιο να σας φαίνεται περίεργο αλλά είναι αληθινό).

Όσο αφορα την ΣΕΜΦΕ έχω πει την αποψή μου. Δεν την θεωρούσα, ούτε την θεωρώ, ούτε θα την θεωρήσω ποτέ καλή σχολή (αν και παραδέχομαι πως είναι πολύ δυσκολότερη και από το φυσικό και από το μαθηματικο).

______________

O vikiam είναι από τους λίγους φοιτητές στην ΣΕΜΦΕ που πιστεύω θα πάνε καλά. (ο λόγος είναι ότι επέλεξε την σχολή και δεν τον επέλεξε εκείνη) και από ότι φαίνεται είναι πολύ καλός στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
-Ο λόγος που μπαίνω στο ισκοολ είναι ότι διαβάζω πολύ και είναι τρόπος για recess, έχω δοκμάσει και άλλα forum για πιο μεγάλους αλλά δε μου αρέσουν.

-Όταν μπήκα στην 2η σχολή μίκρυνα 4 χρόνια (μπορεί κάτι τέτοιο να σας φαίνεται περίεργο αλλά είναι αληθινό).

Όσο αφορα την ΣΕΜΦΕ έχω πει την αποψή μου. Δεν την θεωρούσα, ούτε την θεωρώ, ούτε θα την θεωρήσω ποτέ καλή σχολή (αν και παραδέχομαι πως είναι πολύ δυσκολότερη και από το φυσικό και από το μαθηματικο).

______________

O vikiam είναι από τους λίγους φοιτητές στην ΣΕΜΦΕ που πιστεύω θα πάνε καλά. (ο λόγος είναι ότι επέλεξε την σχολή και δεν τον επέλεξε εκείνη) και από ότι φαίνεται είναι πολύ καλός στα μαθηματικά.

πιστεψε οι φοιτητες απο την σεμφε που πανε καλα ( φανταζομαι εννοεις που δουλευουν ) πιστεψε με ειναι παρα πολλοι αλλα απο οσο γνωριζω στο εξωτερικο ! αλλα που ξερεις οτι γνωριζω μαθηματικα μιας και δεν εχουμε συζητησει ποτε για αυτο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georgesil

Νεοφερμένος

Ο Georgesil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δίνω πανελληνιες τον Μάιο και σκέφτομαι για σεμφε...λέτε την άποψη σας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δίνω πανελληνιες τον Μάιο και σκέφτομαι για σεμφε...λέτε την άποψη σας ?

Η Σεμφε ειναι μια δύσκολη , με παρα πολυ ενδιαφέρον προγράμμα σπουδών και υψηλό επίπεδο σπουδών . Χρονια έψαχνα για να καταλήξω στη Σεμφε . Αν θες κάτι συγκεκριμένο στείλε προσωπικό μήνυμα .

ΥΓ : πολλοι εδω θα σου πουν διάφορα απλα οι περισσότεροι ειναι άσχετοι με το αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δίνω πανελληνιες τον Μάιο και σκέφτομαι για σεμφε...λέτε την άποψη σας ?

Φίλε μου για εμένα είναι πολύ δυνατή σχολή. Διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από τα άλλα τμήματα Φυσικό ή Μαθηματικό καθώς μέχρι το τέταρτο εξάμηνο διδάσκεσαι μαθήματα που συναντάς και στα δύο τμήματα έπειτα όμως διαλέγεις τι κατεύθυνση θέλεις να ακολουθήσεις. Βέβαια η ΣΕΜΦΕ αν το έχεις ψάξει είναι 5 έτη και έχει γύρω στα 60 μαθήματα. Θα σου πρότεινα, όμως, να έκανες μία συζητηση με το Vikam.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
:worry:
προς τι η επίθεση;
O ιδιος ο κολλητος μου που σπουδαζει εκει το λεει σαν αστειακι με τους συμφοιτητες του
:hmm:
Εισαι κομματακι ευθικτος μου φαινεται...

:whistle:

δν ειναι επιθεση...αν το πηρες ετσι με γεια σου με χαρα σου... και να ξεκαθαρισω το εξης...δν ειμαι σεμφιτης και δν μ καιγεται καρφι(για την σεμφε η οτιδηποτε αλλο)...απλα μου τι δινει να βλεπω "ορισμενα ατομα" να υποτιμανε αλλες σχολες...(δν υπαρχει λογος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top