ΣΕΜΦΕ: Σχολή απάτη;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ρε φιλε,θα μας τρελανεις?ειναι τα τμηματα μαθηματικων και πληροφορικης ελληνικη κατασκευη?επισης γιατι ξεχωριζεις τα εφαρμοσμενα μαθηματικα απο τα μαθηματικα και αν μπορεις δωσε και το link της βικιπαιδεια που το λεει αυτο.

Αφού το λέει παραπάνω η Βικιπαίδεια:

Εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι κλάδος των μαθηματικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Αφού το λέει παραπάνω η Βικιπαίδεια:

Εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι κλάδος των μαθηματικών...

ελα ντε.που το βρηκε αυτο που λεει?μα πως γινεται να εχουν το ιδιο ονομα και να ειναι διαφορετικες επιστημες ρε vikam?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Συνεπώς ότι είναι κλάδος μελετάται στα πλαίσια μιας επιστήμης.

Όπως και στο συγκεκριμένο post μου 174 όπου διαφαίνεται ο εφαρμοσμένος χαρακτήρας μιας επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Οι γιατροί άνετα βγάζουν 1000€ το μήνα δουλεύοντας σε δημόσιο.
Είσαι εκτός πραγραματικότητας.Ξέρεις τι χρειάζεσαι για να γίνεις γιατρός;Να τελειώσεις 6 χρόνια την σχολή(στην καλύτερη),1 χρόνο στρατό,1 ή 2 χρόνια αγροτικό, να περιμένεις μετά πόσο καιρό ανάλογα την ειδικότητα σου (μεχρι και 4 χρόνια έχω ακούσει),να κάνεις 5 χρόνια την ειδικότητα , για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος.Και μου λες ότι αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 1000 ευρω,μετά από όλα αυτά;Οι γιατροί (οι νόμιμοι και καθαροί), είναι στην ελλάδα πολύ αδικημένοι .Να έχεις πάει 35 χρονών και να κάνεις εφημερίες όλο το βράδυ για 1000ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είσαι εκτός πραγραματικότητας.Ξέρεις τι χρειάζεσαι για να γίνεις γιατρός;Να τελειώσεις 6 χρόνια την σχολή(στην καλύτερη),1 χρόνο στρατό,1 ή 2 χρόνια αγροτικό, να περιμένεις μετά πόσο καιρό ανάλογα την ειδικότητα σου (μεχρι και 4 χρόνια έχω ακούσει),να κάνεις 5 χρόνια την ειδικότητα , για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος.Και μου λες ότι αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 1000 ευρω,μετά από όλα αυτά;Οι γιατροί (οι νόμιμοι και καθαροί), είναι στην ελλάδα πολύ αδικημένοι .Να έχεις πάει 35 χρονών και να κάνεις εφημερίες όλο το βράδυ για 1000ευρω.

φίλος μου τέλειωσε στα 6,5 χρόνια και στο αγροτικό βγάζει 1100 ευρώ και δεν έχει πάει στρατό ακόμα.
:hmm: ο gregory nub αν και μικρός (όχι πια φυσικά γιατί πλέον είναι μεγάλος) είναι ένας ίχνος λογικής πάνω στο χάος του ischool.
Ενας ιατρός εξασφαλίζει δουλειά από την αποφοίτηση του πάνω στο αντικείμενο του.
Τώρα περί ειδικότητων , στρατών κοκ είναι σαχλαμάρες ischoolιστηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
φίλος μου τέλειωσε στα 6,5 χρόνια και στο αγροτικό βγάζει 1300 ευρώ και δεν έχει πάει στρατό ακόμα.
:hmm: ο gregory nub αν και μικρός (όχι πια φυσικά γιατί πλέον είναι μεγάλος) είναι ένας ίχνος λογικής πάνω στο χάος του ischool.
Ναι εντάξει φόκο.Περίμενα να απάνταγες κάπως έτσι,παραθέτοντας την εξαίρεση της εξαίρεσης.Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω με ΠΜ τα τηλέφωνα 2 παιδιών που ξέρω , να σου πουν πως είναι η πραγματικότητα.(ο ένας παίρνει 450 ευρώ για το αγροτικό , ο άλλος παλλεύει να τελειωσει την σχολη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι εντάξει φόκο.Περίμενα να απάνταγες κάπως έτσι,παραθέτοντας την εξαίρεση της εξαίρεσης.Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω με ΠΜ τα τηλέφωνα 2 παιδιών που ξέρω , να σου πουν πως είναι η πραγματικότητα.(ο ένας παίρνει 450 ευρώ για το αγροτικό , ο άλλος παλλεύει να τελειωσει την σχολη).

H ένταξη των αγροτικών γιατρών στο ενιαίο μισθολόγιο που είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση των αποδοχών τους κατά 30% περίπου. Ο μηνιαίος μισθός είναι 800€ ενώ η αποζημίωση για ενεργό εφημερία είναι 3€ την ώρα
https://drtsili.blogspot.gr/2011/03/550.html



Λοιπόν έχουμε 800 + (3χ24χ13) + τα τυχερά
Αν πάρεις άγονο τα λεφτά γίνονται πιο πολλα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζει κάποιος 450 από αγροτκό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H ένταξη των αγροτικών γιατρών στο ενιαίο μισθολόγιο που είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση των αποδοχών τους κατά 30% περίπου. Ο μηνιαίος μισθός είναι 800€ ενώ η αποζημίωση για ενεργό εφημερία είναι 3€ την ώρα
https://drtsili.blogspot.gr/2011/03/550.html



Λοιπόν έχουμε 800 + (3χ24χ13) + τα τυχερά
Αν πάρεις άγονο τα λεφτά γίνονται πιο πολλα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζει κάποιος 450 από αγροτκό....

Νταξ περα απο το οικονομικο που για να ειμαι ειλικρινης εχω καμποσες ενστασεις πιστευεις οτι το επαγγελμα του γιατρου τουλαχιστον μεχρι και την ολοκληρωση της ειδικοτητας ειναι ευκολο και μπορει να το κανει ο καθενας? Μιλαμε για πολλα χρονια σπουδων και πολλες ευθυνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Είσαι εκτός πραγραματικότητας.Ξέρεις τι χρειάζεσαι για να γίνεις γιατρός;Να τελειώσεις 6 χρόνια την σχολή(στην καλύτερη),1 χρόνο στρατό,1 ή 2 χρόνια αγροτικό, να περιμένεις μετά πόσο καιρό ανάλογα την ειδικότητα σου (μεχρι και 4 χρόνια έχω ακούσει),να κάνεις 5 χρόνια την ειδικότητα , για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος.Και μου λες ότι αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 1000 ευρω,μετά από όλα αυτά;Οι γιατροί (οι νόμιμοι και καθαροί), είναι στην ελλάδα πολύ αδικημένοι .Να έχεις πάει 35 χρονών και να κάνεις εφημερίες όλο το βράδυ για 1000ευρω.

Μόνο που αγροτικό και ειδικότητα πληρώνεσαι. Αν είναι οι γιατροί αδικημένοι τι να πουν όλοι οι υπόλοιποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ολοι να παραδεχτειτε ειναι οτι ο Φωκος ειναι απο τους λιγους φοιτητες ιατρικης -με το συμπαθειο παιδια :P- που δεν την εχει ψωνισει.

Όταν σπούδαζε νοσηλευτής να έβλεπες τι έλεγε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ελα ντε.που το βρηκε αυτο που λεει?μα πως γινεται να εχουν το ιδιο ονομα και να ειναι διαφορετικες επιστημες ρε vikam?

ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να δωσω λινκ . πατα θετικες επιστημες και δεν το βικιπαιδεια . εχει τα εφαρμοσμενα μαθηματικα σε παρενθεση στους κλαδους των μαθηματικων που δεν ανηκουν στις θερικες επιστημες . επισης οι σχολες ειναι διαφορετικες . καταρχας εχουμε πολυ πιο εμπλουτισμενες ροες . δηλαδη εχουμε ροη στατιστικη με πολλα περισοτερα μαθηματα απο αυτα που μπορει να μαθει καποιοσ στο μαθηματικο . εχουμε επισης ροη μηχανικης που τ μαθηματικο οχι . εχουμε θεωρητικη πληροφορικη με 2 μαθηματα κρυπτογραφιας , 2 θεωρια αλγοριθμων και πολλα ακομα που και παλι ξεπερνουν σε αριθμο αυτα του εκπα . αλλα το πιο βασικο ειναι οτι εχουμε υποχρεωτικα καποια μαθηματα οπως ( μερικες διαφορικες , συναρτησιακη αναλυση 1 , 4 αλγευρες αλλα και δυνατοτητα επιλογης σε μαθηματα οπως η συναρτησιακη 2 . παραλληλα καθε φοιτητης της σεμφε εχει διδαχθει ηλεκτρομαγνητισμο , στατικη , θερμοδυναμικη , κβαντομηχανικη κτλ μαθηματα δηλαδη που απασχολουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα γεγονος που ευκολα μπορει να διαπυστωσει κανεις απο το ΠΣ καποιου μεταπτυχιακου εφαρμοσμενων μαθηματικων . ας μην ξεχασω το μαθημα ''θεωρια μετρου και ολοκληρωσης '' που ειναι πολυ βασικο και παρεχετε ως επιλογης στη σεμφε ! τα εχω πει τοσες φορες και πραγματικα ειναι αρκετα τα παιδια που μου εχουν στειλει μειλ και εχουν ενδιαφερθει για τη σχολη ( μαλιστα καποιοι απο αυτουσ ειχαν την σεμφε 1η επιλογη φετοσ και περασαν ) , γεγονος που με χαροποιει πολυ κυριως γιατι βλεπω οτι τα παιδια ψαχνονται και δεν αναπαραγουν απλα οτι διαβαζουν απο ατομα που δεν εχουν ασχοληθει με το θεμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν σπούδαζε νοσηλευτής να έβλεπες τι έλεγε..

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1851404&postcount=279

o fockos προ ιατρικής δε διέφερε πολύ με τον focko μετά ιατρικής. Τα ίδια πράγματα έλεγα για την ΣΕΜΦΕ και την Μοριακή βιολογία όπως έλεγα και τώρα. Ότι είναι σχολές φούσκεες, μάλιστα έφερα παράδειγμα ένα παιδί που μπούχτισε με την Ελλάδα τώρα και πλέον βρίκσεται Λονδίνο παίρνει 2000 ευρώ αλλά για δεδομένα Αγγλίας δεν είναι πολλα.



τώρα που διαβάζω τα παλιά μου ποστ (και ευχαριστώ npb που μου έδωσες την ιδεα χαίρομαι πως κρατάω τις ίδες απόψεις που είχα κάποτε και τώρα).

Δυστυχώς δεν υπηρχε ischool όταν έδινα Πανελλαδικες.. για να δείτε που ούτε και τότε ειχα διαφορετική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Συνάδελφε Εκανες Μαλακία Φύγε Επειγώντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ρε σεις τι ειναι αυτο το κομπλεξ που μερικους/κες βασανιζει τις ψυχες σας...ελεος δλδ εχεται κολλησει με την ΣΕΜΦΕ και λετε του κοσμου τις μλκιες...ειλικρινα δν ξερω πως αντεχει ο vikam...ειναι μια σχολη που ειναι καταδικασμενη στην ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑ...ελεος ....τι νομιζεται δλδ οτι αυτο το τμημα βγαζει γιδια?????????,,,αντε γεια ...(να ξεκαθαρισω κατι ...δν ειμαι σεμφιτης,,,)

Συνάδελφε Εκανες Μαλακία Φύγε Επειγώντος

ενω εσυ εισαι σε τμημα που θα μεινεις ικανοποιημενη αφου (και οταν) τελειωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να δωσω λινκ . πατα θετικες επιστημες και δεν το βικιπαιδεια . εχει τα εφαρμοσμενα μαθηματικα σε παρενθεση στους κλαδους των μαθηματικων που δεν ανηκουν στις θερικες επιστημες . επισης οι σχολες ειναι διαφορετικες . καταρχας εχουμε πολυ πιο εμπλουτισμενες ροες . δηλαδη εχουμε ροη στατιστικη με πολλα περισοτερα μαθηματα απο αυτα που μπορει να μαθει καποιοσ στο μαθηματικο . εχουμε επισης ροη μηχανικης που τ μαθηματικο οχι . εχουμε θεωρητικη πληροφορικη με 2 μαθηματα κρυπτογραφιας , 2 θεωρια αλγοριθμων και πολλα ακομα που και παλι ξεπερνουν σε αριθμο αυτα του εκπα . αλλα το πιο βασικο ειναι οτι εχουμε υποχρεωτικα καποια μαθηματα οπως ( μερικες διαφορικες , συναρτησιακη αναλυση 1 , 4 αλγευρες αλλα και δυνατοτητα επιλογης σε μαθηματα οπως η συναρτησιακη 2 . παραλληλα καθε φοιτητης της σεμφε εχει διδαχθει ηλεκτρομαγνητισμο , στατικη , θερμοδυναμικη , κβαντομηχανικη κτλ μαθηματα δηλαδη που απασχολουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα γεγονος που ευκολα μπορει να διαπυστωσει κανεις απο το ΠΣ καποιου μεταπτυχιακου εφαρμοσμενων μαθηματικων . ας μην ξεχασω το μαθημα ''θεωρια μετρου και ολοκληρωσης '' που ειναι πολυ βασικο και παρεχετε ως επιλογης στη σεμφε ! τα εχω πει τοσες φορες και πραγματικα ειναι αρκετα τα παιδια που μου εχουν στειλει μειλ και εχουν ενδιαφερθει για τη σχολη ( μαλιστα καποιοι απο αυτουσ ειχαν την σεμφε 1η επιλογη φετοσ και περασαν ) , γεγονος που με χαροποιει πολυ κυριως γιατι βλεπω οτι τα παιδια ψαχνονται και δεν αναπαραγουν απλα οτι διαβαζουν απο ατομα που δεν εχουν ασχοληθει με το θεμα .

λοιπον για να το τελειωνουμε το θεμα η σεμφε δεν προσφερει τιποτα παραπανω απο το μαθηματικο.και το μαθηματικο εχει συγκεκριμενη κατευθυνση στατιστικης και επιχειρησιακης αναλυσης.εχει και συγκεκριμενη κατευθυνση φυσικης και υπολογιστων.οτι και να κανεις η σεμφε δεν εχει παραπανω μαθηματα ουτε κατευθυνσεις.η μονη κατεθυνση που εχει παραπανω ειναι η ροη της μηχανικης.εχεις ψαξει καθολου τους οδηγους σπουδων των αλλων σχολων?και το μαθηματικο εχει μαθημα <<θεωρια μετρου>> οπως και μαθηματα φυσικης οπως ειπα.τωρα αν πιστευεις πραγματικα οτι η σεμφε εχει περισσοτερα μαθηματα υπολογιστων(κρυπτογραφια,αλγοριθμοι κλπ..) απο το τμημα πληροφορικης εκπα,τοτε τι να πω....οπως ειπες και σε προηγουμενο μηνυμα θεωρεις τη σεμφε την καλυτερη σχολη,επομενως η αντικειμενικοτητα παει περιπατο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω τίποτα για αυτή τη σχολή αλλά γιατί μου φαίνεται ότι αυτή η σχολή προετοιμάζει τους μελλοντικούς καθηγητές φυσικομαθηματικών μαθημάτων του Πολυτεχνείου;
Δηλαδή εννοώ πως αν έχεις βλέψεις για ακαδημαική καριέρα στο πολυτεχνείο τότε αξίζει να πας στη Σεμφε αντί για φυσικομαθηματικο.
Πολύ πιθανό να είναι μπούρδα αυτό που είπα.Αν θέλετε πείτε μου αν στέκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Να σου θυμίσω λίγο Johnny15, ένα απόσπασμα σου στις 27.03.2011:

Η επιλογή των οικονομικών επιστημών γίνετε με τα εξής κριτήρια:
Δεν μου αρέσουν οι πολυτεχνικές σχολές καθώς δεν με ευαισθητοποιούν τα τμήματά τους. Σε καμία περίπτωση δεν θα τις διάλεγα λόγω κύρους ή οποιασδήποτε μπούρδας περί αποκατάστασης. Πολύ απλά να μην τελείωνα καν την σχολή επειδή δεν μου αρέσει...
Ιατρική κλπ δεν μου αρέσουν...
Μαθηματικός, Φυσικός κλπ δεν θα μπορούσα να γίνω.
Απο μικρός συζητούσα με τον πατέρα μου περι τραπεζών, πως έχουν κέρδος, τι είναι οι τόκοι, βασικά πράγματα για επιχειρήσεις κλπ. Πολύ μικρός θα έλεγα, για τέτοια θέματα. Και απο τα μαθήματα μου αρέσουν πιο πολύ τα μαθηματικά. Αλλά όχι σε τόσο θεωρητικό βαθμό ώστε να επιλέξω μαθηματική σχολή. Μου άρεσε επίσης η πληροφορική, αλλά ψάχνοντας τα μαθήματα, τι είδους δουλειά θα έκανα κλπ κατέληξα να μην είναι πρώτη επιλογή. Έτσι βρήκα πως μάλλον μου κάνουν πιο πολύ τα οικονομικά.

Πλέον με έχεις καλύψει πλήρως. Να σου ευχηθώ καλά ξεμπερδέματα με την σχολή που τόσο πολύ σ'αρέσει... ;)

Υ.γ. Μ'αρέσει που έχετε πλήρης λήθη των όσων γράφετε...


Ο Johnny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω τίποτα για αυτή τη σχολή αλλά γιατί μου φαίνεται ότι αυτή η σχολή προετοιμάζει τους μελλοντικούς καθηγητές φυσικομαθηματικών μαθημάτων του Πολυτεχνείου;
Δηλαδή εννοώ πως αν έχεις βλέψεις για ακαδημαική καριέρα στο πολυτεχνείο τότε αξίζει να πας στη Σεμφε αντί για φυσικομαθηματικο.
Πολύ πιθανό να είναι μπούρδα αυτό που είπα.Αν θέλετε πείτε μου αν στέκει.

ακαδημαικη καριερα μπορεις να κανεις απο ολα τα τμηματα.δεν ειναι προνομιο της σεμφε.τι εννοεις οταν λες <<ακαδημαικη καριερα στο πολυτεχνειο>>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
ακαδημαικη καριερα μπορεις να κανεις απο ολα τα τμηματα.δεν ειναι προνομιο της σεμφε.τι εννοεις οταν λες <<ακαδημαικη καριερα στο πολυτεχνειο>>?

Εννοώ να γίνεις καθηγητής φυσικομαθηματικών μαθημάτων συγκεκριμένα στο πολυτεχνείο.

Επίσης εννοώ και κάποιους καθηγητές του ΕΜΠ που μέσω αυτής της σχολής θα κάνουν τα παιδιά τους καθηγητές πανεπιστημίου.Όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις θέσεις καθηγητών στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όλοι λένε πως δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω η σχολή από το μαθηματικό. Δηλαδή, ο ένας επιπλέον χρόνος, τι είναι, κωλοβάρεμα; Κάτι παραπάνω δεν πρέπει να μαθαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top