Πώς σας φαίνονται τα Λατινικά;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στην αρχη η αληθεια ειναι πως μου ειχαν φανει οχι απλα ευκολα, αλλα πανευκολα. :P

Απο ενα σημειο και μετα ομως,οταν αρχισα να συναντω διαφορα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα,το θεωρησα ως ενα μαθημα μετριας δυσκολιας.

Δεν τα συγκρινω σε καμια περιπτωση με τα Αρχαια Κατευθυνσης βεβαια,τα οποια και θεωρω μακραν πιο δυσκολα απο τα Λατινικα. :P

Ωστοσο ειναι ενα πολυ "σιγουρο" μαθημα για εμας της θεωρητικης,τα κειμενα ειναι στανταρ,δεν θα μπει κατι που δεν ξερουμε,δεν ειναι οπως τα Αρχαια Αγνωστο δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
τα λατινικα σου δινουν ευκολη προσβαση στο δυσκολο και ανωτερο επιπεδο αγγλικων, γαλλικων, ισπανικών ιταλικων και πορτογαλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Πόσοι από εμάς του θεωρητικού κατανοούμε την ύλη την οποία διδασκόμαστε; Δυστυχώς πολοί λίγοι (...)
Τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά είναι η αρχή όλων των επίσημων γλωσσών. Εγώ προσωπικά θα έλεγα πως όλες οι γλώσσες αποτελούν διαλέκτους της λατινικής.
Αν για παράδειγμα αφαιρέσουμε από την Αγγλική τις ελληνικές και λατινικές ρίζες, τότε δεν θα βγάζει κανείς νόημα με τις λέξεις τις όποιες απομένουν.
[/B]
Τα παιδιά της θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης νομίζω (προσωπική μου εκτίμηση) πως καταλαβαίνουν λιγοτερα από όσα καταλαβαίνουμε εμείς στην κατεύθυνση μας.
Οι λατινογενείς γλώσσες, ναι, προέρχονται από τη λατινική, όχι όμως όλες οι γλώσσες.
Γλώσσα μην ξεχνάμε πως δεν είναι ένα σύνολο από λέξεις, αλλά ο τρόπος σκέψης, η νοοτροπία, ο πολιτισμός, η ιστορία ενός λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω τα μισω.Θα προτιμουσα να σπουδασω Ιταλια και να μαθω τα ιταλικα που φυσικα χρησιμοποιουνται.Θα σπασω που θα σπασω το κεφαλι μου τουλαχιστο θα μου μεινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω τα μισω.Θα προτιμουσα να σπουδασω Ιταλια και να μαθω τα ιταλικα που φυσικα χρησιμοποιουνται.Θα σπασω που θα σπασω το κεφαλι μου τουλαχιστο θα μου μεινουν!
Γιατι τετοιο μισος για τα Λατινικα πια? :P

Ειναι πολυ ωραιο μαθημα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εύκολα. βασικα ειναι θέμα καθηγητη καθαρα πιστευω ακριβως επειδη ειναι ευκολα. Εγω είχα γαματη καθηγητρια και σχολειο και φροντιστηριο δεν χρειαστηκε να διαβασω ποτε σπιτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
δεν ήξερα να κλίνω ούτε το amo μέχρι τον Απρίλιο.
Στο φροντιστήριο δεν τα καταλάβαινα..
Έκανα 5 ιδιαίτερα και έγραψα 19,2.
Πραγματικά τα μισούσα άπειρα αλλά τον τελευταίο μήνα τα συμπάθησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niwerio

Νεοφερμένος

Η Niwerio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
στην β λυκειου ηταν το αγαπημενο μου μαθημα..μεχρι που ξεκινησαμε αναλυσεις μετοχων κ προτασεις...:xixi:!!κρινεται στην λεπτομερεια, δλδ αν σου φυγει ενα e ή a χανεις κατευθειαν..πρεπει να εισαι 100% συγκεντρωμενος..!!μια συμβουλη:δεν υπαρχει ευκολο κ δυσκολο μαθημα, πρεπει να τα παλευεις ολα αν θες να γραψεις κ να μην εισαι ηττοπαθης!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το χειρότερο μάθημά μου,γι αυτό και 18,5! Δεν τα συμπάθησα ΠΟΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
στην β λυκειου ηταν το αγαπημενο μου μαθημα..μεχρι που ξεκινησαμε αναλυσεις μετοχων κ προτασεις...:xixi:!!κρινεται στην λεπτομερεια, δλδ αν σου φυγει ενα e ή a χανεις κατευθειαν..πρεπει να εισαι 100% συγκεντρωμενος..!!μια συμβουλη:δεν υπαρχει ευκολο κ δυσκολο μαθημα, πρεπει να τα παλευεις ολα αν θες να γραψεις κ να μην εισαι ηττοπαθης!!!!:)
Εμένα μου φυγε ένα i,στη συνεκφορά:στον communis που ζητούσε αφαιρετική ενικού έβαλα commune αντι για communi(παρέβλεψα το ότι ήταν επίθετο).Από εκεί έχασα και το 1 μοριάκι μου.Και τα κοιτούσα 1 ώρα και 20 λεπτά,αλλά αν δεν κόβει,δεν κόβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το χειρότερο μάθημά μου,γι αυτό και 18,5! Δεν τα συμπάθησα ΠΟΤΕ!
Όχι ρε γαμώτο.
Πώς αντέχεις?
Εγώ θα άλλαζα κατεύθυνση -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Άντεξα αναγκαστικά γιατί λάτρευα τα άλλα μαθήματα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Εγώ και η φίλη μου το βλέπουμε ως ξένη γλώσσα, γι' αυτό και ενθουσιαζόμαστε στην ιδέα ότι θα μάθουμε μία ακόμα!:D (Μας αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες, ειδικά εκείνης) Αλλά σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολα, γιατί όπως και στα Αρχαία, θα έχει καταλήξεις, εγκλίσεις, χρόνους, κλπ., όλα αυτά δηλαδή, που δεν έχω μάθει καλά, ακόμα και μετά από 4 χρόνια Αρχαίων...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};400750:
Εγώ και η φίλη μου το βλέπουμε ως ξένη γλώσσα, γι' αυτό και ενθουσιαζόμαστε στην ιδέα ότι θα μάθουμε μία ακόμα!:D (Μας αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες, ειδικά εκείνης) Αλλά σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολα, γιατί όπως και στα Αρχαία, θα έχει καταλήξεις, εγκλίσεις, χρόνους, κλπ., όλα αυτά δηλαδή, που δεν έχω μάθει καλά, ακόμα και μετά από 4 χρόνια Αρχαίων...:(
σιγά μωρέ, εγώ πήγα χωρίς να ξέρω αρχικούς χρόνους και κλίσεις των ουσιαστικών.. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Θα το πω παρόλο που δεν είμαι της θεωρητικής (καλά, υπήρξα φέτος για λίγο). Λατινικά rulez. "Και μάθε, ότι ο Μάνιος Κούριος Δεντάτος, ούτε σε μάχη είναι δυνατόν να νικηθεί, ούτε με χρήματα να διαφθαρεί!". Η αγαπημένη μου φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Καλά τα 'χεις μπλέξει, δεν το 'χεις.Και πείτε στους Σαμνίτες ότι ο Μάνιος Κούριος Δεντάτος προτιμά να διατάζει τους πλουσίους παρά να γίνει ο ίδιος πλούσιος.Και να θυμάστε ότι εγώ ούτε με μάχη είναι δυνατόν να νικηθώ ούτε με χρήματα να διαφθαρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ε, για αρχάριος καλά τα πήγα πάντως. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ε καλά δεν το λες.Το 99 όπως και να το κάνεις απέχει ένα μόριο από το 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Έβαλα τα δυνατά μου πάντως. :( Τέλος πάντων. Εμένα τα λατινικά μ' άρεσαν.- Sum, Fui,-,Esse. Oleum et operam perdidi (για τους άσχετους: "έχασα το λάδι και τον κόπο", "κρίμα στον κόπο μου").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τα Λατινικά είναι εύκολα από την άποψη ότι είναι κάτι το γνωστό κ έτσι γράφεις στις Πανελλήνιες.Παρόλα αυτά θέλουν πολύ λεπτομερές διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top