Πώς σας φαίνεται η Ιστορία Γενικής Παιδείας;

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
εγω δεν θα αφιερωσω ουτε 1 λεπτο για το συγκεκριμενο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Η θεματολογία του συγκεκριμέου βιβλίου είναι πολύ καλή, αλλά είναι τόσο κακογραμμένο που θες να ουρλιάξεις! Όταν πήγαινα σχολείο, είχαμε έναν καταπληκτικό καθηγητή που μας έκανε μάθημα με powerpoint και βιντεάκια. Τελειώσαμε όλο το βιβλίο και δεν υπήρχε ούτε ένα άτομο που να έγραψε κάτω από 16. Τρομερός καθηγητής!
Όσον αφορά τις κατευθύνσεις, αν και off-topic, όποιος πει ότι η θεωρητική είναι δύσκολη κατεύθυνση, θα χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο. Ήμουν θεωρητική και δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία. Δεν συγκρίνεται καν με τεχνολογική και θετική. Το επίπεδο δυσκολίας εκεί έιναι στον ουρανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
γνωριζετε αν υπαρχει το βιβλιο σε pdf;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Όσον αφορά τις κατευθύνσεις, αν και off-topic, όποιος πει ότι η θεωρητική είναι δύσκολη κατεύθυνση, θα χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο. Ήμουν θεωρητική και δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία. Δεν συγκρίνεται καν με τεχνολογική και θετική. Το επίπεδο δυσκολίας εκεί έιναι στον ουρανό.
Επιτελους αλλος ενας που το παραδεχεται.:P:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια κατι μου ειπαν για την ιστορια γενικης και θελω να σας το παραθεσω και εδω,για να μου πειτε αν οντως ευσταθει...

μου ειπαν οτι αν παρω ιστορια γενικης και γραψω πανω απο ενα συγκεκριμενο βαθμο παιρνω επιπλεον μορια...

ισχυει;;;:hmm::hmm::hmm:
ποιος τις λεει αυτες τις βλακειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Πολύ πιο ενδιαφέρον απο την κατεύθυνση. Βέβαια είναι αρκετά κακογραμμένο το βιβλίο, αλλά το περιεχόμενο της καλύτερο απο τη βιογραφία του Βενιζέλου που κάνουμε στην κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αχαχα χθες στο άλλο τμήμα που ήμουν μπήκε μια να μας κάνει ιστορία, παρέδωσε κάτι χρονολογίες, μας έβαλε διάβασμα και ερωτήσεις κατανόησης για το σπίτι... Άλλαξα τμήμα γαμώτο και εχω περιέργεια να δω αν θα τα κάνει κανείς... :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αχαχα χθες στο άλλο τμήμα που ήμουν μπήκε μια να μας κάνει ιστορία, παρέδωσε κάτι χρονολογίες, μας έβαλε διάβασμα και ερωτήσεις κατανόησης για το σπίτι... Άλλαξα τμήμα γαμώτο και εχω περιέργεια να δω αν θα τα κάνει κανείς... :-P

Στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια. Εκανε την ιστορία γενικής εντελώς διαφορετικά. Εφερνε λαπτοπ και προτζέκτορα, έδειχνε βίντεο, εικόνες και πληροφορίες απ' το ίντερνετ (πάντα σχετικά με αυτά που γράφει το βιβλίο) και δε διάβαζε κανείς απ' το κακογραμμένο βιβλίο.. Ωστόσο, όλη η τάξη πρόσεχε (χωρίς να το επιβάλει η καθηγήτρια), και οι μαθητές πραγματικά αποκτούσαν γνώσεις, απο το να παπαγαλίζουν κατεβατά. Το μάθημα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και μάλιστα αρκετοί στον ελεύθερό τους χρόνο ξεφύλλιζαν το βιβλίο και ανοίγαν συζητήσεις με την καθηγήτρια για διάφορες απορίες και ο,τι άλλο ήθελαν.
Μια φορά είχα μπει στην τάξη ενός φίλου μου που έκανε μάθημα, και ακόμα θυμάμαι τι έλεγε...
Εγώ δυστυχώς είχα έναν μαλάκα που ήθελε να διαβάζουμε που και που και να λέμε μάθημα. :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια. Εκανε την ιστορία γενικής εντελώς διαφορετικά. Εφερνε λαπτοπ και προτζέκτορα, έδειχνε βίντεο, εικόνες και πληροφορίες απ' το ίντερνετ (πάντα σχετικά με αυτά που γράφει το βιβλίο) και δε διάβαζε κανείς απ' το κακογραμμένο βιβλίο.. Ωστόσο, όλη η τάξη πρόσεχε (χωρίς να το επιβάλει η καθηγήτρια), και οι μαθητές πραγματικά αποκτούσαν γνώσεις, απο το να παπαγαλίζουν κατεβατά. Το μάθημα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και μάλιστα αρκετοί στον ελεύθερό τους χρόνο ξεφύλλιζαν το βιβλίο και ανοίγαν συζητήσεις με την καθηγήτρια για διάφορες απορίες και ο,τι άλλο ήθελαν.
Μια φορά είχα μπει στην τάξη ενός φίλου μου που έκανε μάθημα, και ακόμα θυμάμαι τι έλεγε...
Εγώ δυστυχώς είχα έναν μαλάκα που ήθελε να διαβάζουμε που και που και να λέμε μάθημα. :fool:

Μέχρι στιγμής ο μόνος τρόπος παράδοσης της ιστορίας που μου τραβάει το ενδιαφέρον είναι αυτός που ανεφερες.
Η συγκεκριμένη καθηγήτρια είναι μια από τις 5 καλύτερες φιλολόγους του σχολείου. Θα παρακαλούσα να μου κάνει έκθεση. Τώρα γιατί ήταν τόσο απόλυτη χθες δεν ξέρω, λες και έκανε κατεύθυνση παρέδιδε. Και το έβλεπε ότι δεν τραβάει, δεν απαντούσε κανείς στις ερωτήσεις της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
εγω δεν την ειχα ανοιξει ποτε μα ποτε ομως....ουτε καν στις εξετασεις...πηγα και εγραψα οτι ειχε σχεση με κατευθυνση και τσουπ...να ενα 19!!!!:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Kαλα στις ενδοσχολικες και πως σκεφτεσαι να περασεις τις διακοπες σου να γραψεις 20 θα σου βαλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Kαλα στις ενδοσχολικες και πως σκεφτεσαι να περασεις τις διακοπες σου να γραψεις 20 θα σου βαλουν...

Οχι πάντα. Αν πέσεις σε μαλάκα καθηγητή την έβαψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οχι πάντα. Αν πέσεις σε μαλάκα καθηγητή την έβαψες.
Ναι αλλα υπαρχει παντοτε ενα μικρο εως μεγαλο μπονους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ναι αλλα υπαρχει παντοτε ενα μικρο εως μεγαλο μπονους.

Σε εμάς ότι γράψεις θα πάρεις. 3-4 είναι αυτοί που θα σου βάλουν το +1.
Θρησκευτικά μια φιλη μου έγραψε για το Ουίγια και τους δαίμονες και πήρε 16. Τουλάχιστον τα ανέλυσε καλά.
Ιστορία έγραψα κάποια απο την κατεύθυνση, και μου τα πήρε λάθος γιατί τα θέλει απο το βιβλίο της γενικής. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σε εμάς ότι γράψεις θα πάρεις. 3-4 είναι αυτοί που θα σου βάλουν το +1.
Θρησκευτικά μια φιλη μου έγραψε για το Ουίγια και τους δαίμονες και πήρε 16. Τουλάχιστον τα ανέλυσε καλά.
Ιστορία έγραψα κάποια απο την κατεύθυνση, και μου τα πήρε λάθος γιατί τα θέλει απο το βιβλίο της γενικής. :/
Εγω ο,τι να ναι εγραψα στις ενδοσχολικες στην Ιστορια.Θυαμαι χαρακτηριστικα μια ερωτηση, "Τι γνωριζετε για το παλαιο καθεστως" με τη σοφη απαντηση μου "το καθεστως που προηγηθηκε του καινουριου και ειχε σα κυρια χαρακτηριστικα την επεκτατικη πολιτικη, τη βια και την πνευματικη στασιμοτητα".Μαντεψε ποσο πηρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η θεματολογια του συγκεκριμενου βιβλιου ειναι καταπληκτικη!Ολα τα σημαντικα γεγονοτα του 20ου αιώνα:βαλκανικοι,παγκοσμιοι,εμφυλιοι πολεμοι,μικρασιατικες καταστροφες,Βενιζελος,Λενιν,Σταλιν κ.τ.λ.Ειναι κριμα που ειναι ετσι,οπως ειναι το συστημα ,και το μαθημα αυτο αντιμετωπιζεται με πληρη αδιαφορια.Παντως,αξιζει,μετα τις Πανελληνιες να το διαβασει κανεις για προσωπικο οφελος και μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η θεματολογια του συγκεκριμενου βιβλιου ειναι καταπληκτικη!Ολα τα σημαντικα γεγονοτα του 20ου αιώνα:βαλκανικοι,παγκοσμιοι,εμφυλιοι πολεμοι,μικρασιατικες καταστροφες,Βενιζελος,Λενιν,Σταλιν κ.τ.λ.Ειναι κριμα που ειναι ετσι,οπως ειναι το συστημα ,και το μαθημα αυτο αντιμετωπιζεται με πληρη αδιαφορια.Παντως,αξιζει,μετα τις Πανελληνιες να το διαβασει κανεις για προσωπικο οφελος και μονο.
Aν θελει να μαθει κανεις τη συγκεκριμενη ιστορια για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις προφανως και ΔΕΝ ενδεικνυται η ιστορια γενικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Aν θελει να μαθει κανεις τη συγκεκριμενη ιστορια για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις προφανως και ΔΕΝ ενδεικνυται η ιστορια γενικης.

Για καποιες γενικες γνωσεις μιλησα,οχι για διατριβη στην Ιστορια του 20ου αι.Οποιος θελει να μαθει λεπτομερειες,προφανως και δεν προσφερεται η Ιστορια Γενικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα είχα γνώμη αν την είχα διαβάσει:P... Το μόνο που είχα διαβάσει ήταν οι ερωτήσεις για τις ενδοσχολικές... Και τα κομμάτια που διάβασα δεν μου πολυάρεσαν(ο τρόπος γραφής τους).
Το μόνο που μου άρεσε ήταν που χάζευα τις ζωγραφιές που είχε στο τέλος του βιβλίου. Πολύ μου άρεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top