Πώς σας φαίνεται η Ιστορία Γενικής Παιδείας;

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται η Ιστορία γενικής??



(απευθύνομαι κυριως σε αυτούς που δεν το δίνουν στις πανελλαδικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Δύσκολη και το βιβλίο κακογραμμενο. Ωστοσο η ιστορια της περιοδου αυτης ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα. Ενα μαθημα που σιγουρα δεν θα έδινα πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειναι ενα τελιωσ κακογραμμενο βιβλιο με παρα πολλεσ κ περιτεσ λεπτομεριεσ ππου ανναφερονται στο βιβλιο τησ θεωριτικησ κιολασ κ μπορει καλιστα καποιοσ να τα μπερδεψει κ να γραψει αντι αυτα ππου λει στην ιστορια κατευθηνσησ αυτα που λει στησ γενικησ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Σε σχέση με της κατεύθυνσης είναι παιχνιδάκι αλλα οι έννοιες είναι μπερδεμένες και η σειρά εκτός θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ειναι ενα τελιωσ κακογραμμενο βιβλιο με παρα πολλεσ κ περιτεσ λεπτομεριεσ ππου ανναφερονται στο βιβλιο τησ θεωριτικησ κιολασ κ μπορει καλιστα καποιοσ να τα μπερδεψει κ να γραψει αντι αυτα ππου λει στην ιστορια κατευθηνσησ αυτα που λει στησ γενικησ!!
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μην τα μπερδέψεις είναι να μην διαβάσεις το βιβλίο της Ιστορίας γενικής. Το δικο μου βιβλίο προσωπικά δεν εχει ουτε τσακιση....
Βεβαια είμαι παιδι της Τεχνολογικής, αλλά δεν νομιζω να έχει και πολύ μεγάλη σημασία αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το βιβλίο είναι χάααααλι μαύρο, σαν δομή και προσέγγιση. Το περιεχόμενό του, μου αρέσει, γιατί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, κάνουμε και κάτι διαφορετικό φέτος. Ξεφύγαμε από το "Αρχαία Ελλάδα--->Βυζάντιο--> Τουρκοκρατια που κάναμε επί 8 χρόνια, και ασχολούμαστε με πράγματα καινούρια, για εμάς που δεν είμαστε της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κακογραμμενο το βιβλιο οπως ειπαν και οι υπολοιποι...

Οχι οτι εχω ασχοληθει και πολυ με το μαθημα βεβαια,αλλα νταξει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το βιβλίο είναι χάααααλι μαύρο, σαν δομή και προσέγγιση. Το περιεχόμενό του, μου αρέσει, γιατί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, κάνουμε και κάτι διαφορετικό φέτος. Ξεφύγαμε από το "Αρχαία Ελλάδα--->Βυζάντιο--> Τουρκοκρατια που κάναμε επί 8 χρόνια, και ασχολούμαστε με πράγματα καινούρια, για εμάς που δεν είμαστε της θεωρητικής.
Συμφωνώ. :D

Σε κάποια σημεία όμως, κοντεύω να κοιμηθώ. :p
Γενικότερα, με δυσκολεύει κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantine10346

Δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου (Αθήνα). Έχει γράψει 584 μηνύματα.
Η περίοδος που καλύπτει το βιβλίο αυτό είναι από τις ωραιότερες αλλά το βιβλίο έχει το μαύρο του το χάλι όντως. Ευτυχώς είχαμε έναν εξαίρετο καθηγητή που δίδασκε το μάθημα όπως θα έπρεπε όλοι να το διδάσκουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maritinaki.

Νεοφερμένος

Η maritina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ληξούρι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε παιδιααα ειναι χαλια το βιβλιο ουτε παπαγαλια δν μπορεις να τα μαθεις!!!!!!!!
με σκονακια εγραψα διαγωνισμα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δύσκολη και το βιβλίο κακογραμμενο. Ωστοσο η ιστορια της περιοδου αυτης ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα. Ενα μαθημα που σιγουρα δεν θα έδινα πανελληνιες

συμφωνω απολυτως!!!εμεις δεν κανουμε απο το βιβλιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
συμφωνω απολυτως!!!εμεις δεν κανουμε απο το βιβλιο...:P


τυχεροί είστε... χαχαχαα!!!! εμείς κάναμε πέρσι απο το βιβλίο.. τα πάντα,και τις πηγές.. καλά το μάθημα το είχα τελείως χεσμένο..... δε με ενδιέφερε καν....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τπτ από την αρχή της χρονιάς!
(Έχω απογοητευτεί από τις προηγούμενες χρονιές)
Την Τετάρτη γράγουμε ιστορία και έρηξα μια ματιά στην ύλη που μας έβαλε...15 σελίδες!!! :O :O

Παιδιά ντροπή στους φιλολόγους!!Δεν έχω να πω τπτ άλλο!
Αντί να μας βοηθήσουν κάθονται και μας βάζουν όσο το δυνατόν περισσότερα ώστε να μην γράψουμε!
Αυτό το λέω επειδή ο Φυσικός μας στην Γενικής έβαλε διαγώνισμα 4αμήνου πάνω στο πρώτο κεφάλαιο χωρίς τους δείκτες διάθλασης...Ακόμα και η θεωρητική 20 έγραψε...
Το ίδιο και ο Μαθηματικός μας! Έβαλε διαγώνισμα μόνο στα όρια και γράψαν και εκεί πολύ καλά όλοι!

Διάβασα τις 3 πρώτες σελίδες από την ύλη και δεν κατάλαβα τπτ...Παιδιά είναι το πιο δυσνόητο βιβλίο που έχω διαβάσει!
Πέρσυ στις τελικές που έκατσα να διαβάσω έμαθα κάποια πράγματα απ'έξω...Πέρσυ διαβαζόταν το βιβλίο!
Το πως θα γράψω μόνο εγώ ξέρω...
Όπως κάθε χρονo θα πάω να κάνω εισμίκρινση...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τπτ από την αρχή της χρονιάς!
(Έχω απογοητευτεί από τις προηγούμενες χρονιές)
Την Τετάρτη γράγουμε ιστορία και έρηξα μια ματιά στην ύλη που μας έβαλε...15 σελίδες!!! :O :O

Παιδιά ντροπή στους φιλολόγους!!Δεν έχω να πω τπτ άλλο!
Αντί να μας βοηθήσουν κάθονται και μας βάζουν όσο το δυνατόν περισσότερα ώστε να μην γράψουμε!

Αυτό το λέω επειδή ο Φυσικός μας στην Γενικής έβαλε διαγώνισμα 4αμήνου πάνω στο πρώτο κεφάλαιο χωρίς τους δείκτες διάθλασης...Ακόμα και η θεωρητική 20 έγραψε...
Το ίδιο και ο Μαθηματικός μας! Έβαλε διαγώνισμα μόνο στα όρια και γράψαν και εκεί πολύ καλά όλοι!


Διάβασα τις 3 πρώτες σελίδες από την ύλη και δεν κατάλαβα τπτ...Παιδιά είναι το πιο δυσνόητο βιβλίο που έχω διαβάσει!
Πέρσυ στις τελικές που έκατσα να διαβάσω έμαθα κάποια πράγματα απ'έξω...Πέρσυ διαβαζόταν το βιβλίο!
Το πως θα γράψω μόνο εγώ ξέρω...
Όπως κάθε χρονo θα πάω να κάνω εισμίκρινση...:P
Αχ θα βρισω.

Δηλαδη ρε φιλε πιστευεις οτι ο/η φιλολογος σου γι αυτο το λογο σας βαζει το διαγωνισμα?

Για να μη γραψετε?

Τι κερδος μπορει να εχει απο αυτο δηλαδη?

Καλα οσο για αυτο το "ντροπη στους φιλολογους",τι να πω δηλαδη.

Σε εμας γινεται το αντιθετο,δηλαδη οι θετικοι μας βαζουν τα παντα απο την υλη για τα διαγωνισματα χωρις διακρισεις για τους θεωρητικους,ενω οι φιλολογοι ειναι πιο χαλαροι.

Τι θα επρεπε να πω δηλαδη?"Ντροπη στους μαθηματικους/φυσικους" κλπ κλπ?

Και ειμαι και θεωρητικη κατευθυνση.

Και εκτος των αλλων 1 διαγωνισμα θα μπει για ολη τη χρονια στα γενικης..

Αν θελεις να εχεις βαθμο,διαβασε 2 ωριτσες,αν παλι οχι,μαγκια σου μην διαβαζεις τιποτα.

Αν πιστευεις οτι θα σε "βοηθησει" κανεις χωρις να κανεις τιποτα,σορρυ αλλα κανεις μεγαλο λαθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Η αιώνια μάχη θετικοτεχνολογικών Vs θεωρητικών :P

παιδιά,όντως,η περίοδος αυτή είναι τέλεια! Ανοίγει το μάτι μας λίγο βρε παιδί μου...Αναγέννηση,Βιομηχανική Επανάσταση,Βαλκανικοί,1ος Παγκόσμιος...
Τέλεια είναι ^.^
όσο για το βιβλίο.Εμείς έχουμε θεϊκή καθηγήτρια.Απλα μας βάζει να σημειώνουμε ποια κομμάτια θέλει από κάθε μάθημα.
Αν κ δε μου φαίνεται τόσο κακογραμμένο:P


Αλλά πάντα την είχα αυτή την απορία.Το παίρνει αυτό το μάθημα κανείς για να το δώσει?
είναι κανείς απο εδώ μέσα που το εχει πάρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia17princess

Νεοφερμένος

Η Nasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
κακα τα ξεματα η θεωρητικη εχει περισσοτερα προνομια και απο τους τριτεκνους!!!επισης τα μαθηματικα γενικης ειναι παρα πολυ ευκολα ακομα και για τους θεωρητικους.εξαλλου δεν το διαλεξαν αδικα σαν μαθημα για το 5ο πεδιο!ακομα οι θεωρητικοι το εχετε παρει πανω σας!!εγω δεν μπορω μαθηματικα,δεν μπορω φυσικη κλπ.ας τολμησει κανενας των θετικων να πει κατι θα τον φατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
κακα τα ξεματα η θεωρητικη εχει περισσοτερα προνομια και απο τους τριτεκνους!!!επισης τα μαθηματικα γενικης ειναι παρα πολυ ευκολα ακομα και για τους θεωρητικους.εξαλλου δεν το διαλεξαν αδικα σαν μαθημα για το 5ο πεδιο!ακομα οι θεωρητικοι το εχετε παρει πανω σας!!εγω δεν μπορω μαθηματικα,δεν μπορω φυσικη κλπ.ας τολμησει κανενας των θετικων να πει κατι θα τον φατε!
Καλα τωρα δεν θα μπω στη διαδικασια να αναλυσω τα προνομια των θεωρητικων σε σχεση με τεχνολογικους/θετικους.

Εχουν γινει απειρες συζητησεις σε απειρα threads.

Αnyway,δεν ξερω αν το καταλαβατε αλλα η ενσταση μου δεν αφορουσε τις διαμαχες μεταξυ των κατευθυνσεων αλλα αυτο:
Αντί να μας βοηθήσουν κάθονται και μας βάζουν όσο το δυνατόν περισσότερα ώστε να μην γράψουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rockNroll

Νεοφερμένος

Η rockNroll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Έλενα (κι ας μην κάτσω κι εγώ ν'αναλύσω τα παλούκια που τραβάμε εμείς με της γενικής σε αντίθεση με τους άλλους, που μόνο η ιστορία θέλει ένα δαβασματάκι)! Έπειτα kostaspotter, αυτά που γίνονται σε ένα σχολείο δεν είναι ο κανόνας.. και οι μαθηματικοφυσικομπλαμπλα κοπανάνε μια χαρά. Είναι απλά τί θα σου τυχει στο σχολείο σου!
Για να μην πούμε τώρα ότι αυτοί που έχουν και (λογικές) απαιτήσεις απ'τους μαθητές είναι οι σωστοί. Δυστυχώς όμως έτσι όπως έχουμε καταντήσει το σύστημα αυτοί φαίνονται κακοί, και οι υπόλοιποι που κωλοβαράνε είναι κουλ..

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο πάνω στο θέμα Ιστορίας γενικής, συμφωνω απολύτως ότι το βιβλίο είναι χάλια αλλά η περίοδος φοβερή!! Επιτέλους. Το κακό είναι όμως, ότι από το δημοτικό αυτά κάνουμε, αλλά ποτέ δεν έχουμε καταφέρει να φτάσουμε στον 20ο αιώνα:lol: Ελπίζω φέτος να αλλάξει αυτό και να τελειώσουμε την ύλη για να μάθουμε και τί γίνεται στις πραγματικές 'μερες μας'!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia17princess

Νεοφερμένος

Η Nasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το ολο μαθημα στα πλαισια που γινεται ειναι λαθος.αλλη μια φορα θα τονισω οτι ο τροπος του να τα αποστηθιζεις ειναι τελειως λαθος.αλλωστε γι'αθτο φτασαμε στο σημειο που φτασαμε σαν Ελληνες επειδη δεν ξερουμε την ιστορια μας.επισης φετος ολοι εχουν ην εντυπωση οτι το δικο τους μαθημα ειναι πιο σημαντικο απο τα αλλα.ακομα και κειμενα μας βαζουν να κανουμε!δεν αντιλεγω ωραια τα κειμενα αλλα οχι σε περιοδους τοσης μεγαλης πιεσης......αυτα απο μερους μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τυχεροί είστε... χαχαχαα!!!! εμείς κάναμε πέρσι απο το βιβλίο.. τα πάντα,και τις πηγές.. καλά το μάθημα το είχα τελείως χεσμένο..... δε με ενδιέφερε καν....:D


κι εγω χεσμένο το χω αλλά επειδή η καθηγήτρια είναι ολίγον τι στριμμένη το διαβάζω στο δρόμο με μια φίλη μου:P για να ξέρω τι μου γίνεται!!!αλλά και πάλι αυτή μας το λέει με δικά της λόγια και τα περισσότερα τα θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top