Πώς πετυχαίνει κανείς στην εξεταστική;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εξαρτάται τη σχολή ρε σεις. Άλλο να χεις να μάθεις 5 πράγματα και να τα ξέρεις στο τέλος να τα γράψεις, άλλο το μάθημα να είναι τύπου ασκήσεων που οκ πρέπει να ξέρεις και λίγο τι σου γίνεται, και άλλο να σε ξεσκίζουν στις εργασίες όλο το εξάμηνο και μετά να σαι πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εξαρτάται τη σχολή ρε σεις. Άλλο να χεις να μάθεις 5 πράγματα και να τα ξέρεις στο τέλος να τα γράψεις, άλλο το μάθημα να είναι τύπου ασκήσεων που οκ πρέπει να ξέρεις και λίγο τι σου γίνεται, και άλλο να σε ξεσκίζουν στις εργασίες όλο το εξάμηνο και μετά να σαι πιο χαλαρά.

καλα ναι υπαρχουν μαθηματα που σε ξεσκιζουν με προοδους ασκησεις ή εργασιες . οπως και ναχει ομως εγω λεω να εχει συνεχη επαφη με το μαθημα οχι λιγο πριν την εξεταστικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλα ναι υπαρχουν μαθηματα που σε ξεσκιζουν με προοδους ασκησεις ή εργασιες . οπως και ναχει ομως εγω λεω να εχει συνεχη επαφη με το μαθημα οχι λιγο πριν την εξεταστικη;)

για αυτό λέω ανάλογα τη φάση. Αν μιλάμε για μάθημα "παπαγάλησε Χ σελίδες και πήγαινε γράψτες" και μια βδομάδα πριν να το πιάσεις οκ είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
για αυτό λέω ανάλογα τη φάση. Αν μιλάμε για μάθημα "παπαγάλησε Χ σελίδες και πήγαινε γράψτες" και μια βδομάδα πριν να το πιάσεις οκ είσαι.

εγω δεν ειμαι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξερει κανεις καποιο καλο πανεπιστημιακο φροντιστηριο στη Θεσ/νικη? Ζοριζομαι να περασω τα μαθηματα και το σκεφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Διάβασμα,διάβασμα,διάβασμα σ'όλο το εξάμηνο.

Αυτή είναι η μαγική συνταγή για να περνάει κάποιος τα μαθήματα με ευκολία και με 8-9-10.

Α,επισής το να πατάς σε όλες τις διαλέξεις και να κρατάς σημειώσεις είναι σημαντικό στοιχείο για την επιτυχία,γιατί ακόμη και μια διάλεξη να θεωρείς βαρετή,ακούγοντας της θα σου μείνει έστω και κάτι λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αυτα τα κανω αλλα η αποτυχια αποτυχια! Παντως, αρκετοι φοιτητες πηγαινουν φροντιστηριο: Ο καθηγητης εξηγει διαφορους ορους του μαθηματος και μολις κανει μια ερωτηση πολλοι προθυμοι φοιτητες ειναι ικανοι να πουν ολο το βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτα τα κανω αλλα η αποτυχια αποτυχια! Παντως, αρκετοι φοιτητες πηγαινουν φροντιστηριο: Ο καθηγητης εξηγει διαφορους ορους του μαθηματος και μολις κανει μια ερωτηση πολλοι προθυμοι φοιτητες ειναι ικανοι να πουν ολο το βιβλιο.

Φροντιστηριο : gay and fake,απο τη στιγμη που μπορεις να κυνηγησεις τον καθηγητη για να σου λυσει αποριες (μιας και γι αυτο πληρωνεται).

Btw,το θεμα δεν ειναι να κανεις επειδηξη γνωσεων,αλλα να εχεις την κριση και τη γνωση για να απαντησεις ακομα και την πιο δυσκολη ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Διάβασμα + κωλοφαρδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πάντως οι καλές σημειώσεις, όπως αναφέρθηκε πιο πριν, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο για να κρατάς κωδικοποιημένη την παράδοση.Οι γνώσεις απο το σχολείο και το διάβασμα πανελληνίων (προσωπικά) ήταν άχρηστα.Δεν είμαι τύπος παπαγαλίας οπότε ότι έμαθα μου ''έμεινε'' αλλά ήταν ένας βομβαρδισμός γνώσεων χωρίς να σε μαθαίνουν να ξεχωρίζεις και να διατηρείς την ουσία.Συνήθως στα Πανεπιστήμια (εξαρτάται απο τη σχολή υποθέτω) δεν ζητάνε την ''Άρτα και τα Γιάννενα'' κι ας φαίνεται έτσι στην παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υπάρχουν Τμήματα στα οποία ζητάνε την "Άρτα και τα Γιάννενα" ενώ (α). δεν πέφτουν ποτέ πολλαπλής επιλογής και (β). πέφτουν πάντα θέματα ισάξιας δυσκολίας άριστου διαβάσματος. Με διάβασμα περί βαθμό 6..απλά ο πραγματικός βαθμός θα είναι 100% κάτω από 5. Δεν το λέω εγώ αλλά τα αποτελέσματα..Αλλά και πάλι έχει να κάνει με το Τμήμα (φιλοσοφία εξέτασης-βαθμολόγησης), τους φοιτητές και τους διδάσκοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Για εμένα διάβασμα, και σημειώσεις για το μάθημα τις οποίες μπορείς να βρεις σε φωτοτυπάδικα ή από άλλους.
Μακάρι να μπορούσα και να παρακολουθήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Στη δική μου σχολή διάβασμα όλο το εξάμηνο δεν κάνει κανένας,τα 2 πρώτα εξάμηνα δεν παρακολουθούσα και είχα βαθμούς με μέσο όρο το 7,8.Τώρα στο τρίτο πήγαινα στα περισσότερα μαθήματα και ο μικρότερος βαθμός που έγραψα είναι το 8.Πιστεύω πως η παρακολούθηση σε μια θεωρητική σχολή παίζει ρόλο γιατλι μαθαίνεις τα κουμπιά του καθηγητή.Υπάρχει καθηγήτρια που βάζει θέματα μόνο από τις παραδόσεις και αν πας να διαβάσεις τα βιβλία δεν καταλαβαίνεις τίποτα.Τέλος είναι διαφορετικό να τα έχεις ξανακούσει και γράψει με δικά σου λόγια και διαφορετικό να προσπαθείς να καταλάβεις τι έχει γράψει κάποιος άλλος για πράγματα που δεν έχεις ξανακούσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σίγουρα στα περισσότερα μαθήματα βοηθάει η παρακολούθηση αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητη. Σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως είναι και χάσιμο χρόνου, είτε λόγω των κακών παραδόσεων του καθηγητή, είτε λόγω της φύσης του μαθήματος (πχ. εντελώς παπαγαλία, κάτσε διαβασε το μόνος σου). Αυτό έχω καταλάβει από τα μέχρι τώρα μαθήματα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Παρακολούθηση, καλές σημειώσεις, και αποκωδικοποίηση από τις διαλέξεις του τι ζητά ο κάθε καθηγητής. Εξάλλου, σε 3 μήνες δε γίνεται να μάθεις έναν επιστημονικό τομέα. Μπορείς μόνο να περάσεις το μάθημα. Αυτή η μέθοδος με οδήγησε σε ανέλπιστα καλούς βαθμούς, συγκριτικά με την προσπάθειά μου μάλιστα. Αυτά για το α' εξάμηνο, τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Συνήθως στα Πανεπιστήμια (εξαρτάται απο τη σχολή υποθέτω) δεν ζητάνε την ''Άρτα και τα Γιάννενα'' κι ας φαίνεται έτσι στην παράδοση.

Αυτό δεν είναι σταντε, σ' εμάς σε 3 από τα 5 μαθήματα (και σίγουρα σ' αυτό που δίνω τη Δευτέρα) βάλανε θέματα τελείως εκτός πνεύματος παραδόσεων και βιβλίων μόνο και μόνο για να δυσκολέψουν τα θέματα. Θέματα που και να' χεις διαβάσεις σε στέλνουν αδιάβαστο!!!
Όποτε όπως είπα παίζει ρόλο και η τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά το εξηγούμε λίγο αυτό? Υπάρχει πνεύμα μαθήματος/βιβλίου ή μάλλον πρέπει, αν υπάρχει, να το παίρνεις υπόψη σου στις εξετάσεις? Δε λέω για τους μαλάκες που θα σε κόψουν στο έτσι από παράλογες απαιτήσεις ή επειδή κόβουν γενικά, γι' αυτόν που θα βάλει κάτι απρόβλεπτο λέω. Γιατί αυτούς τους θέλω, εγώ τουλάχιστον, αυτούς που σε αναγκάζουν να προσαρμοστείς εκείνη την ώρα.

Αν πάει έτσι αναμενόμενο είναι και ευπρόσδεκτο, για μένα ξανά, όχι παράλογο. Αλλά δεν ξέρω τι λέτε so elaborate.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Βασικά το εξηγούμε λίγο αυτό? Υπάρχει πνεύμα μαθήματος/βιβλίου ή μάλλον πρέπει, αν υπάρχει, να το παίρνεις υπόψη σου στις εξετάσεις? Δε λέω για τους μαλάκες που θα σε κόψουν στο έτσι από παράλογες απαιτήσεις ή επειδή κόβουν γενικά, γι' αυτόν που θα βάλει κάτι απρόβλεπτο λέω. Γιατί αυτούς τους θέλω, εγώ τουλάχιστον, αυτούς που σε αναγκάζουν να προσαρμοστείς εκείνη την ώρα.

Αν πάει έτσι αναμενόμενο είναι και ευπρόσδεκτο, για μένα ξανά, όχι παράλογο. Αλλά δεν ξέρω τι λέτε so elaborate.

Θα σου απαντήσω με παράδειγμα.
Βιολογία Ι (σε ιατρική σχολή)
Είχαμε ύλη που μπορεί απίστευτα να συσχετισθεί με την ιατρική, ενδοκυττάρια σηματοδότηση, διακυτταρική επικοινωνία κλπ.
Κάποιες από τις ερωτήσεις που έπεσαν στις εξετάσεις ήταν
1) Γιατί δεν πρέπει να αφήνουμε τα φυτά το βράδυ μέσα στο δωμάτιό μας; (DAFUQ, γάμα μας, που να σκεφτώ εγώ ότι το βράδυ απενεργοποιούνται τα φωτοσυστήματα και γίνεται αερόβια αναπνοή?? ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, δε θα μου ρθει ασθενής που θα' χει περισσεία χλωροφφύλης ποτέ)
2) Τι θα γίνει αν αφυδατώσουμε πλήρως το κύτταρο;
Προφανής απάντηση: Θα πεθάνει.
Έλα όμως που αυτός ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ήθελε τη φράση "θα χαθούν οι υδρόφοβες αλληλεπιδράσει, θα αποδιαταχθεί η κυτταρική μεμβράνη και θα μετατραπεί σε μια απλή λιπιδική διπλοστοιβάδα". Μας το πε ε. Έχανες όλη την ερώτηση αν έγραφες έστω και κάτι παρεμφερές.
Στη δική μας βάρδια ε.
Στους πρώτους μια χαρά έβαλε κοεζίνες κοντεσίνες που πιο SOS και ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ πεθαίνεις!!!

Γι' αυτό λέω ότι παίζει ρόλο η κωλοφαρδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μόνο με συστηματικό διάβασμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
σημειωσεις τοσο δικες σου οσο και απο φιλους-κομματα==>κανεις ενα ΠΟΤ ΠΟΥΡι και διαβαζεις απο εκει
ΣΙΓΟΥΡΑ παλια θεματα(αν εχουν και λυσεις ακομα καλυτερα.... )
σε φυσικομαθηματικα ΓΚΑΡΟΥΤΣΟ και τον λιωνεις
αν μπορεις κανονισε να κατεβαινεις και να καθεσαι παντα κοντα με κανα κολλητο σου μπας και ειναι ηπια η επιτήρηση και μπορεσετε να ανταλλαξετε τπτ

και φυσικα και λιγη τυχη...
(α και εννοειται οπου εργασια με bonus δινουμε εμφαση και κατεβαινουμε σε ΟΛΕΣ τις προόδους διαβασμενοι ή μη διοτι συνηθως ειναι 'επιχειρηση σκουπα'... )


Υ.Γ. μετα απο 1 χρονο στο πολυτεχνειο αυτα εγω εφαρμοζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top