Πώς πετυχαίνει κανείς στην εξεταστική;

klio

Νεοφερμένος

Η klio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:bye: Γεια σας! Αναρωτιέμαι πως μπορεί κανείς να πετύχει στην εξεταστική του; Διαβάζω πάντα, αλλά ο μεγαλύτερος βαθμός που κατορθώνω να γράφω είναι 8. Θέλω να ανεβάσω το βαθμό πτυχίου μου... Άλλοι συμφοιτητές μου γράφουν και 9άρια και 10άρια- βέβαια είναι λίγοι, αλλά τί μπορεί να είναι αυτό που τους ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους; Η σχολή μου είναι πολύ θεωρητική. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν θα σου πω στα σίγουρα, αλλα υπάρχουν πολλοί που κάνουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια για κάθε μάθημα σε διάφορες θεωρητικές σχολές. Ίσως αυτοί που λες κάνουν τέτοιου είδους μαθήματα.

Πάντως στην τεχνολογική σχολή που είμαι εγώ, απο ότι βλέπω το μόνο που χρειάζεται είναι συστηματική παρακολούθηση και ενασχόληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ισως οι αλλοι συμφοιτητες σου που λες να εχουν καλυτερες σημειωσεις απο εσενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Στη σχολή μου υπάρχουν όλων των ειδών τα μαθήματα. Σε κάποια για να πάρεις 9-10 πρέπει να είσαι κυριολεκτικά ντετέκτιβ. Στα πιο πολλά πάντως με παρακολούθηση και ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klio

Νεοφερμένος

Η klio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά! Και παρακολουθώ και ασχολούμαι πραγματικά με τη Σχολή μου...Ίσως να παίζουν τα ιδιαίτερα μαθήματα...τι να πω... Εκτός και αν οι καθηγητές είναι περισσότερο απ' όσο θα 'πρεπε της άποψης: το 8 για τους φοιτητές, το 9 για τους ίδιους και το 10 για τον Θεό...:P Αν δεν το ρίξεις στην πλάκα δεν επιζείς!!!

Άλλη ερώτηση: Σε πόσσες μέρες βγάζεται 300 σελιδούλες (με πίεση χρόνου, λόγω εξεταστικής :s) και τι πρόγραμμα ακολουθείται πάνω-κάτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Άλλη ερώτηση: Σε πόσσες μέρες βγάζεται 300 σελιδούλες (με πίεση χρόνου, λόγω εξεταστικής :s) και τι πρόγραμμα ακολουθείται πάνω-κάτω;

Σε 3,141592653589... μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν θα σου πω στα σίγουρα, αλλα υπάρχουν πολλοί που κάνουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια για κάθε μάθημα σε διάφορες θεωρητικές σχολές. Ίσως αυτοί που λες κάνουν τέτοιου είδους μαθήματα.

Πάντως στην τεχνολογική σχολή που είμαι εγώ, απο ότι βλέπω το μόνο που χρειάζεται είναι συστηματική παρακολούθηση και ενασχόληση.

Μπα, μη το λες, και στη σχολή μου (τεχνολογική), η μισοί με φροντιστήρια τη βγάζουν. Γι' αυτό μετά ρωτάνε πως υπολογίζει κανείς εμβαδό δακτυλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μπα, μη το λες, και στη σχολή μου (τεχνολογική), η μισοί με φροντιστήρια τη βγάζουν. Γι' αυτό μετά ρωτάνε πως υπολογίζει κανείς εμβαδό δακτυλίου.
Ποια είναι η σχολή σου αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klio

Νεοφερμένος

Η klio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ψυχολογία:!:................
-----------------------------------------
Μην μπλέξεις με τρελούς:jumpy:, και εννοώ τους καθηγητές μου φυσικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδια , φοιτητες και ενήλικες είστε. Έλεος. Μετα απο 12 χρόνια διαβάσματος και ρώτατε πως να διαβάζετε. Ναι ξέρω είναι πανεπιστήμιο αλλα υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ωριμοι και πιο ευελικτοι. Ξεφυγετε απο τη λυκειακη νοοτροπία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδια , φοιτητες και ενήλικες είστε. Έλεος. Μετα απο 12 χρόνια διαβάσματος και ρώτατε πως να διαβάζετε. Ναι ξέρω είναι πανεπιστήμιο αλλα υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ωριμοι και πιο ευελικτοι. Ξεφυγετε απο τη λυκειακη νοοτροπία!

ευκολο να το λες...εγω παντως μετα απο ενα χρονο ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη και χρωσταω τα κερατα μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aelaras

Νεοφερμένος

Ο aelaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:bye: Γεια σας! Αναρωτιέμαι πως μπορεί κανείς να πετύχει στην εξεταστική του; Διαβάζω πάντα, αλλά ο μεγαλύτερος βαθμός που κατορθώνω να γράφω είναι 8. Θέλω να ανεβάσω το βαθμό πτυχίου μου... Άλλοι συμφοιτητές μου γράφουν και 9άρια και 10άρια- βέβαια είναι λίγοι, αλλά τί μπορεί να είναι αυτό που τους ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους; Η σχολή μου είναι πολύ θεωρητική. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη! :)

Από όσο ξέρω πολλοί κάνουν μικρογραφίες το βιβλίο (ιδίως σε θεωρητικά μαθήματα) και το έχουν μαζί τους και αντιγράφουν. Ξέρω μια κοπέλα που το έχει κάνει επιστήμη αυτό και γράφει 9αρια -10αρια. Αυτό βέβαια προυποθέτει ότι θα βρεις να κάτσεις πίσω-πίσω ή άκρη για να μην σε πάρουν χαμπάρι.
Τώρα αν γίνεται με πολύ διάβασμα να γράψεις τόσο καλά δεν ξέρω,πάντως σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδια , φοιτητες και ενήλικες είστε. Έλεος. Μετα απο 12 χρόνια διαβάσματος και ρώτατε πως να διαβάζετε. Ναι ξέρω είναι πανεπιστήμιο αλλα υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ωριμοι και πιο ευελικτοι. Ξεφυγετε απο τη λυκειακη νοοτροπία!

ευέλικτοι σε αντιsos θέματα των απρόβλεπτων καθηγητών του Μαθηματικού ανάλογα με την κλιμακτήριο που περνούν; ε; :hmm:

εσύ ξέρεις να διαβάσεις σαν φοιτητής, ο καθηγητής Παν/μίου ξέρει όμως να βγάλει σωστά θέματα ή να διορθώσει σωστά, όταν πρέπει να διορθώσει 800 γραπτά; ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα.

:no1::no1::no1::no1::no1: ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1: ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

στα 4 χρόνια, έχει αποδειχθεί πως δεν φτάνει μόνο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ωραια!δηλαδη κανουμε το σταυρο μας και ο θεός βοηθός:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδια , φοιτητες και ενήλικες είστε. Έλεος. Μετα απο 12 χρόνια διαβάσματος και ρώτατε πως να διαβάζετε. Ναι ξέρω είναι πανεπιστήμιο αλλα υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ωριμοι και πιο ευελικτοι. Ξεφυγετε απο τη λυκειακη νοοτροπία!


Εχεις απόλυοτο δίκιο! Η πλειονότητα των φοιτητών έχουν ενστερνιστεί τη νοοτροπία του ελληνικού λυκείου σε τέτοιο βαθμό που την εφαρμόζουν και στο παν/μιο! Μόνο που επειδή το παν/μιο είναι χώρος έρευνας και προώθησης της γνώσης και όχι απλής αναπαραγωγής της, η νοοτροπία της αποστήθισης δεν έχει αποτέλεσμα. Γι'αυτό κατ'εμέ, ενώ άτομα που πέτυχαν στις πανελλήνιες και εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, δεν μπορούν να περάσουν τα μαθήματα και ένα ποσοστό κόβεται!
-----------------------------------------
στα 4 χρόνια, έχει αποδειχθεί πως δεν φτάνει μόνο αυτό...


Τί άλλο χρειάζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
οι αλλοι συμφοιτητες σου κανουν σκονακια!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εχεις απόλυοτο δίκιο! Η πλειονότητα των φοιτητών έχουν ενστερνιστεί τη νοοτροπία του ελληνικού λυκείου σε τέτοιο βαθμό που την εφαρμόζουν και στο παν/μιο! Μόνο που επειδή το παν/μιο είναι χώρος έρευνας και προώθησης της γνώσης και όχι απλής αναπαραγωγής της, η νοοτροπία της αποστήθισης δεν έχει αποτέλεσμα. Γι'αυτό κατ'εμέ, ενώ άτομα που πέτυχαν στις πανελλήνιες και εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, δεν μπορούν να περάσουν τα μαθήματα και ένα ποσοστό κόβεται!
-----------------------------------------



Τί άλλο χρειάζεται?


ακόμη και όταν έχεις να διαβάσεις 350 σελίδες μαθηματικών και μαθηματικοποιημένης φυσικής επί 8 μαθήματα; εκεί τι μέθοδος εφαρμόζεται; :hmm:

παλιά θέματα χρειάζονται
εν ολίγοι, θέλει τρόπο και όχι κόπο

προσωπικά θεωρούμαι αποτυχημένος διότι δεν έκανα σκονάκια...γι' αυτό και οι βαθμοί δεν είναι γενικά άριστοι παρόλο το φυσιολογικό διάβασμα και την ηθική τακτική που ακολουθώ (όχι σκονάκια ή αντιγραφές)...αλλά έχω γράψει και αρκετά άριστα αλλά με αρρωστημένο διάβασμα προσωπικής εξάντλησης
βασικά, οι καθηγητές μου έχουν ένα κόλλημα με τους βαθμούς άνω του 5 ενώ κάποιοι άλλοι κόβουν ακόμη και αν έχει βαθμό 4.9
-----------------------------------------
ωραια!δηλαδη κανουμε το σταυρο μας και ο θεός βοηθός:xixi:

και από αυτό! :D :lol::lol: (αστειεύομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top