Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να λέω όλο τα ίδια και τα ίδια? Να ο νόμος, διαβάστε τον και μην ακοούτε κανέναν (ούτε και μένα):
https://www.ekadeve.gr/gr/nomothesia/Axiologisi%20lykeiou.pdf
Ενδιαφέρουν τα άρθρα 5, 28, 29, 31.
Ειδικά στο άρθρο 31 γράφει:

Για την προαγωγή και απόλυση των μαθητών απαιτείται γενικός μέσος όρος τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5), ο οποίος υπολογίζεται στο εξής από το σύνολο των βαθμών των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων, συνυπολογιζομένου και του προφορικού βαθμού, είτε αυτά εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας.

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Ενιαίου Λυκείου που δεν προάγονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου του άρθρου αυτού, παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους, με τον τρόπο και τη διαδικασία των προαγωγικών εξετάσεων του Ιουνίου στα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 28 του παρόντος διατάγματος είναι μικρότερος του 9,5.



ΤΕΛΟΣ



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsarantoltso

Νεοφερμένος

Ο mitsarantoltso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω βγάλει στα τριμηνα 16,9 κ 17,3 ....αλλά έχω άλγεβρα 11-12 κ γεωμετρία πάλι 11-12.........άλγεβρα πείτε οτι εγραψα 1 κ γεωμετρια πάλι 1 λογικά θα περάσω ε?σ ολα τ μθμτα εχω 17-20 κ ενα 15 μ ενα 16 ελεος μ τ μαθηματικααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω βγάλει στα τριμηνα 16,9 κ 17,3 ....αλλά έχω άλγεβρα 11-12 κ γεωμετρία πάλι 11-12.........άλγεβρα πείτε οτι εγραψα 1 κ γεωμετρια πάλι 1 λογικά θα περάσω ε?σ ολα τ μθμτα εχω 17-20 κ ενα 15 μ ενα 16 ελεος μ τ μαθηματικααα

Ναι περνάς. και άσπρη κόλλα να δώσεις. διότι αφού έχεις στα υπόλοιπα 17-20 κλπ τότε το γ.μ.ο θα είναι πάνω από 9.5 χαλαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ρε σεις εχω μπερδευτει λετε Γ.Μ.Ο του μαθηματος πανω απο 9.5 η συνολικα Γ.Μ.Ο πανω απο 9.5? πχ αν καποιος εχει σε 5 μαθηματα γενικο μεσο ορο κατω απο 9.5 αλλα στα υπολοιπα γραψει καλα και στο τελος βγαλει (συνολικα και οχι ξεχωριστα) πανω απο 9.5 περναει? αυτες τις μερες με εχει πιασει τραγικο αγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ρε σεις εχω μπερδευτει λετε Γ.Μ.Ο του μαθηματος πανω απο 9.5 η συνολικα Γ.Μ.Ο πανω απο 9.5? πχ αν καποιος εχει σε 5 μαθηματα γενικο μεσο ορο κατω απο 9.5 αλλα στα υπολοιπα γραψει καλα και στο τελος βγαλει (συνολικα και οχι ξεχωριστα) πανω απο 9.5 περναει? αυτες τις μερες με εχει πιασει τραγικο αγχος!

Ναι αν βγάλει γενικό μέσο όρο 9.5 ή πάνω από 9.5 τότε περνάει σε όλα τα μαθήματα ανεξάρτητα εάν δεν έχει συμπληρώσει σε κάποια 9.5 μ.ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsarantoltso

Νεοφερμένος

Ο mitsarantoltso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δεν υπάρχει κανείς να μας επιβεβαιώσει ότι θέλει πράγματι 9,5 γ.μ.ο. παιδιά?που να έχει κοπεί σε κάποιο μάθημα αλλά λόγω μέσου ορου να έχει περάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κοπεί αλλά θα συμφωνήσω με τον violence, αν βγάλεις Γ.Μ.Ο. πάνω από 9.5 περνάς έτσι και αλλιώς.
Ρώτα έναν καθηγητή σου αν θες θα στα εξηγήσει καλύτερα.. Και για να νιώθεις πιο σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δεν υπάρχει κανείς να μας επιβεβαιώσει ότι θέλει πράγματι 9,5 γ.μ.ο. παιδιά?που να έχει κοπεί σε κάποιο μάθημα αλλά λόγω μέσου ορου να έχει περάσει?

Ψαξε και στις προηγουμενες σελιδες.
Αυτος ο τροπος που ειπα ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Λοιπον στην Νομοθεσια 08-09 βρηκα αυτο:
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Μετά τη λήξη των προαγωγικών και πτυχιακών εξετάσεων ο Σύλλογος των Διδασκόντων αποφασίζει για:[/FONT]
[FONT=&quot] α) Την προαγωγή και τη χορήγηση πτυχίου στους μαθητές.[/FONT]
[FONT=&quot] β) Την παραπομπή σε συμπληρωματική εξέταση κατά την αμέσως επόμενη εξεταστική περίοδο ή την απόρριψη των μαθητών.[/FONT]
[FONT=&quot] γ) Τον χαρακτηρισμό της διαγωγής των μαθητών.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]Για την προαγωγή των μαθητών απαιτείται Γ.Μ.Ο. τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5).[/FONT]
[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]Για την απόκτηση του πτυχίου απαιτείται Γ.Μ.Ο. των μαθημάτων της Β΄ τάξης τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5) και σε κανένα από αυτά ο βαθμός ετήσιας επίδοσης να μην είναι μικρότερος του οκτώ (08).[/FONT]
[FONT=&quot]Οι μαθητές της Α΄ τάξης που δεν προάγονται παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο το Σεπτέμβριο του ίδιου έτους και εξετάζονται γραπτά σε όλα τα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους είναι μικρότερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5). [/FONT][FONT=&quot]Εδω τι εννοει???[/FONT]:'( [FONT=&quot]οτι αμα εχω σε μαθηματα κατω απο 9.5 μενω μετεξετασθεως????? αυτη ειναι η επισημη νομοθεσια ας μου εξηγησει καποιος ποιαααααααααααααααααααα
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Οι μαθητές της Α΄ τάξης που δεν προάγονται παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο το Σεπτέμβριο του ίδιου έτους και εξετάζονται γραπτά σε όλα τα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους είναι μικρότερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5). [/FONT][/B][FONT=&quot]Εδω τι εννοει???[/FONT][/COLOR]:'( [FONT=&quot]οτι αμα εχω σε μαθηματα κατω απο 9.5 μενω μετεξετασθεως????? αυτη ειναι η επισημη νομοθεσια ας μου εξηγησει καποιος ποιαααααααααααααααααααα
[/FONT]

Αν δεν βγάλεις γενικό μέσο όρο πάνω από 9.5 δίνεις το Σεπτέμβρη γραπτές εξετάσεις σε όσα μαθήματα είχες γενικό κάτω από 9.5... Κατάλαβες?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
[FONT=&quot] αυτη ειναι η επισημη νομοθεσια [/FONT]
:hmm: Ναι, η επίσημη νομοθεσία είναι, μόνο που είναι η νομοθεσία για τα ...ΕΠΑΛ και όχι για τα γενικά λύκεια!!! (Στο γενικό δεν υπάρχουν πτυχία ούτε ελάχιστο 8 ). 8)
Υ.Γ. Βρε αγόρι μου, αν αντί να ασχολείσαι τόσο με νομοθεσίες, υπολογισμούς και όλο τις ίδιες ερωτήσεις, αν αυτό το χρόνο διάβαζες λιγάκι δεν θα είχες φόβο να μείνεις!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αυτο που εχω τονισει ομως με κοκκινα γραμματα ισχυει και για το Γενικο Λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiko7Raton

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σοχός (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επιδή μπερδεύτηκα...:/: Γενικό μέσο όρο στο πρώτο τετράμηνο είχα 17, πες ότι τελειώνω με Γ.Μ.Ο. 16. Στα Αρχαία είχα 11, και λογικά θα μου το κατεβάσει. Όσο και να γράψω δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω μετεξεταστέος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Επιδή μπερδεύτηκα...:/: Γενικό μέσο όρο στο πρώτο τετράμηνο είχα 17, πες ότι τελειώνω με Γ.Μ.Ο. 16. Στα Αρχαία είχα 11, και λογικά θα μου το κατεβάσει. Όσο και να γράψω δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω μετεξεταστέος; :hmm:
Οχι δεν μενεις, γιατι πρεπει να βγαλεις Γενικο Μεσο Ορο πανω απο 9.5 συνολικα και οχι ξεχωριστα σε καθε μαθημα, οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεινεις θα κανεις ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiko7Raton

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σοχός (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οχι δεν μενεις, γιατι πρεπει να βγαλεις Γενικο Μεσο Ορο πανω απο 9.5 συνολικα και οχι ξεχωριστα σε καθε μαθημα, οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεινεις θα κανεις ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ:clapup:

Αυτό είναι καλό...! :) Νά'σαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icetea12

Νεοφερμένος

Ο icetea12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Oχι καλο,πολυ καλο θα ελεγα:P Εχω αγχος με την γεωμετρια εγω γιατι εχω 11 και 10:redface:Δεν το μπορω αυτο το μαθημα..Ελπιζω με το διαβασμα που θα ριξω να γραψω τουλαχιστον καλα την θεωρια και οτι μπορεσω απο τις ασκησεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Οχι δεν μενεις, γιατι πρεπει να βγαλεις Γενικο Μεσο Ορο πανω απο 9.5 συνολικα και οχι ξεχωριστα σε καθε μαθημα, οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεινεις θα κανεις ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ:clapup:

λοιπον αγαπητε μου για να μην το κουραζουμε αλλο ολοι το ιδο ρωταμε ξανα+ξανα....εγω εχω 16,2 1ο 4μηνο+2ο 16,6 πες οτι εξετασεις βγαζω 15 περναω λοιπον μονο=μονο απο το γεγονος οτι εχω πανω απο 9,5 γ.μ.ο+οχι σε καθε μαθημα ξεχωριστα?γιατι εμενα μ εχει πει καθηγητης οτι πρεπει σε καθε μαθημα να εχεις 9,5 μεσο ορο 4μηνα+βαθμο εξετασεων..αν τωρα μου ειχε πει δεν εχεις σε 1-2 τοτε σε ανεβαζουν τα αλλα...εγω ρωταω επδ ειχα ασχημο βαθμο αλγεβρα μολις 8(το ιδιο+καποιες φιλες μ)+δεν πεζει να εχω γραψει πανω απο 8 εξετασεις..οποτε δεν βγαζει μεσο ορο 9,5 συμνωνα με αυτα π μ ειπε ο καθηγητης,+πρεπει να με βοηθησει αλλο μαθημα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μην ακους τι λενε οι καθηγητες οτι θελουν λενε το λεει και η νομοθεσια, το μονο που πρεπει να κανεις για να περασεις την ταξη πρεπει να εχεις Γ.Μ.Ο πανω απο 9.5 ανεξαρτητα απο οσα μαθηματα εχεις κατω απο 9.5, αλλιως αμα ηταν ξεχωριστα θα εμεναν παραπολλα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μην ακους τι λενε οι καθηγητες οτι θελουν λενε το λεει και η νομοθεσια, το μονο που πρεπει να κανεις για να περασεις την ταξη πρεπει να εχεις Γ.Μ.Ο πανω απο 9.5 ανεξαρτητα απο οσα μαθηματα εχεις κατω απο 9.5, αλλιως αμα ηταν ξεχωριστα θα εμεναν παραπολλα παιδια!

σαφως εχει μια λογικη αυτο που λες...αν+δεν θα σ κρυψω πως αρχικα+εγω ετσι ηξερα απο καποια ατομα,μεγαλυτερα(αυτο που λεει δλδ η νομοθεσια)αλλα εχει εδω+εναν μηνα π ρωτησα ατομα απο δω μεσα+μ ειπαν+αυτα ο,τι ο καθηγητης μ+επειτα ρωτησα+τον καθηγητη+μ ειπε τα ιδια....τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

askianos

Νεοφερμένος

Ο askianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εγω στο 1ο τετραμηνο ειχα στην γεωμετρια 13 κ στο 2ο εχω δεκα τι γινεται εδω πειτε μου σας πρακαλαω (παω 2α λυκειου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top