Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

Yotta

Νεοφερμένος

Ο Yotta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,τι κάνετε?
Είμαι νέος στο φόρουμ.Με συγχωρείτε άμα έχει ξανασυζητηθεί αυτό στο παρελθόν,αλλά με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι!
Η ερώτηση μου είναι η εξής: πώς μπαίνει ο τελικός βαθμός σε κάποιο μάθημα,έτσι ωστε να το περάσεις?? Στο γυμνάσιο έκανες απλή πρόσθεση τους τρεις βαθμους από τα τρίμηνα και τον βαθμό απ'τα γραπτά και έπρεπε να περνάει το 38 στο σύνολο.
Στο λύκειο πως γίνεται η βαθμολόγησει για να περάσεις ένα μάθημα??
Αγχώνομαι πολύ με το μάθημα των αρχαίων.Στο πρώτο τετράμηνο είχα 12 και στο δεύτερο λογικά θα μου βάλει ένα 13.Στα γραπτά δεν έχω ιδέα τι θα γράψω...Ο Μ.Ο. όλων των μαθημάτων μου είναι 17,7.Επίσης άμα κάποιος "δεν περάσει" ένα μάθημα,τί γίνεται? Δίνει πάλι τον Σεπτέμβρη όπως γινόταν και στο γυμνάσιο??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Λέξεις κλειδιά που δεν θέλω να συμπεριλάβετε: "έχω ακούσει" , "νομίζω , "λογικά" , "μάλλον" , "δεν είμαι σίγουρος" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,τι κάνετε?
Είμαι νέος στο φόρουμ.Με συγχωρείτε άμα έχει ξανασυζητηθεί αυτό στο παρελθόν,αλλά με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι!
Η ερώτηση μου είναι η εξής: πώς μπαίνει ο τελικός βαθμός σε κάποιο μάθημα,έτσι ωστε να το περάσεις?? Στο γυμνάσιο έκανες απλή πρόσθεση τους τρεις βαθμους από τα τρίμηνα και τον βαθμό απ'τα γραπτά και έπρεπε να περνάει το 38 στο σύνολο.
Στο λύκειο πως γίνεται η βαθμολόγησει για να περάσεις ένα μάθημα??
Αγχώνομαι πολύ με το μάθημα των αρχαίων.Στο πρώτο τετράμηνο είχα 12 και στο δεύτερο λογικά θα μου βάλει ένα 13.Στα γραπτά δεν έχω ιδέα τι θα γράψω...Ο Μ.Ο. όλων των μαθημάτων μου είναι 17,7.Επίσης άμα κάποιος "δεν περάσει" ένα μάθημα,τί γίνεται? Δίνει πάλι τον Σεπτέμβρη όπως γινόταν και στο γυμνάσιο??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Λέξεις κλειδιά που δεν θέλω να συμπεριλάβετε: "έχω ακούσει" , "νομίζω , "λογικά" , "μάλλον" , "δεν είμαι σίγουρος" :)

Σε εμάς για να περάσεις μια τάξη στο λύκειο μετρούσε μόνο ο γενικό μέσος όρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yotta

Νεοφερμένος

Ο Yotta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε εμάς για να περάσεις μια τάξη στο λύκειο μετρούσε μόνο ο γενικό μέσος όρος

Σε εσάς? Τι κάθε σχολείο έχει τα δικά του? Που ζουμε στην Αμερική? :P
Ωραίο σύστημα αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σε εσάς? Τι κάθε σχολείο έχει τα δικά του? Που ζουμε στην Αμερική? :P
Ωραίο σύστημα αυτό :P

και αν έχει αλλάξει το σύστημα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στο λυκειο, οσο και αν σας κανει εντυπωση, περνας πιο ευκολα απο οτι στο γυμνασιο. Χρειάζεσαι συνολικο μ.ο 9,5 για να περασεις (και δεν υπαρχει η απαιτηση να συγκεντρωνεις μια συγκεκριμενη βαθμολογια στο καθε μαθημα, οπως γινεται στο γυμνασιο). Κατι βεβαια πηγε να γινει με το νεο λυκειο που απαιτουσε σε ελληνική γλώσσα(γλώσσα, λογοτεχνία, αρχαία) και σε μαθηματικά (άλγεβρα, γεωμετρία) να έχεις μ.ο προφορικων και γραπτων τουλαχιστον 10, τουλαχιστον 8 στα υπολοιπα μαθηματα και συνολικο μ.ο 10, αλλα ο συριζα το γυρισε στο παλιο καλο 9,5 συνολικο μ.ο. Οποτε μην αγχωνεσαι γιατι δυσκολα κοβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Πρεπει να υπογραψεις αιτηση για να μεινεις...ειναι πολυ δυσκολο απο την στιγμη που οι καθηγητες φουσκωνουν λιγακι τους βαθμους.και λευκο να δωσεις στις εξετασεις σε καποιο μαθημα δεν μενεις

Αυτα.γμο 9.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yotta

Νεοφερμένος

Ο Yotta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο λυκειο, οσο και αν σας κανει εντυπωση, περνας πιο ευκολα απο οτι στο γυμνασιο. Χρειάζεσαι συνολικο μ.ο 9,5 για να περασεις (και δεν υπαρχει η απαιτηση να συγκεντρωνεις μια συγκεκριμενη βαθμολογια στο καθε μαθημα, οπως γινεται στο γυμνασιο). Κατι βεβαια πηγε να γινει με το νεο λυκειο που απαιτουσε σε ελληνική γλώσσα(γλώσσα, λογοτεχνία, αρχαία) και σε μαθηματικά (άλγεβρα, γεωμετρία) να έχεις μ.ο προφορικων και γραπτων τουλαχιστον 10, τουλαχιστον 8 στα υπολοιπα μαθηματα και συνολικο μ.ο 10, αλλα ο συριζα το γυρισε στο παλιο καλο 9,5 συνολικο μ.ο. Οποτε μην αγχωνεσαι γιατι δυσκολα κοβεσαι.

Εκθεση και λογοτεχνια δεν εχω προβλημα.Εχω 17 και στα δυο.Και οπως ειπα συνολικο ΜΟ 17,7.
Δλδ όσο και να γράψω αρχαία και οτι χειροτερο να παρω στο δευτερο τετραμηνο,αμα ο συνολικος μεσος ορος ολων των μαθηματων ειναι πάνω απο 9μιση,περναω?? Really? Τοσο ευκολο??
btw,Ευχαριστω για την απαντηση!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos2000

Νεοφερμένος

Ο xristos2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα,θελω να μου λυσετε μια απορια με το αν θα περασω την ταξη πρωτη λυκειου....γιατι τα παραπανω δεν τα πολυκαταλαβα και χρειαζομαι βοηθεια....

εχω προβλημα στα μαθηματικα γιατι πηρα 12 σε γεωμετρια και αλγεβρα στο 1 τετραμηνο αλλα το δευτερο δεν το πηραμε ακομα....ας πουμε οτι μου βαλει παλι 12.....εγω θα πρεπει να γραψω στις εξετασεις 7 το λιγοτερο?και αν οχι δηλαδι αυτο με τον μεσο ορο που ειπατε θα με περασουν?14.8 εβγαλα στο πρωτο τετραμηνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εκθεση και λογοτεχνια δεν εχω προβλημα.Εχω 17 και στα δυο.Και οπως ειπα συνολικο ΜΟ 17,7.
Δλδ όσο και να γράψω αρχαία και οτι χειροτερο να παρω στο δευτερο τετραμηνο,αμα ο συνολικος μεσος ορος ολων των μαθηματων ειναι πάνω απο 9μιση,περναω?? Really? Τοσο ευκολο??
btw,Ευχαριστω για την απαντηση!! :)

Ναι με 9,5. Σου παραθέτω και το φεκ που το ρυθμίζει:
Οι γραπτές προαγωγικές εξετάσεις στην Α΄ τάξη του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και Α΄ και Β΄ Εσπερινού Γενικού Λυκείου διεξάγονται ενδοσχολικά και περιλαμβάνουν όλα τα διδασκόμενα μαθήματα εκτός των μαθημάτων της Ερευνητικής Εργασίας και της Φυσικής Αγωγής.
Τα θέματα των προαγωγικών εξετάσεων ορίζονται αποκλειστικά από τον διδάσκοντα ή τους διδάσκοντες το μάθημα. Τα γραπτά διορθώνονται από τον οικείο διδάσκοντα. Η Τράπεζα θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας του άρθρου 3 του Ν. 4186/2013 μπορεί να λειτουργήσει ως προαιρετικό συμβουλευτικό εργαλείο για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Για την προαγωγή των μαθητών στην Α΄ τάξη του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και Α΄ και Β΄ τάξεις Εσπερινού Γενικού Λυκείου απαιτείται γενικός μέσος όρος τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5), ο οποίος προκύπτει από το Μ.Ο. των βαθμών ετήσιας επίδοσης του μαθητή όλων των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων συμπεριλαμβανομένου και του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας, όπου αυτό διδάσκεται.»
2. Η παρ. 4 του άρθρου 3 του Ν. 4186/2013, όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«4. Οι γραπτές προαγωγικές εξετάσεις στη Β΄ τάξη Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και στη Γ΄ Τάξη Εσπερινού Γενικού Λυκείου διεξάγονται ενδοσχολικά και περιλαμβάνουν όλα τα διδασκόμενα μαθήματα εκτός των μαθημάτων της Ερευνητικής Εργασίας και της Φυσικής Αγωγής.
Τα θέματα των προαγωγικών εξετάσεων ορίζονται αποκλειστικά από τον διδάσκοντα/τους διδάσκοντες το μάθημα. Τα γραπτά διορθώνονται από τον οικείο διδάσκοντα. Η Τράπεζα θεμάτων που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της Οριζόντιας Πράξης 466112 Προγράμματος ΕΣΠΑ δύναται να λειτουργήσει ως προαιρετικό συμβουλευτικό εργαλείο για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Για την προαγωγή των μαθητών στη Β΄ τάξη Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και στη Γ΄ Τάξη Εσπερινού Γενικού Λυκείου απαιτείται γενικός μέσος όρος τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5), ο οποίος προκύπτει από το Μ.Ο. των βαθμών ετήσιας επίδοσης του μαθητή όλων των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων συμπεριλαμβανομένου και του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας, όπου αυτό διδάσκεται.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris z

Νεοφερμένος

Ο aris z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής β΄λυκείου και στο 4μηνο είχα γενικό 15,5.....στην άλγεβρα 10 και στην γεωμετρία 14 στο 2ο υπολογίζω τους ίδιους βαθμούς.....στην άλγεβρα είναι σίγουρο ότι δεν θα γράψω τίποτα καθώς δεν έδωσα καθόλου βαρύτητα επειδή ειμαι 1ο πεδίο....κινδυνεύω να μείνω σεπτέμβρη? αν ναι ξαναδίνω άλγεβρα και γεωμετρία? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής β΄λυκείου και στο 4μηνο είχα γενικό 15,5.....στην άλγεβρα 10 και στην γεωμετρία 14 στο 2ο υπολογίζω τους ίδιους βαθμούς.....στην άλγεβρα είναι σίγουρο ότι δεν θα γράψω τίποτα καθώς δεν έδωσα καθόλου βαρύτητα επειδή ειμαι 1ο πεδίο....κινδυνεύω να μείνω σεπτέμβρη? αν ναι ξαναδίνω άλγεβρα και γεωμετρία? ευχαριστώ

οχι όλο αυτό με το 9,5 ισχύει σε όλο το λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris z

Νεοφερμένος

Ο aris z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ούτε σεπτέμβτη ?δηλαδή αν έχω στα 2 4μηνα 10 και γράψω ενα 4 περνάω εξαιτίας γενικού? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ούτε σεπτέμβτη ?δηλαδή αν έχω στα 2 4μηνα 10 και γράψω ενα 4 περνάω εξαιτίας γενικού? :clapup:

ω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα,θελω να μου λυσετε μια απορια με το αν θα περασω την ταξη πρωτη λυκειου....γιατι τα παραπανω δεν τα πολυκαταλαβα και χρειαζομαι βοηθεια....

εχω προβλημα στα μαθηματικα γιατι πηρα 12 σε γεωμετρια και αλγεβρα στο 1 τετραμηνο αλλα το δευτερο δεν το πηραμε ακομα....ας πουμε οτι μου βαλει παλι 12.....εγω θα πρεπει να γραψω στις εξετασεις 7 το λιγοτερο?και αν οχι δηλαδι αυτο με τον μεσο ορο που ειπατε θα με περασουν?14.8 εβγαλα στο πρωτο τετραμηνο....

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2015/150519_aksiologisi_mathiton.pdf
Δες το άρθρο 11.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos2000

Νεοφερμένος

Ο xristos2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το προσεξα ευχαριστω..,απλος το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα και μπορει να μην τα περασω οπως λεει γιατι δεν θα περασω στο 9,5 στον κλαδο μαθηματικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosLFC

Νεοφερμένος

Ο NikosLFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος. Πηγαίνω στην Α Λυκείου κι έχω στα 2 τετράμηνα στα αρχαία 10 και 11. Στις εξετάσεις θα έγραψα περίπου 4-5. Περνάω έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,483 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Σίγουρα; έχω την εντύπωση ότι πάει κάπως έτσι: Μ.Ο. τετραμηνων 11, και Μετά (11+4):2=8

Νομίζω ότι θέλει ένα 9 για να περάσει. Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σίγουρη κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σίγουρα; έχω την εντύπωση ότι πάει κάπως έτσι: Μ.Ο. τετραμηνων 11, και Μετά (11+4):2=8

Νομίζω ότι θέλει ένα 9 για να περάσει. Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σίγουρη κι εγώ!

Στα μαθηματικα πρεπει να εκανες κοπανες για καφεδακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,483 μηνύματα.
Παιδια περναει απο τον μεσο ορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top