Πώς παρηγορώ ένα άτομο που δεν έγραψε όσο ήθελε στις πανελλήνιες;

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δεν αναρτώ αυτό το θέμα για να αγχωσω ή να στενοχωρήσω κάποιον, απλά χρειάζομαι συμβουλές!

Ένας φίλος μου δεν έγραψε όσο ήθελε στις πανελλήνιες και έχει στενοχωρηθεί παρά πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τα λόγια για να τον παρηγορήσω. Ξέρω τα κλασικά «μπορείς να ξαναδώσεις» «οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλος του κόσμου κτλ.»

Τι θα θέλατε εσείς να ακούσετε αν βρισκόμασταν στην θέση του;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να τον πάρεις να πάτε για μπάνιο.

1686568797357.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δεν αναρτώ αυτό το θέμα για να αγχωσω ή να στενοχωρήσω κάποιον, απλά χρειάζομαι συμβουλές!

Ένας φίλος μου δεν έγραψε όσο ήθελε στις πανελλήνιες και έχει στενοχωρηθεί παρά πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τα λόγια για να τον παρηγορήσω. Ξέρω τα κλασικά «μπορείς να ξαναδώσεις» «οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλος του κόσμου κτλ.»

Τι θα θέλατε εσείς να ακούσετε αν βρισκόμασταν στην θέση του;
Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα ακούσει και θα τον κάνει να νιώσει καλύτερα. Κατανόηση να δείχνεις ό,τι και αν λέει. Τις πρώτες μέρες μπορεί να λέει και παρατραβηγμένα πράγματα του στυλ «τελείωσε η ζωή μου» , γτ ο πόνος είναι φρέσκος. Θα του περάσει, χρόνο και κατανόηση από τους γύρω του έχει ανάγκη.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες θα είναι ένα από τα εμπόδια που θα συναντήσει στη ζωή του και να λεμε την αληθεια είναι υπερεκτιμημένο. Θα βρει πολλά αλλά, πιο καθοριστικά.
 

evangeliap

Νεοφερμένος

Η evangeliap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απλά να τον ακούς και να του λες ότι καταλαβαίνεις την απογοήτευση του. Να είσαι εκεί, να κάνετε παρέα βόλτες κλπ
Αν σου πει "είναι χάλια η φάση" μη διαφωνείς, πες "ναι όντως, λυπάμαι πολύ"
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα παρακαλάει για το 5/10 σε μισό χρόνο στο πανεπιστήμιο κι αυτά δεν θα έχουν σημασία πια.
 

stee

Νεοφερμένος

Η stee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
όσο να'ναι κι αυτό είναι κάπως καθοριστικό. επειδή κ εγω ήμουν μια από τις φετινές υποψήφιες και δεν πήγα όπως θα ήθελα με έχει πάρει πολύ από κάτω και καταλαβαίνω. ξέρω είναι αρχή ακόμη θα το συνηθίσω κλπ δεν τελειώνει εδώ η ζωή μου όλοι αυτό λένε. αλλά είναι δύσκολο να το διαχειριστεί όλο αυτό κανεις. πόσο μάλλον εαν τον ενδιέφερε και εάν είχε προσπαθήσει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.
όσο να'ναι κι αυτό είναι κάπως καθοριστικό. επειδή κ εγω ήμουν μια από τις φετινές υποψήφιες και δεν πήγα όπως θα ήθελα με έχει πάρει πολύ από κάτω και καταλαβαίνω. ξέρω είναι αρχή ακόμη θα το συνηθίσω κλπ δεν τελειώνει εδώ η ζωή μου όλοι αυτό λένε. αλλά είναι δύσκολο να το διαχειριστεί όλο αυτό κανεις. πόσο μάλλον εαν τον ενδιέφερε και εάν είχε προσπαθήσει.
Ίσα ίσα , τώρα ξεκινάει η ζωή . Πλέον είστε υπεύθυνοι για όλες τις αποφάσεις και τις επιλογές σας . Έως τώρα το τι κάνατε καθοριζόταν κατά κύριο λόγο από το σχολείο :P .
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Είναι κακό αίσθημα γιατί όλη η ζωή μας την τελευταία χρονια αυτό ήταν! Τώρα πλέον οι στόχοι γίνονται πολυεπίπεδος και η ευτυχία δεν εξαρτάται από μόνο έναν παράγοντα, ποσό μάλλον από μερικές ώρες εξετασεων
 

Nic Papalitsas

Νεοφερμένος

Ο Nic Papalitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
1 χρόνο τώρα και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει πως δεν έγραψα όσο ήθελα ούτε πέρασα εκεί που ήθελα, όσα και να μου λένε 1 χρόνο τώρα συγγενείς και φίλοι δε με βοηθούν. Είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση που ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά. Για άλλον δεν είναι τίποτα, είναι απλώς μια τυπική διαδικασία για να εισαχθεί σε μια σχολή της προτιμισης του. Όταν όμως για τον άλλο η σχολή αυτή είναι τα πάντα (ή έτσι νομίζει εν τελει) και δεν μπορεί να την βρει πουθενά εκτός πανελληνίων (ιδιωτικό κλπ) τότε κακά τα ψέμματα, θα απογοητευτεί πολύ. Δε λέω βέβαια ότι είναι το τέλος του κόσμου, ίσα ίσα τώρα ξεκινάει ο κόσμος. Το μόνο που προσπαθώ να πω είναι πως αποτελεί ένα «τραύμα» με το οποίο μαθαίνεις να ζεις (και με τον καιρό σε κάνει πιο δυνατό). Δείξε υπομονή με τον φίλο σου και φρόντισε να περνάει καλά οπως και εσύ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Ναι καλά όλα αυτά. Άσε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του. Δεν χρειάζεται να νιώσει καλύτερα άμεσα. Ας νιώσει καλά και σε έναν χρόνο, που λέει ο λόγος. Let him grieve. Δεν χρειάζεται να βομβαρδίζουμε κανέναν με το πως θα έπρεπε να νιώθει. Μερικοί τελείωσαν, τα πήγαν καλά, και νιώθουν υπέροχα. Άλλοι τελείωσαν, τα πήγαν άσχημα, και νιώθουν απαίσια. Τι να κάνουμε; Να τους βάλουμε στον ίδιο σάκο γιατί «έτσι πρέπει να νιώθει κανείς όταν τελειώνει με τις εξετάσεις, απελευθερωμένος»;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top