Πώς νιώθετε για του χρόνου;

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ όταν ζούσα σε τετοιου είδους χώρα,αυτήν την λογική είχα και ευτυχώς ακόμα την έχω. :flowers:


Για ποια λογική ακριβώς μιλάμε (γιατί μάλλον τα μπέρδεψα λιγάκι);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το μισό φόρουμ (μην πω και παραπάνω) θέλει να πάει Ιατρική. Τυχαίο; :P
Άμα σκεφτείς ότι μπαίνουν σε ένα μαθητικό forum και δεν αναζητούν λύσεις σε ασκήσεις αλλά ενδιαφέρονται να μάθουν μάλλον ναι, είναι τυχαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Για ποια λογική ακριβώς μιλάμε (γιατί μάλλον τα μπέρδεψα λιγάκι);

Για την λογική ''μπαίνω σε μια σχολη επειδή μου αρέσει και όχι για να πουλήσω μούρη''.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άμα σκεφτείς ότι μπαίνουν σε ένα μαθητικό forum και δεν αναζητούν λύσεις σε ασκήσεις αλλά ενδιαφέρονται να μάθουν μάλλον ναι, είναι τυχαίο.

Εγώ βλέπω και ένα μεγάλο ποσοστό να αναζητά λύσεις....Τι στο καλό...?Άλλο forum βλέπω....???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι ρε,τυχαίο. :xtipao:
Έλεος πια,καραμέλα το καταντήσατε.Οκέ επειδή μερικοί σκέφτονται με αυτή την λογική δεν σημαίνει ότι όλη η ελλάδα έχει αυτη την αντίληψη. :knife:

Καλά, ας ήταν πιο δύσκολη η εισαγωγή στην Ιατρική όπως σε άλλες χώρες (π.χ. Αμερική) και θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν αυτή τη λογική. ;)

Εγώ όταν ζούσα σε τετοιου είδους χώρα,αυτήν την λογική είχα και ευτυχώς ακόμα την έχω. :flowers:

Για την λογική ''μπαίνω σε μια σχολη επειδή μου αρέσει και όχι για να πουλήσω μούρη''.:P

Εγώ κατάλαβα το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή η λογική είναι "μπαίνω σε μια σχολή για να πουλήσω μούρη" (με βάση το 1ο post σου που παρέθεσα). :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι ίδιοι!!! Όλοι και όλα στο ίδιο τσουβάλι! Εύκολη και κακή κριτική για την αγωνία των παιδιών:(

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν παιδιά , που επηρεάζονται από γονείς,ίσα ίσα, αυτό όμως δεν είναι αναγκαία κακό αν υπάρχει επαγγελματικό μέλλον και ενδιαφέρει τα ίδια τα παιδιά! Υπάρχουν όμως παιδιά που δεν διαλέγουν αυτό που θα σπουδάσουν με γνώμονα το επάγγελμα των γονιών τους. Μιλάω για μένα (και όχι μόνο) που θέλω να σπουδάσω Ναυπηγός ενώ ο πατέρας μου είναι φαρμακοποιός και η μητέρα μου οικονομολόγος. Η αδελφή μου επίσης σπουδάζει στο Πολυτεχνείο και ένας μεγάλος αριθμός φίλων και συμμαθητών κάνει ή θα κάνει το ίδιο! Δεν θεωρώ επίσης κακό να έχεις στόχο υψηλόβαθμες σχολές το αντίθετα μάλιστα. Ο στόχος πρέπει να είναι παραπάνω από σένα, να είναι εφικτός ώστε να σε προτρέπει να "αγωνιστείς" γι΄αυτόν. Αυτό το παραπάνω έχει να κάνει με τον καθένα ξεχωριστά.

Τώρα αν κάποιοι "υποτιμούν" κάποιες χαμηλόβαθμες σχολές , που και ενδιαφέρον έχει το αντικείμενο των σπουδών τους και σε βοηθούν πολύ στο μέλλον , για αυτό φταίει εξ ολοκλήρου το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Και αν αναφέρει κάποιος το απωθημένο κάποιων γονιών και αυτό με την παιδεία έχει σχέση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Παρεξηγηση.:oops:
Ναι ρε,τυχαίο. :xtipao:
Έλεος πια,καραμέλα το καταντήσατε.Οκέ επειδή μερικοί σκέφτονται με αυτή την λογική δεν σημαίνει ότι όλη η ελλάδα έχει αυτη την αντίληψη. :knife:
Εδώ εννοώ την λογική ''μπαίνω στην ιατρική να πουλήσω μουρη''.
Καλά, ας ήταν πιο δύσκολη η εισαγωγή στην Ιατρική όπως σε άλλες χώρες (π.χ. Αμερική) και θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν αυτή τη λογική. ;)
Εδώ μπερδεύτηκα και κατάλαβα ότι εννοείς την αντίθετη λογική.:redface:
Εγώ όταν ζούσα σε τετοιου είδους χώρα,αυτήν την λογική είχα και ευτυχώς ακόμα την έχω. :flowers:
Για αυτό και απάντησα έτσι εδώ!!:P
Εγώ κατάλαβα το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή η λογική είναι "μπαίνω σε μια σχολή για να πουλήσω μούρη" (με βάση το 1ο post σου που παρέθεσα). :confused:

Πάντως η λογική μου είναι ακριβώς η αντίθετη.:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelamsdp

Νεοφερμένος

Η agelamsdp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω προσωπικα εχω παρα πολυ αγχος ειμαι καλη μαθητρια αλλα φοβαμαι παρα πολυ μν τυχων και δν περασω η δν γραψω καλα.
κ εχω πιεστει κ παρα πολυ απο τ φροντιστηριο κ εχω ακουσει απο πολλα παιδια που δινανε πανελληνιεσ οτι απο αγχοσ τουσ πεφτανε τα μαλλια,βγαζανε σπυρια πολλα δν τρωγανε η τρωγανε πολυ κτλπ κ εχω αγχωθει ακμ περισσοτερο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Καλά και αυτό είναι το λιγότερο. Κι εγώ έχω πάρα πολύ άγχος αλλά νομίζω ότι τώρα το ελέγχω κάπως( μετά από πάαααααααααραααααα πολύ προσπάθεια φυσικά!)Και το καλό είναι ότι οι περισσότεροι καθηγητές μου καταλαβαίνουν ότι μου φυγε κάπως το άγχος και δεν έχω τόσες ανασφάλειες...Το πρόβλημά μου είναι με μια καθηγήτρια η οποία δεν έβλεπε παλιότερα ότι είχα άγχος και τώρα το διακρίνει η τρελή!!! Και αυτή με χει νευριάσει πάρα πολύ τώρα! Δηλαδή θα τρελαθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εγω προσωπικα εχω παρα πολυ αγχος ειμαι καλη μαθητρια αλλα φοβαμαι παρα πολυ μν τυχων και δν περασω η δν γραψω καλα.
κ εχω πιεστει κ παρα πολυ απο τ φροντιστηριο κ εχω ακουσει απο πολλα παιδια που δινανε πανελληνιεσ οτι απο αγχοσ τουσ πεφτανε τα μαλλια,βγαζανε σπυρια πολλα δν τρωγανε η τρωγανε πολυ κτλπ κ εχω αγχωθει ακμ περισσοτερο :(
Καλά και αυτό είναι το λιγότερο. Κι εγώ έχω πάρα πολύ άγχος ............. Δηλαδή θα τρελαθώ...
Ηρεμήστε βρε κορίτσια. όχι δα και τέτοιες υπερβολές. Αυτά είναι τερατολογίες. Δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Αν κάποιος είναι συνηθισμένος να διαβάζει, συνεχίζει έτσι και στη Γ και όλα θα πάνε καλά. Χαμογελάστε βρεεεεε!!!!! :)

Υ.Γ. Πάντως εγώ έχω πάρει με τις πανελλήνιες μερικά kg. :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.
ρε κοπέλες δεν έρχεστε να μου πάρετε το άγχος για την εξεταστική του εξαμήνου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντως εγώ το θα τρελαθώ το εννοούσα για τη συμπεριφορά αυτής της καθηγήτριας και όχι για το άγχος μου που τώρα έχω φτάσει σχεδόν σε πολύ καλή κατάσταση να το ελέγχω! Και γενικά πιστεύω ότι αυτή επειδή με βλέπει πολύ τυπική στις υποχρεώσεις μου και γενικά σαν άτομο είμαι πολύ κλειστή στους όχι και πολύ γνωστούς μου και δεν εξωτερικεύομαι εύκολα, και από την άλλη με αυτήν την καθηγήτρια έχουμε λίγο διαφορετική φιλοσοφία ζωής για αυτό μάλλον έκανε αυτό το σχόλιο σε μένα(που δεν της το συγχωρώ με την καμία και την επόμενη φορά θα περάσω στην επίθεση).
Ας ελπίζουμε να φτάσω στον πλήρη έλεγχο του άγχους μου και να τα καταφέρω του χρόνου αφού διαβάζω αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Καλά, ας ήταν πιο δύσκολη η εισαγωγή στην Ιατρική όπως σε άλλες χώρες (π.χ. Αμερική) και θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν αυτή τη λογική. ;)
Έχω την εντύπωση πως όσο δυσκολεύει η εισαγωγή μιας σχολής τόσο πιο πολλοί θέλουν να μπουν

Για την λογική ''μπαίνω σε μια σχολη επειδή μου αρέσει και όχι για να πουλήσω μούρη''.:P

Πάντως είναι πολύ μουρ η ιατρική. :D (όποιος θέλει να διαλέξει σχολή με βάση το πουλ μουρ για μένα η ιατρική είναι η ιδανική επιλογή).
Γενικά ο απλός άνθρωπος που νοσηλεύεται θεωρεί Θεό τον ιατρό. Ενώ όταν τους λέω ότι είμαι φοιτητής ιατρικής με υπερσέβονται. Γενικά πολλοί ασθενείς έχουν πυρετό κάποια παρενέργεια στα φάρμακα ή φυσιολογικά ανεβάζουν λόγω της κατάστασης του και τα βάζουν με νοσηλευτές και απαιτούν να ξυπνήσει ο ιατρός (αντιπυρετικό απαγορεύουν τα πρωτόκολλα να μπει κάτω από 38) . Παλιά πολλές φορές άκουγα βρισίδια τις πρώτες πρωινές ώρες που δεν ξυπνούσα τον ιατρό τώρα μούγκα όλοι. (δεν έχω αλλάξει σαν άνθρωπος ίδιες γνώσεις έχω απλώς το πουλ μουρ μου ανέβηκε)

Το κακό είναι ότι πολλοί ασθενείς δεν είναι ψαγμένοι και ακολουθούν τυφλά την αγωγή (στο εξωτερικό είναι οι άνθρωποι πιο ενημερωμένοι πάνω στα θέματα υγείας). Στην Ελλάδα εξαιτίας αυτού είναι πολύ εύκολο να ασκήσεις την ιατρική (πάρα πολλοί ιατροί χωρίς γνώσεις έχουν κάνει καριέρα) σε περίπτωση που γίνει ένα λάθος (που γίνεται αρκετά συχνά) μπορεί το λάθος να μπαλωθεί δίχως να μπορεί να κάνει τίποτα δικαστικά ο ασθενής .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Πάντως είναι πολύ μουρ η ιατρική. :D (όποιος θέλει να διαλέξει σχολή με βάση το πουλ μουρ για μένα η ιατρική είναι η ιδανική επιλογή).
Και τώρα μπαίνει το ερώτημα '' γιατί άραγε ο φόκος πήγε να σπουδάσει ιατρική?'':hmm:
Γενικά ο απλός άνθρωπος που νοσηλεύεται θεωρεί Θεό τον ιατρό. Ενώ όταν τους λέω ότι είμαι φοιτητής ιατρικής με υπερσέβονται. Γενικά πολλοί ασθενείς έχουν πυρετό κάποια παρενέργεια στα φάρμακα ή φυσιολογικά ανεβάζουν λόγω της κατάστασης του και τα βάζουν με νοσηλευτές και απαιτούν να ξυπνήσει ο ιατρός (αντιπυρετικό απαγορεύουν τα πρωτόκολλα να μπει κάτω από 38) . Παλιά πολλές φορές άκουγα βρισίδια τις πρώτες πρωινές ώρες που δεν ξυπνούσα τον ιατρό τώρα μούγκα όλοι. (δεν έχω αλλάξει σαν άνθρωπος ίδιες γνώσεις έχω απλώς το πουλ μουρ μου ανέβηκε)
Κάποιον τον θεωρείς θεό αν είναι καλός στο κλάδο του και όχι επειδή απλά σπούδασε σε μια μουράτη σχολή.Μερικές φορές ο πιο απλός νοσηλευτής ξερει πολλά περισσότερα από τον ιατρό.:/:
Το κακό είναι ότι πολλοί ασθενείς δεν είναι ψαγμένοι και ακολουθούν τυφλά την αγωγή (στο εξωτερικό είναι οι άνθρωποι πιο ενημερωμένοι πάνω στα θέματα υγείας). Στην Ελλάδα εξαιτίας αυτού είναι πολύ εύκολο να ασκήσεις την ιατρική (πάρα πολλοί ιατροί χωρίς γνώσεις έχουν κάνει καριέρα) σε περίπτωση που γίνει ένα λάθος (που γίνεται αρκετά συχνά) μπορεί το λάθος να μπαλωθεί δίχως να μπορεί να κάνει τίποτα δικαστικά ο ασθενής .
Εμμ Φόκο πόσα χρόνια έζησες εξωτερικό και τα ξες? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τρέμω την ώρα και την στιγμή! Α πα πα πα! Όποτε σκέφτομαι Πανελλήνιες με πιάνει κρίση. Τρέμω απ'τον φόβο μου. Κι ενώ γενικώς θεωρούμαι καλή μαθήτρια, θα πάρω το πουλί στις Πανελλήνιες και το πιστεύω (με συγχωρείτε για την έκφραση κιόλας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Όσο να πεις, δεν αδιαφορώ για το μέλλον, αλλά δεν μπορώ να πω ότι άγχομαι και ιδιαίτερα. Υπάρχει μόνο το ''καλό'', το ''δημιουργικό'' άγχος, που σε καθιστά συγκεντρωμένο και προσηλωμένο στο στόχο σου χωρίς να επιδρά αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω ημουν αρκετα αγχωμενη το καλοκαιρι...τρ μου εχει περασει λιγο!αυτο που με αγχωνει πολυ ομως ειναι οτι δεν εχω βαλει καποιο στοχο(σχετικα με τη σχολη)και φοβαμαι μην κουραστω και τα παρατησω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κάτι ερωτήσεις που κάνετε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Για να ειμαι ειλικρινης οχι και τοσο.
Ελεγχω το αγχος μου.
Φετος ειδικα προσπαθω να το ελεγχω και την ωρα που γραφω διαγωνισματα κυριως.
Οχι,το αγχος ειναι μια βλακεια και μιση και δεν αξιζει.
Πλεον που δεν αγχωνομαι στα γραπτα εχω παει απο το 17-18 που εγραφα φετος στο 19 και κατι .
Το αγχος ειναι μια βλακεια και δεν αξιζει.Θα διαβασουμε και θα περασουμε.
Αυτη ειναι η δικη μου φιλοσοφια.Οι Πανελληνιες σε θελουν ψυχρο εκτελεστη και δεν χωρανε οι συναισθηματισμοι.Αυτο κανω κ εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top