Πώς να χάσω τα περιττά κιλά;

heaventlc

Νεοφερμένος

Ο heaventlc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεία σας φίλοι μου.
Το προβλημα μου ειναι πως ειμαι 75 κιλα και εχω υψος 1,65 και θελω να αδυνατίσω γιατι ολες οι φιλες μου ειναι αδύνατες.τωρα που πέρασα στο Πανεπηστήμιο αποφάσισα να κάνω μια αρχή αλλα το θέμα ειναι πως πάχυνα την χρονία που έδινα πανελλαδικες και πως δε τα παω πολύ καλα με τη γυμναστικη διοτι το εχω δοκιμασει
Επιπλέον, αποφασισα να παω σε ενα διατροφολόγο αλλα το αποτέλεσμα παρέμινε το ιδιο
Θα ήθελα πολυ να με βοηθησετε
Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Οπως λες δεν τα πας καλα με την γυμναστικη αρα μονοδρομος ο διαιτολογος .Δεν εχω κανα αλλο τρο πο στο μυαλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Μια αποφαση ειναι και τιποτα αλλο!Παρε την αποφαση και βαλε στοχο το αδυνατισμα αφου το θελεις.Πολλοι ξοδευουν τα χρηματα τους προσπαθωντας να χασουν βαρος και αποτελεσμα δεν βλεπουν γιατι απλα δεν το εχουν λαβει σοβαρα υποψην τους.Σκεψου τι θα σου προσφερει το αδυνατισμα.Αν εχεις συνεχεια στο μυαλο σου τα θετικα ενος ομορφου,αδυνατου σωματος τοτε καθε φορα που θα ερχεσαι αντιμετωπος με πειρασμους θα τους προσπερνας!Θεμα προτεραιοτητων ειναι ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα, αν βλεπεις συχνα τηλεοραση... κλειστην επιγοντως. Επισης δεν χρειαζεται να ξεσκιζεσαι στη γυμναστικη. Και το περπατημα απο μονο του βοηθαει, ειδικα αν θα εχεις και παρεα κατα η διαρκεια. Προτιμησε τις σκαλες, αντι για το ασανσερ, τις μικρες διαδρομες καντες με τα ποδια, γενικα κινησου οσο γινεται περισσοτερο. :)
Επειτα, απεφευγε οσο γινεται τα φαστ φουντ, μην τρως αργα το βραδυ και καθε φορα που θα ξεκινας να τσιμπησεις κατι αναρωτησου πριν αν πεινας πραγματικα ή αν το κανεις απλως απο συνηθεια. Στο μυαλο ειναι ολα.
Και να θυμασαι αυτο που ειχε πει ο Γκαντι: "Μην ζεις για να τρως αλλα φαε για να ζησεις."
Καλη επιτυχια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heaventlc

Νεοφερμένος

Ο heaventlc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα, αν βλεπεις συχνα τηλεοραση... κλειστην επιγοντως. Επισης δεν χρειαζεται να ξεσκιζεσαι στη γυμναστικη. Και το περπατημα απο μονο του βοηθαει, ειδικα αν θα εχεις και παρεα κατα η διαρκεια. Προτιμησε τις σκαλες, αντι για το ασανσερ, τις μικρες διαδρομες καντες με τα ποδια, γενικα κινησου οσο γινεται περισσοτερο. :)
Επειτα, απεφευγε οσο γινεται τα φαστ φουντ, μην τρως αργα το βραδυ και καθε φορα που θα ξεκινας να τσιμπησεις κατι αναρωτησου πριν αν πεινας πραγματικα ή αν το κανεις απλως απο συνηθεια. Στο μυαλο ειναι ολα.
Και να θυμασαι αυτο που ειχε πει ο Γκαντι: "Μην ζεις για να τρως αλλα φαε για να ζησεις."
Καλη επιτυχια! :)
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κόψε τα γλυκά και τα μιρκοτσιμπήματα από δω κι από κει...όταν οι φίλοι σου πάνε για μπάλα ή κανένα μπασκετάκι κάνε κι εσύ το ίδιο..αν πάλι δν το συνηθίζουν πρότεινέ τους το εσύ...έτσι πιστεύω πως θα δεις φανερά αποτελέσματα πριν ακόμα μπεις στο πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που το διατροφολόγιο δεν έπιασε.Να ξέρεις ότι η γυμναστική μπορεί να καίει θερμίδες αλλά το λίπος δεν το πολεμά.Η λύση έρχεται από μέσα δηλαδή από τη διατροφή.Σαφώς η γυμναστική θα επιταχύνει το αποτέλεσμα.Θα σου έλεγα αποτοξίνωση από γλυκά και περιττά φαγητά,πολλά μικρά γεύματα και να αποφεύγεις να τρως μετά της 9.Αν βέβαια πεινάς φάε φρούτο ή κάτι ελαφρί.Εγώ πάντως αυτά προσπαθώ να ακολουθώ και είχα αποτελέσματα.Καλή τύχη ! (πάντως στο πανεπιστήμιο όλοι χάνουν κιλά!είναι που δεν προλαβαίνεις να τρως! :shifty: )

υγ: +1 στην avenger ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πρόγραμμα θέλει. Πρέπει να σου γίνει τρόπος ζωής η υγιεινή διατροφή.

  • Γλυκά
  • αναψυκτικά
  • τηγανητά
  • κόκκινες σάλτσες
  • μακαρόνια
  • ρύζι
  • ψωμί
για τον πρώτο μήνα να τα κόψεις καλύτερα τελείως και να τα αντικαταστήσεις με
  • Λαχανικά
  • Φρούτα
  • Ψάρια
  • Κοτόπουλο (χωρίς την πέτσα από πάνω)
  • ΝΕΡΟ πολύ νερό ^^

Και έπειτα μπορείς να τα προσθέσεις στη διατροφή σου και να τα τρως με μέτρο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη χάσεις κιλά, αν κόψεις τα παραπάνω. Ακόμα και καθόλου άσκηση να μη κάνεις, θα χάσεις. (το' χω κάνει και γω:P)
Μικρός είσαι και ο μεταβολισμός σου θα δουλεύει μια χαρά.

Επίσης, τώρα που είναι και καλοκαίρι το κολύμπι είναι πολύ ωραίος τρόπος άθλησης.
Κάνε και βόλτες το βράδυ με φίλους, μιας και το πρωί κάνει ζέστη, και έτσι ασκήσαι έστω και λίγο.

Και προσοχή! Όταν με το καλό χάσεις κάποια κιλά(έστω και 2-3), μην αφήσεις τον ενθουσιασμό σου να σε οδηγήσει στο φαγητό ως "βράβευση" γιατί μετά θα τα ξαναπάρεις.
Καλύτερα βρες τη φόρμα σου, και με τον καιρό θα καταλάβεις κι εσύ ο ίδιος να ελέγχεις το φαγητό.

Καλή επιτυχία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
να χάσει 5 κίλα θέλει ο άνθρωπος ρε Λάουρα...όχι να γίνει μαραθωνοδρόμος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
So what? :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή επιτυχία!:)
Η απώλεια κιλών εξαρτάται σε ένα μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία,αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας(π.χ θυρωειδή)
Εγώ θα σου έλεγα να ξαναπάς σε ένα διατροφολόγο,αποφασισμένη αυτή τη φορά ότι θα φύγεις αδύνατη :) Να ακολουθείς πιστά το πρόγραμμα και να μην υποκύπτεις στα ''Έλα μωρέεε...τι θα μου κάνει ένα σοκολατάκι;!''
Βάλε ένα στόχο,για παραδείγμα μέχρι τα χριστούγεννα να έχεις χάσει 10 κιλά.
Όταν διώξεις τα περισσότερα θα ήταν καλό να ασκηθεί λιγάκι για να αποφύγεις τη χαλάρωση και το ''κρέμασμα''(*).Επιπλέον,συγχρόνως να ενυδατώνεις το δέρμα σου γιατί επηρεάζεται από τις αυξομειώσεις του βάρους.
Να πίνεις πολύ πολύ πολύ πολύ νερό!!!
Φυσικά να αποφεύγεις τις περιττές θερμίδες.

Έχοντας περάσει παλιότερα από φάση δίαιτας και με 3(:whistle::whistle:) ριμαδοκιλά μπαστακωμένα πάνω μου κατέληξα πως όλα είναι θέμα θέλησης,στόχου και πως τελικά...δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο!;)
Στην τελική ρε παιδί μου βάλε στόχο το επόμενο καλοκαίρι όλα σου τα ρούχα να είναι Small.:D
Καλή επιτυχία!!!!

*Αν δεν αντέχεις με τίποτα το γυμναστήριο ή δεν έχεις χρόνο για κάτι άλλο,αγόρασε ένα βηματομετρητή και βάλε στόχο να κάνεις 10-20.000 βήματα την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
καλά λέει η Λάουρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατ'αρχην,καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,αλλοι εχουν καλυτερο ,κι αλλοι οχι και τοσο καλο μεταβολισμο.Εχε υποψην σου πως η σχεση που εχεις με το σωμα σου ειναι η ιδια που εχουμε με τα μαθηματικα κατευθυνσης.Δεν μαθαινει το σωμα σου κατι και το κρατα για παντα.Ακομη κι αν εισαι σε αριστη κατασταση,αν το αφησεις,σε αφηνει.Παρ'ολα αυτα,επειδη εχω μια εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα,να ξερεις πως ακομη κι αν αφησεις το σωμα σου,ενω εισαι σε καλη κατασταση να χασει μυικη μαζα και να λαβει λιπος,αν ο οργανισμος σου εχει αθληθει συστηματικα,θα μπει σε ενα προγραμμα ευκολοτερα απο οτι ενα αλλο σωμα που τωρα ξεκινα για μια αλλαγη για πρωτη φορα.Συμπερασμα γενικο:απο τη στιγμη που θελεις το σωμα σου να ειναι-οχι συμφωνα με καποιο συγκεκριμενο προτυπο-υγιες,πρεπει λιγο πολυ να του αφιερωνεις μεσα στην καθημερινοτητα σου χρονο,στοχευοντας σε τρεις διαφορετικους,αλλα αλληλενδετους τομεις :

α)διατροφικες συνηθειες
ερευνες λενε οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τρως πολλά μικρα γευματα μεσα στη μερα υψηλης διατροφικης αξιας αλλα με λιγη ποσοτητα λιπους,κι οχι μεγαλυτερα και βαρυτερα.Φρυγανιες με κασερι,μαυρο ψωμι,δημητριακα,γαλα,γαλοπουλα καπνιστη ειναι σνακς που μπορεις να τρως μεσα στη μερα ωστε ο οργανισμος σου να λαμβανει ενεργεια με μετρο,εκτος των κυριων-ελαφριων γευματων.ΝΑ τρως απο ολα,και να μην αποφευγεις γευματα.Η φυση εχει προνοησει ωστε οταν ανθρωποι παραλληπουν γευματα,οταν τελικα φανε,να αποθκευεται μεγαλυτερο ποσοστο της τροφης ως λιπος,για προληψη τυχων επομενης ελλειψης.Οποτε ναι,αυτο σημαινει λιγοτερο φαι και περισσοτερο λιπος.Σε κανεναν μας δεν αρεσει ετσι?Τρωγε οσο μπορεις σπιτικο φαι,απλα προσεξε καποια πραγματακια.Αν δεν ειναι απαραιτητο,δε χρειαζεται να τρως ψωμι στο φαγητο.Το αλκοολ παχαινει αρκετα,αν δεν ειναι ειδικη περιπτωση,να το αποφευγεις.Δεν ειναι αναγκη επισης να τρως εναν τονο λαδι ή σαλτσα του φαγητου,την πετσα απο το κοτοπουλο,να προσθετεις στο φαγητο αλατι (συμβαλλει στην κατακρατιση υγρων στον οργανισμο).Οσον αφορα το παγωτο,σε δροσιζει στιγμιαια,αλλα περιεχει τοσες πολλες θερμιδες που οσοι τρωνε συχνα θα παρατηρησουν οτι μετα απο κανενα διλεπτο ζεσταινονται και εχουν αναγκη για νερο.Αντ'αυτου προτιμησε πχ ενα πιατο με γιαουρτι,μελι,καριδια,ή μια φρουτοσαλατα.Και μιας που μιλησα για φρουτα,οι φυτικες ινες εκτος απο το οτι ευεργετουν τον οργανισμο,γεμιζουν το στομαχι και διεγηρουν την αισθηση πως ο ληπτης τους εχει χορτασει.Εννοειται οτι αναψυκτικα αντικαθιστανται με χυμους,μερεντες με μελι και πατατακια αν μπορεις καθολου.Προσωπικα δεν πινω καφε παρα πολυ σπανια,αλλα αυτο ειναι δικη σου επιλογη.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:H λεξη κλειδι ειναι "συνδιασμοι".Υπαρχουν καλοι και κακοι.ΠΧ κιμας και απο πανω τυρι στη μακαροναδα λυπαμαι,αλλα δεν ειναι καθολου καλος ο συνδιασμος,αντιθετα,με μια σαλτσα χωρις κρεας ενδεικνυται.Απο την αλλη εχω ακουσει χωρις να μπορω επαληθευσω 100% και το εχω κανει οταν ηθελα να κρατηθω σε κατηγορια για Πανελληνιο,οτι ο συνδιασμος γαλα-μπανανα ειναι καλος λιποδιαλυτης.

β)ασκηση

δεν ειναι αναγκη να εισαι ουτε παγκοσμιος πρωταθλητης στο βαδην,ουτε υποψηφιος καταρριψη παγκοσμιου ρεκορ.ΟΜΩΣ Η ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΟΣΟ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ!Δεν ειναι πολυτελεια,αλλα καθηκον που εχεις προς τον εαυτο σου.Ο λογος ειναι απλος:Η φυση σου παρεχει ενα σωμα,το οποιο κατα κυριο λογο αποτελειται απο μυες,οι οποιοι συμφωνα με το εγχειρηδιο του κατασκευαστη ειναι φτιαγμενοι για ενα σκοπο.ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.Οχι απλα για να σε μετακινουν απο τον ενα καναπε στον αλλο.Πρεπει να ξεκινησεις σιγα σιγα,πολυ γενικα κι εξειδικευεσαι με τον καιρο.Κρατα ομως αυτο :Οσο μενεις στο ιδιο προγραμμα,ακομη κι αν το κανεις καθε μερα,απο ενα σημειο και μετα δε θα δεις διαφορα,κι αυτο διοτι ο οργανισμος σου εχει συνηθισει,και χρειαζεται λιιιιιιιιιιιγο παραπανω.Πρεπει να αρχισεις τη γυμναστικη σου λιγο καιρο αφου εχεις αρχισει τη διατροφη,κι αυτο επειδη αν εχεις πολυ παραπανω λιπος,η γυμναστικη ειναι μεχρι και επικινδυνη αν δεν εχεις εμπειρια (δεν απευθυνομαι σε σενα,αλλα σε οποιον το διαβασει γενικοτερα)Ξεκινησε απλα απο περπατημα,λιγο καθε μερα,κι οσο μπορεις κολυμπι στη θαλασσα και ρακετες,στην αρχη χαλαρα(κι ομως ειναι απιστευτη γυμναστικη και το νερο της θαλασσας θα αλλαξει το δερμα σου.)μετα απο καποιο διαστημα αρχισε να αυξανεις ρυθμο.Το περπατημα σου να γινει σιγα σιγα βαδην,και μετα τζοκινκ (το τονιζω-με τον καιρο)μια καλη ιδεα ειναι να εχεις ενα χρονομετρο μαζι σου.Μπορεις να παρεις κι ενα σχοινακι για να κανεις με ουσικη,και να πηγαινεις για μπαλα με τους φιλους σου.ΟΟΟΟΟΟΟΤΑΝ δεις οτι σιγα σιγα η φυσικη σου κατασταση εχει βελτιωθει,παραλληλα με αυτην αρχισε να γυμναζεις λιγο τα ακρα σου-χερια και ποδια,οχι τοσο για αισθητικους λογους,αλλα για να σφιξουν και να αποβαλλουν λιπος.Οταν καποιος φτασει ή ειναι ηδη σε ενα καλο επιπεδο κι εκει,μενει ο κυριος κορμος,και δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση.Απευθυνομαι σε προχωρημενους τωρα.Η σειρα ασκησεων που εχω μαθει,δουλεύω,και πιστευω πως οφελει ειναι η εξης.Κουραζεις αρχικα τους πλαγιους σου κοιλιακους.ξαπλωνεις στο δεξι σου πλευρο ωστε να βλεπει ολο σου το σωμα προς τα δεξια,περνας το αριστερο ποδι πανω απο το δεξι ωστε να κανει ενα Λκαι στο κενο απο κατω του να ειναι το δεξι,με την πατουσα του αριστερου να πατα στο πατωμα μπροστα απο το δεξι μοιρο,και τη δεξια μερια του δεξιου ποδιου οπως και του κορμου σου να ειναι στο πατωμα.τα χερια σου στα αυτια ψωρις να σπρωχνουν το κεφαλι,ανασηκωνεσαι με επαναληψεις κι ετσι γυμναζειςτους αριστερους πλαγιους.(*)Αλλαζεις πλευρο και κανεις το ιδιο για τους αλλους.αριθμος επαναληψεων,σετ και ενταση αναλογα με το επιπεδο(μη μας βγει και η χολη)στη συνεχεια ανασκελα με τα ποδια λυγισμενα και πατουσες στο πατωμα για τους παραδοσιακους κοιλιακους που οταν ανασηκωνεσαι,γυμναζουν τους ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΩ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ.Υπαρχουν διαφορες παραλλαγες.(*)Οποιος εχει γενικα μια εμπειρια με κοιλιακους ,πρεπει να γυμναζει και τους κατω,με τα λεγομενα ψαλιδια.Ξαπλωνεις ανασκελα,χερια κατω απο την πλατη σου,σηκωνεις κεφαλι και ποδια απο το εδαφος,κρατας το κεφαλι εκει και κουνας τα ποδια ειτε ενα πανω ενα κατω,ειτε και τα δυο μαζι πανω-κατω,προσεχοντας να ειναι τεντομενα,τελος για το πισω μερος του κορμου οι ραχοιαιοι.Με λιγες καμψεις (*) και ενα ζευγαρι βαρακια μιλαμε για ενα ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (ξαναλεω παιδια εδω απλα βρηκα αφορη να μιλησω και σε προχωρημενους)

(*)Αν καποιο παιδι χρειαζεται λεπτομεριες ας αφησει ενα μηνυμα στο προφιλ (εχω ενα κακο συνηθειο να γινομαι πολυ κακος με το trolling ομως)

γ)ψυχολογια-γλωσσα του σωματος.

Το γραφω τελευταιο γιατι απο τη μια ειναι κινητηριος δυναμη για τα αλλα δυο σε οποιο επιπεδο κι αν ειναι ο καθενας,απο την αλλη οταν τα αλλα δυο λειτουργησουν,ολοι βλεπουν κατι πολυ θετικο στο προσωπο σου σε αυτον τον τομεα.Εχετε υποψην σας που καποιος που εχει ενα καλυτερο σωμα απο καποιον αλλο,αλλα δεν το υποστηριζει και δε νιωθει ανετα σε αυτο,χανει πολυ σε εντυπωση σε σχεση με τον πρωτο.Μην κρινεις-κατηγορεις τον εαυτο σου που δεν εχεις πετυχει ακομη αυτο που εσυ θελεις.Προσεχε το πως περπατας.Δεν εννοω περπατα με βιβλια πανω στο κεφαλι σου για ισορροπια για παραδειγμα,αλλα προσεχε το που ειναι τα χερια και τα ποδια σου καθε στιγμη.Αισθανσου οτι ελεγχεις το σωμα σου.Και τελος,κατι πολυ σημαντικο:

XAMOΓΕΛΑ!

Το γελιο είναι υγεία,ειναι σημαντικο για εσενα και τους γυρω σου,πρπσθετει χρονια και ενα καρο καλες ορμονες,και σε ορισμενες περιπτωσεις....γυμναζει και τους κοιλιακους!:D(αστειευομαι)

ΥΓ)Αν καποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο ή να εκφρασει σε κατι αντιθεση/σκεπτικισμο,ειναι δεκτο.Ολοι μαθαινουμε λιγο πολυ πραγματα που δεν ξεραμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannislftw

Νεοφερμένος

Ο giannislftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αυτό δεν θα της κάνει καλο....ξέρω έναν τύπο που του κόψανε το πόδι γιατί δεν έπαιρνε τις βιταμίνες που έπρεπε...(αλήθεια τώρα..)... εγώ προτείνω να πάει σε μια διαιτολόγο και να το συνδυάσει με περπάτημα(σε γοργό ρυθμό) εγώ το κάνω...και ενώ είχα ύψος 1,87 και ήμουν 102 κιλά έχω πέσει στα 92 και συνεχίζω να κατεβαίνω μέσα σε 1 μηνα....σκέψου το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αυτό δεν θα της κάνει καλο....ξέρω έναν τύπο που του κόψανε το πόδι γιατί δεν έπαιρνε τις βιταμίνες που έπρεπε...(αλήθεια τώρα..)... εγώ προτείνω να πάει σε μια διαιτολόγο και να το συνδυάσει με περπάτημα(σε γοργό ρυθμό) εγώ το κάνω...και ενώ είχα ύψος 1,87 και ήμουν 102 κιλά έχω πέσει στα 92 και συνεχίζω να κατεβαίνω μέσα σε 1 μηνα....σκέψου το..
δεν ξερω που ακριβως αναφερεσαι,αλλα εννοειται πως η σωστη διατροφή ειναι το παν.ΑΛΛΟ το μειωνω το λοιπος και επιλεγω τροφημα υψηλης διατροφικης αξιας,και ΑΛΛΟ το κανω την ανοησια να παραλειπω γευματα ή να τρωω μονο μαρουλι νομιζοντας πως ετσι θα χάσω κιλά.Εαν κατι μια ομαδα τροφιμων δεν ήταν απαραιτητη για τον οργανισμό,απλα δε θα υπήρχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είχα γράψει ένα γαμάτο μήνυμα, στο αντίστοιχο θρεντ που είχε ανοίξει νομίζω η Ράνια κάποτε και δεν μπορώ να το βρω (@$^&^*!)

Anyway, επειδή έχω όρεξη, θα γράψω τα γνωστά πλέον και χιλιοειπωμένα.

Σε πρώτη φάση, ή πήγες σε lame διατροφολόγο, ή δεν έδωσες χρόνο σε όσα σου είπε. Δηλαδή αν περιμένεις τα κιλά να φεύγουν μέσα στην 1η βδομάδα (με τον σωστό πάντα τρόπο) να το ξεχάσεις. Θέλει υπομονή για να αδυνατήσεις σταδιακά και σωστά, έτσι ώστε να μην γυρίσουν μπούμερανγκ όπως λένε πίσω τα κιλά πάλι. Ξέρω συγκεκριμένα 7 άτομα που πήγαν σε διαφορετικούς διατροφολόγους και είχαν αποτέλεσμα, οπότε μπορείς αν θες να δοκιμάσεις με κάποιον άλλο ή να ακολουθήσεις τις παρακάτω συμβουλές (οι οποίες πιθανώς μοιάζουν με τις παραπάνω αλλά δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω).

Διατροφή:

Η λύση είναι απλή και κρύβεται στην σωστή οργάνωση, οι διατροφολόγοι συνιστούν 5 με 6 μικρά γεύματα καθημερινά.

Το πρωινό όπως όλοι ξέρουμε είναι το πιο βασικό γεύμα, ό, τι καταναλώνεται το πρωί καίγεται κατά την διάρκεια της ημέρας, η δύναμή μας κι ετσι. Οπότε μπορεί να είναι γεμάτο αλλά πάντα με "αγνά" υλικά, δηλαδή μπορείς να πιείς ένα ποτήρι γάλα ή φυσικό χυμό ή να φας δημητριακά με γάλα ή δύο φέτες ψωμί με μέλι ή λίγη σπιτική μαρμελάδα και κάποιο φρούτο.

Το επόμενο γεύμα είναι το δεκατιανό (νομίζω έτσι λέγεται) και αν υποθέσουμε ότι ξυπνάς κάπου μέσα στο χρονικό διάστημα 8 - 10 το πρωί, είναι κάπου στις 11 με 12. Εκεί μπορείς να φας κάποιο σπιτικό σνακ, τοστ με μαύρο ψωμί, γαλοπούλα και τυρί με χαμηλά λιπαρά για παράδειγμα, ή κάποιο φρούτο, ή γιαούρτι με μέλι και λίγους ξηρούς καρπούς (νομίζω περίπου 30γρμ. ξηρών καρπών ημερησίως είναι καλά), για να χορτάσεις μέχρι το μεσημεριανό.

Το μεσημέρι το μενού έχει ότι έφτιαξε η μανούλα, μία μερίδα φαγητό, με μία φέτα ψωμί. Βέβαια, το ό, τι έχει φτιάξει η μαμά είναι σχετικό, γιατί λέμε για μεσογειακή κουζίνα αλλά πολλοί (my dad including) το δένουν σκοινί κορδόνι και αλλάζουν τα φώτα στις συνταγές. Ζήτησε από την μητέρα σου (ή όποιον μαγειρεύει) να ελαττώσει τα πολλά τηγανιτά και το αλάτι όσο μπορεί. Κόκκινο κρέας 2 φορές την εβδομάδα, λευκό κρέας, ψάρι όσο γίνεται και πολλά λαχανικά. Θα μπορούσες να φτιάξεις πρόγραμμα βασικά, με εναλλακτικές ανά 2 βδομάδες για να μην βαριέσαι. Γενικά πες όχι στα ντρεσινγκ και φυσικά όχι στα συνοδευτικά αναψυκτικά, νεράκι και μόνο.

Το απόγευμα μπορείς να φας φρούτο και την μερίδα ξηρών καρπών (αυτά θα τα ρυθμίσεις εσύ, ανάλογα τα γούστα σου) ή ένα από τα bars δημητριακών, αυτά με τις λίγες θερμίδες, μια στο τόσο για να αλλάζεις γεύσεις.

Το βράδυ καλό είναι να φας τουλάχιστον 2 ώρες πριν κοιμηθείς, δηλαδή λένε να μην τρώμε μετά τις 8 άντε 9. Το φαγητό το βράδυ καλό είναι να το αποφεύγουμε, ή αν θες να φας αυτό που είχες και ως μεσημεριανό, θα ήταν συνετό να φας μισή μερίδα ή ακόμα καλύτερα μια σαλατούλα, στην οποία μπορείς να βάλεις πολλά και διάφορα για να γίνει πιο γευστική, υπάρχουν απίστευτες συνταγές. Ποτέ όμως υδατάνθρακες το βράδυ (μακαρόνια/ρύζι).

Το κλειδί για μια ισορροπημένη διατροφή είναι να πεις όχι στις μ*κίες: στα αναψυκτικά, τα ποτά, τα σνακς, τα γλυκά και τα παγωτά. Μια ματιά να ρίξεις στις θερμίδες τους θα πάθεις. Δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως. Όπως επίσης όχι να πεις και στο junk food το οποίο είναι η αιτία όχι μόνο για τα παραπανίσια κιλά, αλλά και για την κυτταρίτιδα και την ατονία και την έλλειψη ευεξίας.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και εάν θες, μπορώ να γράψω μερικά πράγματα και για την γυμναστική κάποια στιγμή. =]


*gianniskeeper εγώ όταν κάνω πλάγιους είμαι ανάσκελα και διπλώνω το χέρι (πες αριστερό) και προσπαθώ να φτάσω με τον αγκώνα το άλλο γόνατο (πες δεξί). =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Βασικά ο λόγος που θες να αδυνατίσεις δεν είναι τόσο καλός για κίνητρο..:hmm:
το "θέλω να αδυνατίσω γιατί όλες μου οι φίλες ειναι αδύνατες" δίχνει πως θες απλά να αδυνατίσεις για να μοίασεις στις φίλες σου...
:worry:
Βασικά δίχνει άτομο με χαμηλή αυτοπεποίθηση και κάνει ότι κάνει για να είναι ένα με το σύνολο..
να νιώθει ότι ανήκει κάπου...:)
αυτό είναι κάτι που υπέθεσα ίσως δεν είναι έτσι..;)
Δεν πρέπει να είμαστε όλες ψηλές λεπτές και αδύνατες! Αυτό είναι εντελώς αδύνατο:D
αλλά για να μην τα πολυλογούμαι βασικά καλύτερο θα ήταν να βάλεις κάποιους στόχους
δηλαδή να πεις πως σε τόσες βδομάδες θα χάσω τόσα κιλά..
και όταν πετύχεις τον στόχο σου να ανταμίψες τον εαυτό σου με μια επίσκεψη στο κομμωτήριο για μια αλλαγή στα μαλλία ένα καλό πεντικιούρ, ψώνια κλπ[ότι δηλ. λατρέυουν οι γυναίκες:P]
έτσι θα ξέρεις πως κάτι θα σε περιμένει όταν τα καταφέρεις και θα σε ωθεί να προσπαθήσεις..
επίσης θα μπορούσες να κρατήσεις ένα διατροφικό ημερολόγιο:happy:
όπου θα γράφεις αναλυτικά τι φαγητά έφαγες ούτος ώστε να δεις σιγά σιγά την προόδο σου και την αλλαγή στη διατροφή σου
και εχτώς αυτού θα μπορείς να δεις τι καταναλώνεις και τι θα ήταν καλό να ελλατώσεις..;)


  • μην παραλύπεις γεύματα
  • να τρώς καλό πρωινό
  • να έχεις 2 ενδιάμεσα γεύματα[ένα φρούτο/μια μπάρα δημητριακών κλπ]
  • το βράδυ να τρως ελαφριά και πάντα 2-3 ώρες πριν να ξαπλώσεις
  • καλό θα ήταν να πηγένεις καμία βόλτα το βράδυ για περπάτημα..αλλά αν δεν μπορείς δεν πειράζει..
  • απόφευγε τα τηγανιτά και προτίμα φαγητά στον φούρνο που είναι και έυκολα στο μαγείρεμα:D
Μαγική συνταγή:

  1. βάλε 3 ποτήρια γεμάτα σημαντικούς για σένα λόγους για να πετύχεις
  2. βάλε 1 φακελάκι στόχου την φορά
  3. 5 κουταλάκια του γλυκού πείσμα
  4. 2 φλιτζάνια υπομονή
καιι γεύσου την γλυκία επιτυχία:clapup::clapup::clapup:
Καλή υπομονή και καλή επιτυχία:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Απ'το μήνυμα σου κατάλαβα πως θες πραγματικά να αδυνατίσεις και αυτό είναι το σημαντικό.Ο διαιτολόγος πιστεύω πως είναι η ενδεδειγμένη λύση ώστε να αποφύγεις πιθανά προβλήματα με την υγεία σου.Σημαντικό είναι επίσης η σχέση με τον διαιτολόγο σου να είναι πιο ουσιαστική και να μην σου βγάλει απλά ένα πρόγραμμα με το τι θα τρως,αλλά να το προσαρμόσει ανάλογα με τον χαρακτήρα και τις ανάγκες σου.Μπορείς επίσης να αρχίσεις ένα άθλημα σαν χόμπυ παράλληλα.Δεν συστήνω γυμναστήριο γιατί ίσως θα το βαρεθείς γρήγορα,αλλά ένα ομαδικό άθλημα για παράδειγμα θα ήταν καλή λύση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
αυτο που ηθελα να πω ειναι πως τα παντα ξεκινουν ...απο το μυαλο!;) απο τη στιγμη που καποιος θελει να χασει κιλα θα πρεπει πανω απ'ολα να εχει εφοπλιστει με ΘΕΛΗΣΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ:) αφου αποφασισει πως το θελει πραγματικα τοτε καλο θα ηταν να συμβουλευτει ενα διατροφολογο, ο οποιος θα του δειξει το τροπο να συνδιαζει σωστα τις τροφες προσλαμβανοντας ετσι πολλες θρεπτικες ουσιες, ενισχυοντας την αμυνα του οργανισμου του και φυσικα διατηρωντας ενα φυσιολογικο βαρος.
οι κανονες ειναι απλοι αρκει να τους τηρουμε:)
και το σημαντικοτερο!!!!! μη προσπαθειτε να κανετε διαιτες με σαλατες ή τρωγωντας...τιποτα! ο οργανισμος εχει αναγκη απο βασικα συστατικα που περιεχονται σε ολες τις τροφες! συνηθιστε τον οργανισμο σας σε μια πλουσια και ποικιλη διατροφη που θα χαρακτηριζεται απο την ισορροπια και το μετρο:)
να τρωτε συχνα και μικρα γευματα για να ενισχυετε τον ,εταβολισμο σας, να πινετε πολυ νερο και να κανετε γυμναστικη, χορο ή οτιδηποτε τελοσπαντων που θα σας κανει να απελευθερωνετε ενεργεια και να εκτονωνεστε!!!
η διατροφη θα πρεπει να ειναι τροπος ζωης!!! ολα αυτα ειναι αυτονοητα και τα ξερουμε!!! το θεμα ειναι να αποφασισουμε να τα κανουμε κιολας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τρεξιμο και γυμναστικη γενικοτερα. Απλα πραγματα. Α, και προσοχη στο φαΪ! Αν τρως συνεχεια junk food τα κιλα δεν φευγουν και τσαμπα θα κουραζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top