Πώς να πείσω τους γονείς μου να σταματήσω το φροντιστήριο;

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν επιχειρήματα ώστε να πείσω τους γονείς μου να σταματήσω εντελώς το φροντιστήριο; Είχα ήδη προτείνει να διαβάζω μόνη μου αλλά με έγραψαν στο φροντιστήριο λέγοντας ότι πρέπει να καλύψω τα κενά που δημιουργήθηκαν λόγω κοβιντ, και ότι κανένας δεν τα καταφέρνει χωρίς φροντιστήριο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Γιατί θέλεις να σταματήσεις;
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το θεωρώ αχρείαστο. Απαιτεί υπερβολικά πολύ χρόνο και πολλά λεφτά. Επίσης δε μου αρέσει 😅😅😅
Τι τάξη πας; και που θες να περασεις;
Κοίτα, αν θες τη γνώμη μου μη βιαστείς να αποφασίσεις να φυγεις. Αφου υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να πας φροντιστήριο, νομίζω θα είναι βοηθητικό. Θα είναι δυσκολο να προετοιμαστεις μόνη σου, οχι βέβαια ότι δεν γίνεται.
Τα λεφτά είναι θέμα των γονιών σου και αφου σου λένε πως μπορουν να το αντέξουν, τότε δε βρίσκω πρόβλημα. Απαιτεί χρόνο αλλά το διάβασμα που θα κάνεις μόνη σου θα απαιτεί ακόμα περισσοτερο. Ασε που στις πανελληνιες σημασία έχει να γράψεις καλυτερα απο τους άλλους που δίνουν, οποτε είναι καλό να έχεις ένα προβαδισμα και μια επιπλεον βοήθεια. Θεωρώ είναι καλυτερο να έχεις μια καθοδήγηση κατά κάποιο τρόπο. Αν δε σου αρέσει το συγκεκριμένο φροντιστήριο, μπορείς και να αλλάξεις. Τώρα αν εισαι αποφασισμένη να φυγεις, απλά μίλησέ τους όσο πιο ειλικρινά μπορείς για το τι σκέφτεσαι να κάνεις και ο, τι γίνει. Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο να σου προτεινω, παντως αν θες τη γνώμη μου ξανασκέψου το.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι τάξη πας; και που θες να περασεις;
Κοίτα, αν θες τη γνώμη μου μη βιαστείς να αποφασίσεις να φυγεις. Αφου υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να πας φροντιστήριο, νομίζω θα είναι βοηθητικό. Θα είναι δυσκολο να προετοιμαστεις μόνη σου, οχι βέβαια ότι δεν γίνεται.
Τα λεφτά είναι θέμα των γονιών σου και αφου σου λένε πως μπορουν να το αντέξουν, τότε δε βρίσκω πρόβλημα. Απαιτεί χρόνο αλλά το διάβασμα που θα κάνεις μόνη σου θα απαιτεί ακόμα περισσοτερο. Ασε που στις πανελληνιες σημασία έχει να γράψεις καλυτερα απο τους άλλους που δίνουν, οποτε είναι καλό να έχεις ένα προβαδισμα και μια επιπλεον βοήθεια. Θεωρώ είναι καλυτερο να έχεις μια καθοδήγηση κατά κάποιο τρόπο. Αν δε σου αρέσει το συγκεκριμένο φροντιστήριο, μπορείς και να αλλάξεις. Τώρα αν εισαι αποφασισμένη να φυγεις, απλά μίλησέ τους όσο πιο ειλικρινά μπορείς για το τι σκέφτεσαι να κάνεις και ο, τι γίνει. Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο να σου προτεινω, παντως αν θες τη γνώμη μου ξανασκέψου το.


Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάω β λυκείου και σκέφτομαι για γαλλική φιλολογία. Θέλει πολύ λίγα μόρια και σημασία έχουν κυρίως τα γαλλικά, τα οποία πολλαπλασιάζουν τα μόρια. Θεωρώ πως είναι κρίμα να πληρώνουμε τόσα λεφτά για φροντιστήριο, και να χάνω τόσο χρόνο.
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάω β λυκείου και σκέφτομαι για γαλλική φιλολογία. Θέλει πολύ λίγα μόρια και σημασία έχουν κυρίως τα γαλλικά, τα οποία πολλαπλασιάζουν τα μόρια. Θεωρώ πως είναι κρίμα να πληρώνουμε τόσα λεφτά για φροντιστήριο, και να χάνω τόσο χρόνο.
εγω θα σου πρότεινα να συνεχίσεις το φροντιστήριο, παρ΄όλο που στοχεύεις σε χαμηλόβαθμη σχολή, καθώς σε ενάμιση χρόνο από τώρα μπορεί να αλλάξεις γνώμη και να θελήσεις μια άλλη σχολή που απαιτεί περισσότερα μόρια. Σου μιλάω ως μαθήτρια της γ, που στοχεύω στην ίδια σχολή και είχα σκεφτεί κι εγώ να σταματήσω το φροντιστήριο. Βέβαια η απόφαση είναι δική σου και θα πρέπει να ληφθεί με βάση της δυνατότητές σου και τη διάθεση σου για διάβασμα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάω β λυκείου και σκέφτομαι για γαλλική φιλολογία. Θέλει πολύ λίγα μόρια και σημασία έχουν κυρίως τα γαλλικά, τα οποία πολλαπλασιάζουν τα μόρια. Θεωρώ πως είναι κρίμα να πληρώνουμε τόσα λεφτά για φροντιστήριο, και να χάνω τόσο χρόνο.
Μόνο και μόνο που το λες αυτό δείχνει ότι είσαι ήδη πάρα πολύ ώριμη.

Αρχικά ας κοιτάξουμε ποιά είναι η κατάρτισή σου στα γαλλικά; Γνωρίζεις τη γλώσσα ή τη μαθαίνεις και αυτή τώρα;

(Γιατί, με το απλό μου το μυαλό, έχοντας άριστη γνώση της αγγλικής τα θέματα που βάζουν στα αγγλικά πανελληνίων είναι στα όρια του γελοίου).
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάω β λυκείου και σκέφτομαι για γαλλική φιλολογία. Θέλει πολύ λίγα μόρια και σημασία έχουν κυρίως τα γαλλικά, τα οποία πολλαπλασιάζουν τα μόρια. Θεωρώ πως είναι κρίμα να πληρώνουμε τόσα λεφτά για φροντιστήριο, και να χάνω τόσο χρόνο.
Κοίτα, τώρα παω γ λυκείου, καμιά φορά σκέφτομαι πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν πηγαινα φροντιστήριο. Πολυ δυσκολα. Η υλη σχολείο με το ζόρι βγαίνει, χρόνο για επαναληψεις μπορει να μη βρεις καν. Συν ότι οι περισσοτεροι συμμαθητές σου θα πηγαινουν οποτε ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος.Τώρα είσαι Β λυκείου, είναι σαφώς πιο χαλαρά τα πραγματα. Του χρόνου θα έχεις και το άγχος να σε καταβάλλει. Δε λέω ότι δε γίνεται να γράψεις, αλλά θεωρώ πως δεν είναι κακό να λάβεις μια επιπλέον βοήθεια. Η σχολή που θες έχει λίγα μόρια όπως λες, όμως υπάρχει και ο αστάθμητος παραγοντας. Μπορεί να αλλάξεις γνώμη, να θες να κάνεις κάτι άλλο. Αλλά ακόμα και αν δεν αλλάξεις, θα έχεις μια παραπάνω σιγουριά
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Κοίτα, τώρα παω γ λυκείου, καμιά φορά σκέφτομαι πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν πηγαινα φροντιστήριο. Πολυ δυσκολα. Η υλη σχολείο με το ζόρι βγαίνει, χρόνο για επαναληψεις μπορει να μη βρεις καν. Συν ότι οι περισσοτεροι συμμαθητές σου θα πηγαινουν οποτε ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος.Τώρα είσαι Β λυκείου, είναι σαφώς πιο χαλαρά τα πραγματα. Του χρόνου θα έχεις και το άγχος να σε καταβάλλει. Δε λέω ότι δε γίνεται να γράψεις, αλλά θεωρώ πως δεν είναι κακό να λάβεις μια επιπλέον βοήθεια. Η σχολή που θες έχει λίγα μόρια όπως λες, όμως υπάρχει και ο αστάθμητος παραγοντας. Μπορεί να αλλάξεις γνώμη, να θες να κάνεις κάτι άλλο. Αλλά ακόμα και αν δεν αλλάξεις, θα έχεις μια παραπάνω σιγουριά
Κοίταξε παλιότερα θα έλεγα "φροντιστήριο με τα 1000", τώρα δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Π.χ. εαν είσαι θεωρητική και έχεις μια στοιχειώδη ικανότητα διαβάσματος δεν υπάρχει λόγος να πας φροντιστήριο στην ιστορία. Ξεκάθαρη παπαγαλία == εργατοώρες είναι. Επομένως απλά πέρνα το κείμενο συνέχεια.

Για τα αρχαία θα έλεγα θέλει φροντ.

Για τα λατινικά επίσης.

Για την έκθεση; Θέλει και εκεί;
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κοίταξε παλιότερα θα έλεγα "φροντιστήριο με τα 1000", τώρα δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Π.χ. εαν είσαι θεωρητική και έχεις μια στοιχειώδη ικανότητα διαβάσματος δεν υπάρχει λόγος να πας φροντιστήριο στην ιστορία. Ξεκάθαρη παπαγαλία == εργατοώρες είναι. Επομένως απλά πέρνα το κείμενο συνέχεια.

Για τα αρχαία θα έλεγα θέλει φροντ.

Για τα λατινικά επίσης.

Για την έκθεση; Θέλει και εκεί;
Δε χρειάζεται σε όλα αν θέλει να γλιτώσει χρόνο και χρήμα αλλά σίγουρα σε κάποια χρειάζεται μια βοήθεια. Είπε ότι θέλει να τα σταματήσει τελείως, εγώ για αυτό είπα ότι πρεπει να το ξανασκεφτεί
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δε χρειάζεται σε όλα αν θέλει να γλιτώσει χρόνο και χρήμα αλλά σίγουρα σε κάποια χρειάζεται μια βοήθεια. Είπε ότι θέλει να τα σταματήσει τελείως, εγώ για αυτό είπα ότι πρεπει να το ξανασκεφτεί
Για να λέμε τις αλήθειες, η Γαλλική Φιλολογία δεν είναι καμία σχολάρα με βάση στο θεό.

Εαν ήμουν στη θέση της ΟΡ θα έδινα βάση στο να τελειοποιούσα τα Γαλλικά.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Για να λέμε τις αλήθειες, η Γαλλική Φιλολογία δεν είναι καμία σχολάρα με βάση στο θεό.

Εαν ήμουν στη θέση της ΟΡ θα έδινα βάση στο να τελειοποιούσα τα Γαλλικά.
Και παλι εγώ νομίζω πως, περα από τα γαλλικά που προφανώς πρεπει να τα τελειοποιήσει, καλό θα ήταν να έχει γερές βάσεις και στα αλλα. Δεν βλάπτει μια βοήθεια εφόσον μπορεί να τη λάβει. Απλα λαμβάνω υπόψη μου το ενδεχόμενο να αλλάξει του χρόνου γνώμη για το τι θέλει να κάνει, να αποφασίσει να μπει αλλου που απαιτουνται περισσοτερα μόρια και εν τέλει να έχει προβλημα.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια, ειλικρινά. Τα γαλλικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο, έκανα μαθήματα γαλλικών από το δημοτικό ακόμα, επειδή μου άρεσαν.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια, ειλικρινά. Τα γαλλικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο, έκανα μαθήματα γαλλικών από το δημοτικό ακόμα, επειδή μου άρεσαν.
Για Γαλλική Φιλολογία Αθήνα ή Θεσσ ενδιαφέρεσαι;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εξήγησέ τους ότι είναι πολύ απλό να βγάλεις 8-9κ μόρια με τα 4 βασικά μαθήματα από θεωρητική. Τόσο έβγαζαν άτομα που όχι απλώς δεν πήγαιναν φροντιστήριο, αλλά ούτε βιβλίο δεν άνοιγαν.

Πες τους πως μπορείς να αξιοποιήσεις τους καθηγητές του σχολείου σου, που πιστεύω θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με σημειώσεις, να δώσουν κατευθύνσεις κλπ. Συνήθως οι μαθητές τούς αγνοούν επειδή κάνουν φροντιστήρια, και δεν συνειδητοποιούν πόσο χρήσιμοι μπορεί να γίνουν αν τους ζητήσεις βοήθεια. Οι φιλόλογοι του σχολείου έχουν περάσει με ΑΣΕΠ και είναι διορθωτές στις πανελλήνιες, οπότε ίσως είναι καταλληλότεροι να σε βοηθήσουν σε σχέση με καθηγητές φροντιστηρίων.

Επίσης, εξήγησέ τους πως μπορείς να αγοράσεις βοηθήματα σε κάθε μάθημα, τα οποία πλέον έχουν βελτιωθεί πολύ και, αν είσαι και οπτικός τύπος, είναι αξιοπρεπές υποκατάστατο ενός προσωπικού καθηγητή.

Στη χειρότερη μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα μία φορά το μήνα σε κάθε μάθημα, ώστε κάποιος ειδικός να σε συντονίζει και να σου δίνει κατευθύνσεις.

Πραγματικά είναι κρίμα τα λεφτά για μια τόσο χαμηλόβαθμη σχολή, σε μια κατεύθυνση που τέτοιες βαθμολογίες είναι παιχνιδάκι και η δυσκολία είναι να ξεπεράσεις τα 15κ. Εξάλλου συχνά το φροντιστήριο δεν κάνει καν όσο καλο νομίζουμε, θυμάμαι εγώ μόνο Γ λυκείου πήγα και ήταν λες και πήγαινα για καφέ, δεν κάναμε ουσιαστικό μάθημα. Αν καθόμουν σπίτι και διάβαζα ίσως τα πήγαινα και καλύτερα.

Ολά αυτά με την προϋπόθεση βέβαια ότι θες σίγουρα γαλλική φιλολογία.
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ναι προφανώς δεν λέμε σε κάποιον απλώς να έχει μια στοιχειώδη γνώση μιας γλώσσας για να μπει στο αντίστοιχο ξενόγλωσσο τμήμα γιατί θα τα βρει αρκετά σκούρα μέσα στο τμήμα. Μπορεί να έχουν χαμηλες βάσεις αλλά προϋποθέτουν (για ένα σοβαρό άτομο που δεν μπήκε απλώς για να μπει) ένα πολύ καλό επίπεδο της γλωσσας. Και για το άλλο επιχείρημα ότι μπορεί να αλλάξει γνώμη μπορεί να γίνει αλλά μπορεί και οχι. Μην υποβαθμίζεται την σχολή με βάση μόνο τα μόρια γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση ειδικά δεν ισχύει καθολου. Όμως αφού έχεις καλό επίπεδο τότε δεν υπάρχει προβλημα 💗
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα έλεγα αφού είσαι Β Λυκείου μπορείς να σταματήσεις για αυτή την χρονιά και μετά του χρόνου να δεις ανάλογα με το διάβασμα σου πως πάνε τα πράγματα. Παράλληλα να προσπαθείς να βρεις όσο περισσότερα στοιχεία μπορείς για το τμήμα που σε ενδιαφέρει (η και άλλα τμήματα αντίστοιχα) με βάση τον οδηγό σπουδών, το σάιτ, κτλ. Εγώ σπουδάζω γαλλική στο ΑΠΘ αλλά ξέρω ότι στο ΕΚΠΑ είναι διαφορετικά τα μαθήματα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω 😕
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ 🤗🤗🤗
Θα μιλήσω στους γονείς μου με όλα αυτά τα επιχειρήματα και ελπίζω να πάει καλά. Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι (δεν έχει έρθει ακόμα αλλά πλησιάζει σύντομα) ❤️❤️❤️
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ 🤗🤗🤗
Θα μιλήσω στους γονείς μου με όλα αυτά τα επιχειρήματα και ελπίζω να πάει καλά. Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι (δεν έχει έρθει ακόμα αλλά πλησιάζει σύντομα) ❤️❤️❤️
Καλή χρόνια και καλή επιτυχία <3

Ειλικρινά, πάντως, δεν είναι κακό να συνεχίσεις να πηγαίνεις φροντιστήριο έστω και για το γιόλο. Έμειναν περίπου έξι μήνες για τις εξετάσεις.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τελειοποίησε τα γαλλικά σου πάντως, μην λές "ιννοσάν" και "κορωπί" στην εξέταση:lol::lol::lol:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top