Πώς να καταφέρω την παπαγαλία της Ιστορίας;

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τη δική του μέθοδο..Μην ακούς κανένα και θα βρεις τον δικό σου τρόπο, ώστε να μαθαίνεις την Ιστορία.
Αυτό που ισχύει γενικότερα, είναι πως με τον καιρό σου βγαίνει ευκολότερα. Καμία σχέση τώρα το καλοκαίρι με τον Οκτώβρη και ούτω καθ'εξής.
Εγώ προσωπικά, δεν δυσκολεύτηκα ποτέ σε αυτό το μάθημα, όσο παράδοξο κι αν φαίνεται. Είχε μεθοδολογία και μου βγήκε ακούραστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι μύθος που καλλιεργούν οι καθηγητές (και με το δίκιο τους) φοβούμενοι ότι τα "δικά σου λόγια" δεν θα είναι σωστά. Αν όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χωρίς να παπαγαλίσεις το βιβλίο, αποδώσεις το νόημα σωστά και με πληρότητα, δεν πρόκειται να σου αφαιρεθούν μόρια. Ίσως μάλιστα αυτό να εκτιμηθεί από τον βαθμολογητή, που έχει βαρεθεί να διαβάζει γραπτά παπαγάλων του βιβλίου.


Πραγματικά ενδιαφέρουσα τοποθέτηση Δία, διότι είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια θέση με την ερωτούσα. Και εγώ απεχθάνονμαι την παπαγαλία και γενικότερα έχω κάποιου είδους δυσκολία να προσαρμοστώ σε αυτό το σύστημα. Όμως, πώς μπορώ εγώ να κρίνω εάν οι απαντήσεις μου είναι θα πλήρεις, δίχως να αποστηθίσω; Μήπως μπορείς να βοηθήσεις επ' αυτού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη:)

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτο ακριβως προσπαθω να κανω "ακαλυπτε"να δω τις μεθοδους που εχουν υιοθετησει αλλοι ετσι ωστε να βρω και εγω τον δικο μου τροπο. :)
Η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι πολυ και ας ειναι αρχη ακομη... Ελπιζω μεχρι τον Οκτωβρη οπως λες να εχουν αλλαξει τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Δία. Κι εγώ είχα μεγαλο πρόβλημα με την παπαγαλια και τελικά τα έγραφα με δικά μου λόγια και δεν μου κόστισε πουθενά. Στην πληροτητα με βοήθησε παρα πολύ ο καθηγητής της βιολογίας αφού με έμαθε να δίνω ολοκληρωμενες απαντησεις χωρίς να αντιγράφω το βιβλίο. Ρωτηστε τον καθηγητή σας αν λείπουν στοιχεια για να είναι πλήρης η απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη:)

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Δία. Κι εγώ είχα μεγαλο πρόβλημα με την παπαγαλια και τελικά τα έγραφα με δικά μου λόγια και δεν μου κόστισε πουθενά. Στην πληροτητα με βοήθησε παρα πολύ ο καθηγητής της βιολογίας αφού με έμαθε να δίνω ολοκληρωμενες απαντησεις χωρίς να αντιγράφω το βιβλίο. Ρωτηστε τον καθηγητή σας αν λείπουν στοιχεια για να είναι πλήρης η απάντηση

Δηλαδη στις πανελληνιες δεν σου αφαιρεθηκαν μορια παρολο που τα εγραψες με δικα σου λογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πραγματικά ενδιαφέρουσα τοποθέτηση Δία, διότι είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια θέση με την ερωτούσα. Και εγώ απεχθάνονμαι την παπαγαλία και γενικότερα έχω κάποιου είδους δυσκολία να προσαρμοστώ σε αυτό το σύστημα. Όμως, πώς μπορώ εγώ να κρίνω εάν οι απαντήσεις μου είναι θα πλήρεις, δίχως να αποστηθίσω; Μήπως μπορείς να βοηθήσεις επ' αυτού;
Το πρώτο και πιο βασικό είναι να καταλαβαίνεις πλήρως αυτό που διαβάζεις. Ύστερα, είναι πολύ εύκολο να δεις αν το νόημα αυτών που γράφεις ή λες, ταυτίζεται με αυτό του βιβλίου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς. Για να τα μάθω έκανα κάθε μέρα μια ανάγνωση ενός κεφαλαίου, ώστε να μου μείνει στο τέλος η εικόνα των σελίδων. Μετά από πολύ κόπο μέχρι την τελευταία στιγμή τα έμαθα. Αντίθετα αρχαία εισαγωγή που τα εγραψα με δικά μου λόγια, ο ένας βαθμολογητής μου έκοψε 3 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη:)

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αντίθετα αρχαία εισαγωγή που τα εγραψα με δικά μου λόγια, ο ένας βαθμολογητής μου έκοψε 3 μόρια.

Γιαυτο και εγω φοβαμαι να το διακινδυνευσω... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου και χρειαζομαι πραγματικα βοηθεια! Μεχρι και περυσι οι βαθμοι μου βρισκονταν κοντα στο 18,5 μαθαινοντας τα παντα με δικα μου λογια. Δυστυχως φετος στο φροντιστηριο μου ειπαν οτι χρειαζεται παπαγαλια, με την οποια ειχαμε μπορω να πω πολυ ασχημες σχεσεις :P Ολο το καλοκαιρι προσπαθω να μαθω την ιστορια παπαγαλια, αλλα δεν τα καταφερνω και πολυ καλα... Τη διαβαζω ανα προταση, μετα ανα παραγραφο και τελικα ολο το κειμενο και τα θυμαμαι πολυ καλα μονο μεχρι την επομενη μερα.. Αυριο γραφω στο φροντιστηριο, εχω ξεκινησει την επαναληψη καιρο πριν και σημερα που εκανα την τελευταια μου επαναληψη δεν θυμομουν τιποτα απο τα πρωτα μαθηματα :( Σας παρακαλω μπορειτε να μου προτεινετε κατι διαφορετικο απο αυτο που κανω; Στοχευω στη Στρατιωτικη Νομικη και η βαση ειναι πολυ υψηλη και φοβαμαι πως τελικα δεν θα τα καταφερω...

Εγώ δεν ήμουν θεωρητική κατεύθυνση, όμως είχα το ΑΟΔΕ το οποίο έπρεπε να μάθω κατά γράμμα.
Επειδή είχα μάθημα μία φορά την εβδομάδα, χώριζα το κεφάλαιο που είχα να μάθω σε κομμάτια και μάθαινα ένα κάθε ημέρα ώστε να μην το έχω όλο μαζεμένο για διάβασμα την τελευταία στιγμή. Όταν λέω μάθαινα, εννοώ ότι το έγραφα 4-5 φορές και το έλεγα μετά από έξω άλλες τόσες. Κάθε μέρα, έγραφα και έλεγα από έξω τα κομμάτια που είχα μάθει τις προηγούμενες ημέρες και μάθαινα και ένα νέο.
Φυσικά αυτό μου έτρωγε πάρα πολύ χρόνο, όμως δεν υπήρχε περίπτωση να το μάθω αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δηλαδη στις πανελληνιες δεν σου αφαιρεθηκαν μορια παρολο που τα εγραψες με δικα σου λογια;
Όχι! Ειδικα στην βιολογία που πολλά παιδιά τη παπαγαλιζαν επακριβώς ξέρω ακριβώς απο που έχασα και δεν είναι απο αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ωχου, πώς κάνετε έτσι μωρέ, οι αρχαίοι ήξεραν απ' έξω ΚΑΙ την Ιλιάδα ΚΑΙ την Οδύσσεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αν σε βολεύει, κάθε μέρα διάβαζε και ένα κομμάτι από την παπαγαλία που έχεις για το επόμενο μάθημα. Φαντάζομαι πως δεν έχεις κάθε μέρα Ιστορία.
Με αυτό το τρόπο, και τα μαθαίνεις καλύτερα και δεν δυσκολεύεσαι.
Το θέμα είναι να μην αφήνεις κανένα κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vpetrog

Νεοφερμένος

Ο vpetrog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς επειδή στοχεύεις σε πολύ υψηλόβαθμη σχολή, η ασφαλέστερη επιλογή είναι να τα αποστηθίσεις όσο μπορείς πιο πιστά στο κείμενο του βιβλίου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις σε τι βαθμολογητή θα πέσεις.... Γνωρίζω άτομα που έχασαν μόρια επειδή δεν τα έγραψαν όπως τα είχε το βιβλίο :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Σύμφωνα με έρευνες , για να μάθει κάποιος κάτι χρειάζεται να το διαβάσει 7 φορές. Το έχω δοκιμάσει , ισχύει και θα το καταλάβεις μόνη σου, δοκίμασε το!!! Όμως με το διάβασμα δεν γίνεται και πολύ δουλειά !! Προτίμησε να το γράψεις 7 φορές με πολύ προσοχή και να είσαι υπερβολικά συγκεντρωμένη.
Όταν το έμαθα αυτό ήταν πλέον αρκετά αργά (χριστούγεννα), ήμουν θετική κατεύθυνση , πήρα στην βιολογία κατεύθυνσης 19 και στην γενικής 18.3( δεν έγραψα πολλά στις δικαιολογίσεις και μου έκοψαν). Πριν γράψω νόμιζα οτι δεν θυμώνουν τίποτα, αλλά όταν ήρθε η στιγμή να γράψω θεωρεία δεν έχασα ουτε λέξη, επαθα πλάκα με τον εαυτό μού!!! .Μου βγήκε η Παναγία 4-5 μηνες γράφοντας απο το πρωί μέχρι το βράδυ.... Γιαυτό τώρα που είναι νωρίς γράφε για να μην αγχωνεσαι στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa_

Νεοφερμένος

Η Chrysa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με όλους τους υπόλοιπους και συγκεκριμένα με την Ειρήνη! Δίνω και εγώ Πανελλήνιες σε λίγους μήνες και πραγματικά δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά με την απομνημόνευση. Εγώ δεν στοχεύω Νομική ή κάτι τέτοιο απλά ΠΡΕΠΕΙ να γράψω πολύ καλά Ιστορία (16-17 ας πούμε). Διάβασα όλη τη συζήτηση και έχω πάρει κάποιες ιδέες αλλά ακόμη νιώθω πολύ ανασφαλής απέναντι σε αυτή τη διαδικασία. :(
Για ποιο λόγο πρέπει να τα γράφουμε ακριβώς όπως είναι γραμμένα; Μας έχει απαντήσει ποτέ κάποιος από αυτούς που θέσπισαν αυτόν τον τρόπο διόρθωσης; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με όλους τους υπόλοιπους και συγκεκριμένα με την Ειρήνη! Δίνω και εγώ Πανελλήνιες σε λίγους μήνες και πραγματικά δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά με την απομνημόνευση. Εγώ δεν στοχεύω Νομική ή κάτι τέτοιο απλά ΠΡΕΠΕΙ να γράψω πολύ καλά Ιστορία (16-17 ας πούμε). Διάβασα όλη τη συζήτηση και έχω πάρει κάποιες ιδέες αλλά ακόμη νιώθω πολύ ανασφαλής απέναντι σε αυτή τη διαδικασία. :(
Για ποιο λόγο πρέπει να τα γράφουμε ακριβώς όπως είναι γραμμένα; Μας έχει απαντήσει ποτέ κάποιος από αυτούς που θέσπισαν αυτόν τον τρόπο διόρθωσης; :hmm:
δυστηχως αυτο ειναι το ελληνικο συστημα..γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να αποστηθισεις οσο το δυνατον καλυτερα το εκαστοτε μαθημα υπογραμμιζοντας καθε φορα τις λεξεις κλειδια ή οσες θεωρεις δυσκολες και σημαντικες..εαν μετα απο καποιο καιρο δεν τα θυμασαι καλα μην αγχωθεις..πληρως κατανοητη η ιστορια θα γινει μετα απο 5 με 7 επαναληψεις..εμενα προσωπικα με πηρε μεχρι Μαρτιο να ξερω απαιξω και ανακατωτα ολη την ιστορια..επιπλεον ενας ευκολος τροπος να αποστηθισεις ειναι αν λες φωνακτα το μαθημα για να το ακους και εσυ η ιδια ..ελπιζω να βοηθησα .καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa_

Νεοφερμένος

Η Chrysa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δυστηχως αυτο ειναι το ελληνικο συστημα..γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να αποστηθισεις οσο το δυνατον καλυτερα το εκαστοτε μαθημα υπογραμμιζοντας καθε φορα τις λεξεις κλειδια ή οσες θεωρεις δυσκολες και σημαντικες..εαν μετα απο καποιο καιρο δεν τα θυμασαι καλα μην αγχωθεις..πληρως κατανοητη η ιστορια θα γινει μετα απο 5 με 7 επαναληψεις..εμενα προσωπικα με πηρε μεχρι Μαρτιο να ξερω απαιξω και ανακατωτα ολη την ιστορια..επιπλεον ενας ευκολος τροπος να αποστηθισεις ειναι αν λες φωνακτα το μαθημα για να το ακους και εσυ η ιδια ..ελπιζω να βοηθησα .καλη επιτυχια :)

Θα το εφαρμόσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά! Σε ευχαριστώ πολύ! :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinachris

Νεοφερμένος

Η christinachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προσωπικα ειχα το εξης συστημα μελετης, το μαθημα της ιστοριας στο φροντιστηριο γινοταν καθε Δευτερα. Π.χ ο καθηγητης παρεδιδε ενα μαθημα. Τοτε το χωριζα στα δυο. Ενα μερος αποστηθιζα το Σαββατο και το υπολοιπο την Κυριακη. Διαβαζα μια προταση, την κατανοουσα καλα, και επειτα προσπαθουσα να την αποστηθισω. Μετα ολη την παραγραφο, μετα τις δυο παραγραφους μαζι και ουτω καθ'εξης. Η αληθεια ειναι πως για να γραψω 98/100 την εκανα επαναληψη αρκετα συχνα και αφιερωνα πολυ χρονο στο συγκεκριμενο μαθημα. Το παν ειναι να βρεις τη μεθοδο που σε βολευει (πχ καποιοι ειναι ακουστικοι τυποι και την ηχογραφουν, καποιοι οπτικοι και τους βοηθουν τα χρωματα και οι υπογραμμιστες) και να συνειδητοποιησεις πως ειτε το θελεις ειτε οχι πρεπει να "εναρμονιστεις" με το ψυχοφθορο συστημα της αποστηθισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa_

Νεοφερμένος

Η Chrysa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσωπικα ειχα το εξης συστημα μελετης, το μαθημα της ιστοριας στο φροντιστηριο γινοταν καθε Δευτερα. Π.χ ο καθηγητης παρεδιδε ενα μαθημα. Τοτε το χωριζα στα δυο. Ενα μερος αποστηθιζα το Σαββατο και το υπολοιπο την Κυριακη. Διαβαζα μια προταση, την κατανοουσα καλα, και επειτα προσπαθουσα να την αποστηθισω. Μετα ολη την παραγραφο, μετα τις δυο παραγραφους μαζι και ουτω καθ'εξης. Η αληθεια ειναι πως για να γραψω 98/100 την εκανα επαναληψη αρκετα συχνα και αφιερωνα πολυ χρονο στο συγκεκριμενο μαθημα. Το παν ειναι να βρεις τη μεθοδο που σε βολευει (πχ καποιοι ειναι ακουστικοι τυποι και την ηχογραφουν, καποιοι οπτικοι και τους βοηθουν τα χρωματα και οι υπογραμμιστες) και να συνειδητοποιησεις πως ειτε το θελεις ειτε οχι πρεπει να "εναρμονιστεις" με το ψυχοφθορο συστημα της αποστηθισης.

ακούγεται και αυτό ενδιαφέρον! Σε ευχαριστώ. (είμαι πιο πολύ ακουστικός τύπος!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτό που λέτε με την παπαγαλία ισχύει? Για να μετρήσει σωστή η απάντηση πρέπει να τα γράψεις όπως ακριβώς τα γράφει στο βιβλίο? Αν δηλαδή τα γράψω με τρόπο που βγάζει ακριβώς το ίδιο νόημα και αλλάξω κάτι λέξεις που με μπερδεύουν με άλλες με το ίδιο νόημα θα πάρουν την απάντηση λάθος ή θα κόψουν βαθμούς? Εγώ τελείωσα τεε και θα δώσω πανελλήνιες μετά από χρόνια οπότε δεν πάω σχολείο φέτος και δεν ξέρω τι φάση παίζει με το ενιαίο προς το παρόν. Μου παίρνει πάνω από οχτώ ώρες για να διαβάσω μια σελίδα όπως ακριβώς την γράφει το βιβλίο και τις περισσότερες φορές πρέπει να την κάνω επανάληψη την επόμενο μέρα για να μπορώ να πω πως την κατάλαβα, με μπερδεύουν πάρα πολύ κάποιες λέξεις όμως όταν τις αλλάζω με παρόμοιες τα πιάνω πολύ πιο εύκολα.
Μιλάω για την ιστορία γενικής παιδείας σε περίπτωση που παίζει ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top