Πώς να γίνω καλύτερος στα Mαθηματικά;

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έχω μια απορία για ένα βοήθημα άλγεβρας Α Λυκείοιυ.
Από αυτά που διάβασα προτιμώ Μπάρλα, αλλά τσεκάροντας το λίγο online είδα ότι η τελευταία του έκδοση ήταν 6/2010
Όμως τα βιβλία άλλαξαν φέτος.. Αντίθετα, είδα ότι ένα βοήθημα ονόματι "Μεθοδική Άλγεβρα" του Σαββάλα ήταν του 2011.. ποιο λέτε να αγοράσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παω α λυκειου φετος και στα μαθηματικα ειμαι αριστος μπορω να πω...αλλα....πιστευω οτι σε διαγωνισμους κλπ δν θα ειναι τοσο ευκολα...
γι αυτο 8α η8ελα να μου προτεινεται κανενα τροπο(βιιβλιο πχ κλπ) για ανεβω ακομα περισσοτερο επιπεδο....πιο συγκεκριμενα θελω του χρονου να λαβω μερος στ διαγωνισμο μαθηματικων...so, HEEELP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
παω α λυκειου φετος και στα μαθηματικα ειμαι αριστος μπορω να πω...αλλα....πιστευω οτι σε διαγωνισμους κλπ δν θα ειναι τοσο ευκολα...
γι αυτο 8α η8ελα να μου προτεινεται κανενα τροπο(βιιβλιο πχ κλπ) για ανεβω ακομα περισσοτερο επιπεδο....πιο συγκεκριμενα θελω του χρονου να λαβω μερος στ διαγωνισμο μαθηματικων...so, HEEELP
Κατ'αρχας χρειάζεσαι ένα βοήθημα, για απόλυτη κατανόηση της
φετινής(αν θες και της περυσινής) ύλης.
2) Υπάρχουν αρκετά αξιόλογα βιβλία. Θα σου προτείνω τα " Μαθηματικές Ολυμπιάδες" του στεργίου και "Η ¨αλγεβρα στις Μαθηματικές ολυμπιάδες" του Ρωμανίδη..
Επίσης μπορείς να δεις διάφορα θέματα στο mathematica.gr ή και στο "παλαιοπωλείο των μαθηματικών"
Τέλος, αν σκαμπάζεις από torrents, υπάρχουν πολλά καλά ξένα βιβλια που είναι διαθέσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
δυστυχωσ γραφω σε λιγεσ μερες αλγεβρα β λυκειου.ειμαι θεωρητικη κατευθυνση γιατι πραγματικα μου αρεσει και θελω να γινω φιλολογος, ομως θεωρω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι καλο να αποκτουν γενικες γνωσεις.τα μαθηματικα δεν ειναι ενας βαθμος.πιστευω πως αν απο την αρχη δεν τα λατρεψεις και δεν ασχοληθεις μαζι τουσ και δεν καλυπτεις τα κενα δουλεια δεν γινεται.για να πω την αληθεια α λυκειου δεν ελυνα καθολου ασκησεις ο καθηγητης δεν με εκανε να καταλαβω τον μαθηματικο τροπο σκεψης με αποτελεσμα να γραψω στις ενδοσχολικεσ 11.εβαλα ομωσ μυαλο και τωρα στην β λυκειου προσπαθησα πολυ και βελτιωθηκα σε μεγαλο βαθμο..νιωθω ομωσ οτι ολη αυτη η υλη με πλακωνει δεν ξερω απο που να αρχισω.ελπιζω να τα καταφερω.θεωρω απλα οτι για να ειναι καποιος πραγματικα καλοσ στα μαθηματικα πρεπει να εχει καλο καθηγητη που να του δινει ερεθισματα και συστηματικα να μελετα να λυνει ασκησεις και ειδικα συνδυαστικες και να μην αφηνει κενα γιατι μετα τα μαθηματικα γινονται βουνο ! :(

Τι σκας; Κι εγώ σκράπας είμαι στα μαθηματικά. Θέλω όμως να γίνω φιλόλογος όπως εσύ, γι' αυτό κοιτάζω τα μαθήματα της κατεύθυνσης. Πανελλαδικές δε θα δώσεις μαθηματικά, αλλά αρχαια.
Εξάλλου, 3η λυκείου θα έχεις καλό βαθμό στα μαθηματικά γενικής. Οι περισσότεροι (85%) καθηγητές βοηθάνε στους βαθμούς της Γ. Εγώ 10 έγραψα στο διαγώνισμα, και πήρα 18 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λύνοντας ασκήσεις. Πολλές ασκήσεις συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Pagitas;:
Στο θεμα τωρα, τι ακριβως σε κανει να απορριπτεις τοσο στεγνα την αποψη πως ειναι σε μεγαλο ποσοστο εμφυτο? Η εμπειρια σου?

Αυτο που συμβαινει στο σχολειο ειναι οτι ειναι καπως πιο στημενα τα πραγματα και υπαρχει η λογικη (ισως για να δουλευουν τα φροντιστηρια) οτι αν κατσεις και στρωθεις (και σε "βαλλει κατω" ο φροντιστηρας σου) θα γραψεις. In real life τα μαθηματικα ειναι εμφυτο (αλλα θελει εξασκηση για να αναπτυχθει αν το εχεις και θες να το προχωρησεις).
Οπως και να εχει η μονη λυση για να βελτιωθει καποιος στα μαθηματικα ειναι η ποιοτικη ανασχοληση του με αυτα (και οχι αυτο που ακουω "Ποσες ωρες διαβασμα").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρα δρομπου

Νεοφερμένος

Η δημητρα δρομπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και τεχνολογικγης κατευθυνσης. το προβλημα ειναι οτι εχω βασικες ελλειψεις στις πραξεις και στις ιδιότητες πραξεων..... τι μου προτεινετε να κανω ? ( ειμαι γενικα ανθρωπος που θελει μια καθοδηγηση και καποιον πανω απο το κεφαλι του ωστε να μπορεσω να οργανωθω καλυτερα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να κάνεις ιδιαίτερα. Σε ποια περιοχή μένεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρα δρομπου

Νεοφερμένος

Η δημητρα δρομπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θεσσαλονικη μενω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και τεχνολογικγης κατευθυνσης. το προβλημα ειναι οτι εχω βασικες ελλειψεις στις πραξεις και στις ιδιότητες πραξεων..... τι μου προτεινετε να κανω ? ( ειμαι γενικα ανθρωπος που θελει μια καθοδηγηση και καποιον πανω απο το κεφαλι του ωστε να μπορεσω να οργανωθω καλυτερα...)
Δε χρειάζεσαι κανένα πάνω απ' το κεφάλι σου. Προφανώς, όταν κάνατε αυτά τα βασικά θέματα στις προηγούμενες τάξεις, δεν πρόσεχες.
Διάβασε ξανά και λύσε τις ασκήσεις του 1ου κεφαλαίου της άλγεβρας στο βιβλίο της Γ' Γυμνασίου.
Διάβασε ξανά και λύσε τις ασκήσεις του 2ου κεφαλαίου στο νέο βιβλίο της Α' Λυκείου.
Αν τα κάνεις αυτά μόνη σου και τα κατανοήσεις, είσαι έτοιμη.
Αν δεν καταφέρεις, με προσεκτικό διάβασμα, να κατανοήσεις βιβλία της Γ' Γυμνασίου και της Α' Λυκείου, τότε δεν ξέρω ποιός θα μπορούσε να σε βοηθήσει.
Καλή επιτυχία. Και να ξέρεις. Ότι μαθαίνουμε μόνοι μας, μένει. Ότι μας βάζουν στο κεφάλι άλλοι, φεύγει πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αγαπητη

παρε καποιο βοηθημα α λυκειου κ λυσε ολες τις ασκησεις της πρωτης ενοτητας αφου πρωτα διαβασεις προσεκτικά και καταλαβεις όλα τα πραδείγματα.

ενα σημαντικό λαθος που κανουν οι περισσότεροι μαθητές στα μαθηματικά ειναι ότι περιμένουν έτοιμες μεθοδολογίες κ να φύγουμε. δεν καθονται να διαβασουν τι λεει το βιβλίο.

μέγα λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα φετος παω Α' λυκειου και εχω ενα προβλημα κυριως με τα μαθηματικα.Το προβλημα ειναι οτι οταν βρισκομαι στην ταξη ο καθηγητης τα εξηγει καλα και τα καταλαβαινω..οταν ομως παω σπιτι και παω να κανω τις ασκησεις κολλαω ειναι σαν να μην ξερω τιποτα και πρεπει να τα ξανα δω ολα και γυρναω μπρος πισω για να λυσω τις ασκησσεις.Σημερα γραψαμε αλγεβρα διαγωνισμα στις πιθανοτητες.. δεν μπορωνα πω οτι ειναι δυσκολες αλλα παντα καπου κολλαω και δεν παιζει να εγραψα και πολυ καλα :/ Συμβαινει σε κανεναν αλλο αυτο? Πως θα μπορεσω να λυσω αυτο το προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μπορεί να μη τα διαβάζεις σωστά ή να χεις κενά ή αλλοι λόγοι. Φροντιστήριο πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ισως και να ειναι αυτο οτι δεν τα διαβαζω σωστα αλλα πιστευω τα μελετησα καλα οσο για κενα οχι.. αφου οπως λεω στην ταξη οταν τα εξηγει τα καταλαβαινω απολυτα... φροντιστηριο οχι δεν παω.. οχι μονο για οικονομικους λογους αλλα και επειδη δεν πιστευω οτι ειναι αναγκαιο απο 1η λυκειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να σε ρτσ τις ασκησεις π κν ο καθηγητης στο σχολειο τις ξανλινεις σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συνηθως οχι αλλα οταν ειναι να γραψουμε κανα τεστ η διαγωνσιμα ναι για να ειμαι προετοιμασμενος αλλα και παλι.. :/: δεν ξερω..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μια συμβουλη δικια μ ειδικα στην φυσικη και στα μαθηματικα παρε απο την ιδια μερα κιολας και λυστες. Βλεπεις οτι σε μια εχεις προβλημα ξανα!!!
Μεχρι να μαθεις να λυνεις παρομοιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστω για τη συβουλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κενα εννοω απ τις προηγουμενες ταξεις. Επισης δεν αρκει να τα καταλαβεις στην ταξη. Μετα στο σπιτι πρωτα θα ξεκινας απ τη θεωρια με μολυβι και χαρτι και πολλες ερωτησεις και μετα θα πας στις ασκησεις. Δωσε ενα παραδειγμα που εκανες λαθος στο τεστ να σου πω συγκεκριμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλησπερα φετος παω Α' λυκειου και εχω ενα προβλημα κυριως με τα μαθηματικα.Το προβλημα ειναι οτι οταν βρισκομαι στην ταξη ο καθηγητης τα εξηγει καλα και τα καταλαβαινω..οταν ομως παω σπιτι και παω να κανω τις ασκησεις κολλαω ειναι σαν να μην ξερω τιποτα και πρεπει να τα ξανα δω ολα και γυρναω μπρος πισω για να λυσω τις ασκησσεις.Σημερα γραψαμε αλγεβρα διαγωνισμα στις πιθανοτητες.. δεν μπορωνα πω οτι ειναι δυσκολες αλλα παντα καπου κολλαω και δεν παιζει να εγραψα και πολυ καλα :/ Συμβαινει σε κανεναν αλλο αυτο? Πως θα μπορεσω να λυσω αυτο το προβλημα?

Νομίζω ότι έχεις το υπερβολικό άγχος της απομνημόνευσης το οποίο είναι ενάντιο στα μαθηματικά (και στη φυσική). Όπως είπαν οι προλαλήσαντες (π.χ. Σωτήρης, aladin) να καθήσεις να ξαναλύνεις τις ασκήσεις γράφοντας στο περιθώριο το "γιατί" αλλά και το κομμάτι θεωρίας αναλυτικά που χρησιμοποιείς στην λύση της κάθε άσκησης. Η επιφανειακή ανάγνωση της εκφώνησης δεν οδηγεί κάπου. Ξανά και ξανά. Να υπογραμμίζεις και λέξεις π.χ. στην εκφώνηση αλλά και στην θεωρία. Τίποτα δεν είναι "δοσμένο" έτσι στα μαθηματικά. Πρέπει να ξέρεις γιατί είναι δοσμένο έτσι.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top