Πώς να γίνω καλύτερος στα Mαθηματικά;

eleni333666

Νεοφερμένος

Η Ελένη Σαββοπούλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Βοηθαει παρα πολυ...κι οχι σε σημειο παπαγαλισμου εννοειται...αλλωστε τα μαθηματικα δεν εχουν παντα συγκεκριμενη μεθοδολογια ...απλα οταν αναφερομουν σε θεωρια εννοουσα και την αποδειξη της κθε θεωριασ που ειναι σαν ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia95

Νεοφερμένος

Η eumorfia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
του Μπαρλα ειναι πολυ καλο
αλλα και το καινουργιο εκδοσεις Σαββαλα(Μεθοδικη αλγεβρα λεγεται)

του σαββαλα το μεθοδικη αλγεβρα εχω και μου φαινεται πολυ εξιδικευμενο βιβλιο τα λεει λες και απευθυνεται σε δυανιες!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το να λυνεις συνεχως ασκησεις ειναι πολυ καλο και αποδοτικο...αρκει να ξερεις τις ιδιοτητες και τις ταυτοτητες και ολα αυτα... Και εγω εχω μεγαλο προβλημα στα μαθηματικα...προσπαθω να προσεχω στην ταξη και να λυνω οσο καλυτερα μπορω ασκησεις στο σπιτι αλλα το να τις λυνω μονη μου χωρις βοηθεια μου φαινεται αδυνατο...παντα εχω ενα λυσαριο διπλα μου...και πειτε μου, στις εξετασεις τι θα κανω??? Σκεφτομαι να ξεκινησω ιδιαιτερα αλλα επειδη ηδη παω φυσικη και χημεια μεχρι να το παρω αποφαση να κανω και μαθηματικα........
Πιστευετε οτι μονο απο το βιβλιο των μαθηματικων της πρωτης μπορει κανεις να κατανοησει καποια βασικα πραγματα αν κατσει και το διαβασει απο την αρχη η χρειαζεται καποιο βοηθημα η φροντηστηριο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπερα, φετος μπηκα 1η Λυκειο και οπως λεει και ο τιτλος της συζητησης εχω προβλημα στην Αλγεβρα παρα του οτι ειναι νωρις ακομα ( θεωρητικα ). Σοβαρο προβλημα ομως μιας και δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα απο το γυμνασιο, κι προς ατυχια μου φετος εχουμε εναν καθηγητη στον οποιο μεσα στην ταξη γινεται ο ψιλο χαμος, κι αυτος ο καθηγητης δεν βοηθαει να καταλαβουμε την παραδοση παρα μονο την γραφει στον πινακα ( οτι γραφει και το βιβλιο γραφει κι αυτος ) κι δεν μας εξηγει κατι παραπανω ουτε λυνει τις αποριες μου με τροπο ωστε να το καταλαβω! Κι ετσι οσο προχωραει ο καιρος αναδεικνυονται τα κενα των προηγουμενων ταξεων κι αυτο εχει ως αποτελεσμα να τα βρισκω μπαστουνια κι φετος. Ηδη εχουμε αρχισει τις πιθανοτητες, κι οσες φορες εχω προσπαθησει να λυσω καποια ασκηση, ενω εχω καταλαβει την θεωρια και μπορω να γραψω τους τυπους κι να τους αποδειξω, εχω προβλημα στο να λυσω τις ασκησεις.

Τι μπορω να κανω για να γινω καλυτερος μιας και του χρονου θα επιλεξω να παω στην 2η κατευθυνση ( 1η κατευθυνση = θεωρητικη, 2η κατευθυνση = θετικη και τεχνολογικη μαζι, ετσι δεν τα εκαναν?? ) και θα μου ειναι απαραιτητα τα μαθηματικα. Στην φυσικη ειμαι αρκετα καλος που θα μου χρειαστει, το μονο θεμα μου ειναι τα μαθηματικα.

Η μονη σκεψη μου αυτην την στιγμη ειναι να αρχισω φροντιστηριο απο φετος που να μην τρεχω και δεν φτανω του χρονου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Πώς να γίνω καλύτερος στα Mαθηματικά;
Κόψε τις παρέες με τους θεωρητικούς. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καποια γνωμη στο απο πανω που εχω γραψει??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ειναι και εμφυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι και εμφυτο
ΛΑΘΟΣ . Ολοι μπορουν να φτασουν μεχρι ενα επιπεδο ( αρκετα καλο ισως και αριστο ) με δουλεια . Τα αν εσυ το πετυχαινεις με ν ωρες διαβασματος και αλλος το πετυχαινει με ν-χ ωρες διαβασματος ( ειναι θεμα ταλεντου, εμφυτης ικανοτητας κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου, ο μόνος τρόπος για να βελτιωθεί κάποιος στα Μαθηματικά είναι να "σπάσει" το χέρι του σε ασκήσεις. Πάρε ένα βοήθημα, ακόμη και αν αυτό το βοήθημα είναι της Γ' Γυμνασίου, ξεκίνα από τις εύκολες (εννοείται στα κομμάτια της ύλης που έχουν αντιστοιχία με την ύλη της Α' Λυκείου, π.χ. παραγοντοποίηση) και συνέχισε με τις πιο δύσκολες. Μαθηματικά μόνο με διάβασμα (δηλαδή ανάγνωση) δεν μαθαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Αρρίκε ,ρε στα μαθηματικά δε μπορεί κάποιος να σου πει πόσες ώρες να διαβάζεις.Αυτό είναι θέμα του κάθε παιδιού και μόνο εκείνος ξέρει πόσο πρέπει να διαβάσει.Εγώ,πάντως,ενώ σε όλο το γυμνάσιο έγραφα από 3-8 άλγεβρα (ενώ διάβαζα) φέτος γράφω από 18-20 (Β.λυκ Θετ.Κατ.) .Ωστώσο αν θες να εξασκηθείς και να γίνεις καλύτερος αγόρασε ένα βοήθημα και ξεκίνα απο τη περσινή σου τάξη μερικές ασκήσεις και προσπάθησε να λύνεις όσο το δυνατόν περισσότερες.Τα μαθηματικά θέλουν γράψιμο και συνεχής ενασχόληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ΛΑΘΟΣ . Ολοι μπορουν να φτασουν μεχρι ενα επιπεδο ( αρκετα καλο ισως και αριστο ) με δουλεια . Τα αν εσυ το πετυχαινεις με ν ωρες διαβασματος και αλλος το πετυχαινει με ν-χ ωρες διαβασματος ( ειναι θεμα ταλεντου, εμφυτης ικανοτητας κτλπ.

Οι ανθρωποι, οταν προσπαθουμε να εντυπωσιασουμε τους αλλους, ειμαστε πιο ευαλωτοι στα λαθη. Προσεχε.
Στο θεμα τωρα, τι ακριβως σε κανει να απορριπτεις τοσο στεγνα την αποψη πως ειναι σε μεγαλο ποσοστο εμφυτο? Η εμπειρια σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
πολλά χαρτιά πρόχειρα **

Πολύ σωστός! Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό , αλλά κάθε 2 εβδομάδες χαλάω ενα πάκο χαρτιών Α4, όχι μόνο για Μαθηματικά αλλά και για τα υπόλοιπα. Βέβαια επιλέγω φθηνά πακέτα, επειδή έχουμε και οικονομική κρίση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα Μαθηματικά θέλουν γραπτή εξάσκηση, με την θεωρία δεν καταφέρνει κανείς τίποτα. Πρέπει να τα κάνει και στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως το παν είναι να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερος γνώστης της θεωρίας και τότε να γίνει εξάσκηση και στην πράξη... Με καλό διάβασμα της θεωρίας (όχι αποστήθιση, αλλά απόλυτη κατανόηση) και προσπάθεια όσον αφορά στη λύση των ασκήσεων.. Πιο απλές εφαρμογές της θεωρίας στην αρχή και σιγά σιγά πιο συνδυαστικές! :) Εγώ έτσι τα κατάφερα με τα μαθηματικά τόσα χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδιά κακά τα ψέμματα όμως, αν δεν το χεις, δεν πα να λύσεις 10000 ασκήσεις, δεν θα γράψεις! τα μαθηματικά δεν είναι ξύλινα όπως τα φιλολογικά μαθήματα... το μόνο που χρειάζεται είναι να καταλάβεις σε βάθος την μεθοδολογία των ασκήσεων.... θέλει δουλειά, να τα αγαπήσεις για να σε αγαπήσουν.... ουσιαστική και ποιοτική δουλειά! όχι ποσοτική... και έχω άπειρα παραδείγματα απο συμμαθητες μου... που διαβαζουν 3 ωρες/μερα μονο μαθηματικα, και οταν στα διαγωνισματα τυχαινει ενα εξυπνο ερωτημα, δεν γραφουν τιποτα γιατι απλα δεν ειχαν προ-λυσει αυτου του ειδους την ασκηση... μεγαλη ευθυνη βεβαια εχει και το εκπαιδευτικο μας συστημα, που ενω σε αλλες ευρωπαικες χωρες οι μαθητες πραγματικα ''γυμναζουν'' το μυαλο τους λυνοντας προβληματα που χρειαζονται σκεψη, εμεις εδω προσπαθουμε να μαθουμε απεξω μεθοδους για το πως βρισκουμε πχ μονοτονια συναρτησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
παιδιά κακά τα ψέμματα όμως, αν δεν το χεις, δεν πα να λύσεις 10000 ασκήσεις, δεν θα γράψεις! τα μαθηματικά δεν είναι ξύλινα όπως τα φιλολογικά μαθήματα...

Δε συμφωνώ με τίποτα. Τι σημαίνει "το χεις"; Πρεπει να σαι ο Αινστάιν δλδ για να λύσεις ενα τριώνυμο η για να γράψεις τον ορισμό της πιθανότητας; Η πρέπει να χεις ΙQ τριψήφιου αριθμού για να λύσεις μια συνδυαστική άσκηση; Χρείαζεται εξάσκηση σε ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας και προσοχή στη τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν μιλαω για τα παραδειγματα που εδωσες, Γιαννη... Μιλαω γενικα για την φυση των μαθηματικων... Κ με το ''το 'χεις'' σαφως δεν αναφερομαι σε επιπεδο νοημοσυνης. Να εχεις την ''μυγα''. Να ξενυχτησεις για να λυσεις μια ασκηση. Να μην τα φοβασαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Αυτο το εμφυτο και το ταλεντο δυο ενοιες που χρησιμοποιει ο καθενας πολυ ευκολα.Για εξηγηστε μου απο αποψη βιολογιας και μονο πως γινεται να εχεις κληρονομησει ικανοτητες στα μαθηματικα?Ολα αυτα ειναι μλκιες...Το μονο που χρειαζετε ειναι ορεξη,αγαπη για αυτο που διαβαζεις,να παρακολουθεις σωστα στην παραδοση,και να διαβαζεις(να λυνεις ασκησεις) συστηματικα..Τπτ αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Καταρχάς τα "ξύλινα φιλολογικά" που αναφέρθηκαν, χρειάζονται συνδυαστική σκέψη, άριστη και ουσιαστική γνώση του εκάστοτε αντικειμένου, ακόμα και έμπνευση της στιγμής (βλέπε άγνωστο κείμενο, λογοτεχνία)! Για να μην αναφερθώ στο έμφυτο ταλέντο του λόγου, μιας και κάθε μάθημα εξετάζει την καλλιέπεια, τη σαφήνεια και την ακριβολογία των όσων γράφονται. Για να μην παρεκκλίνω όμως, τα Μαθηματικά είναι ένα εξαιρετικό μάθημα γιατί θέτουν σε εγρήγορση τη σκέψη. Για εμένα το μυστικό είναι αυτό που ειπώθηκε παραπάνω. ΕΞΑΣΚΗΣΗ και κατανόηση θεωρίας. Προσωπικά θα πρότεινα τα βοηθήματα Μπάρλα και για πιο έξαλλες καταστάσεις... (:P) το βοήθημα του Ξένου των εκδόσεων Ζήτη. Ο τελευταίος έχει γράψει κι ένα -αν και παλιό- εξαιρετικό βοήθημα Γεωμετρίας με αρκετά ψαγμένες ασκήσεις! ;)
Λύσε λοιπόν ασκήσεις και για όποια απορία μη διστάσεις να απευθυνθείς στον καθηγητή σου. Αυτή είναι άλλωστε η δουλειά του...
Μυστικό όμως η αυτενέργεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάθε να σκέφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top