Πώς να βελτιωθώ στην χημεία?

testardaas

Νεοφερμένος

Η testardaas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας όπως είδατε και από τον τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να βελτιωθώ στην χημεία.

Δυστυχώς φέτος έχουμε μια καθηγήτρια η οποία δεν μας βοηθάει καθόλου.
Απλά κάθεται ,μας διαβάζει το βιβλίο απέξω σαν παραμύθι ,δεν μας παραδιδει το μάθημα στον πίνακα και αφού δεν μας λύνει παράδειγμα για να καταλάβουμε καλα την θεωρία υποχρεωνομαι να ψάχνω για σημειώσεις προκειμένου να καταλάβω την θεωρία .

Δεν ξέρω τι να κανω ειμαι σε απόγνωση οι περσινές επιδόσεις μου ήταν καλύτερες σε σύγκριση με φέτος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Καλησπέρα σας όπως είδατε και από τον τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να βελτιωθώ στην χημεία.

Δυστυχώς φέτος έχουμε μια καθηγήτρια η οποία δεν μας βοηθάει καθόλου.
Απλά κάθεται ,μας διαβάζει το βιβλίο απέξω σαν παραμύθι ,δεν μας παραδιδει το μάθημα στον πίνακα και αφού δεν μας λύνει παράδειγμα για να καταλάβουμε καλα την θεωρία υποχρεωνομαι να ψάχνω για σημειώσεις προκειμένου να καταλάβω την θεωρία .

Και αυτά που κάνουμε είναι πολύ απαραίτητα για του χρόνου μίας και θα πάω υγείας.

Θεωρώ ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ο καθηγητής γιατί αυτή που έχουμε φέτος σε σύγκριση με αυτήν που είχαμε πέρυσι δεν έχουν καμία σχέση κυριολεκτικά.

Δεν ξέρω τι να κανω ειμαι σε απόγνωση οι περσινές επιδόσεις μου ήταν καλύτερες σε σύγκριση με φέτος.

Ευχαριστώ όσους αφιέρωσαν τον χρόνο τους για να διαβάσουν αυτο το κείμενο.
Πάρε ενα καλό βοήθημα να διαβάζεις από εκεί και θα είσαι κομπλέ
 

testardaas

Νεοφερμένος

Η testardaas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για Β λυκείου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω , είχα πέσει και πάνω στην καραντίνα τότε και δεν είχα ασχοληθεί. Γενικά ο Σαλτερης θεωρείται απαιτητικός και υπεραναλυτικος.
Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.
Και σε μενα κατι παρόμοιο εγινε στην Α λυκείου. Υπογράμμιζα θεωρία και μετά έψαχνα στο διαδίκτυο αντιδράσεις και ασκήσεις για να λύσω, καποιες φορές θεωρία που δεν την καταλάβαινα πλήρως η δε τη θυμόμουν την κόλλαγα στον τοίχο γράφωντας και σχεδιαζοντας σε ενα Α4.

Τωρα στην Β λυκείου δεν εχουν πολυκαλυτερεύσει τα πράγματα αλλα πηγαίνω σε φροντιστήριο. Πάντως, εγώ τα αγνοώ τα κεφάλαια που μιλάνε για ιστορία και παω κατευθείαν στις εξισώσεις και ασκήσεις. Μαθε καλα ονοματολογία, ομόλογες σειρές, ισομέρεια, κλπ κλπ, και ΛΥΣΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, είτε απο διαδίκτυο είτε απο το σχολικό βιβλίο. Θα σε βοηθήσει πολύ. Τώρα για την θεωρία πρέπει να κάτσεις κάτω και να κάψεις το κεφάλι σου, η χημεία (τουλάχιστον για μένα) είναι μαθηματικά επιπέδου δημοτικού, και 90% ΘΕΩΡΙΑ.

Για βοηθήματα ομως δε μπορώ να σου προτείνω, το φροντιστήριο μου εχει τα δικά του. Ελπίζω να βρεθεί καποιος να σε βοηθήσει σε αυτον τον τομεα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top