Πώς μπορεί κάποιος να αλλάξει τη ζωή του;

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πώς μπορεί κάποιος να γνωρίσει κόσμο αν δεν πηγαίνει σε beach party, clubs και bar ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Aπό τα μέσα αντι-κοινωνικής δικτύωσης ίσως; Από το φόρουμ ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο π.χ. από το φόρουμ; Πώς μπορείς να πιάσεις π.χ. φιλίες είναι κάπως απρόσωπα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Όπως πιάνεις φιλία παντού. Εδώ μέσα τέρατα είναι; :P Και έξω μπορείς να πατήσεις...λακουβίτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κοίτα nPb δεν σημαίνει πως δεν είσαι κοινωνικός άμα δεν πηγαίνεις σε club κ.τ.λ. Μπορεί να προέρχεται κάποιος από ένα αρκετά συντηρητικό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Δεν είπα το αντίθετο. Συμφωνώ. Ο κάθε άνθρωπος επιλέγει τι θέλει και πως θα διασκεδάζει στη ζωή του. Δημοκρατία επιλογών έχουμε. Αρκετοί άνθρωποι πλέον δεν γνωρίζουν κόσμο σε clubs, σε beach parties...κλπ. Υπάρχει ζωή και πέρα από αυτά. :) Δηλαδή το χαβαλέ περιβάλλον είναι one-night stands, ναρκωτικά κλπ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Αλλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Λες και ο μόνος χώρος κοινωνικοποίησης είναι τα bars, που ούτε καν να μιλήσεις μπορείς. Τι είδους επαφή είναι αυτή δηλαδή; Εγώ που δε μου αρέσουν τα clubs και δεν τα θεωρώ τρόπο διασκέδασης αλλα εκτόνωσης, και τόσοι άλλοι, θα μείνουμε για πάντα μόνοι. Τι ακούω σε αυτό το φόρουμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Λες και ο μόνος χώρος κοινωνικοποίησης είναι τα bars, που ούτε καν να μιλήσεις μπορείς. Τι είδους επαφή είναι αυτή δηλαδή; Εγώ που δε μου αρέσουν τα clubs και δεν τα θεωρώ τρόπο διασκέδασης αλλα εκτόνωσης, και τόσοι άλλοι, θα μείνουμε για πάντα μόνοι. Τι ακούω σε αυτό το φόρουμ..

Ούτε αέρια να είναι εκεί μέσα...τα αέρια εκτονώνονται. :P Ακριβώς σε ένα club πας με παρέα για συγκεκριμένο λόγο. Δεν πας για να φτιάξεις παρέα διότι δεν υπάρχει ηρεμία. Τα ντεσιμπέλ είναι πολλά και μόνο να μιλήσεις πόσο μάλλον να φλερτάρεις, δεν μπορείς. Βέβαια κάποιοι-ες που πάνε εκεί με στόχο μια γνωριμία μπορεί να χτυπήσουν κανένα ...στα όρθια. Αλλά μόνο γι' αυτό το λόγο. Μετά, δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις. :P Γιατί να μείνετε μόνοι βρε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Η συζήτηση είναι ο βασικός άξονας σε μία σχέση (όχι μόνο ερωτική.) Από τη στιγμή που δεν μπορείς να επικοινωνήσεις, αυτού του είδους οι χώροι δεν ευνοούν τη σύναψη σχέσης. Άλλο διασκέδαση, άλλο κοινωνικοποίηση.

Γιατί να μείνετε μόνοι βρε;
Ειρωνία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Ναι απλά ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι πλέον κοινωνικοποιήσε μόνο αν κωλοχτυπιέσαι ή γίνεσαι τύφλα.


απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Πώς μπορεί κάποιος να γνωρίσει κόσμο αν δεν πηγαίνει σε beach party, clubs και bar ;

Παντού στο λεοφορείο στο σουβλατζίδικο, όπου να ναι μπορείς να γνωρίσεις κόσμο. Καταρχήν όμως πρέπει να έχεις τη θέληση και τη διάθεση. Αν έχεις κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα ή αν θες απελπισμένα να γνωρίσεις κόσμο, πας για μεγάλο κουβά με μαργαριταρένια αποτελέσματα.

clubs κτλ έχουν πολύ κόσμο. αλλά της νύχτας τα καμώματα...:P

γενικά θέλει χαλαρότητα και πλήρη επίγνωση του εαυτού σου και ΚΥΡΙΩΣ του τι ακριβώς ζητάς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι απλά ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι πλέον κοινωνικοποιήσε μόνο αν κωλοχτυπιέσαι ή γίνεσαι τύφλα.
Όχι βασικά, το σωστό είναι αν είσαι έξω όλη μέρα. Απ' όσο έχω παρατηρήσει, οι έλληνες φοιτητές διακρίνονται σε δύο βασικά είδη: αυτούς που θα πάνε σπίτι τους μόνο για να κοιμηθούν και αυτούς που θα κάνουν ζωή και κότα λιωμένοι στις καφετέριες με ένα φραππέ(οι περίοδοι εξεταστικής εξαιρούνται).

Για τον έλληνα φοιτητή οι 4 έξοδοι τη βδομάδα δε θεωρείται καν υποφερτή κατάσταση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καταρχάς ας εξηγήσω γιατί μάλλον παρεξηγήθηκαν τα λόγια μου. Όσο ήμουν στο σχολείο είχα μια παρέα από 4 άτομα που ήμασταν πολύ δεμένοι και ήμασταν αυτό που λέμε πραγματικοί φίλοι . Όταν όμως πέρασα στη σχολή μου πέρασα σε διαφορετική πόλη από αυτά τα παιδιά ενώ αυτοί πέρασαν στην ίδια πόλη και τους βλέπω 2 με 3 φορές το χρόνο . Στη σχολή λοιπόν παρατήρησα ότι όλοι ήθελαν να πιάσουν φιλία μαζί μου αλλά τελικά κατάλαβα πως ήθελαν απλώς βοήθεια και σημειώσεις επειδή έγραφα συνέχεια 9άρια και 10άρια εννοείτε με διάβασμα στο φουλ καθημερινά χωρίς εξόδους εκτός από έναν καφέ τις Παρασκευές. Γι' αυτό ρώτησα πως γνωρίζεις άτομα που να είναι οκ. Να έρχονται και να θέλουν να πιάσουν φιλία μαζί μου 200 άτομα που το μόνο που θέλουν είναι σημειώσεις δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Θα ήθελα να είχα βρει και άλλα άτομα όπως να άτομα που έκανα παρέα στο λύκειο και με ήθελαν γι΄ αυτό που είμαι. Όσο για αυτό που είπες Klaus δεν έχω μούτρα μέχρι το πάτωμα. Πάντα ήμουν η ψυχή της παρέας. Τώρα που συναντώ τέτοια άτομα αρχίζω να έχω μούτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Πολλά έχουμε δει σ' αυτό το φόρουμ Σια....αλλά με προβλήματα στο αυτονόητο: τις απλές κοινωνικές επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Καταρχάς ας εξηγήσω γιατί μάλλον παρεξηγήθηκαν τα λόγια μου. Όσο ήμουν στο σχολείο είχα μια παρέα από 4 άτομα που ήμασταν πολύ δεμένοι και ήμασταν αυτό που λέμε πραγματικοί φίλοι . Όταν όμως πέρασα στη σχολή μου πέρασα σε διαφορετική πόλη από αυτά τα παιδιά ενώ αυτοί πέρασαν στην ίδια πόλη και τους βλέπω 2 με 3 φορές το χρόνο . Στη σχολή λοιπόν παρατήρησα ότι όλοι ήθελαν να πιάσουν φιλία μαζί μου αλλά τελικά κατάλαβα πως ήθελαν απλώς βοήθεια και σημειώσεις επειδή έγραφα συνέχεια 9άρια και 10άρια εννοείτε με διάβασμα στο φουλ καθημερινά χωρίς εξόδους εκτός από έναν καφέ τις Παρασκευές. Γι' αυτό ρώτησα πως γνωρίζεις άτομα που να είναι οκ. Να έρχονται και να θέλουν να πιάσουν φιλία μαζί μου 200 άτομα που το μόνο που θέλουν είναι σημειώσεις δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Θα ήθελα να είχα βρει και άλλα άτομα όπως να άτομα που έκανα παρέα στο λύκειο και με ήθελαν γι΄ αυτό που είμαι. Όσο για αυτό που είπες Klaus δεν έχω μούτρα μέχρι το πάτωμα. Πάντα ήμουν η ψυχή της παρέας. Τώρα που συναντώ τέτοια άτομα αρχίζω να έχω μούτρα.

Δεν μπορείς να ξέρεις κάποιος αν είναι οκ εξαρχής. Πρέπει να γνωρίσεις κάποιον για να το δεις. Απλά μαθαίνεις να θορακίζεσαι ψυχολογικά και να αδιαφορείς μέχρι να σου δώσει σημεία πάνω στα οποία θα αρχίσεις να δίνεις προσοχή και προσωπικό χρόνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βούλα-rf-5

Νεοφερμένος

Η Βούλα-rf-5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Φιλίες....κάποιοι αποκτούν τόσο εύκολα..εμένα μου φαίνεται πως χτίζονται πολύ δύσκολα..

Αλήθεια..πώς μπορεί κάποιος να κάνει αληθινούς φίλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Με πολλή προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Λες και ο μόνος χώρος κοινωνικοποίησης είναι τα bars, που ούτε καν να μιλήσεις μπορείς. Τι είδους επαφή είναι αυτή δηλαδή; Εγώ που δε μου αρέσουν τα clubs και δεν τα θεωρώ τρόπο διασκέδασης αλλα εκτόνωσης, και τόσοι άλλοι, θα μείνουμε για πάντα μόνοι. Τι ακούω σε αυτό το φόρουμ..

Πες τα! Τους λες οτι δεν σου αρέσουν τα clubs και σε κοιτανε σαν εξωγηινη.

Ειναι εύκολο να ξεκινήσεις τη συζήτηση με κάποιον. Με ένα χαμόγελο, με μια απλή καλημέρα, κάνοντας μια ερώτηση μπορείς να πιάσεις την κουβέντα με τον αλλον. Αλλα για να χτισεις μια πραγματική σχέση και να μην είστε απλοί "γνωστοί" θέλει χρόνο και προσπάθεια. Ειναι δυσκολο να βρεις άτομα που να ταιριάζετε πραγματικά, να εμπιστεύεστε ο ένας τον αλλον και να υπάρχει ειλικρίνεια μεταξύ σας. Δυστυχώς λίγοι ειναι οι πραγματικοί φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top