Πώς μαθαίνετε την Ιστορία;

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και εγώ αυτό είπα από την αρχή,αλλά ποιος ακούει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinosf16

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγώ πάντως όπως ήθελα να διατύπωσα,χωρίς ίχνος παπαγαλίας και έτοιμης απάντησης...:)

οκ, αλλα πολλοι διορ8ωνουν κατα τον τροπο αυτον....και ειναι και τα πρωτα εγχειριδια που παιρνουν στα χερια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι δε χρειάζεται να τα μαθαίνουμε παπαγαλία, αρκεί να αποδίδουμε με απόλυτη ακρίβεια το νόημα. Επειδή όμως τα βιβλία είναι πολύ πυκνογραμμένα, είναι προτιμότερη η παπαγαλία. Το θέμα μας εδω πέρα είναι αν θα πέσεις σε διορθωτή με κρίση, που θα εκτιμήσει την προσωπική σου προσπάθεια και πρωτοτυπία, ή σε κάποιον που τα θέλει copy-paste. Εγώ δυστυχώς στις Πανελλήνιες δεν τα καταφερα να θυμηθώ τα πάντα απέξω, ειδικά την εισαγωγή στα αρχαία, και φάνηκε ότι σε καποια μαθήματα έφυγαν τσαμπα μονάδες εξαιτίας παπαγαλίας. Καλύτερα να το παίξεις εκ του ασφαλούς λοιπόν, αλλα προσοχή!!!!:jumpy: Μην εφαρμόσεις την αποστήθιση ως μέθοδο ΠΑΝΤΟΥ γιατι θα κινδυνεύσει η ψυχική σου υγεία!!! Βρες μνημοτεχνικές και μάθε απέξω μόνο τα απολύτως απαραίτητα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με οσους ειπαν οτι στη Λογοτεχνια δεν χρειαζεται παπαγαλια. :iagree:

Για την Ιστορια παντως,εγω προσωπικα στο πρωτο τεστ που γραψαμε,δεν εμαθα τιποτα παπαγαλια.

Διαβασα πολλες φορες το μαθημα και ηξερα τα παντα με δικα μου λογια.

Γραφουμε το τεστ λοιπον και ενω ειμαι σιγουρη οτι εχω γραψει πολυ καλα,βλεπω ενα 15 και μενω μαλακας. :!:

Ρωτησα τον καθηγητη μου για ποιο λογο πηρα τετοιο βαθμο και μου ειπε οτι τα εγραψα σωστα ολα,αλλα επρεπε να ειχα μεινει στην ορολογια του βιβλιου περισσοτερο.

Την επομενη φορα που γραψαμε,καθισα και εμαθα τα παντα οπως ηταν μεσα στο βιβλιο επακριβως και εγραψα 20.

Ενταξει δεν ξερω,γενικα ειμαι κατα της παπαγαλιας αλλα καποιες φορες αναγκαζομαστε να "παπαγαλιζουμε".

Προσωπικη αποψη παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια σωστα τα λετε για την παπαγαλια αλλα βλεπω σε αλλουσ(κ σε μενα σε καποια κομματια)που τα χω μαθει ετσι και ξεχναω μια λεξη και ερχεται το μαύρο χάος!!!Αυτή είναι η απειλή της παπαγαλίας...Γι αυτό όπως μου είπε ενας καθηγητης μου,πραγματικά εμπειρος και καταπληκτικόσ γενικως,πρεπει να το κατέχεις το κείμενο καλά έτσι ωστε και μια σειρα να ξεχασεις ρε παιδί μου,ξερεισ το νόημα των παρακάτω και συνεχίζεις κανονικά....δεν ειναι λίγοι αυτοι που με μια λεξη σεν εγραψαν ολόκληρη ερώτηση ακριβώς εξαιτίας της παπαγαλίας!!!αυτα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
παιδια σωστα τα λετε για την παπαγαλια αλλα βλεπω σε αλλουσ(κ σε μενα σε καποια κομματια)που τα χω μαθει ετσι και ξεχναω μια λεξη και ερχεται το μαύρο χάος!!!Αυτή είναι η απειλή της παπαγαλίας...Γι αυτό όπως μου είπε ενας καθηγητης μου,πραγματικά εμπειρος και καταπληκτικόσ γενικως,πρεπει να το κατέχεις το κείμενο καλά έτσι ωστε και μια σειρα να ξεχασεις ρε παιδί μου,ξερεισ το νόημα των παρακάτω και συνεχίζεις κανονικά....δεν ειναι λίγοι αυτοι που με μια λεξη σεν εγραψαν ολόκληρη ερώτηση ακριβώς εξαιτίας της παπαγαλίας!!!αυτα!!:P
Δεν χρειαζεται να στο πει ο καθηγητης,αυτο εννοειται.

Πρεπει πρωτα να κατανοησεις κατι για να το μαθεις και παπαγαλια.

Τουλαχιστον εγω ετσι λειτουργω,δεν μπορω να παρω ενα κειμενο και να το μαθαινω απ' εξω με ολες τις λεπτομερειες χωρις να ξερω τι λεει,αν ειναι δυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
καλα εννοειται αυτο!παντως ελενα αυτο που επαθες με το φροντηστηριο το επα8α και εγω!ακριβως το ιδιο!πιστευω οτι τωρα τους πρωτους μηνες αρκει να μην αφηνουμε κενα και μετα απο 4-5 επαναληψεις πριν τις εξετασεις ή τελος παντων οσες θεωρει ο καθενας καλυτερες για τον εαυτο του θα τα μα8ουμε και ακριβως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
καλα εννοειται αυτο!παντως ελενα αυτο που επαθες με το φροντηστηριο το επα8α και εγω!ακριβως το ιδιο!πιστευω οτι τωρα τους πρωτους μηνες αρκει να μην αφηνουμε κενα και μετα απο 4-5 επαναληψεις πριν τις εξετασεις ή τελος παντων οσες θεωρει ο καθενας καλυτερες για τον εαυτο του θα τα μα8ουμε και ακριβως! :)
Συνεβη και εσενα ε?

Καταλαβαινω.. =/

Παντως με αυτο που ανεφερες,συμφωνω απολυτα. :no1:

Καλο θα ηταν να μην αφηνουμε κενα και επισης πρεπει να μαθαινουμε παντοτε το μαθημα της ημερας πολυ καλα γιατι στο τελος θα πιεστουμε παρα πολυ αν δεν τα εχουμε ηδη διαβασμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Συνεβη και εσενα ε?

Καταλαβαινω.. =/

Παντως με αυτο που ανεφερες,συμφωνω απολυτα. :no1:

Καλο θα ηταν να μην αφηνουμε κενα και επισης πρεπει να μαθαινουμε παντοτε το μαθημα της ημερας πολυ καλα γιατι στο τελος θα πιεστουμε παρα πολυ αν δεν τα εχουμε ηδη διαβασμενα.

ναι και ημουνα και μες την καλη χαρα οτι πηγα πολυ καλα στο πρωτο διαγωνισμα!και οταν το ειδα 4 εγκεφαλικα!!!αλλα ενταξει 8α εχουμε πανω απο ενα μηνα για επαναληψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr sunshine

Νεοφερμένος

Ο mr sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μμμ αναγκαστικά κάποια πράγματα θέλουν παπαγαλία. π.χ. ιστορικός-διηγηματικός cum στα λατινικά...ή ο ορισμός του βενιζελισμού στην ιστορία...
η ιστορία πιστεύω ότι δε χρειάζεται παπαγαλία εκτός απο τους ορισμούς και συγκεκριμένες λέξεις που αν δε χρησιμοποιήσεις αλλοιώνεις το νόημα (π.χ. ιδιόμορφος δανεισμός: όλη την παράγραφο πρέπει να τη μάθεις σχεδόν απ'έξω.).
στα αρχαία εντάξει τη μετάφραση (:P) και μερικά κομμάτια της εισαγωγής. λογοτεχνία δε χρειάζονται παπαγαλίες απλά με τις συνεχείς επαναλήψεις ούτως ή άλλως σου μένουν κάποιες λέξεις (υπερκόσμια εμπειρία, νηνεμία, ανεκλάλητος/ανεκδιήγητος/άρρητος/εξωανθρώπινος ηχός π.χ. στον κρητικό :P)
γενικά θέλει κατανόηση. ό,τι διαβάζουμε πρέπει να το καταλαβαίνουμε. αν ξέρεις τι λες και παπαγαλίζεις τότε οκ για σένα...αλλά αν παπαγαλίζεις χωρίς να κατανοείς τι μαθαίνεις τότε δε θα πας και πολύ καλά στις εξετάσεις. έτσι πιστεύω τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
εγώ πέρσι έκατσα πρώτη φορά να μάθω παπαγαλια(ή απέξω τελος πάντων) ποτέ μέχρι τότε δε το χα κανει! και μέχρι ένα σημείο τα χα πάρει άγρια, μέχρι και φέτος το καλοκαιρι γτ σκεφτόμουν ότι είναι πολύ μαλακία το σύστημα αυτό των πανελληνίων, το απ έξω, ότι ευνοούνται οι παπαγάλοι κλπ αλλά τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι.. Άμα είσαι απλά κλασικός παπαγάλος της θεωρητικής δε προκειται να γράψεις ΟΥΤΕ στην ιστορία!(το είδα αυτό από κάτι παιδιά στο φροντ) Όλα τα μαθήματα για να πάρεις καλό βαθμό χρειάζονται και κριτική ικανότητα και γενικότερη παιδεία...
πάντως για να είμαι γενικά ήσυχος ότι θα γράψω καλά έχω στρωθεί και αναγκαστικά τα μαθαίνω απ έξω όσα χρειάζονται. Γιατί παιδιά, ας είμαστε ρεαλιστές... Όταν έχεις διπλα σου έναν μαθηματικό ο οποίος ξεπετάει στίβες τα γραπτά, κι εσύ καθεσαι και το πας γραμμούλα γραμμούλα 5 σελίδες γραπτό, ε θα κουραστείς καποια στιγμη και θα αποφασίσεις να διορθώνεις σύμφωνα με το βιβλίο! Οι διορθωτές δεν είναι ούτε μπαμπούλες ούτε όμως και οι πιο επιεικείς άνθρωποι του κόσμου:P Είναι απλά άνθρωποι και πολλοι είναι και λίγο βλάκες και με πολύ κλειστούς ορίζοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω πρόβλημα με την παπαγαλία :cry_x:
Δεν μπορώ να παπαγαλίσω ιστορία..!
Ρίξτε ιδέες για το πως θα μπορούσα να διαβάσω ώστε να καταφέρω να παπαγαλίσω! :spasiklas:
Pleaseeee...! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω πρόβλημα με την παπαγαλία :cry_x:
Δεν μπορώ να παπαγαλίσω ιστορία..!
Ρίξτε ιδέες για το πως θα μπορούσα να διαβάσω ώστε να καταφέρω να παπαγαλίσω! :spasiklas:
Pleaseeee...! :redface:

Προσπάθησε πρώτα να κατανοήσεις το περιεχόμενο του κάθε μαθήματος και σε συνδυασμό με διάφορα σχεδιαγράμματα μπορεί να καταφέρεις να την αποστηθίσεις, και όχι φυσικά να την παπαγαλίσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω πρόβλημα με την παπαγαλία :cry_x:
Δεν μπορώ να παπαγαλίσω ιστορία..!
Ρίξτε ιδέες για το πως θα μπορούσα να διαβάσω ώστε να καταφέρω να παπαγαλίσω! :spasiklas:
Pleaseeee...! :redface:
Διάβαζε το μάθημα 'οχι για να το παπαγαλίσεις αλλά για να το καταλάβεις και να είσαι σε θέση να το διδάξεις.
Σε αυτό βοηθάει να τα λες δυνατά στον εαυτό σου, στο κρεβάτι σου, στη μαμά σου κτλ. Μπορείς επίσης να τα γράφεις, αν και αυτό παίρνει χρόνο...
Αν πιάσεις το βασικό νόημα μετά είναι πιο εύκολο να το αποδώσεις όπως το λέει το βιβλίο. ;) Επίσης πιστέυω η τέλεια παπαγαλία έρχεται μόνο μετά από ΠΟΛΛΕΣ επαναλήψεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω πρόβλημα με την παπαγαλία :cry_x:
Δεν μπορώ να παπαγαλίσω ιστορία..!
Ρίξτε ιδέες για το πως θα μπορούσα να διαβάσω ώστε να καταφέρω να παπαγαλίσω! :spasiklas:
Pleaseeee...! :redface:

Δεν γινεται κατευθειαν να το αποστηθισεις. Η μαλλον γινεται, αλλα απο βδομαδα το ξεχνας. Πρωτα θα το κατανοεις, θα κανεις και κανα σχεδιαγραμματακι και μετα θα το αποστηθιζεις(οπως καταλαβες δε μ αρεσει ο ορος παπαγαλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Το κατανοώ και το μαθαίνω..αλλά μετά όταν προσπαθώ να το παπαγαλίσω δεν τα καταφέρνω!
Πολλές επαναλήψεις.. όντως! Αυτό ίσως να είναι! Αν βάζω κάποιον να μου το διαβάζει και να το γράφω σαν ορθογραφία λέτε να πετύχει? :confused:
Σκέφτομαι πως αν το ακούω και το λέω ξανά και ξανά μήπως βοηθήσει τελικά! Το Σαββατοκύριακο θα το δοκιμάσω! :P
Thanks! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Το κατανοώ και το μαθαίνω..αλλά μετά όταν προσπαθώ να το παπαγαλίσω δεν τα καταφέρνω!
Πολλές επαναλήψεις.. όντως! Αυτό ίσως να είναι! Αν βάζω κάποιον να μου το διαβάζει και να το γράφω σαν ορθογραφία λέτε να πετύχει? :confused:
Σκέφτομαι πως αν το ακούω και το λέω ξανά και ξανά μήπως βοηθήσει τελικά! Το Σαββατοκύριακο θα το δοκιμάσω! :P
Thanks! :)
Μήπως να το μαθαίνεις με ερωτήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
αυτό που λένε ότι το ηχογραφείς και το ακούς δουλεύει όντως? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
αυτό που λένε ότι το ηχογραφείς και το ακούς δουλεύει όντως? :P
Ξέρω παιδί που έμαθε το Αοδε σχεδόν εξολοκλήρου με αυτόν τον τρόπο και έγραψε πολύ καλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
αυτό που λένε ότι το ηχογραφείς και το ακούς δουλεύει όντως? :P
λενε οτι καμια φορα βοηθαει να το ακους ηχογραφημενο πριν κοιμηθεις ή κατα την διαρκεια του υπνου σου. ειδικα αν ακους την δικια σου φωνη, εντυπωνονται πιο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top