Πώς θα οργανώσετε το χρόνο σας για τις πανελλήνιες του 2011; Οι απόφοιτοι ιδέες;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συγνώμη παιδιά, διαβάζω πολλές φορές εδώ και ακούω έξω:
Είμαι θεωρητική άρα χρειάζομαι πολύ διάβασμα.
Δηλαδή, εμείς που είμαστε στις άλλες κατευθύνσεις χρειαζόμαστε λιγότερο διάβασμα απο σας? Για σας οι πανελλήνιες είναι δύσκολες και για μας περίπατος? Όλοι τον ίδιο κόπο θα καταβάλουμε αν θέλουμε καλό αποτέλεσμα. Προς τι λοιπόν τέτοιος διαχωρισμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Προσπαθείστε να μην σκέφτεστε τις εξετάσεις. Δείτε πέρα και πάνω από τις εξετάσεις. Σκεφτείτε τι υπάρχει μετά από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Συγνώμη παιδιά, διαβάζω πολλές φορές εδώ και ακούω έξω:

Δηλαδή, εμείς που είμαστε στις άλλες κατευθύνσεις χρειαζόμαστε λιγότερο διάβασμα απο σας? Για σας οι πανελλήνιες είναι δύσκολες και για μας περίπατος? Όλοι τον ίδιο κόπο θα καταβάλουμε αν θέλουμε καλό αποτέλεσμα. Προς τι λοιπόν τέτοιος διαχωρισμός?
η καθε κατευθυνση ειναι δυσκολη, καθε μια για διαφορετικο λογο..Εχεις δει ποτε σου ομως μαθητη της θεωρητικης στην γ' λυκειου? Εγω καθομουν περσι στα μαθηματα γενικης με μια κοπελα της θεωρητικης και ειλικρινα αν σου δειξουν το τι εχουν να παπαγαλισουν καθε μερα θα παθεις την πλακα της ζωης σου. Εχουν να μαθουν ιστορια με την τελεια και το κομα, και κατι τρελες μεταφρασεις στα αρχαια και τα λατινικα. Συν την βιολογια γενικης που διαλεγουν οι περισσοτεροι.Για αυτους δηλαδη ειναι τα παντα σκετη παπαγαλια.
Για τα παιδια της θετικης κανεις δεν ειπε οτι δεν χρειαζεται διαβασμα..Σε εμας ομως ο περισσοτερος χρονος πηγαινε στο να διαβαζουμε τελεια την θεωρια κ οχι στο να την παπαγαλιζουμε.Δεν προκειται να σου ζητησει ποτε κανεις να του πεις απ'εξω το μαθημα της φυσικης ή της χημειας (δεν ειναι αυτος ο σκοπος τους αλλωστε) αλλα αν σου κανει ερωτησεις πρεπει να μπορεις να εξηγησεις και εννοειται να ξερεις να λυνεις ασκησεις.Το βασανιστικο σε μας ειναι οι ασκησεις.Εχεις καθημερινα 15ασκησεις φυσικης,30χημειας,5βιολογιας και καμια 20αρια στα μαθηματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν ξέρω.Εγώ γενικά δεν ήμουν του συστηματικού διαβάσματος αλλά εντάξει περνούσα με 18 τις τάξεις.Φέτος στην αρχή είχα πάρα πολύ όρεξη και τα διάβαζα όλα(αρχισαμε τελη ιουλίου φρον-θετική κατ).Σε ένα σημειό είχα να διαβάσω πολλα μαζεμένα για την επόμενη μερα και δεν διάβασα τιποτα.Μετα όταν τα ξανάπιασα μου φάνηκαν δυσνόητα.Πέρα από αυτό είχα την εντύπωση πως θα έγραφα καλά στα διαγωνίσματα αλλά αποδύχθηκε ότι σε όλα έγραψα γύρω στο 10.Απογοητεύτικα πάρα πολύ και με αυτό που έγραψα και με αυτά που είπαν οι καθηγητές.Μου είπαν πως δεν έχω κριτική σκέψη για να λύσω ασκήσεις πέρα απαυτές που έχουμε λύσει στην τάξη.Αλλά εγώ σκεφτόμουν τρόπους να γραψω σε αυτά που δεν ήξερα αλλα΄δεν τους έγραφα επειδή έλεγα ότι εφόσον δεν θυμάμαι αυτόν που μας έχει πει ο καθηγητής μην γράψω και καμιά χαζομάρα και φανώ βλάκας.Και αυτό που κατάλαβαν αυτοί ήταν ότι δεν μπορούσα να το σκεφτώ.ΚΑι οι γονείς μου απογοητεύτικαν και άρχισαν να λένε ότι δεν χρειάζετε να στοχεύεις στις υψηλόβαθμες και καλύτερα να πας σε χαμηλόβαθμες και τι να κάνουμε τώρα κ.τ.λ. Δεν ξέρω και όλο αυτο με εκανε να νιώθω χάλια γιατι από την μια σκέφτομαι ότι έχω καιρό και θέληση να το αντιμετωπίσω και από την άλλη βλεπω καθηγητές και γονείς να μου λένε εμμέσως ότι πάει το έχασα το παιχνίδι...Τι να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω ! ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΚΕΝΑ !Δν χρειαζετε τρελο διαβασμα ΤΕΛΟΣ !! misu7 οταν μαθεις πωσ να αλλαξεις το προφιλ πεσ το και σε μενα χαχαχαχαχαχα

Τα συχνά διαλείμματα είναι το κλειδί της επιτυχίας!!

(ΜΟΥΧΑΧΑΧΑ.... Και τώρα για πείτε που έγινα φοιτητής, πως το αλλάζω στο προφίλ μου)

Σας απαντησα με προσωπικο μηνυμα.Αν η απορια εξακολουθησει απαντηστε μου.:)


Παιδιά εγώ δεν ξέρω.Εγώ γενικά δεν ήμουν του συστηματικού διαβάσματος αλλά εντάξει περνούσα με 18 τις τάξεις.Φέτος στην αρχή είχα πάρα πολύ όρεξη και τα διάβαζα όλα(αρχισαμε τελη ιουλίου φρον-θετική κατ).Σε ένα σημειό είχα να διαβάσω πολλα μαζεμένα για την επόμενη μερα και δεν διάβασα τιποτα.Μετα όταν τα ξανάπιασα μου φάνηκαν δυσνόητα.Πέρα από αυτό είχα την εντύπωση πως θα έγραφα καλά στα διαγωνίσματα αλλά αποδύχθηκε ότι σε όλα έγραψα γύρω στο 10.Απογοητεύτικα πάρα πολύ και με αυτό που έγραψα και με αυτά που είπαν οι καθηγητές.Μου είπαν πως δεν έχω κριτική σκέψη για να λύσω ασκήσεις πέρα απαυτές που έχουμε λύσει στην τάξη.Αλλά εγώ σκεφτόμουν τρόπους να γραψω σε αυτά που δεν ήξερα αλλα΄δεν τους έγραφα επειδή έλεγα ότι εφόσον δεν θυμάμαι αυτόν που μας έχει πει ο καθηγητής μην γράψω και καμιά χαζομάρα και φανώ βλάκας.Και αυτό που κατάλαβαν αυτοί ήταν ότι δεν μπορούσα να το σκεφτώ.ΚΑι οι γονείς μου απογοητεύτικαν και άρχισαν να λένε ότι δεν χρειάζετε να στοχεύεις στις υψηλόβαθμες και καλύτερα να πας σε χαμηλόβαθμες και τι να κάνουμε τώρα κ.τ.λ. Δεν ξέρω και όλο αυτο με εκανε να νιώθω χάλια γιατι από την μια σκέφτομαι ότι έχω καιρό και θέληση να το αντιμετωπίσω και από την άλλη βλεπω καθηγητές και γονείς να μου λένε εμμέσως ότι πάει το έχασα το παιχνίδι...Τι να κάνω?

Αυτο που σου λείπει ειναι το θρασος και η πρωτοβουλια.Ρισκαρε,ας γράψεις ανοησία,και τι εγινε?Ποιος ειναι αλανθαστος για να σε κατηγορήσει?Σηκωνε το χερι και κανε την πιο ανοητη απορια που ειχες ποτε.Trust me on this,αυτος που θα γελασει πρωτος ειναι καποιος που ανακουφιστηκε με την απαντηση.Τολμα να ξεφευγεις.Ενας καλός βαθμος καμια φορα απαιτεί αυτοσχεδιασμο και φαντασια.Ακομη και λάθος να κανεις,κατι θα κερδισεις.Αντιθετα,οταν παραδιδεις τα όπλα,ειναι σαν εσυ να παραδεχεσαι πως οι αλλοι ειναι καλυτεροι απο εσενα.Δεν παμε ετσι ομως,οι Πανελληνιες ειναι συναγωνισμος με τους συμμαθητες σου.Δεν περνα οποιος συμπληρωσει το 5,οπως στο Πανεπιστήμιο,αλλα οι καλυτεροι.

Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ!απλώς δεν ξέρω αλλά δεν θέλω να φανώ ανόητος ρωτώντας κάτι ανόητο αλλά ούτε να μείνω και με απορία.Είναι και το άλλο.Οταν έχω μια απορία μες στο μάθημα εαν δεν ρωτήσει κατι παρόμοιο ένας άλλος,διστάζω να το κάνω γιατί σκέφτομαι ότι θα ειναι καμία βλακεία που εγώ δεν την κατάλαβα και αν ρωτήσω θα φανώ βλάκας,και το αφήνω.Δηλαδή έλεος νιώθω ότι είμαι κανένα καθηστεριμένο παιδάκι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!:) (νομίζω παροιμία είναι)

Ό,τι βλακεία και να ήταν ρωτούσα παρόλο που είμαι ντροπαλή. Άσε τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!:) (νομίζω παροιμία είναι)

Ό,τι βλακεία και να ήταν ρωτούσα παρόλο που είμαι ντροπαλή. Άσε τους άλλους!

Ναι δίκιο έχετε.Χαζομάρες κάνω που είμαι σίγουρος ότι θα μου στοιχίσουν στις εξετάσεις.Πρέπει ν το διωρθώσω τώρα που δεν είναι αργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Προσωπικά, η εμπειρία των πανελληνίων θα μου μείνει αξέχαστη. Όχι για αυτή καθ' εαυτή τη διαδικασία των εξετάσεων αλλά κυρίως γιατί έμαθα να αυτοπειθαρχώ,να οργανώνομαι και να βάζω όρια στον εαυτό μου, χωρίς να ακολουθώ συμβουλές άλλων.. Άλλωστε και οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι όπως όλες οι προηγούμενες ενδοσχολικές.

Το μυστικό, για μένα, που ανήκα στην θεωρητική, ήταν το πρόγραμμα!!! Δεν ξενύχτησα ποτέ παρά τον τεράστιο όγκο σελίδων που έπρεπε να απομνημονεύσω. Ειδικά για άτομα που δεν έχουν συνηθίσει το βραδινό διάβασμα(όπως κι εγώω :P) η τήρηση του προγράμματος είναι το κλειδί της επιτυχίας!! Δεν στερήθηκα ούτε τις εξόδους, ούτε τον ελεύθερο χρόνο. Με 10 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα και με συστηματικό διάβασμα καταφερα να φτάσω τον στόχο μου. Σε συνδυασμό φυσικά με τον έλεγχο του άγχους. Πιστέψτε με, μπορεί να γίνει καταστροφικό ακόμα και για τον καλύτερα διαβασμένο.
Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
λοιπον..επειδη κι εγω συμπασχω με τα παιδια και ειμαι τριτη λυκειου ξερω πως ειναι.. βεβαια ειμαι της θεωρητικης εγω και δν ασχολουμαι και με το σχεδιο απλα εχω καταλαβει ποσο δυσκολο ειναι.. και ολα αυτα για καφεδες βιταμινεσ κτλ ειναι χαζομαρες.. ο καθενασ μπορει να βρει ενα προγραμμα και να τα παει τελεια πιστευω:) το καλυτερο ειναι να μν αφηνεισ κενα και να κανεισ συχνες επαναληψεισ..επισησ για μενα ειναι σημαντικο να εχει και καποιοσ ενα στοχο..γτ οταν εχεισ ενα στοχο και κανεισ τα παντα γι αυτον στο τελοσ τον πετυχαινεισ :) και μν βλεπετε αυτοθς π ειναι ολη μερα εξω για καφε.. σκεφτειτε ποσοι ειναι στη θεση μασ κι οτι ολοι αντιμετωπιζοθμε τα διαι προβληματα :) μια χρονια ειναι θα περασει.. και μετα φοιτητεσ:redface: το ευχομαι σε ολουσ! καλη επιτυχια και καλη συνεχεια..κοθραγιο και μν σκεφτεστε ποσο διαβαζουν οι αλλοι και τι περνανε.. αν ειστε καλα με τον εαυτο σασ και το προγραμμα σασ θα πετυχαιτε τον στοχο σασ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Άλλωστε και οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι όπως όλες οι προηγούμενες ενδοσχολικές.
Βασικά οι πανελλήνιες δεν είναι εξετετάσεις, είναι διαγωνισμός. Για να περάσεις δεν χρειάζεται να γράψεις καλά. Χρειάζεται να γράψεις καλύτερα απ'τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Βασικά οι πανελλήνιες δεν είναι εξετετάσεις, είναι διαγωνισμός. Για να περάσεις δεν χρειάζεται να γράψεις καλά. Χρειάζεται να γράψεις καλύτερα απ'τους άλλους.


Σωστά! Όμως σε αρκετές περιπτώσεις το πώς θα γράψει το σύνολο σε επηρεάζει. (π.χ. βάσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εγω προσωπικα εχω ανχωθει παρα πολυ. στοχευω αρχιτεκτονικη που η φετινη βαση του μετσοβιου ηταν 22.313 μορια...
Ειχα κανει καλοκαιρινη προετοιμασια, και απο 1η σεπτεμβρη αρχιζω επαναληψη, μονη μου.
Ιδιαιτερα μαθηματα απο 13 σεπτεμβριου, μαζι με το σχολειο.!!!
Πιστευω πως θα διαβαζω ετσι οπως μου εχουν προτεινει αρκετοι αποφητοι φιλοι μου.
Δηλαδη: 2-3 ωρες διαβασμα, διαλειμα, παλι 2-3 ωρεσ διαβασμα, κτλ....
ΕΣΕΙΣ??? :)
Κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πώς θα πρέπει να διαβάζεις, πόσες ώρες, πόσες επαναλήψεις και τα σχετικά. Εσύ θα πρέπει να κατανοείς σε ποιο επίπεδο βρίσκεσαι κάθε φορά και τι χρειάζεσαι. Αυτό που οι περισσότεροι θα σου έλεγαν, και το οποίο κατά τη γνώμη μου ισχύει, είναι ότι πρέπει να διώχνεις το άγχος, τόσο κατά την προετοιμασία, όσο και κατά την περίοδο των εξετάσεων. Όταν αγχώνεσαι πολύ, η απόδοση σου μειώνεται δραματικά.. Το λίγο, παραγωγικό άγχος είναι επιτρεπτό και ίσως αναγκαίο. Σε βοηθά στο να είσαι σε εγρήγορση..
Και κάτι ακόμα, προς όλους τους μαθητές της γ' λυκείου.. Όσο κι αν σας φορτώνουν σε φροντιστήρια, σχολεία και ιδιαίτερα, εσείς θα πρέπει πάνω απ' όλα να ακούτε τον οργανισμό σας. Να τρέφεστε, να κοιμάστε καλά και να ξεκουράζεστε. Ειδικά ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός. Να μην ξενυχτάτε. Δεν πρέπει να χάνεται ο ύπνος στο 12 -2 ποτέ γιατί δεν αναπληρώνεται και αυτές είναι οι ώρες που ο εγκέφαλος ξεκουράζεται πραγματικά . Οπότε, καλό θα ήταν να κοιμάστε πριν από τα μεσάνυχτα και αν δεν προλαβαίνετε να ολοκληρώσετε ασκήσεις κλπ θα ήταν προτιμότερο να ξυπνήσετε νωρίτερα το πρωί. Για τις ώρες διαβάσματος καθημερινά δε θα μπορούσα να γράψω κάτι.. Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του καθενός μαθητή. Πάντως να φροντίζετε να εκμεταλλεύεστε τα Σαββατοκύριακα όσο γίνεται για διάβασμα και λίγη ξεκούραση. Έτσι, η εβεδομάδα θα μοιάζει πιο εύκολη..
Εύχομαι επιτυχία σε όλους τους μαθητές που πρόκειται να συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο αυτό Διαγωνισμό. Με προσήλωση στους στόχους σας, επιμονή, αρκετή υπομονή και χωρίς υπερβολές στο διάβασμα θα τα καταφέρετε και του χρόνου θα δίνετε εσείς συμβουλές στους μελλοντικούς συμμετέχοντες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πώς θα πρέπει να διαβάζεις, πόσες ώρες, πόσες επαναλήψεις και τα σχετικά. Εσύ θα πρέπει να κατανοείς σε ποιο επίπεδο βρίσκεσαι κάθε φορά και τι χρειάζεσαι. Αυτό που οι περισσότεροι θα σου έλεγαν, και το οποίο κατά τη γνώμη μου ισχύει, είναι ότι πρέπει να διώχνεις το άγχος, τόσο κατά την προετοιμασία, όσο και κατά την περίοδο των εξετάσεων. Όταν αγχώνεσαι πολύ, η απόδοση σου μειώνεται δραματικά.. Το λίγο, παραγωγικό άγχος είναι επιτρεπτό και ίσως αναγκαίο. Σε βοηθά στο να είσαι σε εγρήγορση..
Και κάτι ακόμα, προς όλους τους μαθητές της γ' λυκείου.. Όσο κι αν σας φορτώνουν σε φροντιστήρια, σχολεία και ιδιαίτερα, εσείς θα πρέπει πάνω απ' όλα να ακούτε τον οργανισμό σας. Να τρέφεστε, να κοιμάστε καλά και να ξεκουράζεστε. Ειδικά ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός. Να μην ξενυχτάτε. Δεν πρέπει να χάνεται ο ύπνος στο 12 -2 ποτέ γιατί δεν αναπληρώνεται και αυτές είναι οι ώρες που ο εγκέφαλος ξεκουράζεται πραγματικά . Οπότε, καλό θα ήταν να κοιμάστε πριν από τα μεσάνυχτα και αν δεν προλαβαίνετε να ολοκληρώσετε ασκήσεις κλπ θα ήταν προτιμότερο να ξυπνήσετε νωρίτερα το πρωί. Για τις ώρες διαβάσματος καθημερινά δε θα μπορούσα να γράψω κάτι.. Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του καθενός μαθητή. Πάντως να φροντίζετε να εκμεταλλεύεστε τα Σαββατοκύριακα όσο γίνεται για διάβασμα και λίγη ξεκούραση. Έτσι, η εβεδομάδα θα μοιάζει πιο εύκολη..
Εύχομαι επιτυχία σε όλους τους μαθητές που πρόκειται να συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο αυτό Διαγωνισμό. Με προσήλωση στους στόχους σας, επιμονή, αρκετή υπομονή και χωρίς υπερβολές στο διάβασμα θα τα καταφέρετε και του χρόνου θα δίνετε εσείς συμβουλές στους μελλοντικούς συμμετέχοντες. ;)



ευχαριστούμε πολύ!!για να δουμε πως θα πάει
ήδη έχω αρχίσει να βρίσκω ρυθμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
[quote Εβάντζελιν = ? 2432686 ] ευχαριστούμε πολύ για να δουμε πως θα πάει !
ήδη έχω αρχίσει να βρίσκω ρυθμό ] παράθεση ...[
Με σταθερό ρυθμό , μια χαρά θα πάει, θα δεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όπως και να τα υπολογίζετε τώρα,με την πάροδο των ημερών θα δείτε ότι το πρόγραμμά σας θα δημιουργηθεί από μόνο του!Μην παιδεύετε το μυαλό σας ΚΑΙ με αυτό..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Οι συμβουλές μου για τις πανελλήνιες.

1) Μην υποτιμάτε κανένα μάθημα, όλα μετράνε το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο
2) Όσοι θέλετε σχολές με υψηλά μόρια, δώστε τα όλα στο πρώτο τετράμηνο, κάντε ένα μεγάλο διάλειμμα 15 ημερών τα χριστούγενα χωρίς να ανοίξετε βιβλίο και πάλι διάβασμα. Το πάσχα μην πάτε στο χωριό αν έχουν οι γονείς σας, μείνετε σπίτι και να διαβάζετε συνέχεια.
3) Μην κάνετε ούτε μία απουσία όλες για το τέλος κρατήστε τις.
4) Κάντε ιδιαίτερα και όχι φροντιστήριο
5) Μετά τον Μάρτη βγάλτε το Pc από την πρίζα και δώστε το στην μαμά σας να το κρύψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μην συμβουλευεις τους αλλους με δικα σου κριτηρια...
μερικοι αν δεν κανουν επαναληψεις τα χριστουγεννα μετα θα εχουν κενα.

παιδια μην ακουτε οπως βολευει τον καθενα απλα να εχετε προγραμμα ,μονο αυτο θα σας βοηθησει πρακτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πραγματικά ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς...
Απλά η άποψή μου είναι να μην φτάνετε στα άκρα.. Διαβάστε όσο αντέχετε, χωρίς να παραμερίζετε την ξεκούραση, που είναι βασικός παράγοντας κι αυτός.
Δεν είναι κακό επίσης να βγαίνετε μια φορά την εβδομάδα.. Δεν θα αποτύχετε από 3-4 ώρες που θα πάτε μια βόλτα να ξεσκάσετε..
Τώρα τα άλλα θα τα βρείτε μόνοι σας! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ξε΄ρω οτι η ερώτηση μου είναι τελείως λάθος μιας και είναι εντελώς υποκειμενικό αλλα θα ήθελα μερικές απαντήσεις εγω στοχεύω στο 20 όπως όλη μας αλλα απο περιέργεια ροτάω αυτό...θελει πολύ διάβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top