Πώς διαχειριζόμαστε τα μαθήματα που δεν περάσαμε;

orsaliapap

Νεοφερμένος

Η orsaliapap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας συμφορουμίτες και συφορουμίτησες,
Έχοντας ολοκληρώσει πλέον το πρώτο έτος έχω αρχίσει να αγχώνομαι λόγω των χρωστούμενων που έφτασαν τα 7 :/ Όχι γιατί δεν προσπάθησα αλλά επειδή είχα περάσει επαρχία και ήρθα με μετεγγραφή δεν δέχθηκαν 5 από τα μαθήματα που είχα περάσει στην άλλη σχολή και εκτός αυτού δεν κατάφερα να περάσω και δυο από το δεύτερο εξάμηνο.Το θέμα είναι ότι τώρα έχω αρχίσει να αγχώνομαι διότι η σχόλη μου είναι πολύ απαιτητική και κατά την άποψή μου για να περάσεις ένα μάθημα δεν αρκούν μόνο το βιβλίο και οι σημειώσεις από φίλους.Τέλος πάντων ίσως φαίνεται αδιάφορος αριθμός για κάποιους αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα καταφέρω να τα περάσω διοτι οι παραδόσεις των μαθημάτων του 1ου συμπίπτουν με τις παραδόσεις του 3ου εξάμηνου. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο μέσα στην πορεία των σπουδών σας ; Αν ναι πως αντιμετωπίσατε ;
Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμηηη (!!) αν κούρασα με το μακροσκελές κείμενο :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αφού τα έδωσες, τα πέρασες και απλά δε σου αναγνωρίστηκαν, δε θα έχεις πρόβλημα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του δευτέρου έτους. Από την άλλη από τμήμα σε τμήμα τα μαθήματα δεν διδάσκονται, ούτε εξετάζονται με τον ίδιο τρόπο. Ένα εύκολο μάθημα σε ένα τμήμα μπορεί να είναι δύσκολο σε ένα άλλο, ακόμη και αν τυπικά καλύπτουν την ίδια ύλη. Επομένως ή παρακολουθείς 2ο έτος και βρίσκεις σημειώσεις από συμφοιτητές σου για τα μαθήματα του 1ου που πρέπει να δώσεις ή παρακολουθείς κυρίως 1ο έτος και αν είναι εφικτό χρονικά όσα μαθήματα γίνεται από το δεύτερο. Ή στην τελική πες ότι έχασες ένα έτος και ξεκινάς από την αρχή με ένα πολύ καλύτερο υπόβαθρο από τον πρωτοετή φοιτητή που θα κάνει τα μαθήματα για πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορείς να τα σπάσεις μέσα στα επόμενα έτη και αντί να προσπαθήσεις να τα παρακολουθήσεις και τα 5 σ αυτό το χειμερινό να παρακολουθήσεις 2 τώρα, 2 του χρόνου, 1 του παραχρόνου (τυχαίος διαχωρισμός). Ή εφόσον τα πέρασες να τα προσπαθήσεις κατευθείαν στην εξεταστική και ό,τι βγει, ούτως ή άλλως τα έχεις διαβασμένα και δεν πας τελείως στα τυφλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Υπαρχει και η εξεταστικη του Σεπτεμβρη guys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως, αν η ύλη των χρωστούμενων μοιάζει ως ένα βαθμό με αυτά που είχες περάσει αλλά δεν σου αναγνωρίστηκαν, τότε αυτό βοηθάει.

Επίσης, μην σκέφτεσαι ότι αυτά τα εφτά πρέπει να σου φύγουν αμέσως. Εγώ προσωπικά θα τα "έσπαγα" όπως είπε κι η Ερινύς, δηλαδή θα παρακολουθούσα (αν έκρινα ότι χρειάζεται) 1-2 και θα το/τα έδινα μαζί με τα άλλα του εξαμήνου μου. Το ίδιο και για τη θερινή εξεταστική. Και μετά Σεπτέμβρης. Και μετά θα σου έχουν μείνει κάποια. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή (ούτε και εφικτό) να τα δώσεις όλα μονοκοπανιάς. Εξάλλου, κάποια από αυτά παίζει όντως να είναι βατά μαθήματα που δεν ζορίζουν και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απλά δε μιλάς για αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steagr

Νεοφερμένος

Ο Steagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Αποφάσισα να γράψω εδώ γιατί είδα παρόμοια θέματα στο site και οποιαδήποτε συμβουλή για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πραγματικά πολύτιμη, μιας και με έχει φάει κυριολεκτικά το άγχος :worry:
Σπουδάζω νομική στη Θεσσαλονίκη και εξαιτίας κάποιων προσωπικών προβλημάτων έχω μείνει αρκετά πίσω, συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή διανύω το 5ο έτος φοίτησης και χρωστάω 18 μαθήματα. :( Σε αυτά τα μαθήματα, για όποιον γνωρίζει για τη σχολή, συμπεριλάμβανονται οι συνθέσεις και οι δικονομίες ( που θεωρούνται μαθήματα υψηλού βαθμού δυσκολίας ). Σκοπεύω να πάρω και 6ο έτος και έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό μου ( 10 μαθήματα στις δυο εξεταστικές που απομένουν φέτος και από 4 μαθήματα στις επόμενες δυο εξεταστικές του 6ου έτους ). Δε μπορώ να παρακολουθήσω όλα τα μαθήματα, παρά μόνο τις συνθέσεις. Πιστεύετε ότι είναι ρεαλιστικός ο στόχος, δεδομένης ειδικά της δυσκολίας κάποιων μαθημάτων; Δε θέλω να καθυστερήσω περισσότερο από 6 έτη, παρόλο που η οικογένεια μου είναι πολύ υποστηρικτική. 'Εχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο και τα έχει καταφέρει; :/:
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
πιστευω πως ειναι εφικτο! αν σε ενδιαφερει πραγματι η σχολη, θα τα καταφερεις, μην ανησυχεις... τζαμπα αγχωνεσαι! ειδικα απο τη στιγμη που οι δικοι σου ειναι υποστηρικτικοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Εγώ που σπουδάζω νομική θεωρώ ότι σίγουρα μπορείς να πάρεις πτυχίο στο 6ο έτος, αρκεί να οργανωθείς και να διαβάζεις σοβαρά τα μαθήματα που θα δίνεις σε κάθε εξεταστική, ώστε να τα περνάς. Στην περίπτωσή σου βολεύει να δώσεις και τομείς σε γκρουπάκια. Π.χ. αν χρωστάς σύνθεση αστικού, να τη δώσεις μαζί με τα του αστικού που χρωστάς και να φεύγουν πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1. Ξεκαθάρισε ποιος είναι ο στόχος σου. Πόσα μαθήματα χρωστάς, σε πόσο καιρό θες να τα περάσεις, πότε θα δώσεις ποια.
2. Ξεκαθάρισε γιατί το κάνεις. Το να περάσεις έναν μεγάλο όγκο μαθημάτων, ορισμένα εξ αυτών υψηλής δυσκολίας, σε μικρό χρονικό διάστημα είναι αρκετά δύσκολο. Το να έχεις μια "μεγαλύτερη εικόνα" βοηθάει να το πετύχεις.
3. Μην φοβάσαι να αναθεωρήσεις τον στόχο. Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να περάσεις 5 μαθήματα αυτήν την εξεταστική και δεις ότι δεν γίνεται, προσπάθησε να αναπροσαρμόσεις, ώστε να περάσεις περισσότερα στην επόμενη. Αν δεν γίνεται, φρόντισε να αφήσεις αυτά που δεν μπορείς. Το να ασχοληθείς με 8 μαθήματα και να περάσεις τα 3 είναι χειρότερο από το να ασχοληθείς με 4 και να τα περάσεις και τα 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steagr

Νεοφερμένος

Ο Steagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά, δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση.
Το ν+2 δεν ισχύει πλέον, έτσι; Μην βρεθώ και διαγραμμενος αν χρειαστώ κανένα εξάμηνο παραπάνω ( που αλήθεια ελπίζω να μη χρειαστώ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ζήτα συμβουλή από ανομολόγητα σίγουρα θα έχουμε φοβερές ατάκες.

Edit: α εισαι αντρας, ας το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Αποφάσισα να γράψω εδώ γιατί είδα παρόμοια θέματα στο site και οποιαδήποτε συμβουλή για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πραγματικά πολύτιμη, μιας και με έχει φάει κυριολεκτικά το άγχος :worry:
Σπουδάζω νομική στη Θεσσαλονίκη και εξαιτίας κάποιων προσωπικών προβλημάτων έχω μείνει αρκετά πίσω, συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή διανύω το 5ο έτος φοίτησης και χρωστάω 18 μαθήματα. :( Σε αυτά τα μαθήματα, για όποιον γνωρίζει για τη σχολή, συμπεριλάμβανονται οι συνθέσεις και οι δικονομίες ( που θεωρούνται μαθήματα υψηλού βαθμού δυσκολίας ). Σκοπεύω να πάρω και 6ο έτος και έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό μου ( 10 μαθήματα στις δυο εξεταστικές που απομένουν φέτος και από 4 μαθήματα στις επόμενες δυο εξεταστικές του 6ου έτους ). Δε μπορώ να παρακολουθήσω όλα τα μαθήματα, παρά μόνο τις συνθέσεις. Πιστεύετε ότι είναι ρεαλιστικός ο στόχος, δεδομένης ειδικά της δυσκολίας κάποιων μαθημάτων; Δε θέλω να καθυστερήσω περισσότερο από 6 έτη, παρόλο που η οικογένεια μου είναι πολύ υποστηρικτική. 'Εχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο και τα έχει καταφέρει; :/:
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και από δω...
Κοίτα, η σχολή μας, κακά τα ψέμματα, είναι πολύ δύσκολη. όμως, δεν πιστεύω ότι τα 18 μαθήμτα σε 1,5 έτος είναι μη διαχειρίσιμα. Σκέψου ότι υπάρχουν εξάμηνα που έχουν 7 μαθήματα, οπότε τα 5 που έχεις υπολογίσει να δώσεις εσύ, είναι ό, τι πρέπει, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εγώ απλά θα πρότεινα να κάνεις καλή κατανομή, να φροντίσεις δηλαδή να μη δώσεις όλα τα μαθήματα που σε δυσκολεύουν μαζί, ώστε να μπορέσεις να αφιερώσεις στο κάθε μάθημα το χρόνο που του χρειάζεται. Δεν έχω διδαχθεί, βέβαια, συνθέσεις, όμως μου φαίνεται ότι θα είναι δύσκολο να τις ΄δωσεις όλες μαζί...

Πάντως είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά, δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση.
Το ν+2 δεν ισχύει πλέον, έτσι; Μην βρεθώ και διαγραμμενος αν χρειαστώ κανένα εξάμηνο παραπάνω ( που αλήθεια ελπίζω να μη χρειαστώ )

το Ν+2 οχι δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arantis

Νεοφερμένος

Ο Arantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους

Μην τα πολυλογώ...καταλάβατε,είμαι φοιτητής ο οποίος τα έγραφε όλα κανονικότατα και χρωστάει τα πάντα...είμαι τρίτο έτος στο Πολυτεχνείο ΑΠΘ σχολή τοπογράφων μηχανικών

Θα ήθελα συμβουλή...Αν από την καινούργια χρονιά αρχίσω να παρακολουθώ τα μαθήματα από την αρχή,όλα του 1ου έτους και γενικά το πάρω θερμά το θέμα και κάνω όλες τις εργασίες κτλ και ταυτόχρονα παρακολουθώ και μαθήματα μεγαλύτερων ετών πιστεύετε ότι υπάρχει σωτηρία;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Από γκομενάκια τουλάχιστον χόρτασες ή τσάμπα κόπος το γράψιμο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arantis

Νεοφερμένος

Ο Arantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Από γκομενάκια τουλάχιστον χόρτασες ή τσάμπα κόπος το γράψιμο; :P

παίζουν πολλά ευτυχώς..γενικά περνάω πολύ ωραία αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σοβαρευτώ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν την δική σου. Ακόμα και σ΄αυτό το φόρουμ έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα. Η μόνη λύση είναι από τον Σεπτέμβριο ν΄ αρχίσεις να παρακολουθείς κανονικά τα μαθήματα του Α΄εξαμήνου σαν να ήσουν πρωτοετής φοιτητής. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να μπεις σε μια σειρά και να συνεχίσεις με επιτυχία τις σπουδές σου. Αν αρχίσεις ν΄ανακατεύεις πολλά στο τέλος δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα με αποτέλεσμα να πάει κι άλλος χρόνος χαμένος και ίσως κάποια στιγμή να τα παρατήσεις τελείως. Τώρα αν υπάρχουν ένα-δυο μαθήματα επόμενων ετών χωρίς προαπαιτούμενα και νομίζεις ότι μπορείς ν΄ανταποκριθείς, προσπάθησέ το. Αλλά μην κάνεις το λάθος να μπλέξεις με πολλά. Επικεντρώσου στα μαθήματα του Α΄εξαμήνου και αν όπως λες έχεις αποφασίσει να κάνεις μια σοβαρή προσπάθεια τότε όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Στρώσου στο διάβασμά μέσα στο καλοκαίρι. Διάβασε του πρώτου έτους που θεωρητικά είναι τα πιο εύκολα και πήγαινε να τα δώσεις τον Σεπτέμβρη μπας και περάσεις κανένα για να λιγοστεύουν. Και από τον Οκτώβριο μαζί με τα μαθήματα της σχολής ξεκίνα και καθημερινό διάβασμα έτσι ώστε να φτάσεις στην εξεταστική του Φεβρουαρίου και να περάσεις όσο το δυνατόν περισσότερα. Ζορίσου τώρα για να είσαι πιο άνετος στο τελευταίο έτος. Αν ήμουν στην θέση σου, δεν θα ζήταγα καν γνώμες από ένα φόρουμ στο διαδίκτυο θα ξεκίναγα διάβασμα αμέσως κίολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα.
Δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσει κάποιος να καταλάβει, αλλά αν κάποιος μπορέσει να μου απαντήσει σοβαρά θα του είμαι υπόχρεη.
Αρχικά, σπουδάζω σε μια σχολή που λέγεται "επιστήμη τροφίμων και διατροφής" στην Λήμνο.
Το πρόβλημά μου, ειναι ότι κατά τον πρώτο χρόνο φοίτησης, είχα πρόβλημα να παρακολουθήσω τα μαθήματα και στην συνέχεια να συγκεντρωθώ στο διάβασμα. Για να μην πολυλογώ, ήρθε το καλοκαίρι, και είχα περάσει συνολικά μόνο τέσσερα μαθήματα. Τα υπόλοιπα που ειναι και σημαντικα δεν είχα πάει καν να τα δώσω. Το θέμα στην σχολή μου είναι ότι έχουμε αλυσίδες μαθημάτων. Επομένως τα πολύ σημαντικά μαθήματα, που ανοίγουν τις αλυσίδες για το δεύτερο έτος δεν τα πέρασα (και προφανώς τα μαθήματα του δεύτερου έτους ειναι αλυσίδες για του τρίτου κλπ).
Μετά απο αρκετά προβλήματα, τελικά διαγνώστικα με χρόνια κατάθλιψη και αρχικά στάδια ψύχωσης , και αυτό εξηγεί ίσως το ότι δεν μπροούσα να θυμηθώ τίποτα και ξεχνούσα και τι μέρα είναι. Αυτή η διάγνωση ίσως εξηγεί γιατί τον πρώτο χρόνο ένιωθα λες και όλα είχαν γίνει μια μάζα στο κεφάλι μου . (πραγματικά όσοι δεν το έχετε ζήσει , είστε τυχεροί.)
Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι, ενώ κανονικά θα έπρεπε να καθίσω να διαβάσω τα τρια τουλάχιστον υποχρεωτικά μαθήματα που θα ανοίξουν τις αλυσίδες, καθώς την προηγούμενη βδομάδα διαγνώστικά , φαίνεται ότι ακόμη δεν ειμαι σε θέση.
Και ανησυχώ τώρα, ότι αν δεν τα περάσω θα πρέπει να τα ξαναπαρακολουθήσω το νέο εξάμηνο. Επομένως αυτό θα με οδηγήσει να πάω ένα χρόνο πίσω, θα καθίσω λογικά ένα χρόνο παραπάνω εκεί (αντι για 4 δλδ 5) . Επίσης ανυσηχώ ότι θα χάσω κάτι σοβαρό, όπως πχ κάποια ευκαιρία που θα μπορούσα να κερδίσω αν είχα περάσει όλα τα μαθήματα και τέτοια. όπως υποτροφίες, πρακτική και τα λοιπά,
Μπορεί κάποιος να μου πει αν οι φοβίες μου ισχύουν?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top