Πώρωση με τηλεοπτικές σειρές

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο Χάρης. Τελείωσε την πρώτη, άρχισε την δεύτερη και αν δεν σε κρατήσει καλώς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μόνο εγώ έχω φτάσει μετα βίας στο 6ο επεισόδιο του 1ου κύκλου του breaking bad και μετά το παράτησα? :P
Αναγνωρίζω ότι είναι προσεγμένη δουλειά, με καλές ερμηνειες αλλά ας πούμε άλλες σειρές όπως lost, criminal minds, prison break με έκαναν να θέλω να βλέπω όλη μέρα. Εδώ και τα 6 επεισόδια που είδα τα ειδα κάνοντας διάφορα άλλα πράγματα από βαρεμάρα... :whistle:

Αρνητικές δεκτες. :D
δεν εχει νόημα να παρατάς σειρά τόσο νωρίς, ειδικά η συγκεκριμένη γίνεται πολύ καλύτερη στην 2η σεζόν..πως κρίνεις μέσα από 6 επεισόδια? ούτε την ιστορία δεν έχεις δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Guys, η πρώτη σεζόν είναι 7 επεισόδια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σε ποια σεζόν κουρεύεται? 2η ή 3η?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ντάξει, δίκιο έχετε απλά μου φαίνεται λίγο προβλέψιμο το τέλος, ήταν και σχετικά αργά τα επεισόδια που είδα σε πλοκή οπότε δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Θα δω λίγα ακόμα και αν πάλι καταλήξω να έχω το επεισόδιο στην μια καρτέλα και στην αλλη να κάνω τσατ στο φατσοβιβλίο ε θα την παρατήσω ολοκληρωτικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Προσπάθησα να δω το τρου μπλαντ,αλλά μου την έδινε η ηλιθιότητα της Σούκι,και δεν το συνέχισα. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Προχτες ξεκίνησα game of thrones, σήμερα είμαι στην μέση της 2η σεζόν :P Μάλλον το καλοκαίρι θα πάρω και τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν εχει νόημα να παρατάς σειρά τόσο νωρίς, ειδικά η συγκεκριμένη γίνεται πολύ καλύτερη στην 2η σεζόν..πως κρίνεις μέσα από 6 επεισόδια? ούτε την ιστορία δεν έχεις δει...
εγώ πιστεύω τον κανόνα των 3 επεισοδίων: αν σε 3 επεισόδιο δεν σε τραβά, καλύτερα παράτα το. Τώρα αν πρέπει να βαρεθώ εικοσικάτι επεισόδια για να φτάσω στο καλό. άσ' το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγώ πιστεύω τον κανόνα των 3 επεισοδίων: αν σε 3 επεισόδιο δεν σε τραβά, καλύτερα παράτα το. Τώρα αν πρέπει να βαρεθώ εικοσικάτι επεισόδια για να φτάσω στο καλό. άσ' το.
μιλάμε για 5-6 αργά επεισόδια και όχι 20..και για να έχει η σειρά μια από τις μεγαλύτερες βαθμολογίες στο imdb, να διαβάζεις παντού τα καλύτερα...ε κάτι συμβαίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μιλάμε για 5-6 αργά επεισόδια και όχι 20..και για να έχει η σειρά μια από τις μεγαλύτερες βαθμολογίες στο imdb, να διαβάζεις παντού τα καλύτερα...ε κάτι συμβαίνει!
γενικά τη σειρά δεν την ξέρω μιας και από αμερικάνικες σειρές βλέπω πολύ λίγες, αλλά έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να κοιτάμε και πράγματα όπως οι βαθμολογίες και η δημοσιότητα(και φυσικά η πλοκή!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προσπάθησα να δω το τρου μπλαντ,αλλά μου την έδινε η ηλιθιότητα της Σούκι,και δεν το συνέχισα. =/
Καλά κάνεις μετά από ένα σημείο χαλάει υπερβολικά πολύ
μιλάμε για 5-6 αργά επεισόδια και όχι 20..και για να έχει η σειρά μια από τις μεγαλύτερες βαθμολογίες στο imdb, να διαβάζεις παντού τα καλύτερα...ε κάτι συμβαίνει!

Σοβαρά τώρα ο 1ος κύκλος είναι απελπιστικά βαρετός μετά φτιάχνει σιγά σιγά. Είμαι στο τέλος του 2ου κύκλου και μερικά επεισόδια είναι ωραία που θες να δεις το επόμενο και άλλα είναι gtp.
Το βλέπω αν και το έχω σταματήσει έναν μήνα επειδή με έχει πει η αδερφή μου ότι είναι καλύτερο από το GoT είναι αλήθεια τόσο καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γενικά τη σειρά δεν την ξέρω μιας και από αμερικάνικες σειρές βλέπω πολύ λίγες, αλλά έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να κοιτάμε και πράγματα όπως οι βαθμολογίες και η δημοσιότητα(και φυσικά η πλοκή!)
ε μια βαθμολογία 9,4 νομίζω λέει πολλά, αλλά και πάλι μέσα από τις κριτικές μπορείς να πάρεις μια καλή άποψη. Άλλωστε αφού παντού λένε πως στην 2η σεζόν αρχίζει να γίνεται πολύ καλύτερο, ε μάλλον ισχύει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Για σειρες που η πρωτη σεζον αποτελειται απο πολυ λιγα επεισοδεια (5-6 ας πουμε) δε τιθεται θεμα! Βλεπεις ολη τη σεζον, βλεπεις και τα 2 πρωτα επεισοδια της επομενης και αποφασιζεις. Ας πουμε και το αμερικανικο The Office ειχε παρει πολυ κακες κριτικες για τη πρωτη του σεζον, αλλα μετα εσκισε. Αν εχει καλη βαθμολογια στο imdb, παλεψε το! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσπάθησα να δω το τρου μπλαντ,αλλά μου την έδινε η ηλιθιότητα της Σούκι,και δεν το συνέχισα. =/
H σούκι γενικά λίγο βλήτο είναι από ότι κατάλαβα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μιας και λετε τοσα για το breaking bad ας πω και εγω την γνωμη μου.Εχω τελειωσει τα επεισοδια που εχουνε βγει πριν μερικους μηνμες αλλα το εχω φρεσκο στην μνημη μου

Ο 1ος κυκλος της σειρας απογοητευεσε πολλους.Και οχι αδικα.Αν εξαιρεσεις το πρωτοτυπο σεναριο η εξελιξη των γεγονοτων ειναι πολυ αργη κατα γενικη ομολογια και για μενα πολυ προβλεψιμη.Μετρια σεζον.
Βαθμολογια:7

Με το 2ο κυκλο η σειρα αρχιζει σιγα σιγα να παιρνει τα πανω της αλλα τα μειονεκτηματα της 1ης συνεχιζουν να υπαρχουν σε μικροτερο
βαθμο
βαθμολογια:7,5

Ο 3ος κυκλος αλλαζει επιπεδο κυριως στο 2ο μισο.Πλεον το σεναριο γινεται ολο και πιο ενδιαφερον,τα γεγονοτα σταματανε να ειναi προβλεψιμα.Οι εξελιξεις τρεχουνε συνεχως και η σειρα αποκτα αλλο ενδιαφερον
Βαθμολογια:8

4ος κυκλος:Η πολλα υποσχομενη 3η σεζον γινεται ακομα καλυτερη.Σταδιακα οσο προχωραμε στην 4η σεζον καθε επεισοδειο σε κρατα
ολο και περισσοτερο σε αγωνια.Βλεπεις τα γεγονοτα να συνδεονται τοσο καλα μεταξυ τους,ο σεναριογραφος δεν κανει υπερβολες κι ομως καταφερνει και σε αφηνει εκπληκτο ορισμενες φορες.Οι ερμηνεις ολων των ηθοποιων και ειδικα του πρωταγωνιστη ειναι καταιγιστικες.Η σειρα παιρνει φωτια με τα κορυφαια 3 τελευταια επεισοδεια του 4ου κυκλου να ειναι εξαιρετικα και με δαιμονιωδη ρυθμο.Ας μην μηλισω για το τελευταιο...
Bαθμολογια:9

Ο 5ος κυκλος συνεχιζει να εκπλησει με τις εξελιξεις του.Εκει που λες τι αλλο μενει να δεις , ο σεναριογραφος συνεχιζει πολυ ωραια την πλοκη που σε κραταει σε εγρηγορση και αναρωτιεσαι που τα σκεφτηκε ολα αυτα.Η εξελιξη της σειρας ειναι κλιμακωτη.
Bαθμολογια:9

Σε γενικες γραμμες:Πριν δω την σειρα ηξερα για εναν genius χημικο που μαθαινει οτι εχει καρκινο.
Δεν μου αρσει να διαβαζω την περιλιψη και εκανα διαφορα σεναρια στο μυαλο μου τι θα εκανε μια ιδιοφυια χημικος μαθαινοντας πως εχει καρκινο.Περιμενα να δω οτι θα προσπαθησει να βρει ενα φαρμακο που θα εχει παρενεργεις κλπ κλπ.Βλεποντας μονο οτι και στους 5 κυκλους φτιαχνει μεθ,απογοητευτηκα λιγο.Θα μπορουσε εκει που του εκανε προταση ο πλουσιος συναδελφος και παλιος φιλος του να μπει στην εταιρια να δεχθει και να παρουν τετοια τροπη τα πραγματα.Με λιγα λογια καλο το σεναριο αλλα ειχα αλλες προσδωκιες.
Επισης σε ορισμενα σημεια αρχιζεις να βαριεσαι ειδικα στην αρχη.Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα επεισοδειο που κυνηγουσαν μια μυγα σε ολη την διαρκεια.

Παρολα αυτα η σειρα εχει κατι να σου πει,και να σε κανει να σκεφτεις πραγματα οπως οτι κοιμομαστε ορθιοι με κατεβασμενο το κεφαλι,συμβιβαζομαστε με τα λιγα ενω μπορουμε περισσοτερα,που μπορει να φτασει ενας ανθρωπος και τι ειναι ικανος να κανει.Και για μενα τετοιες σειρες/ταινιες αξιζουν περισσοτερο ,δηλ οχι μονο για καθαρο fun.Βλεποντας της εξελιξη του πρωταγωνιστη απο εντελως φλωρος σε πραγματικα αδιστακτο κακοποιο ειναι εκπληκτικο.Ασε που ο σεναριογραφος σε κανει να συμπαθησεις τους κακους.Η μηπως δεν ειναι και τοσο κακοι?Υπαρχει μια εσωτερικη διαμαχη καλου-κακου που σε μπερδευει.

Δεν ηταν μια απο τις σειρες που ταυτιστηκα με τον πρωταγωνιστη.Την θεωρω μια πολυ καλη σειρα αλλα ελαφρως υπερκτιμιμενη για 9,4 imdb.Καταλαβαινω ομως και αυτους που την θεωρουνε κορυφαια γιατι αλλωστε γουστα ειναι αυτα.Προσωπικα η σειρα με εκανε να κολλησω μονο στους κυκλους 4,5
Τελικη Βαθμολογια:8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλά κάνεις μετά από ένα σημείο χαλάει υπερβολικά πολύ
Σοβαρά τώρα ο 1ος κύκλος είναι απελπιστικά βαρετός μετά φτιάχνει σιγά σιγά. Είμαι στο τέλος του 2ου κύκλου και μερικά επεισόδια είναι ωραία που θες να δεις το επόμενο και άλλα είναι gtp.
Το βλέπω αν και το έχω σταματήσει έναν μήνα επειδή με έχει πει η αδερφή μου ότι είναι καλύτερο από το GoT είναι αλήθεια τόσο καλό;

Είναι σειρά που οι χαρακτήρες είναι ρεαλιστικοί, δεν μεταμορφώνονται από την μια μέρα στην άλλη. Δεν βλέπεις στο πρώτο επεισόδιο έναν καθηγητή χημείας και στο 2ο τον Αλ Καπόνε.
Ένα ωραίο σχεδιάγραμμα για την σειρά που βρήκα:
1ος κύκλος -> 20% Heisenberg
2ος κύλος -> 40% Heisenberg
3ος κύκλος -> 60% Heisenberg
4ος -> 80% Heisenberg
5ος -> 100% Heisenberg

(σημ.: όπου Heisenberg, ο "κακός" εαυτός του πρωταγωνιστή)

Τώρα δεν μπορείς να την συγκρίνεις με το game of thrones. Είναι διαφορετικά είδη, η μια ρεαλιστικη βιοπάλη και η άλλη geek sci-fi, μόνο σε σενάριο και σκηνοθεσία θα μπορούσες να τις συγκρίνεις.

Για σειρες που η πρωτη σεζον αποτελειται απο πολυ λιγα επεισοδεια (5-6 ας πουμε) δε τιθεται θεμα! Βλεπεις ολη τη σεζον, βλεπεις και τα 2 πρωτα επεισοδια της επομενης και αποφασιζεις. Ας πουμε και το αμερικανικο The Office ειχε παρει πολυ κακες κριτικες για τη πρωτη του σεζον, αλλα μετα εσκισε. Αν εχει καλη βαθμολογια στο imdb, παλεψε το! :P

Το αμερικάνικο the office μέχρι την μέση της 2ης σεζόν δεν παλευόταν! 20λεπτα επεισόδια και έβλεπα ενα την βδομάδα. Από το 2ο μισό της 2ης σεζόν και μετά όμως απογειώθηκε πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To glee είναι καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα επεισοδειο που κυνηγουσαν μια μυγα σε ολη την διαρκεια.
Κι εγώ το θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό το επεισόδιο.
Και το θυμάμαι γιατί ήταν ό,τι καλύτερο είχα δει ποτέ μου σε σειρά.
Απλά πανέξυπνο,υπέροχο και καθηλωτικό.
Για μένα πολύ λίγες είναι οι σειρές που μπορούν να καταφέρουν κάτι τόσο μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Το αμερικάνικο the office μέχρι την μέση της 2ης σεζόν δεν παλευόταν! 20λεπτα επεισόδια και έβλεπα ενα την βδομάδα. Από το 2ο μισό της 2ης σεζόν και μετά όμως απογειώθηκε πραγματικά.

Δε ξερω, προσωπικα μου αρεσε και θεωρω πως φαινοταν η διαφορα απ'το πρωτο κιολας επεισοδιο. Οπως και να'χει παντως η σειρα ηταν κορυφαια, οποτε περι ορεξεως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δε ξερω, προσωπικα μου αρεσε και θεωρω πως φαινοταν η διαφορα απ'το πρωτο κιολας επεισοδιο. Οπως και να'χει παντως η σειρα ηταν κορυφαια, οποτε περι ορεξεως..

H σχέση Jim/Pam πήγαινε πάρα πολύ αργά, ενώ η Dwight/Angela δεν προχωρούσε καθόλου. Όμως μετά την πρόταση γάμου του Roy το show άρχισε να απογειώνεται και κατέληξε να είναι η καλύτερη κωμωδία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top