Πότε να ξεκινήσω Βιολογία στο φροντιστήριο;

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λοιπόν αυτό πάει προς όλους. Η βιολογία Β λυκείου είναι παναπλη κ έχει κάποιες βασικές γνωσεις που απαιτούνται για την Τρίτη. Κ χωρίς αυτές βέβαια η υλη της τρίτης βγαίνει (προφανώς λιγο πιο αργά). Η βιολογία Β λυκείου διαβάζεται κ μόνη της. Το θέμα είναι ότι επειδή η βιολογία έχει περίεργο τρόπο απάντησης (και το πιο απλό πράγμα απαιτεί μεγάλη αιτιολόγηση από θεωρία) αν κάποιος θεωρεί ότι είναι πολύ έξυπνος κ προσαρμοστικος ας αρχίσει από τη γ. Αν όχι από τη Β. Είναι καθαρά προσωπικό κ θέμα αυτογνωσιας. Ο καθενασ Οφείλει ν ξέρει τις δυνατότητες του. Εγώ π ανήκα στην πρώτη κατηγορία ΜΕΨΡΙ τον Δεκέμβρη είχα μάθει ν τα γράφω όπως έπρεπε κ την πρώτη χρόνια έγραψα 18.3 (λόγω χαμένου πολλαπλής κ μιας άλλης απάντησης που ήξερα ότι ν την είχα λάθος αλλά μπερδεύτηκα κ όχι λόγω λανθασμένου τρόπου απάντησης στις ερωτήσεις) κ τη δεύτερη 19.7
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Βιολογία Β Λυκείου είναι απλή , έχει πολύ βασικές έννοιες που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις καλύτερα την ύλη της Γ λυκείου κατεύθυνσης η οποία ναι είναι πιο δυσνόητη αλλά πολύ πολύ πιο ενδιαφέρουσα. Προσωπικά πιστεύω ότι για τη γ λυκείου αυτό που χρειάζεται είναι καλή κατανόηση της θεωρίας και ασκήσεις. Εννοείται ότι του σχολικού βιβλίου δεν είναι αρκετές . Αλλά και αυτές παλεύονται, θα λύσεις αρκετές, οι περισσότερες έχουν παρόμοια λογική.Αν έχεις καλό καθηγητή στο σχολείο πιστεύω ότι ειλικρινά τό φροντιστήριο θα σου φάει πολύ χρόνο και προσωπικά το μετάνιωσα που πήγα φροντιστήριο βιολογία. Αν γύριζα το χρόνο πίσω θα έκανα απλά ιδιαίτερα μια φορά στις δύο εβδομάδες .
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αν θες τη γνώμη μου, ξεκινά από τη Γ Λυκείου και όχι από τη Β. Εγώ αυτή τη μέθοδο ακολούθησα και στις πανελλαδικές έγραψα 19.8. Κατά τη γνώμη μου η βιολογία της Β Λυκείου είναι πάρα πολύ σημαντική ιδιαίτερα το 4ο κεφάλαιο προκειμένου να αποκτήσεις την κατάλληλη βιολογική σκέψη και αγάπη . Εξάλλου η βιολογία της Α λυκείου δεν είναι ακριβώς βιολογία αλλά ανατομία. Επομένως η πρώτη σου καθαρή επαφή με βιολογία είναι στη Β Λυκείου! Κοίταξε να μη γεμίσεις τον εαυτό σου με φροντιστήρια από τη Β Λυκείου και προσπάθησε να μπαίνεις σιγά σιγά στο κλίμα του διαβάσματος χωρίς υπερβολές. Προσπάθησε για αρχή να καταλάβεις κάποιες βασικές έννοιες της Γενετικής, όπως τα φαινόμενα της Μείωσης, Μιτωσης, Αντιγραφή, Μεταγραφή κτλ.. Αυτά από εμένα!! Καλή συνέχεια σε όσους διαβάζουν το παρόν ποστ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top