Πόσο καιρό για B2 και C1;

Memphis

Νεοφερμένος

Η Memphis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι στην Α' Λυκείου και κάνω γερμανικά στο σχολείο από την πρώτη γυμνασίου. Δεν μπορώ να πω πως ξέρω πολλά, αλλά ξέρω τα βασικά. Αν ξεκινήσω από το νέο ακαδημαϊκο έτος γερμανικά ιδιαίτερα (6 ώρες την εβδομάδα), πόσο καιρό θα μου πάρει για να αποκτήσω πτυχία B2 και C1;
 

reina telhai

Νεοφερμένος

Η reina telhai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγω ως μαθήτρια της δευτερας Λυκείου στη Γερμανία μπορώ να πω πως ακόμα δεν είμαι στο C1. Στο Β2 μπορείς να πας γρήγορα αλλά θέλεις πολύ χρόνο για να πας στο C1...♡
Σίγουρα για C1 τουλάχιστον χρειάζεσαι 3 χρονάκια...
Στο Β2 μπαίνεις κατευθείαν με το που ξεπερνάς το Β1
Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι στην Α' Λυκείου και κάνω γερμανικά στο σχολείο από την πρώτη γυμνασίου. Δεν μπορώ να πω πως ξέρω πολλά, αλλά ξέρω τα βασικά. Αν ξεκινήσω από το νέο ακαδημαϊκο έτος γερμανικά ιδιαίτερα (6 ώρες την εβδομάδα), πόσο καιρό θα μου πάρει για να αποκτήσω πτυχία B2 και C1;

Γεια σου! =)

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις ένα placement test, έτσι ώστε να καταλάβεις περίπου σε τι επίπεδο βρίσκονται οι γνώσεις σου. Ο χρόνος που απαιτείται εξαρτάται σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό από εσένα, το πόσο πολύ διαβάζεις και εξασκείς τη γλώσσα, εκτός των μαθημάτων που κάνεις.
Βλέπω ότι κατ' ευθείαν ενδιαφέρεσαι για το B2. Δε θα πρέπει να ξεχνάς το Β1, γιατί στα Γερμανικά είναι επίσης "σημαντικό" πτυχίο. Το αντίστοιχο γερμανικό Β2 είναι πιο δύσκολο από το FCE/ECCE των αγγλικών, οπότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις από χαμηλότερο επίπεδο πριν πας για Β2.

Εγώ σε 7 μήνες, χωρίς γνώσεις γερμανικών έκανα μαθήματα και πήρα το Β1. Οπότε καθαρά και μόνο από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι πιστεύω πως σε 1.5 χρόνο πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να πάρει το Β2. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά είναι πολύ δύσκολο και όχι ενδεδειγμένο σαν μαθησιακή διαδικασία.

Θέλεις την πιστοποιημένη γνώση της γλώσσας για κάτι συγκεκριμένο; Αν ναι, προλαβαίνεις. Αν όχι, τότε θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς. Η σωστή εκμάθηση γλωσσών απαιτεί χρόνο, συνεχή επαφή και εξάσκηση. =)
 

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σου!
Το Β2 είναι ένα σχετικά εύκολο πτυχίο που αν βάλεις καλές βάσεις στο Β1 το αποκτάς εύκολα.
Τώρα για το C1 δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω την εμπειρία αυτής της δοκιμασίας.
Τέλος να επισημάνω ότι είχα δώσει το B2 του OSD και όχι του GOETHE INSTITUT.
Νομίζω όμως ότι και τα δύο αναγνωριζονται ισάξια από το ελληνικό κράτος. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω.
Πάντως στα χρόνια του πανεπιστημίου θα έχεις χρόνο και μην φοβάσαι όλα καλά. Κάθε επιτυχία!
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάρει B2 αν μπορεί να πάει κατευθείαν για C2 και πόσο καιρό χρειάζεται προκειμένου να τα καταφέρει?:pleasantry:
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το μηδέν Γαλλικά Β2 σε ένα χρόνο, αλλά ως φοιτητής και θα μπορούσα άλλο ένα χρόνο το C2, αλλά σταμάτησα
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,438 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,438 μηνύματα.

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον τα κάνατε τρομερά γρήγορα γιατί 1 χρόνος για Β2 από το μηδέν και ειδικότερα 2 για το C2 με 4 ώρες την εβδομάδα είναι πολύ λίγος.

Να σου πω δεν ήμουν ο μόνος. Ήταν ένας ακόμη φοιτητής που ξεκίνησε δύο μήνες μετά από μένα και πέρασε και ο ίδιος το β2. Νομίζω είναι λογικό να υπάρχει διαφορετικός ρυθμός εκμάθησης νέας γλώσσας στην περίοδο που είσαι φοιτητής.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Έχοντας πάρει πλέον το β2 θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό θέλει το γ1
Βέβαια λόγω της θητείας μου αυτό θα ξεκινήσει το σεπτέμβρη αλλά θέλω να έχω μια ιδέα
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχοντας πάρει πλέον το β2 θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό θέλει το γ1
Βέβαια λόγω της θητείας μου αυτό θα ξεκινήσει το σεπτέμβρη αλλά θέλω να έχω μια ιδέα


Εξαρτάται τη θελησή σου, αλλά κυρίως και το καθηγητή που θα μας να κάνεις μάθημα. Εγώ έκανα 6 μήνες να το πάρω το C1 αλλά διάβαζα ένα 3ωρο κάθε μέρα και έκανα σε ξένο καθηγητή. Όλα είναι θέμα θέλησης
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Εγώ με Ελληνίδα που έκανα χρειάστηκα ένα χρόνο περίπου. Έχε υπόψιν σου όμως πως έκανα μια φορά την εβδομάδα και δε διάβαζα σχεδόν καθόλου. Μα το Θεό, δεν είχα ανοίξει το βιβλίο με τις λέξεις από το Α2. Το λεξιλόγιο μου είχε διαμορφωθεί εξ ολοκλήρου από τις ασκήσεις που κάναμε και τα προφορικά που μου έδινε, που μεταξύ μας ούτε αυτά τα διάβαζα. Τείνω να συμφωνήσω με το φίλο από πάνω, πως η θέληση διαδραματίζει μεγάλο ρόλο, θα ήθελα όμως να προσθέσω πως για μένα η επιτυχία εξαρτάται και από τις αντικειμενικές ικανότητες σου. Π.χ. αν δεν είχα έφεση στις γλώσσες, εγώ δε θα τα κατάφερνα. Αυτό αναπλήρωσε σε ένα βαθμό την απροθυμία μου να ασχοληθώ σοβαρά με την εκμάθηση της γερμανικής. Οπότε, ίσως κάτι παρόμοιο ισχύει και με σένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top