Πόσο (θα έπρεπε) να διαβάσω για να βγάλω 12-13.000 μόρια;

Manos55

Νεοφερμένος

Ο Manos55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας είμαι ο Μάνος και δίνω και εγώ πανελλήνιες σε 4 μέρες όπως όλοι οι υπόλοιποι, είμαι θεωρητική και θέλω να πετύχω 12-13 χιλιάδες μόρια, πως πιστεύετε πως αυτό γίνεται, χρειάζοταν κατά την διάρκεια της χρονιάς να έχω κάνει καλό διάβασμα ή μέτριο, θα με βοηθουσε αν μου λέγατε και προσωπικές εμπειρίες
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Μάνο,
Τι πόσες ώρες θα αφιερώσει ο καθένας στο διάβασμα διαφέρει. Θυμάμαι συμμαθητές μου που διάβαζαν 6-7 ώρες την ημέρα. Δεν μπορούσα να διαβάσω τόσες πολλές με τίποτα, διάβαζα αρκετά λιγότερες. Και τα πήγα μια χαρά.
Είχα συμμαθητές που διάβαζαν τις πολλές αυτές ώρες και κάποιοι πράγματι έγραψαν πολύ καλά και ορισμένοι άλλοι όχι και τόσο.

Έχει μέρες που διαβάζεις 1-2 ώρες και άλλες 4-5 (συνήθως τα Σ/Κ, ή τις μέρες που δεν πας σχολείο).

Η αλήθεια είναι πως 12.000-13.000 μόρια δεν είναι πολλά. Δεν απαιτεί τρομερή προετοιμασία για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Βέβαια, κι αυτό είναι σχετικό γιατί υπάρχει και ο παράγοντας τύχη πολλές φορές. Τι θέλω να πω με αυτό, μπορεί να διάβαζες Ιστορία και ορισμένα κομμάτια να τα γνώριζες τέλεια και άλλα όχι, στις εξετάσεις να έπεσαν αυτά που ήξερες τέλεια, επομένως να έγραψες εξίσου καλά με κάποιον που τα γνώριζε όλα τέλεια.

Το καλό διάβασμα πώς το ορίζεις εσύ; Το μέτριο;

Τι σχολή στοχεύεις;


Τώρα βέβαια, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι αυτά λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις. Ό,τι προετοιμασία έκανες...έκανες. Τώρα πας και δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό :)
 

Manos55

Νεοφερμένος

Ο Manos55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα Μάνο,
Τι πόσες ώρες θα αφιερώσει ο καθένας στο διάβασμα διαφέρει. Θυμάμαι συμμαθητές μου που διάβαζαν 6-7 ώρες την ημέρα. Δεν μπορούσα να διαβάσω τόσες πολλές με τίποτα, διάβαζα αρκετά λιγότερες. Και τα πήγα μια χαρά.
Είχα συμμαθητές που διάβαζαν τις πολλές αυτές ώρες και κάποιοι πράγματι έγραψαν πολύ καλά και ορισμένοι άλλοι όχι και τόσο.

Έχει μέρες που διαβάζεις 1-2 ώρες και άλλες 4-5 (συνήθως τα Σ/Κ, ή τις μέρες που δεν πας σχολείο).

Η αλήθεια είναι πως 12.000-13.000 μόρια δεν είναι πολλά. Δεν απαιτεί τρομερή προετοιμασία για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Βέβαια, κι αυτό είναι σχετικό γιατί υπάρχει και ο παράγοντας τύχη πολλές φορές. Τι θέλω να πω με αυτό, μπορεί να διάβαζες Ιστορία και ορισμένα κομμάτια να τα γνώριζες τέλεια και άλλα όχι, στις εξετάσεις να έπεσαν αυτά που ήξερες τέλεια, επομένως να έγραψες εξίσου καλά με κάποιον που τα γνώριζε όλα τέλεια.

Το καλό διάβασμα πώς το ορίζεις εσύ; Το μέτριο;

Τι σχολή στοχεύεις;


Τώρα βέβαια, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι αυτά λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις. Ό,τι προετοιμασία έκανες...έκανες. Τώρα πας και δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό :)
Δεν στοχεύω κάτι το τρομερό και μια φιλολογία στην Πάτρα μου είναι αρκετή, όσο αφορά το διάβασμα έχω δώσει ότι καλύτερο μπορούσα υπήρχαν μέρες που διάβαζα και 6-7 ώρες αλλά και μέρες που διάβαζα 1,2 ωρες, το ξέρω πως ισχύει ο παράγοντας τύχη, απλώς όλοι οι συμμαθητές μου αναφέρουν πως και αν δεν πετύχουν στις πανελλήνιες έχουν Ένα plan B εγώ ακόμη δεν έχω και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τώρα για πλάνο Β, Γ κλπ. Κάθε πράγμα στον καιρό του λένε, τώρα είναι να επικεντρωθείς στις εξετάσεις σου :). Γράφεις, βγαίνουν τα αποτελέσματα και μετά σκέφτεσαι τι κάνεις. Θα έχεις μήνες μπροστά σου.
 

Manos55

Νεοφερμένος

Ο Manos55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τώρα για πλάνο Β, Γ κλπ. Κάθε πράγμα στον καιρό του λένε, τώρα είναι να επικεντρωθείς στις εξετάσεις σου :). Γράφεις, βγαίνουν τα αποτελέσματα και μετά σκέφτεσαι τι κάνεις. Θα έχεις μήνες μπροστά σου.
Θες να μου αναφέρεις και την δική σου εμπειρία;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δεν στοχεύω κάτι το τρομερό και μια φιλολογία στην Πάτρα μου είναι αρκετή, όσο αφορά το διάβασμα έχω δώσει ότι καλύτερο μπορούσα υπήρχαν μέρες που διάβαζα και 6-7 ώρες αλλά και μέρες που διάβαζα 1,2 ωρες, το ξέρω πως ισχύει ο παράγοντας τύχη, απλώς όλοι οι συμμαθητές μου αναφέρουν πως και αν δεν πετύχουν στις πανελλήνιες έχουν Ένα plan B εγώ ακόμη δεν έχω και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό
Plan b δεν έχουν τα περισσότερα παιδιά. Και για κάποιους plan b μπορεί να είναι να ξαναδώσουν. Για να έχεις όμως plan b πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις τα επόμενα χρόνια της ζωής σου.
Anyway, το άγχος σου μιλάει τώρα γιατί κι εμένα κάτι τέτοια μου λέει. Γράψε, δες τι κατάφερες κι από κει και ύστερα θα τον βρεις τον δρόμο σου.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πριν χρόνια, θεωρητική ήμουν κι εγώ. Δεν είχα αποφασίσει τι ήθελα να περάσω για να είμαι ειλικρινής. Σκεφτόμουν φιλολογία, νομική, ψυχολογία (λιγότερο από τις άλλες σχολές μπορώ να πω), και άλλες σχολές/επαγγέλματα μου άρεσαν τα οποία βέβαια δεν ήταν από την θεωρητική (π.χ. φαρμακευτική).
Βγήκαν τα αποτελέσματα έγραψα μια χαρά, πέρασα Ψυχολογία στην Ελλάδα και Ψυχολογία στην Κύπρο. Προτίμησα την Κύπρο, (δεν ήθελα να σπουδάσω Αθήνα/Θεσσαλονίκη).

Οι δικοί μου προτιμούσαν να πάω σε κάποια άλλη χώρα είτε περνούσα είτε όχι στην Ελλάδα (είχα αρχίσει να ψάχνω για Αμερική και Νορβηγία που ήθελαν οι δικοί μου), εγώ δεν είχα σκοπό να παω εκεί.

Μένω στην Κύπρο :).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top