Πως πατε γυμναστηριο ;

missdior

Νεοφερμένος

Η missdior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δε ξέρω σε ποια κατηγορία να το γράψω αυτό και αν ανεβάζω σωστά το ποστ, αλλά ήθελα να δω "αποψεις" απο ατομα της ηλικίας μου. Είμαι 18 χρόνων και δεν έχω ξαναπάει σε γυμναστήριο(έκανα αθλήματα μέχρι τωρα) και έχω γενικά κάποια θέματα με το άγχος. Εσείς πως πάτε; πως ξεκινάτε; είστε μόνοι σας και γενικά είναι περίεργο να κάνετε μόνοι γυμναστική με τόσο κόσμο γύρω(και αν νοιαζεστε για τους γυρω σας); Γενικά πως είναι μια τυπική προπονηση;;;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
χρειάζομαι κι εγω συμβουλες γιατι θελω να ξεκινήσω μετα τις πανελληνιες
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Μπορείτε απλά να πάτε να ρωτήσετε στο γυμναστήριο που θέλετε πώς ξεκινάτε. Κάντε μια έρευνα να δείτε τις τιμές και μετά επιλέξτε.

Φαντάζομαι ότι πας, σου λένε ένα μηνιαίο ποσό, κάνεις εγγραφή και μετά πηγαίνεις.

Πάντως, μπορείτε άνετα να ρωτήσετε κάποιον συμμαθητή/συμμαθήτριά σας που ξέρετε ότι πηγαίνει και να σας δώσει πληροφορίες
 

missdior

Νεοφερμένος

Η missdior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ρωτάω περισσότερο για το πως φέρεται κάποιος που πάει να γυμναστσει όχι προγράμματα και τιμές
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Φυσιολογικά
Πώς αλλιώς μπορεί να φέρεται;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Ο καθένας κοιτάει τη δουλειά του στο γυμναστήριο. Πρωί πάνε συνήθως οι νοικοκυρές και οι μεγάλης ηλικίας συνταξιουχοι/χες. Θα υπαρχουν στην αίθουσα με τα βάρη μερικά ντουκια που θα κοιταζονται στον καθρέπτη. Απογευματα γινεται χαμος. Υπάρχουν και ντροπαλοι παχουλοι αλλά και παλι δεν κοιτάει ο ένας τι κάνει ο άλλος. Αυτά θυμάμαι προ αμνημονευτων χρονων :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Κάθε γυμναστήριο διαφέρει, ο κόσμος που έχω συναντήσει είναι απλά υπέροχος. Γνώρισα άτομα εκεί που μόνο η παρουσία τους με κάνει να θέλω να πηγαίνω και νοιώθω απαίσια που αυτές τις ημέρες αναμένεται να φύγουν σεζόν και να τα ξαναπούμε μετά από καιρό :'(.

Οι περισσότεροι ως τόσο είναι άτομα αδιάφορα που απλά θα έχουν τα ακουστικά τους και θα κάνουν την προπόνηση τους χωρίς να ενοχλούν κανέναν. Υπάρχουν οι εξής κατηγορίες: α) ο αδιάφορος (που μόλις εξήγησα και είναι η μεγαλύτερη ομάδα) β) ο κοινωνικός (αυτός που είναι λες και κατεβαίνει υποψήφιος σε γυμναστηριακό δεκαπενταμελές και έχει γίνει popular μιλώντας σε όλους τους άκυρους και πιάνοντας φιλίες). Εγώ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία :whistle:
γ) ο παρεάκιας (gym bros). Φίλοι που πάνε μαζί και κάνουν απίστευτη φασαρία με ατελείωτες συζητήσεις

δ) ο gym rat, αυτός που το έχει κάνει το γυμναστήριο σπίτι του και θα τον βλέπεις και όταν πας και όταν φεύγεις.


Πάντως αν σε ανησυχεί α) πως ως κοπέλλα θα σε παρενοχλήσει κάποιος να σε πω δεν παίζει, όσοι έχουμε την ικανότητα να διαβάζουμε την ατμόσφαιρα και να προσαρμοζόμαστε στη νόρμα γνωρίζουμε πως το γυμναστήριο δεν τα σηκώνει αυτά. Είναι στερεότυπο πως τα αγόρια είναι πέφτουλες και κοιτάνε ή παρενοχλούν κορίτσια αλλά εγώ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Για την ακρίβεια έχω δει περιορισμένες κοινωνικές επαφές αγοριών-κοριτσιών. Σαν άγραφος νόμος δεν μιλάς στο άλλο φύλο εντός του κτηρίου. Β) το ότι οι παλιότεροι συνήθως δουλεύουν τους αγύμναστους νεώτερους αυτό είναι ένα άλλο στερεότυπο που είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ψέμα. Για την ακρίβεια ο παλιός θυμάται πως και εκείνος από κάπου άρχισε και θέλει πάντα να βοηθήσει. Πολλά παιδιά θυσία γίνονταν να με δείξουν κάποια πράγματα.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πέρσι είχα γραφτεί στο yava, 50 ευρω τον χρόνο (βγαζει συχνα τετοια προσφορα), πάτησα 1 μήνα, μετά κόλλησα covid και μετά δε με τραβούσε να παω, μου εμεινε κόπωση
Με παίρνουν τηλέφωνο όταν έληγε η συνδρομή, αν θέλω να ανανεώσω για ακόμα ενα χρόνο. Μου λενε ειναι 70 ευρω τον χρόνο πλέον. Τους λεω "ναι ναι ο,τι πειτε, σε μια βδομαδα παλι 50αρικο θα το ρίξετε". Και όπως πάντα, το έριξαν στα 50. Ξαναγράφτηκα, πήγα πάλι για λίγο καιρό και μαντέψτε... ξανακόλλησα covid :D

Αλλά από τη μικρή εμπειρία μου, κανείς δεν ασχολείται μαζί σου, δεν ασχολείσαι και εσύ με κανέναν. Κάνεις αυτά που θες και φεύγεις. Εγώ είχα και ασύρματα ακουστικά (γιατί η μουσική των γυμναστηρίων με εκνεύριζε) και ούτε που καταλάβαινα πως περνούσε η μία ώρα εκεί
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
εξαμηνιαία/ετήσια συνδρομή σε συμφέρει καλύτερα οικονομικά σε σχέση με μήνα-μήνα
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Γενικα κανεις δεν ασχολειται με καποιον, πας κανεις την προπονηση σου και φευγεις. Τωρα μπορει αν δεν κανεις καλα μια ασκηση καποιος να σ πει καποια τιπς(μου εχει συμβει κ ηταν πολυ καλο γτ ηταν 1η φορα που χρησιμοποιουσα το μηχανημα). Επειδη και γω αγχωνομουν στην αρχη γιατι πηγα μονη μου να ξες πως οταν αρχισεις την προπονηση σου θα φυγει το αγχος.
 

fofo

Νεοφερμένος

Η fofo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δε ξέρω σε ποια κατηγορία να το γράψω αυτό και αν ανεβάζω σωστά το ποστ, αλλά ήθελα να δω "αποψεις" απο ατομα της ηλικίας μου. Είμαι 18 χρόνων και δεν έχω ξαναπάει σε γυμναστήριο(έκανα αθλήματα μέχρι τωρα) και έχω γενικά κάποια θέματα με το άγχος. Εσείς πως πάτε; πως ξεκινάτε; είστε μόνοι σας και γενικά είναι περίεργο να κάνετε μόνοι γυμναστική με τόσο κόσμο γύρω(και αν νοιαζεστε για τους γυρω σας); Γενικά πως είναι μια τυπική προπονηση;;;
Όλοι κοιτάνε τον εαυτό τους.
Πίστεψε με, δεν είναι εύκολο να κάνεις ασκήσεις και να εστιάζεις παράλληλα στο τι κάνουν οι άλλοι.... χάνεσαι στο μέτρημα..
Για αρχή θα υπάρχει ένας υπεύθυνος που θα σου δείξει πως λειτουργούν τα μηχανήματα και ο διάδρομος, θα είναι ίσως λίγο άβολο αφού είναι ξένος, αλλά όλα θα πάνε καλά.
Προσωπικά, υπάρχουν στιγμές που εξακολουθώ να νιώθω άβολα, είτε επειδή δεν είμαι τόσο σε φόρμα όσο άλλα άτομα της ηλικίας μου, είτε λόγω αμηχανίας. Τότε είναι που μπορεί να κοιτάξω γύρω μου για να βεβαιωθω πως κανείς δεν κρίνει κανέναν σε έναν τέτοιο χώρο.
Δηλαδή, ακόμα και αν παρατηρήσεις πως υπάρχουν άτομα που σε κοιτάνε για μια στιγμή, πολύ πιθανό είναι να νιώθουν τόσο αμήχανα όσο εσύ.
Η μουσική βοηθάει στο να ξεχνιεσαι, άρα αν έχεις ακουστικά πάρε τα μαζί σου και φτιάξε ένα playlist να ακούς όσο γυμνάζεσαι..
Θα καταλάβεις πως δεν είναι, εν τέλει, τόσο τρομακτική εμπειρία όσο δείχνει
 
Top