Πως να πω σε αυτόν που κάνω ιδιαίτερα, πως θέλω να σταματήσω;

emmanouela

Νεοφερμένος

Η emmanouela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια, σας ειμαι Γ'Λυκειου και αποφασισα πως θελω να αλλαξω τον καθηγητη με τον οποιο κανω ιδιαιτερα στην πληροφορικη. Το μονο που με δυσκολευει ειναι πως θα του το πω, διοτι κανω ιδιαιτερα σε φροντιστηριο ,ομως κανω και αλλα μαθηματα εκει ,αρα θα το πετυχαινω και θα ειναι αβολα. Επισης, με τον ιδιωκτητη του φροντηστιριου εχω πολυ καλες σχεσεις και τον εκτιμαω παρα πολυ σαν καθηγητη,γιατι εκτος απο το οτι μου κανει μαθημα απο την Γ' Γυμνασιου ειναι και πολυ καλος ανθρωπος περα απο καθηγητης. Και δεν ειναι πως εχω καποιο προσωπικο προβλημα με τον καθηγητη που μου κανει πληροφορικη , ισα ισα που τον συμπαθω παρα πολυ και τον εκτιμαω αλλα δεν μου καλυπτει τις αναγκες που εχω σε αυτο το μαθημα. Τι να κανω;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να του μιλήσεις για αυτές τις ανάγκες που δεν σου καλύπτει πάνω στο μάθημα;
Εαν ναι,να υποθέσουμε οτι δεν έγινε κάποια βελτίωση ;

Τέλος πάντων,εαν θεωρείς οτι δεν σε καλύπτει,δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι ή να νιώθεις άβολα που θες να σταματήσεις να κάνεις μάθημα μαζί του. Μην σκέφτεσαι έτσι γιατί στο μέλλον θα πιαστείς μεγάλο κορόιδο. Επενδύεις λεφτά για να μάθεις 5 πράγματα για τις εξετάσεις σου,όχι για να τον κρατάς χαρούμενο. Στην τελική δεν τον προσβάλλεις κιόλας, απλά δεν λειτουργεί για εσένα όλο αυτό. Μάθε να μιλάς και να ζητάς αυτό που θες,ή στην προκειμένη να λες αυτό που δεν θες, χωρίς φόβο,ειδάλλως τίποτα δεν έρχεται απο μόνο του.
 

emmanouela

Νεοφερμένος

Η emmanouela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να του μιλήσεις για αυτές τις ανάγκες που δεν σου καλύπτει πάνω στο μάθημα;
Εαν ναι,να υποθέσουμε οτι δεν έγινε κάποια βελτίωση ;

Τέλος πάντων,εαν θεωρείς οτι δεν σε καλύπτει,δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι ή να νιώθεις άβολα που θες να σταματήσεις να κάνεις μάθημα μαζί του. Μην σκέφτεσαι έτσι γιατί στο μέλλον θα πιαστείς μεγάλο κορόιδο. Επενδύεις λεφτά για να μάθεις 5 πράγματα για τις εξετάσεις σου,όχι για να τον κρατάς χαρούμενο. Στην τελική δεν τον προσβάλλεις κιόλας, απλά δεν λειτουργεί για εσένα όλο αυτό. Μάθε να μιλάς και να ζητάς αυτό που θες,ή στην προκειμένη να λες αυτό που δεν θες, χωρίς φόβο,ειδάλλως τίποτα δεν έρχεται απο μόνο του.
Αρχισα να κανω ιδιαιτερα για να μου καλυψει τις αναγκες που εχω, αλλα δεν ειδα καποια βελτιωση .

Εχετε δικαιο σε αυτα που λετε, απλα μετα θα ειναι αμηχανα.

Στην αρχη σκεφτηκα να κανω με δυο καθηγητες ταυτοχρονα, αλλα δεν εχω τοσο διαθεσημο χρονο και απο την αλλη ειναι και ο οικονομικος παραγοντας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αρχισα να κανω ιδιαιτερα για να μου καλυψει τις αναγκες που εχω, αλλα δεν ειδα καποια βελτιωση .

Εχετε δικαιο σε αυτα που λετε, απλα μετα θα ειναι αμηχανα.

Στην αρχη σκεφτηκα να κανω με δυο καθηγητες ταυτοχρονα, αλλα δεν εχω τοσο διαθεσημο χρονο και απο την αλλη ειναι και ο οικονομικος παραγοντας.

Δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις άσχημα.Επίσης δεν υπάρχει λόγος να συγχέεις το εαν εκτιμάς κάποιον σαν άνθρωπο με το πόσο καλή δουλειά κάνει για τις ανάγκες σου. Θα είναι λίγο αμήχανα ναι,αλλά δεν πειράζει, με τον καιρό δεν θα το σκέφτεσαι καν. Είναι κρίμα να νομίζεις οτι έχεις υποχρέωση απέναντι του,γιατί πίστεψε με δεν έχεις.

Μίλα στους γονείς σου,μίλα και στον ίδιο τον καθηγητή,όσο δύσκολο και εαν σου φαίνεται είναι πολύ πιο έξυπνη κίνηση απο το να τρως διπλάσιο χρόνο στο ίδιο μάθημα και να πληρώνεις τα διπλά απο όσα χρειάζεται να ξοδέψεις.
 

emmanouela

Νεοφερμένος

Η emmanouela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ.....ελπιζω να κατανοηση και ο ιδιος
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα , μπορείς να πεις ότι δεν έχεις και την οικονομική δυνατότητα για να κάνεις όλα τα μαθήματα και έτσι αποφάσισες να κόψεις το μάθημα με τον καθηγητή που δεν σε καλύπτει. Πάντως αν θες να το πας ευθέως , είχα συμμαθητή που πήγαινε θετική , είπε κανονικά ότι δεν τον καλύπτει η καθηγήτρια χημείας και πολύ απλά σταμάτησε να κάνει χημεία στο φροντιστήριο. Δεν θα πάθει κάτι ο καθηγητής μην ανησυχείς, αντιθέτως θα καταλάβει :) .
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Γεια, σας ειμαι Γ'Λυκειου και αποφασισα πως θελω να αλλαξω τον καθηγητη με τον οποιο κανω ιδιαιτερα στην πληροφορικη. Το μονο που με δυσκολευει ειναι πως θα του το πω, διοτι κανω ιδιαιτερα σε φροντιστηριο ,ομως κανω και αλλα μαθηματα εκει ,αρα θα το πετυχαινω και θα ειναι αβολα. Επισης, με τον ιδιωκτητη του φροντηστιριου εχω πολυ καλες σχεσεις και τον εκτιμαω παρα πολυ σαν καθηγητη,γιατι εκτος απο το οτι μου κανει μαθημα απο την Γ' Γυμνασιου ειναι και πολυ καλος ανθρωπος περα απο καθηγητης. Και δεν ειναι πως εχω καποιο προσωπικο προβλημα με τον καθηγητη που μου κανει πληροφορικη , ισα ισα που τον συμπαθω παρα πολυ και τον εκτιμαω αλλα δεν μου καλυπτει τις αναγκες που εχω σε αυτο το μαθημα. Τι να κανω;
Υπήρξα στη θέση όταν έδινα κι εγώ πανελλήνιες. Εάν αισθάνεσαι άσχημα να το πεις στον ίδιο πολύ απλά ενημερώνεις τη γραμματεία ότι δεν θα συνεχίσεις μαθηματα μαζί του. Είναι απλά τα πράγματα. Δεν πρόκειται να σου πει τιποτα ο καθηγητής. Θα το πάρει το μήνυμα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή ο χρόνος είναι πολύτιμος στη Γ Λυκείου μη το αφήνεις. Γενικά, να πεις αυτό που νιώθεις και δεν είναι κακό. Κάντο όσο πιο γρήγορα είναι γιατί ο καιρός περνάει και έχεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Επειδή ο χρόνος είναι πολύτιμος στη Γ Λυκείου μη το αφήνεις. Γενικά, να πεις αυτό που νιώθεις και δεν είναι κακό. Κάντο όσο πιο γρήγορα είναι γιατί ο καιρός περνάει και έχεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
Με άγχωσες κι εμένα κι έχω περάσει τις πανελλήνιες πριν 3μιση χρόνια ρε φίλε
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με άγχωσες κι εμένα κι έχω περάσει τις πανελλήνιες πριν 3μιση χρόνια ρε φίλε
Ναι έχεις δίκιο, απλά είναι μήνας Νοέμβριος. σε 5-6 μήνες θα δώσει πανελλήνιες. Αφού δεν μπορεί να καταλάβει το καθηγητή που κάνει, αυτό το μάθημα θα το δώσει πανελλήνιες. Θα βαθμολογηθεί γι αυτό και δεν πρέπει να μείνουν κενά. Όσο περνάει ο καιρός, ο χρόνος είναι πολύτιμος. Τώρα που είναι νωρίς καλό είναι να το πει, να ηρεμήσει και να βρει το καθηγητή που θα ταιριάξει στη χημεία της
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ δεν προτείνω έμμεσες δικαιολογίες οι οποίες δεν σηματοδοτούν κάτι τελεσίδικο, καθώς ο καθηγητής μετά μπορεί να αρχίσει τις υποχωρήσεις για να σε βοηθήσει και θα νιώθεις πιο άσχημα μετά. Δηλαδή αν του πεις το οικονομικό θέμα, αυτός μπορεί να σου κάνει αντιπρόταση για οικονομικότερα δίδακτρα ή να του τα δώσεις όποτε θα έχεις χρήματα κτλ.
Αν θες να πεις μια δικαιολογία να είναι κάτι του στυλ τελεία και παύλα, ακόμα και το ζήτημα το οικονομικό αν μπει σαν επιχείρημα. ;)
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο, απλά είναι μήνας Νοέμβριος. σε 5-6 μήνες θα δώσει πανελλήνιες. Αφού δεν μπορεί να καταλάβει το καθηγητή που κάνει, αυτό το μάθημα θα το δώσει πανελλήνιες. Θα βαθμολογηθεί γι αυτό και δεν πρέπει να μείνουν κενά. Όσο περνάει ο καιρός, ο χρόνος είναι πολύτιμος. Τώρα που είναι νωρίς καλό είναι να το πει, να ηρεμήσει και να βρει το καθηγητή που θα ταιριάξει στη χημεία της
Συμφωνώ και έκανα ακριβώς το ίδιο με την καθηγήτρια του γνωστού στο φροντιστήριο! Δε με κάλυπτε και δε χωράει συζήτηση αυτό.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ και έκανα ακριβώς το ίδιο με την καθηγήτρια του γνωστού στο φροντιστήριο! Δε με κάλυπτε και δε χωράει συζήτηση αυτό.
Λογια κυμπάρικα , εξηγημένα και σταράτα. Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι και οι πανελλήνιες πήγαν με σαίτα. Δυστυχώς, χωρίς να δείξω έλλειψη σεβασμού στα φροντιστήρια ( ξέρω ότι τα ιδιαίτερα είναι ακριβά, ενώ τα φροντιστήρια πολύ πιο οικονομικά), εκεί δεν γίνεται δουλειά, ειδικά όταν είναι πολλά άτομα. Ασε που σε ένα χάος όπως η Αθήνα, έχει και απατεώνες και μπορεί να ξεγελάσουν τα φροντιστήρια τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top