Πως να διαχειριστώ το άγχος για τις πανελλήνιες;

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πως μπορώ να διαχειριστώ το άγχος στις εξετασεις;;Επίσης πως μπορώ να διαβάζω αποτελεσματικά για να είμαι έτοιμος στο τέλος;(για υγείας)
 

SIAmia

Νεοφερμένος

Η SIAmia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ως μαθήτρια Β λυκειου και κατεύθυνσης υγειας σου προτεινω να ασχοληθεις με καποιο αθλημα ή καποια δραστηριοτητα. Επισης μια βολτα στο βουνο ειναι οτι πρεπει.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,039 μηνύματα.
Επισης μια βολτα στο βουνο ειναι οτι πρεπει.
Συμφωνώ. Εμείς που μελετάμε την φύση πρεπει να μας επηρεάζει ιδιαίτερα αυτό.
Τώρα για το άγχος σου προτείνω εκτός απο το να χτίσεις σιγα σιγά προς το άριστα διαβάζοντας, όπως προαναφέρθηκες να κάνεις παραγωγικά διαλειμματάκια. Π.χ, εγώ παίζω κιθάρα, η κοπέλα μου διαβαζει εξωσχολικά βιβλία, αλλος ίσως ζωγραφίζει.
Πάντως να προσπαθείς να ελαττώσεις άσκοπη χρήση υπολογιστή και κινητού
 

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Συμφωνώ,θα τα δοκιμάσωω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως μαθήτρια Β λυκειου και κατεύθυνσης υγειας σου προτεινω να ασχοληθεις με καποιο αθλημα ή καποια δραστηριοτητα. Επισης μια βολτα στο βουνο ειναι οτι πρεπει.
Για το βουνό συμφωνώ απόλυτα,με βοηθάει όταν πηγαίνω αλλά πλέον,όπως και με το άθλημα έχω λιγότερο χρόνο και δεν μπορώ να πηγαίνω(λόγω του ότι είμαι και στο κέντρο της πόλης)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Νωρίς είναι ακόμη για να αγχώνεσαι. Φυσιολογικό είναι. Προετοιμάζεται πόσο καιρό για να περάσεις σε μια πολυπόθητη σχολή και από δύσκολη κατεύθυνση κιόλας.

Οι πανελλήνιες είναι μια εξέταση, τέτοιες θα δώσουμε πολλές στη ζωή μας. Όταν δώσεις θα καταλάβεις ότι είναι όντως σαν να δίνεις διαγώνισμα και ότι πρέπει να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου αλλιώς θα ζοριστεις χωρίς λόγο.

Κάνε τις επαναλήψεις σου, πολλές ασκήσεις και βλέπε θέματα στο διαδίκτυο.
 

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Νωρίς είναι ακόμη για να αγχώνεσαι. Φυσιολογικό είναι. Προετοιμάζεται πόσο καιρό για να περάσεις σε μια πολυπόθητη σχολή και από δύσκολη κατεύθυνση κιόλας.

Οι πανελλήνιες είναι μια εξέταση, τέτοιες θα δώσουμε πολλές στη ζωή μας. Όταν δώσεις θα καταλάβεις ότι είναι όντως σαν να δίνεις διαγώνισμα και ότι πρέπει να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου αλλιώς θα ζοριστεις χωρίς λόγο.

Κάνε τις επαναλήψεις σου, πολλές ασκήσεις και βλέπε θέματα στο διαδίκτυο.
Ευχαριστώ,πιστεύω ότι όντως έτσι είναι,θα προσπαθήσω για το καλύτερο
 
Top