Πως μπορώ να περάσω στη Φυσική Α' Λυκείου με... 8;

andysbalis

Νεοφερμένος

Ο andysbalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έβγαλα στο πρώτο στην φυσική 8 και ο καθηγητής δεν φαίνεται πρόθυμος να μας βοηθήσει να περάσουμε. Δεν έχω καταλάβει αν για να περάσω την τάξη πρέπει να έχω τουλάχιστον 10 γμο (έχω 13 7/14) η πρέπει να έχω 10 σε κάθε γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Έβγαλα στο πρώτο στην φυσική 8 και ο καθηγητής δεν φαίνεται πρόθυμος να μας βοηθήσει να περάσουμε. Δεν έχω καταλάβει αν για να περάσω την τάξη πρέπει να έχω τουλάχιστον 10 γμο (έχω 13 7/14) η πρέπει να έχω 10 σε κάθε γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα
για να περασεις την ταξη θα πρεπει ο γενικος μεσος ορος που βγαινει απο τα γραπτως και μη γραπτως εξεταζομενα μαθηματατα να ειναι τουλαχιστον 10.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έβγαλα στο πρώτο στην φυσική 8 και ο καθηγητής δεν φαίνεται πρόθυμος να μας βοηθήσει να περάσουμε. Δεν έχω καταλάβει αν για να περάσω την τάξη πρέπει να έχω τουλάχιστον 10 γμο (έχω 13 7/14) η πρέπει να έχω 10 σε κάθε γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα

Γιατί δεν διαβάζεις για καλύτερο βαθμό; Τικτοκ και τραπ όλη μέρα; :/:

@Dias για πες καμία συμβουλή.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
για να περασεις την ταξη θα πρεπει ο γενικος μεσος ορος που βγαινει απο τα γραπτως και μη γραπτως εξεταζομενα μαθηματατα να ειναι τουλαχιστον 10.
Άλλαξε; Κάποτε ήταν 9½ (εννέα και μισό).

@Dias για πες καμία συμβουλή.
Τι συμβουλή να δώσω; Το παλικάρι για να πάρει 08 στο τρίμηνο δεν έχει ποτέ ανοίξει ποτέ βιβλίο Φυσικής και ούτε θα ανοίξει. Θα γράψει (με αντιγραφή, πολλαπλής και σου-λου) κανένα 04 στο τέλος, άρα θα βγάλει τελικό βαθμό Φυσικής 06. Όμως, με το σύστημα και τη νοοτροπία που υπάρχει, κανένας δε μένει στο λύκειο. ΄Έτσι ο νέος θα τελειώσει το σχολείο και θα κοκορεύεται ότι δεν άνοιξε ποτέ βιβλίο Φυσικής.

1652285117178.png
 

andysbalis

Νεοφερμένος

Ο andysbalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιατί δεν διαβάζεις για καλύτερο βαθμό; Τικτοκ και τραπ όλη μέρα; :/:

@Dias για πες καμία συμβουλή.
Δεν έχω σκοπό να περάσω σε σχολή να βγάλω το λύκειο θέλω επίσης όχι τραπ είπαμε!!
για να περασεις την ταξη θα πρεπει ο γενικος μεσος ορος που βγαινει απο τα γραπτως και μη γραπτως εξεταζομενα μαθηματατα να ειναι τουλαχιστον 10.
αρα εγώ με ένα 14-15 που θεωρώ πως θα βγάλω στο δεύτερο διότι καταβάλλω προσπάθεια σε όλα τα μαθήματα έχω περάσει
Άλλαξε; Κάποτε ήταν 9½ (εννέα και μισό).


Τι συμβουλή να δώσω; Το παλικάρι για να πάρει 08 στο τρίμηνο δεν έχει ποτέ ανοίξει ποτέ βιβλίο Φυσικής και ούτε θα ανοίξει. Θα γράψει (με αντιγραφή, πολλαπλής και σου-λου) κανένα 04 στο τέλος, άρα θα βγάλει τελικό βαθμό Φυσικής 06. Όμως, με το σύστημα και τη νοοτροπία που υπάρχει, κανένας δε μένει στο λύκειο. ΄Έτσι ο νέος θα τελειώσει το σχολείο και θα κοκορεύεται ότι δεν άνοιξε ποτέ βιβλίο Φυσικής.


Καλά προφανώς και δεν άνοιξα βιβλίο στο πρώτο τετράμηνο και τα κενά που είχα από τις προηγούμενες χρονιές δεν ήταν λίγα (2 χρόνια χωρίς μάθημα ήμασταν όλοι) αυτό έναν μαθητή σαν εμένα επηρεάζει διαφορετικά από κάποιον άλλον. Εμένα με πήρε από κάτω να το πω άλλοι παρέμειναν στην ίδια επίδοση άλλοι ίσως και σε καλύτερη (προφανώς και το φτεξιμο είναι δικό μου). Με φροντιστήριο και διάβασμα στο δεύτερο θα τα πάω σίγουρα αρκετά καλύτερα αλλά ο φόβος παραμένει..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να κατηγορούμε έναν 15χρονο μαθητή για τις παθογένειες που έχει η κοινωνία και το εκπαιδευτικό σύστημα. Και να μην είχε ανοίξει ποτέ βιβλίο, i can't blame him. Ένα σεβαστό ποσοστό φυσικών στο λύκειο είναι για γέλια ως προς τις γνώσεις τους και τον τρόπο που προσεγγίζουν το αντικείμενο, ενώ τα εξ αποστάσεως εννοείται πως θα ρήμαζαν πολλά παιδιά. Ας είμαστε σοβαροί, εδώ στο πανεπιστήμιο με τα χίλια ζόρια κρατιόμαστε να μην χαζολογάμε, ενώ υποτίθεται οτι είμαστε ώριμοι και σοβαροί άνθρωποι. Τελικά είναι δουλειά των μαθητών ή των μεγαλύτερων να εμφυσήσουν το ενδιαφέρον στις νεότερες γενιές ;

Κάποιοι θα διαβάζουν απο μόνοι τους και μάλιστα πολύ παραπάνω απο όσο θα ζητάει ο δάσκαλος/καθηγητής. Ωστόσο η εκπαίδευση δεν είναι για αυτά τα παιδιά. Αυτά τα παιδιά τα καταστρέφει. Η εκπαίδευση είναι για τον μέσο μαθητή που μπορεί να τον βελτιώσει και να τον κάνει καλό. Για κάποιον λόγο στην Ελλάδα οι καθηγητές έχουν στο νου τους οτι η διδασκαλία αφορά το να πάρεις έτοιμο good material μαθητών, να παινευτείς για τις επιτυχίες τους σε διαγωνισμούς ή πανελλήνιες, ενώ ξέρεις και ξέρουν, και όλοι θα έπρεπε να ξέρουν, οτι η επιτυχία είναι προϊόν κυρίως προσωπικής προσπάθειας. Με τον μέτριο και αυτόν που δεν άνοιξε ποτέ βιβλίο δεν ασχολούνται. Και όμως είναι λάθος...διότι στο γυμνάσιο και το λύκειο υπάρχει περιθώριο αυτό το παιδί με κατάλληλη ενθάρρυνση να αλλάξει.

Τέλος πάντων, ως προς το ερώτημα του θεματοθέτη, θα πω προσπάθησε το καλύτερο που μπορείς και δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς. Όπως ειπώθηκε πρέπει πραγματικά να μην έχεις ανοίξει βιβλίο γενικά ποτέ στην ζωή σου για να κοπείς στο λύκειο. Να ήσουν δηλαδή τουρίστας ανέκαθεν. Αρχαία δεν ήμουν καλός, δεν ασχολιόμουν. Φρόντιζα να διαβάζω όμως κουτσά στραβά τις βασικές ασκήσεις και την μετάφραση των κειμένων που μας δίνανε και τα πέρναγα, έστω και με κακό ή πολύ μέτριο βαθμό. Ομοίως,εαν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλίο στην φυσική,και δεν είσαι απολύτως τούβλο, η πιθανότητα να κοπείς είναι σχεδόν μηδαμινή. Οπότε θα είσαι εντάξει πιστεύω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
αρα εγώ με ένα 14-15 που θεωρώ πως θα βγάλω στο δεύτερο διότι καταβάλλω προσπάθεια σε όλα τα μαθήματα έχω περάσει
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ενταξει μη σε παιρνει απο κατω που δεν εμαθες την λογικη της φυσικης, εισαι καλος σε αλλα.
εχεις υψηλο μεσο ορο και δεν κινδυνεύεις να τον ριξεις κατω απο 10.
υποθετω οτι οι δασκαλοι ως αντισταση στην τραπεζα θεματων θα βοηθησαν με βαθμους στα μη εξεταζομενα μαθηματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
@Samael


Mετά το μάθημα Φυσικής Α' Λυκείου. :laugh: Κεντρομόλο κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Με προσπάθεια , τριβή και λύσιμο πολλών πολλών ασκήσεων..ολα γίνονται … και φυσικά φροντιστήριο ή ιδιαίτερο , παράλληλα δούλεψε κ εξτρα καποιο βοήθημα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tα φροντιστήρια εκτός εξειδικευμένων καθηγητών που έχουν μεράκι, ταλέντο, και ξέρουν τι κάνουν, συνήθως καταστρέφουν τη σκέψη του μαθητή. Ειδικά όταν μάθημα βασίζεται σε ξερή επίλυση ασκήσεων-προσομοίωσης και τακτική μεθοδολογίας. Μακάρι να μπορούσαν να αλλάξουν πολλά στην διδασκαλία και στις αγκυλώσεις πολλών ακατάλληλων καθηγητών μέσης εκπαίδευσης. Μακάρι...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Με 10 γενικό μέσο όρο περνάς ανεξαρτήτως του βαθμού που έχεις στο κάθε μάθημα. Λάβε υπόψη ότι οι περισσότεροι καθηγητές σας θα προσπαθήσουν τα μισά θέματα, τα οποία θα βάλουν οι ίδιοι, να είναι βατά και προσπελάσιμα ενώ από τα τρία θέματα που θα κληρωθούν από την τράπεζα θέματα θα επιλέξουν κατά πάσα πιθανότητα το πιο βατό. Επίσης, λάβε υπόψη ότι υπάρχουν και μαθήματα που δεν εξετάζονται γραπτώς και ο βαθμός θα προκύψει αποκλειστικά από τα τετράμηνα και τα οποία θα σου ανεβάσουν τον γενικό μέσο όρο.
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δες βιντεακια στο γιουτουμπ ειναι λιγο κριντζ αλλα τα εξηγουν τελεια. Να ναι καλα οι ανθρωποι
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλαξε; Κάποτε ήταν 9½ (εννέα και μισό).


Τι συμβουλή να δώσω; Το παλικάρι για να πάρει 08 στο τρίμηνο δεν έχει ποτέ ανοίξει ποτέ βιβλίο Φυσικής και ούτε θα ανοίξει. Θα γράψει (με αντιγραφή, πολλαπλής και σου-λου) κανένα 04 στο τέλος, άρα θα βγάλει τελικό βαθμό Φυσικής 06. Όμως, με το σύστημα και τη νοοτροπία που υπάρχει, κανένας δε μένει στο λύκειο. ΄Έτσι ο νέος θα τελειώσει το σχολείο και θα κοκορεύεται ότι δεν άνοιξε ποτέ βιβλίο Φυσικής.


Δία σε αυτό που λες πραγματικά έχεις δίκιο μερικές φορές ακούω κάτι πράγματα και απορώ πως κατάφεραν να βγάλουν Λύκειο κάποιοι άνθρωποι... Κάποτε στα καλοκαιρινά μαθήματα ο μαθηματικός μας μας είχε εξιστορισει το εξής συμβάν που έγινε πριν κάνα δυο χρόνια όπως μας είπε:
Σε ένα τμήμα αποφοίτων Λυκείου που ξαναδιναν πανελλαδικές:
Γράφει ο καθηγητής στον πίνακα: έστω η συνάρτηση: f(x) = ημχ - συνχ
Μαθητής: Κύριε να ρωτήσω κάτι
Καθηγητής: Πες μου παιδί μου.
Μαθητής: Μπορούμε να αφαιρούμε και λέξεις?

Πραγματικά μέσα στην τάξη έπεσε ΤΟ ΓΈΛΙΟ με το που ακούσαμε την ιστορία αυτή ( όχι ο μαθητής δεν τρολλαρε). Πραγματικά αυτό ο άνθρωπος δεν ξέρω πως έβγαλε το λύκειο αν ήμουν καθηγητής ούτε γυμνάσιο δεν θα έπρεπε να βγάλει αυτός ο άνθρωπος
 

labs

Νεοφερμένος

Ο labs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
στην εποχη μου παντως. οι βαθμοι των δυο τετραμηνων συμψηφιζονταν. δλδ ο τελικος μεσοςο ορος ενος μαθηματος ητανε α ττετραμηνο*0,25+β τετραμηνο*0,25+βαθμοι εξετασεων*0,5. αλλαξε και αυτο τωρα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top