Πυρόπληκτοι

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Έχουν, στη σωρεία αδιάθετων στο κέντρο της αθήνας. Ας μη μιλήσω βέβαια για την επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ βολεμένος είσαι καμάρι μου.
Αυτοί είχαν ανάγκη το σπίτι το φτιάξανε.
Επιπλέον δε ξέρεις μη μιλάς. Δε μένεις εδώ. Μένουν άλλοι

Δε με γνωρίζεις για να μιλάς μ'αυτον τον τρόπο, οπότε πρόσεξε τα λόγια σου γιατί λες πολλά και δεν κάνει.

Κοίτα.
Τα σπίτι που κάηκαν ήταν στην πόλη (χωρίο είναι βασικά)
Απλά ήταν από την μεριά του δάσους και τα τελευταία.
Λογικό ήταν να καουν.
Τώρα σόρι που δεν μένουν Κηφισιά. Αυτό μπόρεσαν να πληρώσουν.
Κανείς δεν ξέρει αν ήταν νόμιμα αλλά αφου δεν ξέρει δεν πρέπει και να μιλάει κιόλας.

Δεν κατέβηκα από τον Άρη, όπως πιθανότατα εσύ, γνωρίζω που ειναι αυθαίρετο (και όχι παράνομο) ένα σπίτι και που όχι. Με τον κατασκευαστικό τομέα, δόξα τω Θεώ, έχω χρόνια σχέσεις.


πλειονοτητα.

εχεις αποδειξεις για αυτο; ή απλα τρολλαρεις;

Όπου δεν έχει σχέδιο πόλης, κάθε σπίτι δεν έχει άδεια, είναι αυθαίρετο. Τέλος. Δεν υπάρχει καμία άλλη ερμηνεία, υπόθεση ή ορισμός. Στα βόρεια της Πεντέλης αν δεν με απατά η μνήμη μου σχέδιο πόλης διαθέτει μέχρι σήμερα μόνο ο Άγιος Στέφανος.

Αλλά βέβαια.
Αυτοί δεν έχουν δικαίωμα κατοικίας.

Όχι εκεί που δεν σχεδιάζεται αστικός ιστός, όχι εκεί που επίσημα είναι δασική έκταση. Το δικαίωμα που δεν έχουν ειναι το δικαίωμα της αποζημίωσης γιατί δεν έχτισαν εκεί που έπρεπε να χτίσουν. Κι επειδή λες πολλές βλακείες, δυστυχώς, για άτομο 17 χρονών, σε πληροφορώ ότι στη Ροδόπολη και στις όμορες περιοχές κανένας δεν χτίζει από "ανάγκη". Όσο κάνει μόνο το οικόπεδο στη γειτονιά σου, κοστίζει ένα τριάρι στο Αιγάλεω. Τα αυθαίρετα δεν αποζημιώνονται, έληξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όσο κάνει μόνο το οικόπεδο στη γειτονιά σου, κοστίζει ένα τριάρι στο Αιγάλεω.

Σημείωση:

Αυτό εννοούσα μιλώντας για αδιάθετα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδιά κοιτάξτε,όσοι είχαν αυθαίρετα που κάηκαν με την πυρκαγιά τον Αυγουστο είναι απολύτως σωστό να μην αποζημιωθούν καθώς ήταν παράνομα χτισμένα τα σπίτια τους αυτοί όμως που έχασαν τα νόμιμα σπίτια τους τι να κάνουν τώρα (άρχισαν και οι βροχές παναθεμά τες );
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν περίμενα ότι θα έφτανε αυτή η στιγμή:

Αλλα:

miv, qwerty

+άπειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε με γνωρίζεις για να μιλάς μ'αυτον τον τρόπο, οπότε πρόσεξε τα λόγια σου γιατί λες πολλά και δεν κάνει.

Σόρρυ για το οφ, αλλά ανατρίχιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Oύτε ο μιβ είναι δεσμευμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα τελικά να συζητας με μιβ.
Τα ξέρει όλα.
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης.
Χου εγώ να δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα τελικά να συζητας με μιβ.
Τα ξέρει όλα.
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης.
Χου εγώ να δεις.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει δίκιο, και γενικά μπορεί ο τρόπος του να μην ειναι (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ :P) ο καλύτερος, αλλά τουλάχιστον έχει επιχειρήματα και τα διατυπώνει και άριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν περίμενα ότι θα έφτανε αυτή η στιγμή:

Αλλα:

miv, qwerty

+άπειρο.

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. :P
-----------------------------------------
Σόρρυ για το οφ, αλλά ανατρίχιασα.

Ζακετούλα.
-----------------------------------------
Δεν εχει νοημα τελικά να συζητας με μιβ.
Τα ξέρει όλα.
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης.
Χου εγώ να δεις.

Δεν έχει νόημα να συζητάς μαζί μου όταν λες ό,τι να'ναι. Στο συγκεκριμένο θέμα διαπιστώνω ότι οι απόψεις σου είναι εντελώς θεωρητικές, αόριστες. Σε μια συζήτηση με τη Μαριάννα Βαρδινογιάννη ίσως να είχαν τόπο να κάτσουν. Ποια είναι η απορία σου; Το γιατί δεν αποζημιώνονται σπίτια που χτίστηκαν χωρίς άδεια σε έκταση ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗ για ανάπτυξη αστικού ιστού; Το γιατί ένας που έχει "ανάγκη" θα χτίσει στην Ελευσίνα κι όχι στη Ροδόπολη και στο Διόνυσο; Το πως χτίστηκε η Εκάλη από ένα τσούρμο μικροαπατεώνες (οι ιδιοκτήτες) και μεγαλοαπατεώνες (οι κρατικοί αξιωματούχοι) εν μία νυκτί μετά από μια παρόμοια πυρκαγιά; Δεν θ'αποζημιώσω και το αυθαίρετο του Κόκκαλη ή της κυρά-Μαρίας απ'την τσέπη μου. Αν δεν έχει σπίτι να μείνει και δεδομένου ότι πηγε με τον τσαμπουκά κι έχτισε πρώτη κατοικία χωρίς άδεια, υπάρχουν και τα ωραιότατα παγκάκια στο δρόμο. Όταν χτίζεις σε δασική έκταση, υπάρχει ο κίνδυνος να καείς. Αυτό δεν το ξέρατε εσείς που χτίζετε αυθαίρετα στα πρώην καμμένα της Πεντέλης; Δε σας προειδοποίησε ο μεσίτης σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η απορία μου είναι καταρχάς πώς ξέρουμε ότι είναι αυθαίρετα (γενικά πάντα δεν λέω για το χάρτη του qwertyuiop) και γιατί τέτοια επιθετικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΗΣ. Got it?

* Επιθετικότητα γιατί σου μιλάνε και δεν καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όχι σε εμένα.
Γενικά προς τους πυρόπληκτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δεν κατάλαβες καλά. Όχι στους πυρόπληκτους. Σ'αυτούς που χτίσαν αυθαίρετα και τώρα κλαίγονται στα παράθυρα για τα πορνεία τους που κάηκαν λες κι είμαι υποχρεωμένος να αποζημιώνω τον κάθε μικροαπατεωνίσκο. Κι εγώ ίσως να έχω αυθαίρετο, αλλά σίγουρα δεν έχω τέτοιο θράσος. Κι ούτε υπήρχε αντικειμενικός λόγος δόμησης εκτός σχεδίου πόλης στα βόρεια της Πεντέλης, όταν υπάρχει μη δασική έκταση στα Μεσόγεια, όπου σχεδιάζεται επέκταση της Αθήνας. Η μόνη απάντηση που τους ταιριάζει, αν και σε κάθε άλλη περιπτωση θα ηταν προκλητική και γελοία, ήταν η απάντηση του Αντώναρου: "Καήκατε γιατί λόγω του πυκνού δάσους, δε μπορέσαμε να σβησουμε έγκαιρα τη φωτιά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν είδα ειδήσεις για να είμαι ειλικρινής.
Αν όντως έγινε αυτό στα παράθυρα και μαλακίες δεν το γνώριζα.
Πάντως τα σπίτι αυτά υπήρχαν πολύ καιρό γιατί τα θυμάμαι από παλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λες να υπήρχε παλιά σχέδιο πόλης και μετά να το καταργήσανε; :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μαλαγκία ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top