Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είναι κανείς από σας που έχει ένα θεωρητικό πτυχίο και είναι ετεροαπασχολουμενος σε πολύ κακές συνθήκες, ενώ σκέφτεται να ξανασπουδάσει; Εμένα μου συμβαίνει, είμαι 26 και φέτος πήρα την απόφαση να δώσω πανελλήνιες από τον τομέα υγείας. Έχει 1,5 χρόνο που προετοιμαζομαι και διαβάζω όλη μέρα παρα πολύ. Μην φοβάστε αν το σκέφτεστε, η σωστή απόφαση δεν είναι πάντα η πιο εύκολη. Αν δει αυτό το θέμα ο fockos θα ήθελα να μου απαντήσει, γιατί αν βρω έστω και ένα άτομο να με ενθαρρύνει θα πάω να ξανασπουδάσω ιατρική και σε άλλη χώρα, έχω τη δυνατότητα και βοήθεια. Χαίρομαι που μπορώ να σπουδάσω και να έχω ένα πτυχίο που να με βοηθάει στην ζωή μου. Fockos σε παρακολουθώ καιρό και είχες κι εσύ κάτι παρόμοιο και φαίνεται ότι αγαπάς την ιατρική και λες ενθαρρυντικά και αισιόδοξα λόγια προς τους άλλους, αλλά και την πραγματική κατάσταση. Νευρολογια δεν επέλεξες; εγώ παιδιά εχω δύο πλάνα, ή να δηλώσω και άλλες σχολές, και να δω σε ποια από αυτές θα περάσω ή να φύγω... Στο μηχανογραφικο θα βάλω πρώτα την ιατρική, μετά φαρμακευτική, οδοντιατρική, φυσικοθεραπεια, γεωπονία και οινολογία. Έχω αποφασίσει ότι αυτές θα βάλω και έχω δει τις άλλες σχολές και έχω καταλήξει σε αυτές. Τώρα για το "γιατί ιατρικη" είναι ένα θέμα που έχω βρει την απάντηση μέσα μου, μιλώντας με έναν ογκολογο και έναν ακτινολογο. Το γιατί πήγα θεωρητική είναι ένα θέμα που δεν έχει νόημα, είναι πολύ προσωπικό. Το θέμα είναι ότι είμαι σε μια οδυνηρή κατάσταση να ξαναφτιάξω τη ζωή μου όμως τώρα δεν παίρνουμε αποφάσεις μόνο με βάση τα όνειρα. Αυτό που με κρατάει πίσω και με κάνει να είμαι προβληματισμενη είναι μετά τα 32, που θα τελειώσω, τι θα αντιμετωπίσω. Δεν πιστεύω ότι η σχολή είναι τόσο δύσκολη, ούτε 4-5-6 χρόνια κάνουν διαφορά, εγώ γενικά διαβάζω πολύ. Είναι σχετικά θεωρητική σχολή η ιατρικη. Βέβαια, ναι μεν η ειδικότητα είναι δουλειά. Μετά από 6 χρόνια έρχονται οι εξετάσεις ειδικοτητας... Όμως είναι αλλο 3 εφημερίες το μήνα και άλλο 9, όπως ακούω, λόγω των ελλείψεων και δυσλειτουργιας του εσυ...πιστεύω ότι είναι λογικα αυτα που λέω και ανησυχώ.. Άλλοι μου συστήνουν να πάω, μετά να πάρω μικροβιολογια, που είναι πιο ξεκούραστη και με αποκατάσταση. Σίγουρα πάντως θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου και θέλω να ξανασπουδάσω. Εσείς παιδιά τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου; γενικά δε σκέφτομαι αρνητικά κι εσείς να σκέφτεστε θετικά και αισιόδοξα, πχ λέω να σπουδάσω το τάδε ή το τάδε και κάποιος άλλος λέει, γιατί να το σπουδάσεις αυτό, τι κάνεις, δεν έχει νόημα, δεν αξίζει, ξέρεις πόσο απαίσιο είναι, δουλειές δεν υπάρχουν κλπ κλπ. Πιστεύω για όλους κάτι θα βρεθεί κανείς δε χάνεται... Καλύτερο είναι πάντως από το να μένεις στάσιμος. Το θέμα είναι η απόφαση που πρέπει να πάρω αφού δώσω εξετάσεις. Οπωσδήποτε στη φάση που βρίσκομαι και η φαρμακευτική πχ αν την αποφασίσω καλή είναι, ή και οδοντιατρική... Τουλάχιστον είναι καλύτερα από την θεωρητική, πολύ καλύτερα...
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έδωσαν κατατακτήριες για ιατρική, να σε κατατοπίσουν σχετικά. Από τη στιγμή που διαβάζεις αβέρτα, μη φοβάσαι τίποτα λέω εγώ. Γενικά πάντως είμαι της άποψης, πως, αν μπορείς κάπως να εξασφαλίσεις οικονομικά τον εαυτό σου για τα υπόλοιπα 6-7 χρόνια (ή για όσο διαρκέσουν οι σπουδές σου), ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα ζεις όχι τόσο άνετα, π.χ. δουλεύοντας παράλληλα δύσκολα ωράρια, τότε ΟΡΜΑ πάνω του.
Καλή επιτυχία!
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Math2arch ευχαριστώ πάρα πολύ! Εχω κάποια βοήθεια... Προετοιμαζομαι 1,5 χρόνο για πανελλήνιες δεν θα αντέξω να δώσω και κατατακτήριες όχι. Ευχαριστώ, ελπίζω να μου απαντήσουν μέχρι τις 12 Ιουνίου που τελειώνουν οι πανελλήνιες!! Ή τουλάχιστον μέχρι τότε να πάρω μια απόφαση!! Επίσης ήθελα να ρωτήσω ότι άκουσα πως όταν κανείς σπουδάζει ιατρικη σε άλλη χώρα και είναι Ελληνας, τις κλινικές μπορεί να τις κάνει στην χώρα καταγωγής. Ισχύει αυτό; Καλή συνέχεια πάντως ευχαριστώ και πάλι!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ανοίγεις μεγάλο θέμα.

Απλά θα παραπέμψω τους ειδήμονες για να σε κατατοπίσουν σχετικά.

@fockos @Ryuzaki
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Θες να μπεις ιατρική γιατί πιστεύεις έχει καλή αποκατάσταση; Γιατί πραγματικά σου αρέσει; Γιατί δε σ' αρέσει το αντικείμενο του 1ου πτυχίου ή γιατί δεν βρίσκεις δουλειά με το 1ο πτυχίο;
Καταρχάς πες μας τι ειναι το 1ο πτυχιο που εχεις. Μπορεί με ενα μεταπτυχιακό να σου ανοίξει κάποιο άλλο επιστημονικό πεδίο και να βρεις δουλειά.
γιατί αν βρω έστω και ένα άτομο να με ενθαρρύνει θα πάω να ξανασπουδάσω ιατρική και σε άλλη χώρα, έχω τη δυνατότητα και βοήθεια. Χαίρομαι που μπορώ να σπουδάσω και να έχω ένα πτυχίο που να με βοηθάει στην ζωή μου.

Πάντως είχα ενα συμφοιτητή στη φιλολογία, πιου μετά το πτυχίο του πήγε εξωτερικό για ιατρική. Δεν είναι ανέφικτο, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.

Στο μηχανογραφικο θα βάλω πρώτα την ιατρική, μετά φαρμακευτική, οδοντιατρική, φυσικοθεραπεια, γεωπονία και οινολογία. Έχω αποφασίσει ότι αυτές θα βάλω και έχω δει τις άλλες σχολές και έχω καταλήξει σε αυτές.

Η γεωπονία και η οινολογία τι σχέση έχουν με την ιατρική που είναι ο στόχος σου; Απ' οτι καταλαβαίνω δε θες απλά ιατρική αλλά γενικότερα αλλαγή πεδίου για αποκατάσταση. Η ιατρική θα αργήσει να στη δώσει. Η οινολογία, αμφιβάλλω. Αν θες πάντως γρήγορη αποκατάσταση, δες αμα σου αρέσει η πληροφορική. Από το 3ο ετος των σπουδών σου θα βρεις δουλειά και με καλούτσικα λεφτά για αρχή.
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θες να μπεις ιατρική γιατί πιστεύεις έχει καλή αποκατάσταση; Γιατί πραγματικά σου αρέσει; Γιατί δε σ' αρέσει το αντικείμενο του 1ου πτυχίου ή γιατί δεν βρίσκεις δουλειά με το 1ο πτυχίο;
Και για τα 3 αυτά που είπες. Πρώτα γιατί μου αρέσει.
Καταρχάς πες μας τι ειναι το 1ο πτυχιο που εχεις. Μπορεί με ενα μεταπτυχιακό να σου ανοίξει κάποιο άλλο επιστημονικό πεδίο και να βρεις δουλειά.
Με αυτά τα διαθεματικα και διεπιστημονικα μεταπτυχιακα έχω βγάλει σπυράκια, δεν βοηθούν καθόλου. Θέλω να ξανασπουδάσω κάτι πιο συγκεκριμένο, όπου τα επαγγελματικά δικαιώματα να είναι ξεκάθαρα.
Πάντως είχα ενα συμφοιτητή στη φιλολογία, πιου μετά το πτυχίο του πήγε εξωτερικό για ιατρική. Δεν είναι ανέφικτο, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.
Οο μπράβο του! Κάπως έτσι κι εγώ αλλά ακόμα πιο αόριστο πτυχίο
Η γεωπονία και η οινολογία τι σχέση έχουν με την ιατρική που είναι ο στόχος σου; Απ' οτι καταλαβαίνω δε θες απλά ιατρική αλλά γενικότερα αλλαγή πεδίου για αποκατάσταση. Η ιατρική θα αργήσει να στη δώσει. Η οινολογία, αμφιβάλλω. Αν θες πάντως γρήγορη αποκατάσταση, δες αμα σου αρέσει η πληροφορική. Από το 3ο ετος των σπουδών σου θα βρεις δουλειά και με καλούτσικα λεφτά για αρχή.
Η σχέση είναι ότι μήπως να σκεφτώ να κάνω κάτι άλλο και να προσαρμοστω, αν αυτό το άλλο θα με βοηθήσει στη ζωή μου. Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι δεν πάμε με βάση τα όνειρα σε μια ηλικία που για παράδειγμα σύντομα να θέλεις να φτιάξεις την ζωή σου και η δουλειά σου να μην σε απορροφά τόσο πολύ. Δηλαδή μου αρέσει αλήθεια, αλλά σκέφτομαι και την ισορροπία δουλειά - προσωπικη ζωή, πράγματα που δε θα σκεφτόμουν σε πιο μικρή ηλικία.
Γιατι θα αργήσει να μου τη δώσει αφού μετά την σχολή δουλεύεις.
Η πληροφορική δυστυχώς δεν μου αρέσει...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Panzerkampfwagen ευχαριστώ για την πάσα!

Δυστυχώς δεν θα γίνω αρεστός αυτή τη φορά.

Στο ίδιο έργο θεατής για πολλοστή φορά α) το κείμενο όπως είναι χαοτικά γραμμένο μου μοιάζει με αυτό μιας περσινής κοπέλας που ήταν στα χαμένα και απελπισμένη και έλεγε να πάει ιατρική ωστε να κάνει πολυτελεις διακοπες όπως οι γιατροί β) το ουσιαστικό ζητούμενο κι εδώ δεν είναι η σχολή αλλά η αποκατάσταση.

Και το να επιλέξει κανείς αυτή τη σχολή, σε αυτή την ηλικία, για την αποκατάσταση το βρίσκω ολέθριο σφάλμα, οποία ειδικότητα και να πάρει. Οι καιροί άλλαξαν και πρέπει να το δει ο κόσμος και αυτά που έρχονται είναι πολύ, πολύ άσχημα

Με όλη την ειλικρίνεια, εάν το ζητούμενο είναι η αποκατάσταση και μια εναλλακτική στα αδιέξοδα του θεωρητικού κλάδου που υποστηρίζει η κοπέλα ότι σπούδασε, το είχα πει και το ξαναλέω, σώματα ασφαλείας.

Αξιωματικών Ελ.Ας, Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών. Αυτοί πρέπει να είναι οι στόχοι.

Και δεν θέλω να ακούσω δεν είναι όλα για όλους, κοπέλα είναι ένα γραφείο θα καβατζώσει, κυριολεκτικά δουλειά δημοσίου υπαλλήλου εξασφαλισμένη μέχρι την σύνταξη, ούτε άγχη ούτε τίποτα.

Μυριάδες απελπισμένοι θεωρητικαριοι ξαναεδωσαν για αυτές τις σχολές μετα το πτυχίο και πολύ καλα έκαναν και τους χαίρομαι.
Είναι πολύ τίμιο να παραδέχεσαι ότι απλά θες να βιοποριστεις με μια δουλειά χωρίς πολλά-πολλά από το να μπαίνεις σε ένα αδιέξοδο μονοπάτι με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα ψευτοζωείς με τα ψίχουλα της ειδικότητας. Αρκεί να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, να μην κάνουμε κατι που πραγματικά δεν μας συμφέρει μόνο από αντίδραση και κάλυμμα ανασφαλειών χρόνων.

Και εάν εξακολουθήσει να έχει πρεμούρα για τον κλάδο της υγείας, δίνει από μέσα σε δεύτερο χρόνο κατατακτήριες για οδοντιατρική και το αξιοποιεί μέσα στο σώμα (+ιδιωτικο ιατρείο).

Συνολικά αυτός ο δρόμος είναι πολύ πιο σύντομος (8 έτη) από το να κάνει 6αετη σχολή από το 0, ειδικοτητα και μια 5αετια το ελάχιστο μετα μέχρι να βρει θέση σε νοσοκομείο στο πουθενά με κάκιστες συνθήκες -αν βρει- ή σκλάβος των ιδιωτικών.

Εναλλακτικά, κάποιο ιδιαίτερο, παιδιά και οικογένεια.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η πραγματικότητα είναι η εξής: Είσαι 26 χρονών. Σε 6 χρόνια θα είσαι με το καλό 32. Προτιμάς να είσαι 32 χρονών με πτυχίο ιατρικής ή χωρίς πτυχίο;
Το ερώτημα είναι αν μέχρι τα 32 μπορούν να σε στηρίζουν οικονομικά οι γονείς, γιατί να δουλεύεις παράλληλα δε ξέρω αν είναι εφικτό. Και 32 το Minimum, δε σημαίνει οτι στα 6 χρόνια νταν θα πάρεις πτυχίο. Επίσης και να τελειώσεις στα 32, δε σημαίνει οτι κατευθείαν θα ξεκινήσεις ειδικότητα.

Οο μπράβο του! Κάπως έτσι κι εγώ αλλά ακόμα πιο αόριστο πτυχίο
Δε μας είπες όμως ποιο ειναι το 1ο πτυχίο σου. HR θα σε ενδιέφερε επίσης;

Μη πιστεύεις σε όσους λένε οτι είναι αργά για αλλαγή αντικειμένου. Είσαι 26 χρονών. Σύνταξη θα βγούμε στα 70 έτσι όπως το πάνε. Έχω δει άτομα στα 50 να αλλάζουν αντικείμενο εργασίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Panzerkampfwagen

Με όλη την ειλικρίνεια, εάν το ζητούμενο είναι η αποκατάσταση και μια εναλλακτική στα αδιέξοδα του θεωρητικού κλάδου που υποστηρίζει η κοπέλα ότι σπούδασε, το είχα πει και το ξαναλέω, σώματα ασφαλείας.

Αξιωματικών Ελ.Ας, Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών. Αυτοί πρέπει να είναι οι στόχοι.

Έχουν ηλικιακά όρια αυτές οι σχολές για την εισαγωγή. :worry:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Για τις 3 παραπάνω που ανέφερα, νομίζω είναι μέχρι και τα 26 εάν δεν έχει αλλάξει κατι από τότε!

Πράγματι τόσο είναι απ' ότι διαβάζω. Αλλά δεν αξίζει. Τα λεφτά πλέον είναι λίγα, οι μεταθέσεις αρκετές και δεν έχεις ήσυχη ζωή.
Ο κολλητός μου είναι αξιωματικός στην αστυνομία, 29 χρονών. Καθαρά παίρνει ~1150. Τώρα σε νησί είναι, με τα ενοίκια στο θεό. Έκατσε τα πρώτα χρόνια στην Αθήνα και δεν την πάλεψε καθόλου. Μου λέει τα τελευταία χρόνια αποχωρούν πολλοί από το σώμα, και καταλαβαίνω γιατί.
Όσο ήταν στην Αθήνα, ΣΚ αν δεν είχε υπηρεσία, απαγορευόταν να φύγει εκτός πόλης, ακόμα και μονοήμερη να πήγαινε κάπου γιατί πάντα είσαι σε επιφυλακή. Μόνο στην άδειά σου επιτρέπεται να μη σηκώσεις το κινητό. Να κανονίσει δε μπορούσε μια εκδρομή το ΣΚ. Γιατί μπορεί να προέκυπτε κάτι. Ή να ήταν το απόγευμα για καφέ και να του έλεγαν πρέπει να έρθεις απο εδώ τώρα. Και δεν είναι μεμονωμένη περίπτωση αυτό που λέω, αλλά κανόνας για αξιωματικούς νέους σε ηλικία. Όσο μεγαλώνεις σε ηλικία-βαθμό, τότε δεν τα έχει αυτά.
Αστυφύλακες είναι πιο χαλαρά, δεν έχουν τόσες ευθύνες, αλλά έχουν περισσότερες μεταθέσεις και σαφώς λιγότερα λεφτά.
Στρατός επίσης δεν αξίζει. Στην εταιρία πληροφορικής που είμαι, ήρθε ένας νέος συνάδελφος, ~32 πρέπει να 'ναι. Παραιτήθηκε από τον στρατό (Ευελπίδων) γιατί δεν άξιζε κάθε 2 χρόνια σε άλλο μέρος με μισθό αστείο. Πλέον παίρνει περισσότερα, δουλεύει στην πόλη του και κάποιες μέρες απ' το σπίτι και ησύχασε το κεφάλι του.

Εν ολίγοις, εν έτει 2024 να μιλάμε για δημόσιο, είναι αστείο (εκτός αν μιλάμε για δικαστικό σώμα που εκεί έχει λεφτά καλά)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@cha0s

Οτι δεν αξίζει σε γενικά πλαίσια εννοείται, τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι και μπαίνεις εύκολα χάσαμε το κουτάλι, αλλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρομαι.

Εάν δεν έχεις από κάπου να πιαστείς και είσαι άνεργο, τα σκιλλς να γίνεις έμπορας ή το υπόβαθρο για ΙΤ, δεν είναι καθόλου κακή λύση. Για Ελλάδα.

1150 στα 29 δεν είναι καθόλου άσχημα για δημόσιο, σκέψου ποσά παίρνει (αν παίρνει) ο αντίστοιχος αναπληρωτής σε νησί, με τις ευθύνες και το περιβάλλον που έχει διαμορφωθεί στη δευτεροβάθμια την τελευταία δεκαετία…

Συν ότι αναφερόμαστε σε γυναίκα, η πιο μάχιμη θέση που τις βάζουν κατά κανόνα είναι τροχαία λολ, αν δεν είναι μαλλί και νύχι όλη μέρα. Χρόνος για προσωπική ζωή, οικογένεια… Κατι κερδίζεται κι από εκει.
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η πραγματικότητα είναι η εξής: Είσαι 26 χρονών. Σε 6 χρόνια θα είσαι με το καλό 32. Προτιμάς να είσαι 32 χρονών με πτυχίο ιατρικής ή χωρίς πτυχίο;
Οπωσδήποτε θα έχω πτυχίο...
Το ερώτημα είναι αν μέχρι τα 32 μπορούν να σε στηρίζουν οικονομικά οι γονείς, γιατί να δουλεύεις παράλληλα δε ξέρω αν είναι εφικτό. Και 32 το Minimum, δε σημαίνει οτι στα 6 χρόνια νταν θα πάρεις πτυχίο. Επίσης και να τελειώσεις στα 32, δε σημαίνει οτι κατευθείαν θα ξεκινήσεις ειδικότητα.
Γιατί όχι... Δεν πιστεύω ότι αυτά που σκέφτομαι έχουν αναμονή, πχ ογκολογια, ακτινολογια. Ίσως μικροβιολογια. Για παράδειγμα δεν σκέφτομαι δερματολογια ή παιδιατρική, ενδοκρινολογοσ, που έχουν πολύ αναμονή...
Δε μας είπες όμως ποιο ειναι το 1ο πτυχίο σου. HR θα σε ενδιέφερε επίσης;

Μη πιστεύεις σε όσους λένε οτι είναι αργά για αλλαγή αντικειμένου. Είσαι 26 χρονών. Σύνταξη θα βγούμε στα 70 έτσι όπως το πάνε. Έχω δει άτομα στα 50 να αλλάζουν αντικείμενο εργασίας.
Όχι, το έχω ψάξει και αυτό, έχω μιλήσει με συμβουλους και δεν μου είπαν καλά λόγια. Είναι ακόμα πιο μετέωρο και προσβάσιμο από πάρα πολλά πτυχία, ενώ προτιμούν αποφοιτους οικονομικών και διοικητικών σχολών...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Panzerkampfwagen ευχαριστώ για την πάσα!

Δυστυχώς δεν θα γίνω αρεστός αυτή τη φορά.

Στο ίδιο έργο θεατής για πολλοστή φορά α) το κείμενο όπως είναι χαοτικά γραμμένο μου μοιάζει με αυτό μιας περσινής κοπέλας που ήταν στα χαμένα και απελπισμένη και έλεγε να πάει ιατρική ωστε να κάνει πολυτελεις διακοπες όπως οι γιατροί β) το ουσιαστικό ζητούμενο κι εδώ δεν είναι η σχολή αλλά η αποκατάσταση.

Και το να επιλέξει κανείς αυτή τη σχολή, σε αυτή την ηλικία, για την αποκατάσταση το βρίσκω ολέθριο σφάλμα, οποία ειδικότητα και να πάρει. Οι καιροί άλλαξαν και πρέπει να το δει ο κόσμος και αυτά που έρχονται είναι πολύ, πολύ άσχημα

Με όλη την ειλικρίνεια, εάν το ζητούμενο είναι η αποκατάσταση και μια εναλλακτική στα αδιέξοδα του θεωρητικού κλάδου που υποστηρίζει η κοπέλα ότι σπούδασε, το είχα πει και το ξαναλέω, σώματα ασφαλείας.

Αξιωματικών Ελ.Ας, Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών. Αυτοί πρέπει να είναι οι στόχοι.

Και δεν θέλω να ακούσω δεν είναι όλα για όλους, κοπέλα είναι ένα γραφείο θα καβατζώσει, κυριολεκτικά δουλειά δημοσίου υπαλλήλου εξασφαλισμένη μέχρι την σύνταξη, ούτε άγχη ούτε τίποτα.

Μυριάδες απελπισμένοι θεωρητικαριοι ξαναεδωσαν για αυτές τις σχολές μετα το πτυχίο και πολύ καλα έκαναν και τους χαίρομαι.
Είναι πολύ τίμιο να παραδέχεσαι ότι απλά θες να βιοποριστεις με μια δουλειά χωρίς πολλά-πολλά από το να μπαίνεις σε ένα αδιέξοδο μονοπάτι με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα ψευτοζωείς με τα ψίχουλα της ειδικότητας. Αρκεί να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, να μην κάνουμε κατι που πραγματικά δεν μας συμφέρει μόνο από αντίδραση και κάλυμμα ανασφαλειών χρόνων.

Και εάν εξακολουθήσει να έχει πρεμούρα για τον κλάδο της υγείας, δίνει από μέσα σε δεύτερο χρόνο κατατακτήριες για οδοντιατρική και το αξιοποιεί μέσα στο σώμα (+ιδιωτικο ιατρείο).

Συνολικά αυτός ο δρόμος είναι πολύ πιο σύντομος (8 έτη) από το να κάνει 6αετη σχολή από το 0, ειδικοτητα και μια 5αετια το ελάχιστο μετα μέχρι να βρει θέση σε νοσοκομείο στο πουθενά με κάκιστες συνθήκες -αν βρει- ή σκλάβος των ιδιωτικών.

Εναλλακτικά, κάποιο ιδιαίτερο, παιδιά και οικογένεια.
Είναι πολύ σωστά αυτά που λες. Όχι παιδιά εγώ πρώτη φορά μπαίνω και δεν μου αρέσει γενικά η δημοσιότητα κλπ αλλά πιστεύω θα χουν και άλλοι τέτοιες σκέψεις και είναι σοβαρά θέματα που πολλοί ίσως έχουν (εύχομαι πραγματικά να μην αποκτήσουν όμως και να πάνε όλα ομαλά!!) Έχω δώσει και για αυτές τις σχολές αλλά δεν πέρασα. Έδωσα στην διάρκεια του πανεπιστημίου, κόπηκα. Και μετά το πανεπιστήμιο κόπηκα. Τώρα δεν μπορώ, λόγω της ηλικίας. Κουράστηκα κιόλας... Κάνεις 4.21 αντί 4.20 και σε κοβουν... Επειδη υπάρχουν πάρα πολλά άτομα, τα πράγματα πλέον έχουν δυσκολέψει και οι εξεταστές είναι πολύ επιλεκτικοι. Η ιατρική όντως μου αρέσει, αλλά συνδυάζει και την αποκατάσταση. Αλλά ίσως να μην σκέφτομαι σωστά, όπως λες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
@Panzerkampfwagen ευχαριστώ για την πάσα!

Δυστυχώς δεν θα γίνω αρεστός αυτή τη φορά.

Στο ίδιο έργο θεατής για πολλοστή φορά α) το κείμενο όπως είναι χαοτικά γραμμένο μου μοιάζει με αυτό μιας περσινής κοπέλας που ήταν στα χαμένα και απελπισμένη και έλεγε να πάει ιατρική ωστε να κάνει πολυτελεις διακοπες όπως οι γιατροί β) το ουσιαστικό ζητούμενο κι εδώ δεν είναι η σχολή αλλά η αποκατάσταση.

Και το να επιλέξει κανείς αυτή τη σχολή, σε αυτή την ηλικία, για την αποκατάσταση το βρίσκω ολέθριο σφάλμα, οποία ειδικότητα και να πάρει. Οι καιροί άλλαξαν και πρέπει να το δει ο κόσμος και αυτά που έρχονται είναι πολύ, πολύ άσχημα

Με όλη την ειλικρίνεια, εάν το ζητούμενο είναι η αποκατάσταση και μια εναλλακτική στα αδιέξοδα του θεωρητικού κλάδου που υποστηρίζει η κοπέλα ότι σπούδασε, το είχα πει και το ξαναλέω, σώματα ασφαλείας.

Αξιωματικών Ελ.Ας, Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών. Αυτοί πρέπει να είναι οι στόχοι.

Και δεν θέλω να ακούσω δεν είναι όλα για όλους, κοπέλα είναι ένα γραφείο θα καβατζώσει, κυριολεκτικά δουλειά δημοσίου υπαλλήλου εξασφαλισμένη μέχρι την σύνταξη, ούτε άγχη ούτε τίποτα.

Μυριάδες απελπισμένοι θεωρητικαριοι ξαναεδωσαν για αυτές τις σχολές μετα το πτυχίο και πολύ καλα έκαναν και τους χαίρομαι.
Είναι πολύ τίμιο να παραδέχεσαι ότι απλά θες να βιοποριστεις με μια δουλειά χωρίς πολλά-πολλά από το να μπαίνεις σε ένα αδιέξοδο μονοπάτι με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα ψευτοζωείς με τα ψίχουλα της ειδικότητας. Αρκεί να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, να μην κάνουμε κατι που πραγματικά δεν μας συμφέρει μόνο από αντίδραση και κάλυμμα ανασφαλειών χρόνων.

Και εάν εξακολουθήσει να έχει πρεμούρα για τον κλάδο της υγείας, δίνει από μέσα σε δεύτερο χρόνο κατατακτήριες για οδοντιατρική και το αξιοποιεί μέσα στο σώμα (+ιδιωτικο ιατρείο).

Συνολικά αυτός ο δρόμος είναι πολύ πιο σύντομος (8 έτη) από το να κάνει 6αετη σχολή από το 0, ειδικοτητα και μια 5αετια το ελάχιστο μετα μέχρι να βρει θέση σε νοσοκομείο στο πουθενά με κάκιστες συνθήκες -αν βρει- ή σκλάβος των ιδιωτικών.

Εναλλακτικά, κάποιο ιδιαίτερο, παιδιά και οικογένεια.
Συμφωνώ φίλτατε Ryu, ειδικά αφότου πέρασα -επιτυχώς- τον γολγοθά των κατατακτηρίων και μάλιστα εν μέσω στρατού και πολλών άλλων αποτρεπτικών συγκυριών.

Προς την ΟΡ:

Σε αυτή την ηλικία οι σπουδές απαιτούν θυσίες που δεν έχεις φανταστεί, τόσο πριν μπεις, όσο και κατά τη διάρκεια, και ιδιαίτερα μετά.

Το ότι σε απασχολεί η ηλικία είναι ένδειξη ότι ξεκινάς σε εντελώς λάθος βάση.

Οπότε ναι, το να μην έχεις ασχοληθεί καν με το ζήτημα και να σε απασχολεί πρώτα πρώτα η ηλικία, είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο με τον 42άρη φιλόλογο που θέλει να γίνει σε 1 χρόνο CTO στην AWS.
Δηλαδή αλλού ντ'αλλού.

Όπως και ο τρόπος που θα βιοποριστείς, δεν ενδιαφέρει κανέναν ούτε έχει καμία σημασία εάν θα τρως λέσχη, θα παίρνεις ΚΕΑ ή θα μείνεις σε κάποιο άδειο αμφιθέατρο της σχολής τα βράδια. Δεν θα έχεις χρόνο να βιοποριστείς αξιοπρεπώς και να κάνεις στοχειωδώς σοβαρές σπουδές τέτοιου επιπέδου.

Και μεταξύ μας, είναι τόσοι οι απόφοιτοι που είχαν του κόσμου τα λεφτά ώστε να επικεντρωθούν 101% στη σχολή και, αργότερα, στην στελέχωση ιατρείου/γραφείου ώστε κάποιος που πατάει σε 2 βάρκες μετέπειτα να μην έχει καμία απολύτως μοίρα, ειδικά σε μάχιμους τομείς.

Και στο λέω εγώ που πέρασα μέσω κατατακτηρίων στη Νομική, μια κορυφαία επιστήμη αντίστοιχης της ιατρικής στο πεδίο σου, ερχόμενος από την καθαρότερη θετική σχολή (μαθηματικό). Γιατί το έκανα; Γιατί επιβίωσα σε όλα τα παραπάνω έχοντας εξασφαλίσει την εξέλιξή μου μέχρι την ανώτατη βαθμίδα της εκπαίδευσης, έχοντας πλήρη γνώση του πως θα διάβαζα, πως θα έμπαινα και πως θα επιβίωνα ακαδημαϊκά. Διαφορετικα πιθανον να μην ειχα ασχοληθει καν και να συνέχιζα να δούλευα στη βαρετή δουλειά γραφείου που είχα-- τα ρίγη στην προσφωνηση "συνήγορε" για εμένα δε λένε απολύτως τίποτα.

Όπως είπε και ο ρύου, το να μπεις στη σχολή, αν και άθλος από μόνος του, δεν αποτελεί ούτε τα πρώτα 10m του μαραθωνίου σε αυτά που απαιτεί επαγγελματική σου (πρόσεξε) επιβίωση, όχι η εξέλιξη.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Είναι πολύ σωστά αυτά που λες. Όχι παιδιά εγώ πρώτη φορά μπαίνω και δεν μου αρέσει γενικά η δημοσιότητα κλπ αλλά πιστεύω θα χουν και άλλοι τέτοιες σκέψεις και είναι σοβαρά θέματα που πολλοί ίσως έχουν (εύχομαι πραγματικά να μην αποκτήσουν όμως και να πάνε όλα ομαλά!!) Έχω δώσει και για αυτές τις σχολές αλλά δεν πέρασα. Έδωσα στην διάρκεια του πανεπιστημίου, κόπηκα. Και μετά το πανεπιστήμιο κόπηκα. Τώρα δεν μπορώ, λόγω της ηλικίας. Η ιατρική όντως μου αρέσει, αλλά συνδυάζει και την αποκατάσταση. Αλλά ίσως να μην σκέφτομαι σωστά, όπως λες.
Δεν στα λέω για κακό έτσι, τα πονάω πολύ τα παιδιά ουτε βγάζω την ουρά μου απέξω οι περισσότεροι βρεθήκαμε σε παρόμοια αδιέξοδα.

Γνωστος μου στη σχολή έκανε ακριβώς αυτό πρώτα ένα άκυρο ΤΕΙ, μετα αστυφυλάκων κι έπειτα ιατρική κ έχει όλο το χρόνο πλέον να κινηθεί με ασφάλεια.

Όποτε αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι ίσως είναι καλύτερα πρώτα να κοιτάμε να εξασφαλίσουμε μια στοιχειώδη επιβίωση και προκοπή,

και σε δεύτερο στάδιο, αφού έχουμε κατασταλάξει και λύσει κάπως το βιοποριστικό, αξιολογούμε τα θέλω και τις ικανότητες μας για ο,τι άλλο.

Είναι δυστυχώς δύσκολοι οι καιροί και χρειάζονται συνδυαστικές κινήσεις, σε όλα τα επαγγελματικά πεδία και σε όλες τις αγορές, η ιατρική δεν έμεινε έξω από αυτό τελειώνοντας τη σχολή οι συμφοιτητές δεν αγχώνονται για την ειδικοτητα τόσο (αν κι εκεί αυξήθηκαν οι αναμονές) αλλά για το ΜΕΤΑ.

Γι αυτό και σου πρότεινα την ντρίπλα αστυνομία + οδοντιατρική… έχει και το bonus του ιδιωτικού ιατρείου ταυτόχρονα όπως οι στρατιωτικοί.

Το θεωρώ πιο safe και σύντομο χρονικά (αθροιστικά).

Καλές επιτυχίες!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
την ιατρικη πρεπει να την αγαπας για την ασκησεις.Τα καλα χρηματα παιζουν Μονο σε χειρουργικες ειδικοτητες κ φυσικα εξωτερικο.Οι συνθηκες μετα τη ληψη του πτυχιου ειναι αθλιες κ πολλοι φευγουν για εξω.Εγω που θα ηθελα να διοριστω μονιμος σε αγροτικο ιατρειο καποια στιγμη ας πουμε κατα πασα πιθανοτητα θα παιρνω Κατω απο χιλιαρι!! γυρω στα 960 κατι ενω ο ειδικευομενος αγροτικος γυρω στα 1200 ( ναι,ετσι ειναι,λιγο παραλογο).Γενικοτερα το μονο καλο με την ιατρικη ειναι οτι οσο δουλευεις γινεσαι ολο κ καλυτερος κ δουλεια θα βρεις παντου,αλλα ο μισθος θα ειναι απλος χωρις τπτ τρελο.Πριν λιγο μπηκα φβ κ μ πεταξε αγγελια για υπευθυνο μινι μαρκετ με μισθο 1400.....ε ειναι περισσοτερα απ οσα παιρνει ο ειδικευομενος....
Κ φυσικα μη ξεχνας τις τεραστιες ευθυνες του επαγγελματος...οχι απο την αποψη μη πας φυλακη,εδω αλλοι σκοτωνουν κοσμο επειδη ειναι αχρηστοι κ με καλους δικηγορους ξεμπερδευουν.Το θεμα ειναι αν εσυ κανεις κανα σοβαρο λαθος,πως ζεις μετα με αυτο.
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνώ φίλτατε Ryu, ειδικά αφότου πέρασα -επιτυχώς- τον γολγοθά των κατατακτηρίων και μάλιστα εν μέσω στρατού και πολλών άλλων αποτρεπτικών συγκυριών.

Προς την ΟΡ:

Σε αυτή την ηλικία οι σπουδές απαιτούν θυσίες που δεν έχεις φανταστεί, τόσο πριν μπεις, όσο και κατά τη διάρκεια, και ιδιαίτερα μετά.

Το ότι σε απασχολεί η ηλικία είναι ένδειξη ότι ξεκινάς σε εντελώς λάθος βάση.

Οπότε ναι, το να μην έχεις ασχοληθεί καν με το ζήτημα και να σε απασχολεί πρώτα πρώτα η ηλικία, είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο με τον 42άρη φιλόλογο που θέλει να γίνει σε 1 χρόνο CTO στην AWS.
Δηλαδή αλλού ντ'αλλού.

Όπως και ο τρόπος που θα βιοποριστείς, δεν ενδιαφέρει κανέναν ούτε έχει καμία σημασία εάν θα τρως λέσχη, θα παίρνεις ΚΕΑ ή θα μείνεις σε κάποιο άδειο αμφιθέατρο της σχολής τα βράδια. Δεν θα έχεις χρόνο να βιοποριστείς αξιοπρεπώς και να κάνεις στοχειωδώς σοβαρές σπουδές τέτοιου επιπέδου.

Και μεταξύ μας, είναι τόσοι οι απόφοιτοι που είχαν του κόσμου τα λεφτά ώστε να επικεντρωθούν 101% στη σχολή και, αργότερα, στην στελέχωση ιατρείου/γραφείου ώστε κάποιος που πατάει σε 2 βάρκες μετέπειτα να μην έχει καμία απολύτως μοίρα, ειδικά σε μάχιμους τομείς.

Και στο λέω εγώ που πέρασα μέσω κατατακτηρίων στη Νομική, μια κορυφαία επιστήμη αντίστοιχης της ιατρικής στο πεδίο σου, ερχόμενος από την καθαρότερη θετική σχολή (μαθηματικό). Γιατί το έκανα; Γιατί επιβίωσα σε όλα τα παραπάνω έχοντας εξασφαλίσει την εξέλιξή μου μέχρι την ανώτατη βαθμίδα της εκπαίδευσης, έχοντας πλήρη γνώση του πως θα διάβαζα, πως θα έμπαινα και πως θα επιβίωνα ακαδημαϊκά. Διαφορετικα πιθανον να μην ειχα ασχοληθει καν και να συνέχιζα να δούλευα στη βαρετή δουλειά γραφείου που είχα-- τα ρίγη στην προσφωνηση "συνήγορε" για εμένα δε λένε απολύτως τίποτα.

Όπως είπε και ο ρύου, το να μπεις στη σχολή, αν και άθλος από μόνος του, δεν αποτελεί ούτε τα πρώτα 10m του μαραθωνίου σε αυτά που απαιτεί επαγγελματική σου (πρόσεξε) επιβίωση, όχι η εξέλιξη.
Μιλάς πολύ ωραία και σίγουρα ταιριάζεις για δικηγόρος!! Σωστά τα λες αλλά θέλω να σκέφτομαι αισιόδοξα, δηλαδή κάπου πρέπει να πάω κι εγώ, από το ένα κόβομαι, από το άλλο κόβομαι.. Κι ακόμα είμαι στη μέση του πουθενά, κατάλαβες; ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν στα λέω για κακό έτσι, τα πονάω πολύ τα παιδιά ουτε βγάζω την ουρά μου απέξω οι περισσότεροι βρεθήκαμε σε παρόμοια αδιέξοδα.

Γνωστος μου στη σχολή έκανε ακριβώς αυτό πρώτα ένα άκυρο ΤΕΙ, μετα αστυφυλάκων κι έπειτα ιατρική κ έχει όλο το χρόνο πλέον να κινηθεί με ασφάλεια.

Όποτε αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι ίσως είναι καλύτερα πρώτα να κοιτάμε να εξασφαλίσουμε μια στοιχειώδη επιβίωση και προκοπή,

και σε δεύτερο στάδιο, αφού έχουμε κατασταλάξει και λύσει κάπως το βιοποριστικό, αξιολογούμε τα θέλω και τις ικανότητες μας για ο,τι άλλο.

Είναι δυστυχώς δύσκολοι οι καιροί και χρειάζονται συνδυαστικές κινήσεις, σε όλα τα επαγγελματικά πεδία και σε όλες τις αγορές, η ιατρική δεν έμεινε έξω από αυτό τελειώνοντας τη σχολή οι συμφοιτητές δεν αγχώνονται για την ειδικοτητα τόσο (αν κι εκεί αυξήθηκαν οι αναμονές) αλλά για το ΜΕΤΑ.

Γι αυτό και σου πρότεινα την ντρίπλα αστυνομία + οδοντιατρική…

Το θεωρώ πιο safe και σύντομο χρονικά (αθροιστικά).

Καλές επιτυχίες!!!!
Ευχαριστώ πολύ είμαι σίγουρη ότι τα λες με καλό τρόπο! Όμως όπως είπα λόγω ηλικίας δεν μπορώ να μπω στα σώματα ασφαλείας και κουράστηκα κιόλας γιατί κόπηκα πολλές φορές οπότε κι άλλο κλείσιμο πόρτας... Τώρα με τις πανελλήνιες θα ανοίξω μια πόρτα που θα πάει.. Ευχαριστώ πολύ!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

την ιατρικη πρεπει να την αγαπας για την ασκησεις.Τα καλα χρηματα παιζουν Μονο σε χειρουργικες ειδικοτητες κ φυσικα εξωτερικο.Οι συνθηκες μετα τη ληψη του πτυχιου ειναι αθλιες κ πολλοι φευγουν για εξω.Εγω που θα ηθελα να διοριστω μονιμος σε αγροτικο ιατρειο καποια στιγμη ας πουμε κατα πασα πιθανοτητα θα παιρνω Κατω απο χιλιαρι!! γυρω στα 960 κατι ενω ο ειδικευομενος αγροτικος γυρω στα 1200 ( ναι,ετσι ειναι,λιγο παραλογο).Γενικοτερα το μονο καλο με την ιατρικη ειναι οτι οσο δουλευεις γινεσαι ολο κ καλυτερος κ δουλεια θα βρεις παντου,αλλα ο μισθος θα ειναι απλος χωρις τπτ τρελο.Πριν λιγο μπηκα φβ κ μ πεταξε αγγελια για υπευθυνο μινι μαρκετ με μισθο 1400.....ε ειναι περισσοτερα απ οσα παιρνει ο ειδικευομενος....
Κ φυσικα μη ξεχνας τις τεραστιες ευθυνες του επαγγελματος...οχι απο την αποψη μη πας φυλακη,εδω αλλοι σκοτωνουν κοσμο επειδη ειναι αχρηστοι κ με καλους δικηγορους ξεμπερδευουν.Το θεμα ειναι αν εσυ κανεις κανα σοβαρο λαθος,πως ζεις μετα με αυτο.
Είναι σωστό κι αυτό!! Τα ξέρω όλα αυτά... Δεν είναι ότι θέλω πολλά λεφτά, αλλά κάπως να πάρω σωστή απόφαση που να μου αρέσει και να ζω αξιοπρεπώς, όπως όλοι οι άνθρωποι... Τα 1200 πάντως είναι καλύτερα από τα 600...ευχαριστώ πολύ πάντως
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μιλάς πολύ ωραία και σίγουρα ταιριάζεις για δικηγόρος!! Σωστά τα λες αλλά θέλω να σκέφτομαι αισιόδοξα, δηλαδή κάπου πρέπει να πάω κι εγώ, από το ένα κόβομαι, από το άλλο κόβομαι.. Κι ακόμα είμαι στη μέση του πουθενά, κατάλαβες; ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
Πρόσεξε να δεις.

Δεν σε αποτρέπω, ούτε σε παροτρύνω. Σου λέω την απλή ωμή αλήθεια για κάτι που έχω και εγώ περάσει και μάλιστα πάρα πολύ πρόσφατα.

Ό,τι και να κάνεις, πρέπει να το κάνεις με σιγουριά.

Όταν από την μία λες ότι σού αρέσει η ιατρική ως ιδέα και από την άλλη αναφέρεις πως χρειάζεσαι τον μισθό ενός γιατρού αυτοαναιρείσαι σε επικίνδυνο βαθμό.

Πρέπει να μπεις σε μια λογική ανάληψης ευθυνών απέναντι στον εαυτό σου και να σταματήσεις να προσπαθείς να πατάς σε δύο βάρκες γιατί τορπιλίζεις και την ψυχική σου υγεία και την όποια καριέρα έχεις μπροστά σου.

Ένα λειτούργημα όπως είναι η ιατρική δε νοείται να ασκείται από ανθρώπους που το κάνουν μόνο για τα φράγκα. Ακόμη και οι μεγαλογιατροί που όντως παίρνουν μισό χιλιάρικο για να σε κοιτάξουν με το ένα μάτι είναι οι περισσότεροι σε πολύ φτασμένη ηλικία που, αν σκεφτείς πόσα χρήματα έχουν δαπανήσει για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο, η μεγάλη εικόνα είναι πως έχουν μπει μέσα με τα μπούνια.

Πώς βιοπορίζονταν μέχρι να φτάσουν εκεί; Ποιός ξέρει: έμεναν με γονείς, ήταν τέκνα εκατομμυριούχων, τούς έτυχε το τζόκερ, έπιασαν μετοχή της τέσλα. Αλλά η κοινή συνισταμένη είναι η εξής: έκαναν βαριές θυσίες.

Οπότε το να περιμένεις την ιατρική να σου λύσει το οικονομικό είναι στη καλύτερη περίπτωση αφέλεια.

Αν πάρα ταύτα θεωρείς πως έχεις κάτι να δώσεις, συνέχισε. Αλλά αυτό που περνάς τώρα μέσα σου είναι ούτε η πρώτη μάχη που θα κληθείς να δώσεις.

Αυτό είναι το τίμημα τού να παίρνεις την ζωή στα χέρια σου και να χαράσσεις μια πορεία δική σου.
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πρόσεξε να δεις.

Δεν σε αποτρέπω, ούτε σε παροτρύνω. Σου λέω την απλή ωμή αλήθεια για κάτι που έχω και εγώ περάσει και μάλιστα πάρα πολύ πρόσφατα.

Ό,τι και να κάνεις, πρέπει να το κάνεις με σιγουριά.

Όταν από την μία λες ότι σού αρέσει η ιατρική ως ιδέα και από την άλλη αναφέρεις πως χρειάζεσαι τον μισθό ενός γιατρού αυτοαναιρείσαι σε επικίνδυνο βαθμό.

Πρέπει να μπεις σε μια λογική ανάληψης ευθυνών απέναντι στον εαυτό σου και να σταματήσεις να προσπαθείς να πατάς σε δύο βάρκες γιατί τορπιλίζεις και την ψυχική σου υγεία και την όποια καριέρα έχεις μπροστά σου.

Ένα λειτούργημα όπως είναι η ιατρική δε νοείται να ασκείται από ανθρώπους που το κάνουν μόνο για τα φράγκα. Ακόμη και οι μεγαλογιατροί που όντως παίρνουν μισό χιλιάρικο για να σε κοιτάξουν με το ένα μάτι είναι οι περισσότεροι σε πολύ φτασμένη ηλικία που, αν σκεφτείς πόσα χρήματα έχουν δαπανήσει για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο, η μεγάλη εικόνα είναι πως έχουν μπει μέσα με τα μπούνια.

Πώς βιοπορίζονταν μέχρι να φτάσουν εκεί; Ποιός ξέρει: έμεναν με γονείς, ήταν τέκνα εκατομμυριούχων, τούς έτυχε το τζόκερ, έπιασαν μετοχή της τέσλα. Αλλά η κοινή συνισταμένη είναι η εξής: έκαναν βαριές θυσίες.

Οπότε το να περιμένεις την ιατρική να σου λύσει το οικονομικό είναι στη καλύτερη περίπτωση αφέλεια.

Αν πάρα ταύτα θεωρείς πως έχεις κάτι να δώσεις, συνέχισε. Αλλά αυτό που περνάς τώρα μέσα σου είναι ούτε η πρώτη μάχη που θα κληθείς να δώσεις.

Αυτό είναι το τίμημα τού να παίρνεις την ζωή στα χέρια σου και να χαράσσεις μια πορεία δική σου.
Όχι όχι με παρεξήγησες! Δεν το κάνω για τα χρήματα, αλλά γιατί μου ταιριάζει, μου αρέσει και πιστεύω ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση από τα θεωρητικά πτυχία... Είναι και τα 3 μαζί... Βέβαια ένα 3ο αυτί ακούει καλύτερα, πχ μπορεί να σκέφτομαι κάπως που εγώ η ίδια δεν αναγνωρίζω. Λέω ότι αυτό θα επέλεγα αν ήμουν πιο μικρή, αλλά τώρα σκέφτομαι και πολλούς άλλους παράγοντες που ανέφερα... Παίρνουμε αποφάσεις συνδυαστικά, όχι μονόπλευρα...
Ναι, η ενηλικίωση γενικά είναι πολύ δύσκολη, ειδικά όταν γίνεται βίαια και αποτομα.. Όμως πρέπει να προσαρμοστουμε και σε αυτό. Ναι μεν προσπαθούμε να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας μέσα σε ένα χαοτικό κόσμο, αλλά υπάρχει και η οικογένεια, που μας στηρίζει και μας βοηθάει να "ανοίξουμε τα φτερά μας"... Κάθε μάχη έχει και ένα τέλος κάποια στιγμή...
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
δε θα σ προτεινα την φυσικοθερπαεια στα 26 Μονο αν το γουσταρεις πραγματικα κ θες να το δουλεψεις χωρις να σε ενδιαφερει καποια αλλη σχολη.Οι συνθηκες στον κλαδο ειναι τρισαθλιες για νεους αποφοιτους με 600-700 ευρω το μηνα 1 ρεπο κ σε πολλες περιπτωσεις θα σ λενε ελα οποτε εχει δουλεια .Αυτο εγινε γτ η φθ βγαζει κ απο κολεγια κ απο αει κ ιεκ κ επαλ ......δεν προτεινω.Αν ομως το γουσταρεις οντως μπορεις να βγαλεις χρηματα αρκετα.
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δε θα σ προτεινα την φυσικοθερπαεια στα 26 Μονο αν το γουσταρεις πραγματικα κ θες να το δουλεψεις χωρις να σε ενδιαφερει καποια αλλη σχολη.Οι συνθηκες στον κλαδο ειναι τρισαθλιες για νεους αποφοιτους με 600-700 ευρω το μηνα 1 ρεπο κ σε πολλες περιπτωσεις θα σ λενε ελα οποτε εχει δουλεια .Αυτο εγινε γτ η φθ βγαζει κ απο κολεγια κ απο αει κ ιεκ κ επαλ ......δεν προτεινω.Αν ομως το γουσταρεις οντως μπορεις να βγαλεις χρηματα αρκετα.
Ούτε κι εγώ για να είμαι ειλικρινής... 600 το μήνα... Φρίκη...κουράγιο σ αυτούς που δυσκολευονται να τα βγάλουν πέρα.. Ευχαριστώ πολύ!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top