"Πτυχιομανία" και διδακτορικό

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά από λαϊκή απαίτηση, δημιουργώ το θέμα για την "πτυχιομανία" και τον αριθμό διδακτόρων στην Ελλάδα.
1589530983877.png


Εδώ φαίνεται το ποσοστό ανά 1000 κατοίκους των νέων διδακτόρων. Στην Ελλάδα, πρέπει να είναι 1,54.
1589531617142.png
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει πάντως ποιοι ολοκληρώνουν...
(πάντα το θέμα είναι να τελειώνεις! :P )
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Aκριβώς. Βέβαια μου κάνει εντύπωση η διαφορά τιμών τις χρονικές στιγμές 2009 και 2017 στο αρχικό γράφημα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάπου στο ενδιάμεσο άλλαξαν και οι εσωτερικοί κανονισμοί, γύρω στο 2014, έγιναν πολύ πιο αυστηροί.
Θα μπορούσε να είναι και τυχαίο.

Τα "ποιοτικά" χαρακτηριστικά έχουν πάντα πιο μεγάλο ενδιαφέρον:
1. πόσοι τελείωσαν τελικά;
2. Σε πόσο καιρό;
3. Άλλαξαν θέμα στην πορεία; (Εγώ ας πούμε έχασα σχεδόν 2 χρόνια για τον λόγο αυτό)
4. Τι έκαναν μετά;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αρκετά υψηλά η Ελλάδα στην απόκτηση PhD, σταθερά όμως προ και κατόπιν κρίσης. Περίμενα η κρίση να οδηγήσει στην αύξηση των αιτήσεων για διδακτορικό.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αρκετά υψηλά η Ελλάδα στην απόκτηση PhD, σταθερά όμως προ και κατόπιν κρίσης. Περίμενα η κρίση να οδηγήσει στην αύξηση των αιτήσεων για διδακτορικό.
Γιατί;
Το διδακτορικό δεν πληρώνεται στον ιδιωτικό τομέα (πέρα από πολύ ειδικές περιπτώσεις) και για να το κάνεις πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο βιοπορισμού...Αν δουλεύεις πολλές ώρες είναι απαγορευτικό, ειδικά όταν πρέπει να τελειώσεις σε συγκεκριμένο χρόνο πλέον.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στη Γερμανία και Αυστρία υπάρχει η περίπτωση διδακτορικού με την εξής προοπτική:

  • Επιστημονική Έρευνα με κάποια Βιομηχανία ή Εταιρεία που παρέχει θέση πλήρους εργασίας με 3 χρόνια διάρκεια με προοπτική να γίνει η εκπόνηση της διατριβής και φυσικά περιλαμβάνεται πιθανή παράταση αν προκύψουν αστάθμητοι παράγοντες. Προοπτικές μετά από μια τέτοια επιστημονική εργασία είναι η παραμονή στην εταιρία ή εύρεση εργασίας σε κάποιο Πανεπιστήμιο ως διδακτικό / ερευνητικό προσωπικό. Παραδείγματα εταιριών είναι η Siemens, Huawei, ... .
  • Θέση επιστημονικού συνεργάτη σε Πανεπιστήμιο με προοπτική να γίνει η εκπόνηση της διατριβής (promotion) και φυσικά περιλαμβάνεται πιθανή παράταση αν προκύψουν αστάθμητοι παράγοντες. Προοπτικές μετά από μια τέτοια επιστημονική εργασία είναι η παραμονή στο Πανεπιστήμιο ως διδακτικό / ερευνητικό προσωπικό με ειδικά καθήκοντα. Σε αυτή την περίπτωση η μισθοδοσία, ασφαλιστική κάλυψη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη είναι δημοσίου υπαλλήλου για το Γερμανικό Δημόσιο (Ανώτατη Εκπαίδευση) με συμβόλαιο 3ετίας και επέκταση.
Βασική απαίτηση η γνώση των Γερμανικών για μετά τη διδακτορική περίοδο. Σε δυο τέτοιες περιπτώσεις νομίζω αξίζει να γίνει ένα διδακτορικό και φυσικά μιλάμε για το φάσμα των Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών. Στη Γερμανία δεν έχω βρει πληθώρα θέσεων ερευνητικού συνεργάτη σε θεωρητικές επιστήμες με προοπτική διδακτορικού εκτός και αν πρόκειται για θέση αμιγώς διδακτορικού φοιτητή που είναι άλλο πράγμα. Πολλές Τεχνικές Ακαδημίες (Fachhochschüle / Universities of Applied Sciences) ζητούν θέσεις έκτακτου / τακτικού διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού με ειδικά προσόντα όπως σπουδές με promotion.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γιατί;
Το διδακτορικό δεν πληρώνεται στον ιδιωτικό τομέα (πέρα από πολύ ειδικές περιπτώσεις) και για να το κάνεις πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο βιοπορισμού...Αν δουλεύεις πολλές ώρες είναι απαγορευτικό, ειδικά όταν πρέπει να τελειώσεις σε συγκεκριμένο χρόνο πλέον.
Μοριοδότηση στο Δημόσιο, τίποτα άλλο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μοριοδότηση στο Δημόσιο, τίποτα άλλο.

Eδώ φαίνεται η σημαντική διαφορά κινήτρου μεταξύ των λαών των δυο χωρών. Στην Ελλάδα κάνει ο κόσμος διδακτορικό για καπρίτσιο ενώ η Γερμανία το πληρώνει ως θέση κανονικής εργασίας. Για ποιο Ελληνικό δημόσιο και μόρια; Πείτε μου μια θέση του Ελληνικού δημοσίου που μοριοδοτεί το διδακτορικό ως προσόν;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο ασφαλής δρόμος για εξέλιξη στο δημόσιο είναι η Σχολή Δημ. Διοίκησης.
Πολύ δύσκολα μπαίνει κάποιος εκεί και πρέπει να πληρώσει και φροντιστήριο. Ελάχιστοι τα καταφέρνουν να μπουν με την πρώτη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eδώ φαίνεται η σημαντική διαφορά κινήτρου μεταξύ των λαών των δυο χωρών. Στην Ελλάδα κάνει ο κόσμος διδακτορικό για καπρίτσιο ενώ η Γερμανία το πληρώνει ως θέση κανονικής εργασίας. Για ποιο Ελληνικό δημόσιο και μόρια; Πείτε μου μια θέση του Ελληνικού δημοσίου που μοριοδοτεί το διδακτορικό ως προσόν;
Όλες οι θέσεις στον ΑΣΕΠ, οι μόνιμες. 400 μόρια σχετιζόμενο και 200 μη σχετιζόμενο
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αρκετές χώρες του εξωτερικού πληρώνουν τα άτομα που συμμετέχουν για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος (όπως η Ολλανδία για παράδειγμα). Το διδακτορικό δίπλωμα γνωστό και ως PhD είναι ένα πτυχίο για να δημιουργήσει ερευνητές και όχι άτομα που το θέλουν μόνο για κάποια επιπλέον μόρια στο ΑΣΕΠ για να βρουν πιο εύκολα δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκετές χώρες του εξωτερικού πληρώνουν τα άτομα που συμμετέχουν για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος (όπως η Ολλανδία για παράδειγμα). Το διδακτορικό δίπλωμα γνωστό και ως PhD είναι ένα πτυχίο για να δημιουργήσει ερευνητές και όχι άτομα που το θέλουν μόνο για κάποια επιπλέον μόρια στο ΑΣΕΠ για να βρουν πιο εύκολα δουλειά.
Όταν κόψει η πείνα όμως και στη χώρα ο ιδιωτικός τομέας είναι τις πλάκας και κρατικοδίαιτος τότε η μόνιμη θέση στο δημόσιο είναι επιτακτική στο να μπορέσει κάποιος να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Ιδίως δε Για τα άτομα από θεωρητική
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι κακία είναι αυτή με τη θεωρητική..; Πω πω! :)

Δεν νομίζω πάντως ότι οι νέοι τα τελευταία χρόνια ενδιαφέρονται για βαθύ δημόσιο (δεν αναφέρομαι σε σχολεία κοκ). Και μάλιστα έχω 4-5 καλά παραδείγματα γύρω μου, σε πολύ καλές θέσεις στο δημόσιο που καταριούνται την ώρα και τη στιγμή.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι κακία είναι αυτή με τη θεωρητική..; Πω πω! :)

Δεν νομίζω πάντως ότι οι νέοι τα τελευταία χρόνια ενδιαφέρονται για βαθύ δημόσιο (δεν αναφέρομαι σε σχολεία κοκ). Και μάλιστα έχω 4-5 καλά παραδείγματα γύρω μου, σε πολύ καλές θέσεις στο δημόσιο που καταριούνται την ώρα και τη στιγμή.
ο καθένας δε ξερει τι έχει μέχρι να το χάσει. Αν θέλουν να ανταλλάξουμε γιατί εγώ δεν έχω να φάω τώρα
Η θεωρητική απλα δεν έχει απορρόφηση σε υπερθετικό βαθμό από τις άλλες στο ιδιωτικό
οσο για τοτα νέους αστούς καλύτερα. Τι να ενδιαφερθούν; Μόνο σε ποιο μπαράκι θαπάνε ή τι ζώδια είναι ο ψηλός απέναντι. Τα έχουμε ξανά επι αυτά, σε 25 χρόνια που θα κόψει η πείνα αυτή τη γενιά θα αναθεωρήσουν πολλά πράγματα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι;
Δηλαδή οι φυσικοί, οι χημικοί και όλοι οι υπόλοιποι έχουν ΟΛΟΙ δουλειά;
Γιατί και αυτοί "καθηγητούληδες" στο δημόσιο ψάχνονται να γίνουν...

Το διδακτορικό είναι μια επένδυση χρόνου (σε πολύ επιφανειακή ανάλυση) που δεν την κάνεις ελαφρά την καρδία.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω κάτι;
Δηλαδή οι φυσικοί, οι χημικοί και όλοι οι υπόλοιποι έχουν ΟΛΟΙ δουλειά;
Γιατί και αυτοί "καθηγητούληδες" στο δημόσιο ψάχνονται να γίνουν...

Το διδακτορικό είναι μια επένδυση χρόνου (σε πολύ επιφανειακή ανάλυση) που δεν την κάνεις ελαφρά την καρδία.
Για αυτό έγραψα σε υπερθετικό βαθμό από τους άλλους. Βεβαίως και αυτοί δεν έχουν αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα στον ιδιωτικό από κάτι κοινωνιολογιες, 200 τμήματα φιλολογίας κάτι λογοτεχνίες κτλ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μη πας μακριά. Εγώ όταν τελιεωσω ειδίκευση αν δεν έχω διδακτορικό έχω τελειωσει. Θα μείνω άνεργος και θα τρέχω στις σαουδικες αραβιες. Όπως και να το κάνουμε με το διδακτορικό η μόνιμη θέση στο δημόσιο είναι σχεδόν σίγουρη, εκτός αν δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία και ο άλλος έχει 6-7 χρόνια μόνο τότε σε περνάει
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις ότι όλοι οι γιατροί που δουλεύουν εκεί έξω έχουν διδακτορικό;
Τρέλανέ μας τώρα...
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλεις να μου πεις ότι όλοι οι γιατροί που δουλεύουν εκεί έξω έχουν διδακτορικό;
Τρέλανέ μας τώρα...
Δε θέλω να σου πω αυτό. Αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Ο άλλος έχει μέσον Να μπει να δουλέψει άλλου έτσι ώστε να αποκτήσει προϋπηρεσία και νά μπει σε ΜΟΝΙΜΗ θεση( δεν μιλάμε για επικουρικές με συμβάσεις κτλ). Εγώ όπως ξανά είπα αν με γυρίσεις ανάποδα δε θα πεσει ούτε διευρω, όποτε μετά την ειδικότητα δεν έχω την πολυτέλεια να είμαι άνεργος για 5-6 χρόνια ή να δουλεύω σε καπιταλες για ένα χιλιάρικο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top