Πτυχιακή εργασία

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έτσι κάνει όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά.
Και αφήνει το πανεπιστήμιο να πάρουν πτυχίο άτομα που απλά έγραψαν τουλάχιστον 5 σε ... μια γραπτή εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω θα πληρωνα για να μου δινοταν η ευκαιρια να κανω πτυχιακη εργασια(οικονομικα σπουδαζω)..Πιστευω πως μια καλη πτυχιακη στο αντικειμενο στο οποιο ενδιαφερεσαι να κανεις μεταπτυχιακο ειναι ενα μεγαλο + διοτι δειχνεις οτι εχεις ψαχτει και δεν εισαι απλα ενας απο τους πολλους που θελουν το χαρτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και αφήνει το πανεπιστήμιο να πάρουν πτυχίο άτομα που απλά έγραψαν τουλάχιστον 5 σε ... μια γραπτή εξέταση.

Ναι που το πρόβλημα? Πρέπει να υπάρχει κάποιο βαθμολογικό όριο. Αν θες εσύ να το πάρεις με 8+ παρτο. Τι σε νοιάζει τι θα κανει ο άλλος που το πήρε με 5? Εδώ μιλάμε για πτυχιακή εργασία που προυποθέτει ενδιαφέρον για κάποια ειδίκευση αυτού που σπουδάζεις. Γιατί να είναι υποχρεωτικό κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν κάποιος το μόνο που θέλει είναι πτυχίο η υποχρεωτική πτυχιακή δε θα τον εμποδίσει. Υπάρχουν και πτυχιακές φόλες. Αλλά γενικά προσωπικά το θεωρώ καλό να έχει κάνει κάποιος. Είναι και θέμα εγωισμού τι σκατά επιστήμονας λέγεσαι αν δεν έχεις να παρουσιάσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πάντως εμένα την πτυχιακή μου τη ζήτησε και εργοδότης μετά την αποστολή βιογραφικού, just sayin'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Η πτυχιακή είναι ατού όχι μόνο για το μεταπτυχιακό αλλά και για την εύρεση εργασίας. Να την κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Γενικώς κυκλοφορούν πολλές διπλωματικές εργασίες που επιστημονικώς είναι χάλια, ασχέτως του βαθμολογικού αποτελέσματος ή του τρόπου με τον οποίον εξετάστηκαν. Ο κάτοχος βέβαια νιώθει περήφανος. Τώρα βέβαια στο φόρουμ, είναι κακό να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά για εύρεση εργασίας αναλόγως το αντικείμενο. Εκεί μια πρακτική σίγουρα θα μετρήειε περισσότερο ( αν εχεις να επιλέξεις ανάμεσα στα 2 ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Καλά για εύρεση εργασίας αναλόγως το αντικείμενο. Εκεί μια πρακτική σίγουρα θα μετρήειε περισσότερο ( αν εχεις να επιλέξεις ανάμεσα στα 2 ).

Όχι μόνο αυτό, παίζει ρόλο και ο τρόπος σύνθεσης του θέματος μέχρι την τελική μορφή. :hmm: Τελευταία έχει γίνει της μόδας και λόγω της μεταπτυχιακής φρενίτιδας, βγαίνουν πολλές πτυχιακές, οι περισσότερες εκ των οποίων δεν διαβάζονται. Αναφέρομαι κυρίως σε Τμήματα που η πτυχιακή εργασία αποτελεί μάθημα επιλογής και αντικαθιστά 1 ή 2 εξαμηνιαία μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ μειονέκτημα της σχολής μου το γεγονός ότι δεν είχαμε πτυχιακή. Εχω τελείωσει βέβαια εδώ και 16 χρόνια τη νηπιαγωγική ΕΚΠΑ. Τώρα ελπίζω να έχουν βελτιωθεί τα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τη πτυχιακή εργασία την κάνεις μόνος σου η είναι ομαδική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπάρχουν και ομαδικές ίσως αλλά προσωπικά όταν ακούω πτυχιακή καταλαβαίνω συνήθως ατομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Υπάρχουν και ομαδικές ίσως αλλά προσωπικά όταν ακούω πτυχιακή καταλαβαίνω συνήθως ατομική.

Στις ομαδικές διπλωματικές (ή οποιασδήποτε άλλης μορφής εργασίες) δυστυχώς υπάρχει δυσκολία συντονισμού μεταξύ των φοιτητών/τριων και η δουλειά δεν κατανέμεται πάντα ισοπόσως, διότι πάντοτε υπάρχουν και οι λουφαδόροι. Είναι καλύτερο λοιπόν η πτυχιακή εργασία να είναι ατομική (κι έτσι είναι κατά κανόνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πάντως εμένα την πτυχιακή μου τη ζήτησε και εργοδότης μετά την αποστολή βιογραφικού, just sayin'...






Σοβαρά? Τι τελείωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σ' αυτό το μεταπτυχιακό θα με ενδιέφερε να κάνω διπλωματική σε θέμα σχετικό με τις τεχνικές οργάνωσης εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα μουσεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πόσο σημαντική είναι η πτυχιακή για το τι θα κάνεις μετά το πτυχίο? Γενικά είναι εφικτό να κάνεις πάνω σε κάποιο θέμα όχι τελείως σχετικό με τη σχολή σου και μετά να βρεις μεταπτυχιακό σε διαφορετικό τομέα? Ή οι πιθανότητες λένε ότι θα φας πόρτα? Δε μιλάω για φιλόλογο που θα κάνει πτυχιακή στη νομική ξέρω γω αλλά ας πούμε για χημικό σε θέμα ιατρικού περιεχομένου και σε εργαστήριο γεμάτο βιολόγους. :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η πτυχιακή μετρά όσο θες εσύ να μετρήσει. Μετρά αν σκοπεύεις να την κάνεις σε αντικείμενο στο οποίο σκοπεύεις να προχωρήσεις ακαδημαΪκά, ή αν μπορεί να θεωρηθεί ως δείγμα εργασίας στον επαγγελματικό τομέα ( για προγραμματιστές ας πούμε ). Πιθανότατα πάντως μια κακή πτυχιακή δε θα μετρήσει αρνητικά, αν δεν την αναφέρεις δεν έχουν λόγο να στη ζητήσουν.

Όσον αοφρά το θέμα συνηθίζεται να γίνεται σε "συνεργασία" με κάποιον καθηγητή από τη σχολή. Που σημαίνει ότι οκ έχεις μεν το ελεύθερο να σκεφτείς κάποιο δικό σου θέμα αλλά για κάτι πολύ τραβηγμένο δύσκολα να βρεις επιβλέπον τουλάχιστον εντός τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά διεξάγω αυτή την περίοδο την πτυχιακή μου και έχω το κλασικό πρόβλημα με την εύρεση δείγματος. Έχω φτιάξει το ερωτηματολόγιο της έρευνάς μου σε ηλεκτρονική μορφή με το google forms και θα σας το αφήσω εδώ. Όσοι έχετε όρεξη και διάθεση να το συμπληρώσετε θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.Επίσης επειδή το προτιμώμενο δείγμα είναι κυρίως η μέση ηλικία (30-60), μη διστάσετε να το προωθήσετε και σε γονείς, φίλους κτλ αυτών των ηλικιών. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου και η έρευνα έχει να κάνει με την κοινωνική επιρροή και την κοινωνική αλλαγή. Το ερωτηματολόγιο περιέχει ερωτήσεις σχετικά με την ευρώπη, την Ελλάδα, την οικονομία , την πολιτική και κάποια άλλα συναφή ζητήματα. Προσωπικά θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρον στην συμπλήρωση.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScmZyFG9BoAL_tqNRpkKfjnb-zRbZGGls_xFginV3CCp55cfg/viewform
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλή επιτυχία με την πτυχιακή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά διεξάγω αυτή την περίοδο την πτυχιακή μου και έχω το κλασικό πρόβλημα με την εύρεση δείγματος. Έχω φτιάξει το ερωτηματολόγιο της έρευνάς μου σε ηλεκτρονική μορφή με το google forms και θα σας το αφήσω εδώ. Όσοι έχετε όρεξη και διάθεση να το συμπληρώσετε θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.Επίσης επειδή το προτιμώμενο δείγμα είναι κυρίως η μέση ηλικία (30-60), μη διστάσετε να το προωθήσετε και σε γονείς, φίλους κτλ αυτών των ηλικιών. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου και η έρευνα έχει να κάνει με την κοινωνική επιρροή και την κοινωνική αλλαγή. Το ερωτηματολόγιο περιέχει ερωτήσεις σχετικά με την ευρώπη, την Ελλάδα, την οικονομία , την πολιτική και κάποια άλλα συναφή ζητήματα. Προσωπικά θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρον στην συμπλήρωση.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScmZyFG9BoAL_tqNRpkKfjnb-zRbZGGls_xFginV3CCp55cfg/viewform
Eυχαριστούμε! Θα συμπληρώσω το ερωτηματολόγιο, φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον!
Καλή επιτυχία με την πτυχιακή σου! <3

Λοιπόν καταπληκτικό το ερωτηματολόγιο σου, συγχαρητήρια για τη δουλειά που έκανες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top