Πτυχιακή εργασία

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Ωστόσο, αν ακολουθήσεις ερευνητικό τρόπο ανάπτυξης πτυχιακής έχεις μετά να πεις περισσότερα πράγματα, σχετικά με τη μεθοδολογία (δείγμα, εργαλεία, ανάλυση) που αρκετές φορές είναι θέμα συζήτησης σε συνέντευξη, κάτι το οποιο, στην περίπτωση βιβλιογραφικής ανασκόπησης δεν συζητάται.

Ο χρόνος για πλήρους φοίτηση είναι 2 εξάμηνα. Υπάρχουν άτομα που χρειάζονται και έξτρα εξάμηνο/α, αυτό εξαρτάται από σένα και τις απαιτήσεις της πτυχιακής, τα χρονοδιαγράμματα.

Βρίσκεις το θέμα πρώτα και μετά αποφασίζεις αν θα είναι ερευνητικό ή βιβλιογραφική ανασκόπηση σε επικοινωνία με τον καθηγητή.
Τέλεια , ευχαριστώ πολύ ,με εψεις καλύψει όπως πρέπει για να τα βάλω σε μια σειρά

Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Ωστόσο, αν ακολουθήσεις ερευνητικό τρόπο ανάπτυξης πτυχιακής έχεις μετά να πεις περισσότερα πράγματα, σχετικά με τη μεθοδολογία (δείγμα, εργαλεία, ανάλυση) που αρκετές φορές είναι θέμα συζήτησης σε συνέντευξη, κάτι το οποιο, στην περίπτωση βιβλιογραφικής ανασκόπησης δεν συζητάται.

Ο χρόνος για πλήρους φοίτηση είναι 2 εξάμηνα. Υπάρχουν άτομα που χρειάζονται και έξτρα εξάμηνο/α, αυτό εξαρτάται από σένα και τις απαιτήσεις της πτυχιακής, τα χρονοδιαγράμματα.

Βρίσκεις το θέμα πρώτα και μετά αποφασίζεις αν θα είναι ερευνητικό ή βιβλιογραφική ανασκόπηση σε επικοινωνία με τον καθηγητή.
Video γίνεται στην πτυχιακή να ψάξεις "ιδέα " απ' το ίντερνετ? Γιατί έγραψα emergency nursing thesis και βγάζει ωραία πράγματα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Video γίνεται στην πτυχιακή να ψάξεις "ιδέα " απ' το ίντερνετ? Γιατί έγραψα emergency nursing thesis και βγάζει ωραία πράγματα
Εννοείται! Κάνεις έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά με θέματα, βλέπεις προσεγγίσεις, τι συμπεριέλαβαν, τι άφησαν έξω.
Κοιτάς άλλες πτυχιακές-διπλωματικές εργασίες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εννοείται! Κάνεις έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά με θέματα, βλέπεις προσεγγίσεις, τι συμπεριέλαβαν, τι άφησαν έξω.
Κοιτάς άλλες πτυχιακές-διπλωματικές εργασίες.
Ααααα πωπω νταξ τότε είναι πιο εύκολο γιατί νόμιζα ότι όλα πρέπει να τα έχω σκεφτεί εγώ .Να ανακάλυψη κάτι καινούργιο δηλαδή 🤦‍♂️. Ευχαριστώ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το πώς διαχειρίζομαι την ομάδα στην πτυχιακή

Κάνουμε έρευνα ,και θα πρέπει να κάνουμε αιτήσεις από νοσοκομεία κλπ και απ ότι έχω καταλάβει τις εγκρίσεις κάτω απ' τους 2 μήνες δεν θα τα έχουμε .

Και έτσι λοιπόν είμαστε στην συγγραφή του πρωτόκολλου .Και έτσι το τρέχω πολύ δηλαδή σε μια μέρα το είχαμε τελειώσει .Το στέλνουμε στην καθηγήτρια και μας είπε ότι είχαμε ξέχασε να βάλουμε την βιβλιογραφίκη ανασκόπηση του θέματος .

Έτσι λοιπόν κάνω στα παιδιά ,ότι πάω σπίτι να το ολοκληρώσω εγώ για να μην περιμένουμε να δούμε πότε μπορουμε να συναντηθούμε και χάνουμε χρόνο κλπ

Πιστεύεται ότι το κάνω σωστά έτσι ? Θα μου πείτε ότι ως ομάδα θα πρέπει να το κάνουμε όλοι μαζί .Αλλά εγώ σκέφτηκα ότι σαν ομάδα αν ο ένας μπορεί να την βγάλει πιο γρήγορα ας το κάνει ,έτσι ώστε να μην αργούμε τώρα με τις εγκρίσεις (που ίσως να μην πάρουμε και αυτό να μας πάει 2 μήνες πίσω .....άρα νομίζω δεν θα ήταν καλή ιδέα να αργούμε στην τωρινή φάση )

Τι λέτε ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top