Πτυχιακή εξεταστική 2015-2016

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ο νόμος λέει
Οι φοιτητές που περάτωσαν την κανονική φοίτηση, η οποία ισούται με τον ελάχιστο αριθμό των αναγκαίων για την απονομή του τίτλου σπουδών εξαμήνων, σύμφωνα με το Ενδεικτικό Πρόγραμμα Σπουδών, έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο του χειμερινού και του εαρινού εξαμήνου του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους 2015−2016 σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν, ανεξάρτητα εάν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.


Η σχολή μου, ανακοίνωσε ότι δέχεται μόνο φοιτητές του 9ου εξαμήνου και άνω, αποκλείοντας από την πτυχιακή του Ιουλίου 2016 όσους μόλις περάτωσαν τα 8 εξάμηνα τον Ιούνιου του 2016 (δηλαδή τους φετινούς τεταρτοετείς). Εγώ όμως στο παραπάνω άρθρο δεν βλέπω να λέει κάτι τέτοιο και η γραμματεία στην σχολή δεν ξέρει. Τι πιστεύετε εσείς;
Εμένα μου φαίνεται αυθαίρετη ερμηνεία νόμου όπως τους βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τα ελαχιστα εξαμηνα σε ενα τμημα με προγραμμα 4 ετων ειναι τα 8 αρα ακρως λογικη η ανακοινωσει της γραμματειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τα ελαχιστα εξαμηνα σε ενα τμημα με προγραμμα 4 ετων ειναι τα 8 αρα ακρως λογικη η ανακοινωσει της γραμματειας

Δηλαδή στην πτυχιακή εξεταστική του Ιουλίου (που πέφτει αμέσως μετά την εξεταστική εαρινού) δεν θα χω τελειώσει τα 8 εξάμηνα;
Δικαίωμα για πτυχίο έχω πάντως τότε να κάνω αίτηση, γιατί όχι δικαίωμα για εξεταστική πτυχιακή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο νόμος λέει
Οι φοιτητές που περάτωσαν την κανονική φοίτηση, η οποία ισούται με τον ελάχιστο αριθμό των αναγκαίων για την απονομή του τίτλου σπουδών εξαμήνων, σύμφωνα με το Ενδεικτικό Πρόγραμμα Σπουδών, έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο του χειμερινού και του εαρινού εξαμήνου του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους 2015−2016 σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν, ανεξάρτητα εάν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.


Η σχολή μου, ανακοίνωσε ότι δέχεται μόνο φοιτητές του 9ου εξαμήνου και άνω, αποκλείοντας από την πτυχιακή του Ιουλίου 2016 όσους μόλις περάτωσαν τα 8 εξάμηνα τον Ιούνιου του 2016 (δηλαδή τους φετινούς τεταρτοετείς). Εγώ όμως στο παραπάνω άρθρο δεν βλέπω να λέει κάτι τέτοιο και η γραμματεία στην σχολή δεν ξέρει. Τι πιστεύετε εσείς;
Εμένα μου φαίνεται αυθαίρετη ερμηνεία νόμου όπως τους βολεύει.

Δεν θεωρείσαι επί πτυχίω κατά την διάρκεια της εξεταστικής εκείνης. Αν υπάρχει επιπρόσθετη εξεταστική (π.χ.η κανονική τελειώνει στις 30/6 και μετά μπαίνει έξτρα άλλο ένα δεκαήμερο για τα μαθήματα του χειμερινού, δεν είναι δηλαδή ενιαία και εμβόλιμα), ίσως υπάρχει ένα παραθυράκι για να μπορέσεις να δώσεις και εσύ. Πάντως τυπικά επί πτυχίω φοιτητής θεωρείσαι τον Οκτώβρη του 2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν θεωρείσαι επί πτυχίω κατά την διάρκεια της εξεταστικής εκείνης. Αν υπάρχει επιπρόσθετη εξεταστική (π.χ.η κανονική τελειώνει στις 30/6 και μετά μπαίνει έξτρα άλλο ένα δεκαήμερο για τα μαθήματα του χειμερινού, δεν είναι δηλαδή ενιαία και εμβόλιμα), ίσως υπάρχει ένα παραθυράκι για να μπορέσεις να δώσεις και εσύ. Πάντως τυπικά επί πτυχίω φοιτητής θεωρείσαι τον Οκτώβρη του 2016.

Tι σημαίνει "επί πτυχίω"; Αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο νόμο.

Εμάς η εξεταστική η εμβόλιμη είναι καπάκι μετά του εαρινού. Τελειώνει η μία και την επόμενη μέρα αρχίζει η άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι εμβόλιμη για να μη σας μπει το αγγούρι και δίνετε 5 μαθήματα σε μια βδομάδα. Η εξεταστική είναι η ίδια δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Tι σημαίνει "επί πτυχίω"; Αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο νόμο.

Εμάς η εξεταστική η εμβόλιμη είναι καπάκι μετά του εαρινού. Τελειώνει η μία και την επόμενη μέρα αρχίζει η άλλη.

Επί πτυχίω είναι αυτός που ουσιαστικά έχει υπερβεί τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων φοίτησης στη σχολή του.

Κάθε ακαδ. έτος διαρκεί (θεωρητικά) από 1 Σεπτεμβρίου έως 31 Αυγούστου. Αυτό σημαίνει στην πραγματικότητα πώς ένας νυν 4ετής μέχρι και την 31η Αυγούστου θεωρείται τελειόφοιτος και όχι επι πτυχίω. Άρα, μέχρι 31 Αυγούστου βρίσκεσαι στο 8ο εξάμηνο και από 1η Σεπτέμβρη στο 9ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Επί πτυχίω είναι αυτός που ουσιαστικά έχει υπερβεί τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων φοίτησης στη σχολή του.

Κάθε ακαδ. έτος διαρκεί (θεωρητικά) από 1 Σεπτεμβρίου έως 31 Αυγούστου. Αυτό σημαίνει στην πραγματικότητα πώς ένας νυν 4ετής μέχρι και την 31η Αυγούστου θεωρείται τελειόφοιτος και όχι επι πτυχίω. Άρα, μέχρι 31 Αυγούστου βρίσκεσαι στο 8ο εξάμηνο και από 1η Σεπτέμβρη στο 9ο.

Ποιος νόμος το ορίζει αυτό; Γιατί στην σχολή μου ως ημερομηνία λήξης του εαρινού, βάσει του προγράμματος σπουδών λέει την τελευαία μέρα των μαθημάτων, ακριβώς πριν αρχίσει η εξεταστική εαρινού.

Είναι εμβόλιμη για να μη σας μπει το αγγούρι και δίνετε 5 μαθήματα σε μια βδομάδα. Η εξεταστική είναι η ίδια δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου.

Ποια ίδια; Σου δίνει το δικαίωμα να εξεταστείς επιπλέον σε μαθήματα τα οποία δεν πέρασες. Δικαιούμαι να συμμετάσχω καθώς θα χω τελειώσει τα 8 εξάμηνα και βάσει μιας αυθαίρετης ερμηνείας δε με αφήνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Ποιος νόμος το ορίζει αυτό; Γιατί στην σχολή μου ως ημερομηνία λήξης του εαρινού, βάσει του προγράμματος σπουδών λέει την τελευαία μέρα των μαθημάτων, ακριβώς πριν αρχίσει η εξεταστική εαρινού.

Ενδεικτικά από ένα γρήγορο googleαρισμα.


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...o.html&usg=AFQjCNEr_DzOhdWo9eM8FwdelVLzroeCmQ

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...io.php&usg=AFQjCNH-gmmuCmjZUrqKcIHUZLzG7-YOdg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

Aκριβώς, ευχαριστώ που με βοηθάς με τα λινκς σου, όπως τα λέω είναι:
Το εαρινό εξάμηνο αρχίζει στα μέσα Φεβρουαρίου και λήγει στα τέλη Μαΐου. Ακολουθεί η πρώτη εξεταστική περίοδος του εαρινού εξαμήνου.

Επομένως, βάσει του νόμου που παρέθεσα παρανόμως ερμηνεύουν την περάτωση της κανονικής διάρκειας φοίτησης (δηλαδή τα 8 εξάμηνα που λήγουν φέτος τον ιούνιο) με το πέρας του ακαδημαϊκού έτους που λήγει την 31.08.
Ο νόμος ξεκάθαρα αναφέρει να έχω περατώσει 8 εξάμηνα, όχι να περατώσω το ακαδημαϊκό έτος.
Και όλα αυτά την στιγμή που δίνουν αναλυτική βαθμολογία και δέχονται αιτήσεις ορκομωσίας ΗΔΗ από τον Ιούλιο άμα έχω τελειώσει. Ούτε αναλυτική βαθμολογία πρέπει να δίνουν τότε. Μία έτσι την άλλη γιουβέτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εξάμηνο δεν είναι μόνο οι εβδομάδες μαθημάτων, περιλαμβάνεται και η εξεταστική μαζί. Το ότι στην πράξη μπορεί να μην είναι εξάμηνο αλλά 4μηνο ας πούμε δεν αλλάζει τη σημασία του.
Οι εξεταστικές που προβλέπονται είναι 3. Χειμερινού, εαρινού και Σεπτεμβρίου. Τώρα είτε τραβήξει 1 βδομάδα είτε 2 μήνες είτε τη σπάσουν σε 4-5 μέρη η ίδια εξεταστική περίοδος είναι και υπάγεται στο αντίστοιχο εξάμηνο.

Δε σας καταλαβαίνω μερικούς αντί να λέμε πάλι καλά που δίνεται αυτή η δυνατότητα για όποιον τα χει φορτώσει στον κόκορα και κοιτά να συμμαζέψει τίποτα κοιτάμε να τα ξεχειλώσουμε όλα προς όφελός μας; Αντί να γκρινιάζεις για τα μαθήματα του χειμερινού που δε θα μπορείς να δώσεις το καλοκαίρι ως φοιτητής κανονικής φοίτησης δε κοιτάς να τα περάσεις τώρα που ΕΙΝΑΙ η ώρα τους; Εκτός κι αν έχεις κλείσει μεταπτυχιακό για του χρόνου και ήλπιζες να περάσεις τα 15 μαθήματα που χρωστάς από το καλοκαίρι δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αγαπητέ Βασίλειε, προφανώς και δε με αφορούν όσοι τα φόρτωσαν στον κόκκορα.
Εμένα αυτή την στιγμή με την αυθαίρετη ερμηνεία νόμου που κάνει η χοντρή στην γραμματεία που προσλήφθηκε από το παράθυρο, κυριολεκτικά μου καταστρέφει την ζωή. Εάν δεν έχω τελειώσει τον Σεπτέμβρη του χρόνου διακυβεύονται πολλά στην επαγγελματική μου καριέρα.
Η πτυχιακή εξεταστική είναι η μόνη μου ευκαιρία.
Δεν σας καταλαβαίνω ορισμένους που δέχεστε άκριτα ότι σας πουν ορισμένοι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ σε πανεπιστήμια και τα υπερασπίζεστε με πάθος. Αυτοί δε νομοθετούν και δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι αυθαιρεσίες η λάθη κάνουν. Αν εσένα βασίλη σου παν ότι επειδή το εξάμηνο είναι τετράμηνο, δεν πειράζει άμα λάχει να κάτσεις άλλα 10 χρόνια για να πάρεις πτυχίο, τι να σου πω. Κάτσε 15 χρόνια στην σχολή και πες τους και ευχαριστώ. Δεν ζητάω κάτι παράνομο αλλά τα δικαιώματά μου.
Έχω κάθε δικαίωμα να δώσω εξετάσεις μετά το πέρας του 8ου εξαμήνου. Όσοι λέτε το αντίθετο, αν δεν είστε υπάλληλοι σε γραμματείες, τι να πω. Λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν πίστευες πραγματικά πως ο νόμος είναι με το μέρος σου το πιο απλό που μπορούσες να κάνεις είναι να έστελνες ένα mail στο υπουργείο και να τους έτριβες την απάντηση στη μούρη. Αν όντως είναι έτσι μπορείς άνετα να θέσεις θέμα μέσα στο ΦΣ και να πιέσετε για τα προβλεπόμενα. Αλλά και οι 2 ξέρουμε πως αυτό που προβλέπεται και από το νόμο και από τη σχολή σου είναι αυτο που αποφασίστηκε. Δίκαιο ή άδικο είναι μια άλλη συζήτηση.

Κι εγώ θα ήθελα να μπορούσα να έχω κάθε χρόνο διπλές εξεταστικές ό,τι εξάμηνο και να ήμουν και θα μπορούσα να οργανωθώ και να το απαιτήσω κιόλας αλλά το να επικαλείσαι τη νομοθεσία για κάτι τέτοιο είναι γελοίο από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αλλά και οι 2 ξέρουμε πως αυτό που προβλέπεται και από το νόμο και από τη σχολή σου είναι αυτο που αποφασίστηκε.

Δεν ξέρω τι ξέρεις εσύ και δε με ενδιαφέρει. Προφανέστατα και τίθεται θέμα και θα το κυνηγήσω μέσω ΦΣ, δεν θα περάσει έτσι.
Απλά ρωτάω και δω μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω βάσει του οποίου στηρίζουν την απόφασή τους για 9ο εξάμηνο, αλλά ευτυχώς διαπιστώνω πως ο κάθε ένας λέει ότι του κατέβει στην κούτρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
well good luck with that
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θες να μας εξηγήσεις τώρα και γιατί άνοιξες το θέμα; Όλοι σου λέμε ότι ΔΕΝ δικαιούσαι να τα δώσεις και εσύ χρησιμοποιείς αντεπιχειρήματα για να μας πείσεις ότι μπορείς. Σου έχω νέα γενικά, nobody here cares for you. Δώσε τα ή μην τα δίνεις. Και μην μου πεις ότι ξαφνικά ανακάλυψες τον τροχό ότι σε ένα φόρουμ δεν θα κλάψουμε/εκνευριστούμε μαζί σου επειδή αποφάσισες να δώσεις μια άλλη ερμηνεία του νόμου από αυτή που δίνει η γραμματεία σου και όλοι εμείς εδώ μέσα.

Αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο (που δεν σε είδα και πουθενά να έχεις δεύτερες σκέψεις ή να αμφισβητείς την δική σου ερμηνεία), μπορείς να κινητοποιήσεις τον σύλλογό σας, μπορείς να πας στην "χοντρή στην γραμματεία διορισμένη από το παράθυρο" με το ΦΕΚ και την δική σου ερμηνεία, να μιλήσεις με το υπουργείο, ή, όπως σε κόβω, απλά να συνεχίσεις να κουοτάρεις και τα υπόλοιπα ποστ (including mine), λέγοντάς μας πόσο δίκιο έχεις και πόσο άδικο έχουμε (μαζί με διάφορα άλλα κοσμητικά).

Happy?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δηλαδή στην πτυχιακή εξεταστική του Ιουλίου (που πέφτει αμέσως μετά την εξεταστική εαρινού) δεν θα χω τελειώσει τα 8 εξάμηνα;
Δικαίωμα για πτυχίο έχω πάντως τότε να κάνω αίτηση, γιατί όχι δικαίωμα για εξεταστική πτυχιακή;

Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα Τμήματα, αν και απ' όσα βλέπω να γράφουν τα παιδιά, μάλλον όχι.

Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι όχι, δεν θα έχεις τελειώσει τα 8 εξάμηνα. Η ηλεκτρονική σου καρτέλα θα γράφει 8ο εξάμηνο από την πρώτη μέρα που θα ξεκινήσει (τον Φλεβάρη) μέχρι και την τελευταία μέρα της εξεταστικής του Σεπτέμβρη 2016, καθώς η επαναληπτική εξεταστική ανήκει στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος και όχι στο επόμενο. Στο 9ο εξάμηνο θα βρίσκεσαι από την 1η Οκτώβρη, ή όποτε τέλος πάντων ξεκινήσει το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. Κανονισμούς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να ψάξω, αν είχες παρατηρήσει πάντως όλα αυτά τα χρόνια κάθε πότε αλλάζει το εξάμηνο στην ηλεκτρονική γραμματεία, θα έβλεπες τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς όπως τα λέει η Anonyme είναι τα πράγματα. Μέχρι και το τέλος της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου θα χαρακτηρίζεσαι "τελειόφοιτος". Από την αρχή του 9ου εξαμήνου και μετά θα θεωρείσαι " επί πτυχίω".
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/3378-ποιοι-θεωρούνται-επί-πτυχίω-φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Θες να μας εξηγήσεις τώρα και γιατί άνοιξες το θέμα;
Για να δω αν υπάρχει κάτι που αγνοώ σχετικά με καμιά εγκύκλιο κλπ. Ευτυχώς ο καθε ένας λέει ότι κατέβει από το μυαλό του, και με χαροποιεί ιδιαίτερα που έχω δίκιο.

Η ηλεκτρονική σου καρτέλα θα γράφει 8ο εξάμηνο από την πρώτη μέρα που θα ξεκινήσει (τον Φλεβάρη) μέχρι και την τελευταία μέρα της εξεταστικής του Σεπτέμβρη 2016,

Δηλαδή λες ότι η εξεταστική του Σεπτεμβρίου ανήκει στο εαρινό εξάμηνο; Και γιατί να μην ανήκει στο χειμερινό; Γιατί να μην ανήκει και στα δύο;

Ακριβώς όπως τα λέει η Anonyme είναι τα πράγματα. Μέχρι και το τέλος της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου θα χαρακτηρίζεσαι "τελειόφοιτος". Από την αρχή του 9ου εξαμήνου και μετά θα θεωρείσαι " επί πτυχίω".
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/3378-ποιοι-θεωρούνται-επί-πτυχίω-φοιτητές

Ένα μπλογκ το λέει αυτό. Ένα μπλογκ χαρακτηρίζει κάποιους "επί πτυχίω", την στιγμή που αυτός ο χαρακτηρισμός δεν υπάρχει πουθενά επίσημα σε κανένα κείμενο νόμου. Στο μπλογκ μου και γω μπορώ να γράψω ότι οι φοιτητές του 10ου εξαμήνου ονομάζονται "ιπτάμενοι πειρατές".
Αν δεν καθορίζεται από κάποιο ΠΔ αυτό, συγγνώμη αλλά δεν έχουν αξία όσα λέω εγώ η κάθε μπλογκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δηλαδή λες ότι η εξεταστική του Σεπτεμβρίου ανήκει στο εαρινό εξάμηνο; Και γιατί να μην ανήκει στο χειμερινό; Γιατί να μην ανήκει και στα δύο;

Δεν έχει να κάνει με το εξάμηνο, έχει να κάνει με το έτος. Η εξεταστική του Σεπτεμβρίου ανήκει στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος. Δες για παράδειγμα τα Ακαδημαϊκά Ημερολόγια ορισμένων ΑΕΙ: 1, 2, 3. Η εξεταστική Σεπτεμβρίου τοποθετείται πάντα πριν το 2016-2017, που πάει να πει πως δεν έχει ξεκινήσει το επόμενο έτος, άρα δεν βρίσκεσαι ακόμα στο 9ο εξάμηνο των σπουδών σου.

Κάθε εξάμηνο έχει δύο εξεταστικές περιόδους:
  • Τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου εξετάζονται κατά την περίοδο του Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου και επαναληπτικώς κατά την περίοδο του Σεπτεμβρίου.
  • Τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου εξετάζονται κατά την περίοδο του Ιουνίου και επαναληπτικώς κατά την περίοδο του Σεπτεμβρίου.
Από εδώ.

Αν δώσεις μάθημα τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, η αναλυτική σου βαθμολογία θα γράφει το εξής:
[ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: ...] [ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: ΣΕΠΤ 2015-2016] [ΒΑΘΜΟΣ:...]
Δεν έχεις δώσει παλιότερα σε επαναληπτική εξεταστική; Αν ναι, μπορείς να το κοιτάξεις για να το διαπιστώσεις και μόνος σου.

EDIT: Επίσης, ψάξε αν έτυχε να ζητήσεις Βεβαίωση Σπουδών στο διάστημα Ιούλιος-Σεπτέμβρης κάποιου από τα προηγούμενα έτη φοίτησής σου, για να δεις σε ποιο εξάμηνο βρισκόσουν και θα δεις πως ταυτίζεται με τον εξάμηνο που ήσουν το εαρινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top