Πτυχίο στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή κατευθείαν εξωτερικό;

klaire1994

Νεοφερμένος

Η klaire1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Δεν έχω αποφασίσει ακόμη:hmm:, να περάσω πρώτα σε μια σχολή στην Ελλάδα και να βγω έξω μετά για μεταπτυχιακό ή να σπουδάσω κατευθείαν; Τι προσόντα χρειάζονται για να κάνει κανείς σπουδές στο εξωτερικό; Έχετε να προτείνετε κάποια πανεπιστήμια για Νομική ή Ψυχολογία σε Αγγλία ή Βερολίνο; Επίσης, πόσα περίπου είναι τα έξοδα ενός σπουδαστή το χρόνο; Δίνονται υποτροφίες; Αν ναι, ποιες προυποθέσεις χρειάζονται(π.χ. γενικός βαθμός απολυτηρίου λυκείου κτλ) Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου. :redface:




Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να σπουδάσεις.... Δώσε πανελλήνιες και αν δεν περάσεις στη σχολή που θέλεις πήγαινε το εξωτερικο. Ευτυχώς ή δυστυχώς τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού στοιχίζουν αρκετά και από τη στιγμή που σου δίνει η Ελλάδα τη δυνατότητα να σπουδάσεις δωρεάν δεν βρίσκω το λόγο να ξενυτευτείς από τοσο νωρίς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα,εξωτερικο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klaire1994

Νεοφερμένος

Η klaire1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να σπουδάσεις.... Δώσε πανελλήνιες και αν δεν περάσεις στη σχολή που θέλεις πήγαινε το εξωτερικο. Ευτυχώς ή δυστυχώς τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού στοιχίζουν αρκετά και από τη στιγμή που σου δίνει η Ελλάδα τη δυνατότητα να σπουδάσεις δωρεάν δεν βρίσκω το λόγο να ξενυτευτείς από τοσο νωρίς



Πράγματι δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τι ακριβώς θα ήθελα να σπουδάσω. Μάλλον θα δώσω πανελλήνιες και θα αποφασίσω αργότερα τι θα κάνω. Σε ευχαριστώ πάντως. :)

αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα,εξωτερικο!!

Σαφώς και στο εξωτερικό είναι το καλύτερο αλλά δεν έχω και την οικονομική δυνατότητα. Γι'αυτό το ψάχνω ιδιαίτερα το θεματάκι. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top