Πτυχίο Οικονομικών: Αλλαγή κλάδου σπουδών ή Εμβάθυνση στο 1o πτυχίο μέσω M.Sc.;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Κανονικά 2 φορές είναι το ιδανικό με επιείκεια. Ειδάλλως δεν είναι μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μα δεν παίζει να σε κόψουν στο ΕΚΠΑ σε κανένα μάθημα. Πρέπει να κάνεις κάτι πολύ χοντρό για να σε διώξουν. Όποιος είναι ήδη σε ακαδημαϊκά μεταπτυχιακά καταλαβαίνει. Το θέμα είναι ότι όσο απομακρύνεσαι από τις παραδόσεις χρονικά και δίνεις μάθημα το οποίο το έχεις διδαχθεί πέρσι, είναι ακόμα πιο δύσκολο να το περάσεις. Οπότε είναι άτοπο και ως μέτρο από την άλλη. Κάποιος λόγος υγείας όμως που πιθανόν να σου τύχει, τότε η μια επανεξέταση σε βοηθάει.

Κάτι άλλο που ισχύει είναι, ότι στο ΣΟΕΛ τα γραπτά είναι ανώνυμα με ακριβώς ίδια λογική Πανελληνίων. Τα θέματα έρχονται με Φαξ τελευταίο μισάωρο και ο έλεγχος της διαδικασίας γίνεται από φορέα του κράτους την ΕΛΤΕ. Στο ΕΚΠΑ όμως επικρατεί η λογική των πανεπιστημίων. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος, η επιτυχία σε ένα γνωστικό αντικείμενο του ΣΟΕΛ αναγνωρίζεται και στο ακαδημαϊκό του ΕΚΠΑ(για έναν φοιτητή που δίνει και στα 2 ταυτόχρονα), όμως το αντίθετο δεν συμβαίνει. Δηλαδή αν περάσει μόνο το μάθημα στο ΕΚΠΑ, το ΙΕΣΟΕΛ δεν το αναγνωρίζει. Επαναλαμβάνω αυτό ισχύει για τα άτομα που "τρέχουν" ταυτόχρονα και τα 2 προγράμματα.

Επίσης κάτι που ξέχασα να γράψω, όποιος έχει δοκιμάσει από το 2011 και μετά να μπει σε ακαδημαϊκό μεταπτυχιακό τύπου Λογιστικής Χρηματοοικονομικής, Ελεγκτικής κ.τ.λ. όπως είναι αυτά του Πα.Μακ. του ΕΚΠΑ και αλλού, θα έχει διαπιστώσει τον μεγάλο μέσο όρο ηλικίας των εισακτέων. Ο λόγος είναι ένας, από εδώ και στο εξής τα στελέχη φορολογικού ελέγχου των Εφοριών, θα αξιολογούνται τόσο με τυπικά όσο και με ουσιαστικά/αποδοτικά κριτήρια, το γεγονός αυτό έχει στρέψει μεγάλο αριθμό τέτοιων υπαλλήλων ξανά στα θρανία(σε ηλικίες 35-45 και 50), εξαιτίας του φόβου της υποβάθμισης ή της φιλοδοξίας της προαγωγής. Σε συνδυασμό τώρα με την αυξημένη ανεργία που δίνει αφορμή σε φοιτητές για μεταπτυχιακή "ενασχόληση", κάνει ιδιαίτερα δύσκολη την εισαγωγή σε τέτοια μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
1. Γιατί πόσο νομίζεις θα βγει το ΙΕΣΟΕΛ πιο φθηνό? Αν υπολογίσεις όλα τα κόστη του ΣΟΕΛ η διαφορά είναι ελάχιστη + του ότι κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα περάσεις όλα τα μαθήματα με την πρώτη, που σημαίνει κάθε εξέταση και το χέρι στην τσέπη.

2. Το ΙΕΣΟΕΛ δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απευθείας για διδακτορικό, πρέπει πρώτα μέσα από μια συγκεκριμένη διαδικασία να πάρεις και τον τίτλο του ΕΚΠΑ.

3. Όσο για τα Δ.Λ.Π. είναι ένα εργαλείο, όπως ακριβώς και το Ε.Γ.Λ.Σ. Το ότι η γνώση τους σε καθιστά έναν από τους λίγους επαγγελματίες του χώρου, δεν σημαίνει ότι είναι και ένα αμιγώς ακαδημαϊκό αντικείμενο. Αλλά δεν έχει καμία σημασία το αν κάποιος τα θεωρεί επιστημονικό αντικείμενο ή απλά μια εξειδικευμένη γνώση.

οχι, το σχολιο μου δεν ηταν ουτε στο 1 ουτε στο 2, περι σοελ ή εκπα
αναφερομουν στο σχολιο σου, περι ακαδημαικης ποριας απο το εκπα
και ελεγα οτι τα αλλα μεταπτυχιακα του εκπα, σε προετοιμαζουν πολυ καλυτερα σε συγκριση με το εκπα στην λογιστικη/ελεγκτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
οχι, το σχολιο μου δεν ηταν ουτε στο 1 ουτε στο 2, περι σοελ ή εκπα
αναφερομουν στο σχολιο σου, περι ακαδημαικης ποριας απο το εκπα
και ελεγα οτι τα αλλα μεταπτυχιακα του εκπα, σε προετοιμαζουν πολυ καλυτερα σε συγκριση με το εκπα στην λογιστικη/ελεγκτικη

Δηλαδή ένας που θέλει να κάνει αργότερα PHD στην Χρηματοοικονομική Λογιστική θα προετοιμαστεί καλύτερα στο μεταπτυχιακό "Μαθηματικά στην παραγωγή" ή στο "Οικονομική Πολιτική"? Δεν στέκει αυτό που λες. Μια χαρά τον προετοιμάζει το μεταπτυχιακό στην Λογιστική/Ελεγκτική, αν θέλει να ακολουθήσει τον συγκεκριμένο τομέα.

Ποιο άλλο ακαδημαϊκό μεταπτυχιακό έχει περισσότερη ύλη προς διδασκαλία πάνω σε Λογιστικά, Φορολογικά, Ελεγκτικά και Νομικά αντικείμενα? Μπορεί να βρεις παραπλήσια μεταπτυχιακά στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια, όμως ο συνδυασμός των μαθημάτων του ΕΚΠΑ, είναι υπερπλήρης για κάποιον που στοχεύει στο συγκεκριμένο κλάδο.
Επίσης έχει τεράστια διαφορά να έχεις σαν εισηγητή άτομα από το ΣΛΟΤ και άλλο να σου κάνει μάθημα ο Νεγκάκης και ο Λαζαρίδης του Παμακ ή ο Γκίκας της ΑΣΟΕΕ. Όποιος έχει δει τα ονόματα που "παίζουν" στο ΕΚΠΑ στους εισηγητές ξέρει τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μια χαρα βγαζει νοημα αυτο που λεω, απλως το διαβαζεις αποσπασματικα

το ολο concept ειναι
οτι το εκπα, εχει ενα μαστερ που δεν σε προετοιμαζει για το phd του?

εννοω οτι αν ειμαι στην αθηνα και θελω phd στην λογιστικη, θα κανω το μαστερ στην ασοεε, (ακομα και αν το πτυχιο μου δεν ηταν στην ασοεε)
γιατι? γιατι στο μαστερ θα σ μαθουν οι καθηγητες και θα βρεις με ποιον ταιριαζεις για να σε επιτηρησει στην εργασια σου

Αν ομως ηθελα να κανω phd στα economics ή θα πηγαινα ΚΑΙ μαστερ στην ασοεε, και phd στην ασοεε, ή στο εκπα (οχι το μαστερ της λογιστικης, τα αλλα) θα κανα ΚΑΙ μαστερ στο εκπα ΚΑΙ phd στο εκπα

αλλιως φαντασου με τη λογικη σου
ενας νεος, τελειωνει στο παπει και θελει να ασχοληθει με την λογιστικη ακαδημαικα
παει κανει το μαστερ στο εκπα και μετα επειδη το εκπα δεν εχει λογιστικη σε διδακτορικο, παει στην ασοεε (νομιζω στην αθηνα δεν υπαρχει αλλο διδακτορικο λογιστικης) και θα πεισεις τον καθηγητη να σε επιβλεπει? πως, αφου εισαι παντελως αγνωστος! δεν σε ξερει, θα σε εμπιστευτει σχετικα δυσκολα
ενω αν ειχες κανει εκει το μαστερ, θα σε ηξερε και θα εβρισκες τον σωστο καθηγητη (καποιον να συμφωνειτε) πολυ πιο ευκολα, αντι να καθεσαι να παρακαλας

με αυτα, θελω να καταληξω το λογιστικης του εκπα ειναι "τερματικο" πτυχιο (κατα κυριο λογο) για πολλους λογους
και γιατι εχει σαφη επαγγελματικο προσανατολισμο και γιατι δεν μπορεις να συνεχισεις σπουδες λογιστικης στο ιδιο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εννοω οτι αν ειμαι στην αθηνα και θελω phd στην λογιστικη, θα κανω το μαστερ στην ασοεε, (ακομα και αν το πτυχιο μου δεν ηταν στην ασοεε)

Ε πές το μας έτσι να το καταλάβουμε, τώρα βγάζουν όλα νόημα και δεν χρειάζεται καν να διαβάσω την συνέχεια του μηνύματος. Δεν λέω μπορεί αυτή να είναι η προσωπική σου γνώμη, κάποιοι άλλοι όμως βλέπουν διαφορετικά.
Τώρα το γιατί οι περισσότεροι καθηγητές στα Οικονομικά τμήματα και Πανεπιστήμια έχουν π.χ. ένα πρώτο πτυχίο στο "Α" ίδρυμα, ένα μεταπτυχιακό στο "Β" ίδρυμα και ένα PHD σε κάποιο "Γ" ίδρυμα, το αφήνω να απαντηθεί από τα λεγόμενά σου.

Και για να το θέσω αλλιώς, βγάζοντας τελείως από την κουβέντα την λύση του PHD την οποία δεν την επιλέγει και η πλειοψηφία(δηλαδή τι να μιλάμε για το 1% των φοιτητών που κάνουν διδακτορικό ή για τον καλό μέσο όρο των φοιτητών που το κάνουν για την αγορά εργασίας?).
Άτομα που θέλουν την πληρέστερη λογιστική, φορολογική και ελεγκτική γνώση με επαγγελματικό προσανατολισμό, την οποία θέλουν να την αξιοποιήσουν στην αγορά εργασίας(ήτοι επιχειρήσεις) η λύση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ είναι σχεδόν μονόδρομος. Επίσης εξασφαλίζουν και την ακαδημαϊκή αναγνώριση για μοριοδότηση σε ΑΣΕΠ αλλά και επαγγελματικό τίτλο σε ένα ιδιαίτερο επάγγελμα. Ποιος αρνείται σήμερα ότι το ΕΚΠΑ δεν έχει το καλύτερο μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο τομέα? Και αν το κάνει ποια είναι τα κριτήριά του?

Ακόμα πραγματικά δεν καταλαβαίνω το γιατί έχεις κολλήσει με την ιδέα, ότι εκεί που κάνεις το ένα πτυχίο πρέπει να κάνεις και το διδακτορικό λες και ο καθηγητής θα αποκτήσει μαζί σου αδερφική ή ερωτική σχέση και θα σε έχει υπό την προστασία του. Δηλαδή τι θες να μου προβάλεις λογική ευνοϊκής μεταχείρισης εξαιτίας προηγούμενης γνωριμίας? Αυτό συγνώμη αλλά είναι νεο-Ελληνίστικη λογική. Ε τότε τα άτομα που πάνε στο εξωτερικό και γίνονται δεκτά σε διδακτορικά, χωρίς ποτέ να τους γνώριζαν προηγουμένως και με τόση αρνητική δυσφήμιση που τρώει η Ελλάδα για την "τεμπελιά" της, θα έπρεπε με το που πατάν το πόδι τους Έλληνες στο εξωτερικό να κρύβονται οι εκεί καθηγητές. Μόνο εμένα φαίνονται περίεργα αυτά τώρα?

Προσωπικά μια χαρά μπήκα σε μάστερ εκτός του πρώτου Πανεπιστημίου μου και πιστεύω πώς αν είχα "κάψα" για διδακτορικό που δεν έχω και ούτε θα αποκτήσω, θα το έκανα άνετα στο Α.Π.Θ. Τέλος πάντων επειδή δεν φαντάζεσαι τί διάβασμα έχω και για αύριο, την πέφτω μην ξεχάσω και αυτά που ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
κατσε βρε, με τη μια να αρχισεις ειρωνιες
ξεκαβαλα, ακου εκει "δεν χρειαζεται το υπολοιπο" συζητηση κανουμε, μην εισαι τοσο απαξιωτικος και προσβλητικος

καταρχας το phd εσυ το εβαλλες, εγω απλα το σχολιασα

ο ανθρωπος απο τη φυση του, πηγαινει οπου αισθανεται οικεια
τωρα εσυ μπορει να θες να πας αλλου νηπιαγωγειο, δημοτικο, γυμνασιο, λυκειο, πτυχιο, μαστερ, phd, post phd, μαγκια σου, αλλα οχι να την πεις και στους αλλους

το πτυχιο το διαλεγεις που θα το παρεις απο ολη την δυναμικη που εχεις ως μαθητης
το μαστερ και το διδακτορικο ομως, διαλεγεις με ποιους καθηγητες μπορεις να συνεργαστεις πιο καλα
αμα ειστε 10-20 ατομα στο μαστερ και δεν συμπαθεις τον καθηγητη (συνεπως δεν επικοινωνεις μαζι του) ε τι στο καλο πας να κανεις?
πολλες φορες ρε συ γιωργο ασκεις κριτικη σε αυτο που λεω, ενω οι εναλλακτικες ειναι περιπου το ιδιο πραγμα

αμα θες γνωση το μετκελ κανει 6 χιλιαρικα, το εκπα κανει 7-8.5
το μετκελ ΔΙΝΕΙ τιπλο, το εκπα σου παει ΚΟΝΤΑ στο να παρεις τον τιτλο
εχει απειρη διαφορα το ενα απο το αλλο

οσο για το αν ειναι καλο ή οχι προσωπικα δεν με νιαζει γιατι ο καθενας εχει τις αναγκες του
μπορω να παραθεσω τουτο, χωρις καμια διαθεση να τσακωνομαι παλι μαζι σου
https://www.best-masters.com/ranking...ml?PHPSESSID=2e0b22ed685a7213adbb1234266b184d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
αμα θες γνωση το μετκελ κανει 6 χιλιαρικα, το εκπα κανει 7-8.5
το μετκελ ΔΙΝΕΙ τιπλο, το εκπα σου παει ΚΟΝΤΑ στο να παρεις τον τιτλο
εχει απειρη διαφορα το ενα απο το αλλο

Το ΣΟΕΛ δεν κάνει 6.000. Τα χρήματα είναι σχεδόν ίδια με το ΕΚΠΑ και σε περιπτώσεις μπορεί να ξεπεράσουν και το ΕΚΠΑ. Το ΣΟΕΛ δεν μπορεί να σου βγει λιγότερο από 7.500 ακόμα και αν περνάς όλα τα μαθήματα με την μία.

Δεύτερον τι εννοείς σε πάει κοντά το ΕΚΠΑ στο να πάρεις τον τίτλο? Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το ΙΕΣΟΕΛ σε σχέση με την δυνατότητα να πάρεις τον επαγγελματικό τίτλο. Ο φοιτητής του ΕΚΠΑ διδάσκεται στο Πανεπιστήμιό του από κοινούς καθηγητές το μεταπτυχιακό και σε κάθε εξεταστική αν το θέλει δίνει χωρίς να παρακολουθεί το ΙΕΣΟΕΛ τις επαγγελματικές εξετάσεις. Οπότε η απόκτηση και του τίτλου του ΕΚΠΑ και του ΙΕΣΟΕΛ γίνεται ταυτόχρονα. Αυτό το σε φέρνει κοντά που είπες πιο πάνω δεν ισχύει, είναι άμεσο. Μάλιστα ο φοιτητής του ΕΚΠΑ που θα περνάει μόνο τα μαθήματα του ΙΕΣΟΕΛ αλλά όχι του Μάστερ πάλι θεωρείται ως επιτυχών και των 2 προγραμμάτων.

Η διαφορά είναι περισσότερο ουσιαστική παρά τυπική. Σαν άποψη μας μεταδίδουν οι εισηγητές, ότι επειδή η ύλη στο ΕΚΠΑ αναγκάζεται να προχωράει πιο αργά, λόγω ποικιλίας πτυχιούχουν(θετικές επιστήμες, πολυτεχνεία ίσως), έχει σαν αποτέλεσμα εμείς στο Σώμα να βλέπουμε κάποια πράγματα πιο "τραβηγμένα". Ώστε στο τέλος να μπορούμε να ερμηνεύσουμε λίγο καλύτερα κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
κοιτα, περσυ πηγα στο σοελ
6 χιλιαρικα, αν εισαι τυχαιος
4,8 χιλιαρικα αν εισαι ηδη σε ελεγκτικη εταιρια
ε δεν νομιζω ουτε να μας ελεγε ψεματα ουτε να αλλαξε τοσο το ποσο

αυτο που σου λεω ειναι
οτι αν παρεις το μετκελ, εισαι πληρως καταρτισμενος επαγγελματικα (τουλαχιστον συμφωνα με το νομο)
το εκπα, ειναι πολυ καλη προετοιμασια, αλλα οπως ειπες, μπαινουν και ανθρωποι απο αλλους χωρους και χανει χρονο να τους μαθει τα βασικα

Ο κυριος προβληματισμος μου, ειναι οτι σε μαθαινει πραγματα (κατα κυριο λογο) που θα σου μαθαινε και το σοελ με λιγοτερα διδακτρα και ενω οπως ειπες στο μετκελ ειναι καπως πιο σαρωτικοι


Και για να αποφυγω τυχον πονηρα σχολια, δεν σου λεω εγω να το κανεις σε αλλο πανεπιστημιο
Στο εκπα παλι, αφου πηρες που πηρες το μετκελ, κανε ενα μαστερ στην τραπεζικη ή στα χρηματοοικονομικα για να μαθεις και κατι καινουργιο (εξισου ομως σημαντικο)

Η λογικη ειναι, γ μενα, να μην κανεις τα ιδια πραγματα 2 φορες, αφου τα τεχνικα φορολογικα/λογιστικα θα στα κανει λεπτομερως το σοελ
Να κανεις μαστερ σε κατι αλλο, ωστε να τα συνδυασεις, να μην εχεις 2 τιτλους για το ιδιο πραγμα

Το μαστερ λογιστικης του εκπα, θα μου αρεσε πιο πολυ, για καποιον που ανεβαινει στην ιεραρχια της επιχειρησης και ισως θελει να γινει οικονομικος διευθυντης οποτε αυτο θα σου διδαξει οτι χρειαζεται.

Αν ομως θες να γινεις ορκωτος ελεγκτης, για μενα, προτεραιοτητα, δεν εχει κανενα μαστερ, οι επαγγελματικες εξετασεις εχουν.
Το μαστερ κανε το μετα απο 3-4 χρονια, που θα δεις και στην πραξη τι σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η συζήτηση μέχρι στιγμής δεν αφορούσε δικές μου επιλογές, ούτε το τι θα κάνω μετά το μετκέλ. Αν έιδες όλη μου την φιλοσοφία αφορούσε κάποιον ο οποίος δνε έχει επιλέξει ακόμα κάποιο μεταπτυχιακό και κυρίως τους συναδέλφους μου, που είναι σήμερα στο ΕΚΠΑ. Όσο αφορά εμένα, την Ακαδημαϊκή αναγνώριση κάποιου μάστερ θα την έχω μέσα στο 2014 από το Δ.Μ.Π.Σ. του Α.Π.Θ. Ουσιαστικά δεν με καίει μετά το ΙΕΣΟΕΛ να πάω στο ΕΚΠΑ για ακαδημαϊκή αναγνώριση γιατί αυτή, πρώτα ο Θεός θα την έχω ήδη.

Επίσης είναι συγκεκριμένη διαδικασία για να την πάρεις την αναγνώριση και δεν είναι κάτι τελείως γενικά γνωστό το πώς και το τι. Τώρα επειδή σε βλέπω να επιμένεις με τα δίδακτρα του ΙΕΣΟΕΛ, πιστεύεις σου λέω ψέματα? Το ΙΕΣΟΕΛ βγάζει κάθε χρόνο μια ανακοίνωση διδάκτρων που λέει 6.000 για τους κοινούς θνητούς και -20% δηλαδή 4.800 για τα άτομα από κάποια ελεγκτική. Τα υπόλοιπα πού τα βάζεις? Για να σου φύγει η απορία σε λίγες μέρες θα πληρώσουμε τα εξέταστρα για τον Δεκέμβριο, μπορώ άνετα να ανεβάσω την απόδειξη.

Αυτή την πληροφόρηση για τα 6.000 και 4.800 ευρώ μπορεί να την έχει ο οποιοσδήποτε διαβάσει τις ανακοινώσεις του ΣΟΕΛ, δεν χρειάζεται να πας στην γραμματεία να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Η συζήτηση μέχρι στιγμής δεν αφορούσε δικές μου επιλογές, ούτε το τι θα κάνω μετά το μετκέλ. Αν έιδες όλη μου την φιλοσοφία αφορούσε κάποιον ο οποίος δνε έχει επιλέξει ακόμα κάποιο μεταπτυχιακό και κυρίως τους συναδέλφους μου, που είναι σήμερα στο ΕΚΠΑ. Όσο αφορά εμένα, την Ακαδημαϊκή αναγνώριση κάποιου μάστερ θα την έχω μέσα στο 2014 από το Δ.Μ.Π.Σ. του Α.Π.Θ. Ουσιαστικά δεν με καίει μετά το ΙΕΣΟΕΛ να πάω στο ΕΚΠΑ για ακαδημαϊκή αναγνώριση γιατί αυτή, πρώτα ο Θεός θα την έχω ήδη.

Επίσης είναι συγκεκριμένη διαδικασία για να την πάρεις την αναγνώριση και δεν είναι κάτι τελείως γενικά γνωστό το πώς και το τι. Τώρα επειδή σε βλέπω να επιμένεις με τα δίδακτρα του ΙΕΣΟΕΛ, πιστεύεις σου λέω ψέματα? Το ΙΕΣΟΕΛ βγάζει κάθε χρόνο μια ανακοίνωση διδάκτρων που λέει 6.000 για τους κοινούς θνητούς και -20% δηλαδή 4.800 για τα άτομα από κάποια ελεγκτική. Τα υπόλοιπα πού τα βάζεις? Για να σου φύγει η απορία σε λίγες μέρες θα πληρώσουμε τα εξέταστρα για τον Δεκέμβριο, μπορώ άνετα να ανεβάσω την απόδειξη.

Αυτή την πληροφόρηση για τα 6.000 και 4.800 ευρώ μπορεί να την έχει ο οποιοσδήποτε διαβάσει τις ανακοινώσεις του ΣΟΕΛ, δεν χρειάζεται να πας στην γραμματεία να ρωτήσεις.

Δεν ειναι οτι πηγα να ρωτησω, πηγαμε γενικα να μας πουν 2 πραγματα για το επαγγελμα, επι τη ευκαιρια, μας ειπαν και τις τιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι πηγα να ρωτησω, πηγαμε γενικα να μας πουν 2 πραγματα για το επαγγελμα, επι τη ευκαιρια, μας ειπαν και τις τιμες

Ε ναι δεν με αφορά και ούτε με ενδιαφέρει τον λόγο που πήγατε στο ΙΕΣΟΕΛ. Δεν μπορώ να καταλάβω την δυσπιστία σου όμως σε κάτι που είναι γενικά γνωστό. Είναι απλό το ΣΟΕΛ έχει δίδακτρα που είναι όσα είναι, αλλά διαφέρει από άλλα ακαδημαϊκά συνήθως μεταπτυχιακά γιατί για το κάθε τι που κινείται μέσα στην ατμόσφαιρά του πληρώνεις. Αυτά είναι εξέταστρα, μερικά συγγράμματα ή βοηθήματα αναγκαία και μερικά άλλα τα οποία θα το δω από εδώ και πέρα γιατί είμαι μόλις 1 μήνα μέσα. Σου λέω ότι κάτω των 7.500 ευρώ ΔΕΝ είναι δυνατόν να σου βγει το ΣΟΕΛ και μου λες, εγώ ρώτησα. Οκ δεκτό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Aπλα σου μεταφερω εναν προβληματισμο,
γιατι και φιλος μου αποφοιτος απο το σοελ, (δινει κατατακτηριες για ασοεε) παλι 6 μου ειπε


Δεν με πολυ ενδιαφερει βασικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Aπλα σου μεταφερω εναν προβληματισμο, γιατι και φιλος μου αποφοιτος απο το σοελ, (δινει κατατακτηριες για ασοεε) παλι 6 μου ειπε

Απ'ότι γνωρίζω τα δίδακτρα υπήρχαν από πάντα. Τα βαριά μαθήματα έχουν άλλη τιμή και τα πιο εύκολα έχουν άλλη τιμή. Δεν ξέρω κατα πόσο ο φίλος σου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Τέλος πάντων, επειδή αν ένα πράγμα είναι αυτό που απεχθάνομαι, είναι η ανακρίβεια, παραθέτω στιγμιότυπο από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες μελών του ΣΟΕΛ, την λίστα με τα εξέταστρα για τα 28 μαθήματα, δεν εμφανίζω τις τιμές γιατί από την στιγμή που το Σώμα δεν τις βγάζει στην σελίδα του αναλυτικά, ίσως να μην το θέλει. Απλά το κάνω για να δείξω την ύπαρξή τους:


Επίσης η τιμή των εξέταστρων διαφέρει για άτομα που είμαστε εντεταλμένοι εταιρειών και σε μη, όχι τρελή διαφορά αλλά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Τι εννοείς?

Λέω πως φαίνεται πώς είσαι ασκούμενος ή όχι ακόμα? Και επειδή έχω εικόνα από το ποσό των εξέταστρων στο μάθημα "Β1" η τιμή που φαίνεται αχνά, νομίζω πώς είναι μειωμένη σε σχέση με την κανονική. ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Λέω πως φαίνεται πώς είσαι ασκούμενος ή όχι ακόμα? Και επειδή έχω εικόνα από το ποσό των εξέταστρων στο μάθημα "Β1" η τιμή που φαίνεται αχνά, νομίζω πώς είναι μειωμένη σε σχέση με την κανονική. ;) :P

Πώς φαίνεται το άτομο που υπηρέτησε στην 35ΜΚ... Υποκλίνομαι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top