Πρώτοι των πρώτων 2023

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια του, και προφανώς συγχαρητήρια στο παιδί γιατί προφανώς έριξε διάβασμα.

Περίμενα από τους τίτλους ότι θα ήταν Θετική και σκέφτηκα αμέσως τον Δασκαλάκη, και λέω έχουμε και άλλη διάνοια. (Που μέχρι και εκείνος σε πανεπιστημιακά μαθήματα δεν είχε απόλυτο 10 μέσο όρο στο τέλος)

Το ότι ήταν θεωρητική το κάνει λίγο πιο εφικτό, γιατί τα παιδιά της θεωρητικής λόγω και της φύσης των μαθημάτων γενικά είθισται να γράφουν πολύ υψηλές βαθμολογίες.

Και πάλι μπράβο του όμως!

Ζω για την στιγμή που θα ακούσουμε ότι κάποιος έγραψε:
Έκθεση 20/20
Μαθηματικά 20/20
Φυσική 20/20
Χημεία 20/20


Αλλά νιώθω ότι για να το πετύχει αυτό κάποιος πρέπει από το Γυμνάσιο να προετοιμάζεται για θέματα πανελλαδικών.
Νομίζω το αντίθετο θα έλεγα. Στα μαθήματα τις θετικης το άριστα είναι πιο αντικειμενικο. Βασικά και στις δυο κατευθύνσεις η δυσκολία είναι να παρει κάποιος 20/20 στην έκθεση. Τέτοιος βαθμός θεωρώ ότι μπορεί να μην έχει μπει ποτέ ξανα σε γραπτή εξέταση πανελληνίων. Επίσης κάθε χρόνο καμια 30αρια μαθητές από όλες τις κατευθύνσεις γράφουν πάνω από 19,5 στα μαθήματα κατεύθυνσης. Αυτοί από τύχη δεν πήραν 3 20αρια. Θεωρώ ότι το 20.000 σε διάβασμα και ικανότητα το πιο πιθανό είναι να είναι το ίδιο με το 19.400 απλά ο υποψήφιος με τα 20.000 βίωσε μια πραγματικά μαγική στιγμή απόδοσης.
Ενδιαφέρον θα έχει να ξέρουμε αν έδωσε προφορικά ή γραπτά γιατί αν έγινε το δεύτερο η επιτυχία του μοιάζει ακόμα πιο ασύλληπτη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,450 μηνύματα.
Περίμενα από τους τίτλους ότι θα ήταν Θετική και σκέφτηκα αμέσως τον Δασκαλάκη, και λέω έχουμε και άλλη διάνοια. (Που μέχρι και εκείνος σε πανεπιστημιακά μαθήματα δεν είχε απόλυτο 10 μέσο όρο στο τέλος)
Υπάρχουν παιδιά που έχουν γράψει 20/20 σε μαθηματικά , φυσική και χημεία και πάνω απο 19 σε έκθεση .
Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον που υπάρχει απο την άποψη του ρεκόρ κάποιος να γράφει τα απόλυτα 20αρια σε όλα , αλλά ας είμαστε ρεαλιστικοί , χάνεται η ουσία και προωθείται η τελειομανία σε αυτά τα άτομα .
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια του, και προφανώς συγχαρητήρια στο παιδί γιατί προφανώς έριξε διάβασμα.

Περίμενα από τους τίτλους ότι θα ήταν Θετική και σκέφτηκα αμέσως τον Δασκαλάκη, και λέω έχουμε και άλλη διάνοια. (Που μέχρι και εκείνος σε πανεπιστημιακά μαθήματα δεν είχε απόλυτο 10 μέσο όρο στο τέλος)

Το ότι ήταν θεωρητική το κάνει λίγο πιο εφικτό, γιατί τα παιδιά της θεωρητικής λόγω και της φύσης των μαθημάτων γενικά είθισται να γράφουν πολύ υψηλές βαθμολογίες.

Και πάλι μπράβο του όμως!

Ζω για την στιγμή που θα ακούσουμε ότι κάποιος έγραψε:
Έκθεση 20/20
Μαθηματικά 20/20
Φυσική 20/20
Χημεία 20/20


Αλλά νιώθω ότι για να το πετύχει αυτό κάποιος πρέπει από το Γυμνάσιο να προετοιμάζεται για θέματα πανελλαδικών.
Μην κοιτάτε απλά τον βαθμό, ένας πολύ μεγάλος αριθμός αυτών που γράφουν 19.9, 19.8, 19.5, 19, 18.8 κλπ μπορεί να τα είχαν λύσει όλα και από περιέργειες βαθμολογητών να έχασαν, δεν είναι τόσο απίθανο αυτό, από ένα λέβελ και μετά οι βαθμολογίες ξεφεύγουν από το αν κάποιος τα έλυσε όλα σωστά (δεν έχω αναφέρει και τα λάθη αβλεψιών που μπορεί να στοιχίσουν, επειδή μπορεί κανείς να μου πει ας ήταν καλύτερη η προετοιμασία/να ήταν πιο έξυπνος αυτός που τα έκανε...), που δεν είναι και τρομερής δυσκολίας τα θέματα. Για την έκθεση τα ξέρουμε όλοι, ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Και προφανώς στη θεωρητική είναι πιο "δύσκολο" το απόλυτο 20 επειδή το στοιχείο του υποκειμενισμού είναι μεγαλύτερο εκεί.

Τα πανεπιστημιακά δεν αντιλαμβάνομαι πώς συνδέονται. Παραδόξως -κατά πολλούς- ο Δασκαλάκης είχε το μοναδικό μη 10 (9) στο μάθημα, το αντικείμενο του οποίου πραγματεύονταν η μελλοντική διδακτορική του διατριβή, τα μακροοικονομικά.

Για την ιστορία, έχει υπάρξει φοιτήτρια που έβγαλε τη σχολή που τελείωσε ο Δασκαλάκης με το απόλυτο 10, εύκολα μπορείτε να βρείτε το όνομά της.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια του, και προφανώς συγχαρητήρια στο παιδί γιατί προφανώς έριξε διάβασμα.

Περίμενα από τους τίτλους ότι θα ήταν Θετική και σκέφτηκα αμέσως τον Δασκαλάκη, και λέω έχουμε και άλλη διάνοια. (Που μέχρι και εκείνος σε πανεπιστημιακά μαθήματα δεν είχε απόλυτο 10 μέσο όρο στο τέλος)

Το ότι ήταν θεωρητική το κάνει λίγο πιο εφικτό, γιατί τα παιδιά της θεωρητικής λόγω και της φύσης των μαθημάτων γενικά είθισται να γράφουν πολύ υψηλές βαθμολογίες.

Και πάλι μπράβο του όμως!

Ζω για την στιγμή που θα ακούσουμε ότι κάποιος έγραψε:
Έκθεση 20/20
Μαθηματικά 20/20
Φυσική 20/20
Χημεία 20/20


Αλλά νιώθω ότι για να το πετύχει αυτό κάποιος πρέπει από το Γυμνάσιο να προετοιμάζεται για θέματα πανελλαδικών.
Κάποιος θα βρεθεί να το καταφέρει και αυτό τα επόμενα χρόνια, τα λιγότερα μαθήματα και το γεγονός ότι οι καθηγητές έχουν πιάσει πλήρως την φύση των θεμάτων που πέφτουν στις πανελλήνιες σε συνδυασμό με τα περισσότερα εργαλεία που έχουμε την σημερινή εποχή (ίντερνετ, βιντεοσκοπημένες διαλέξεις για τα πάντα, τζαμπέ βιβλία και πολύ πλούσιο υλικό ακόμα και προγράμματα που βοηθάνε) θεωρώ ότι ο ταλαντούχος μπορεί να το φτάσει μέχρι το τέρμα

Ο Δασκαλάκης πάντως είχε σε όλα 10 στο ΗΜΜΥ εκτός από ένα μάθημα οικονομικής που του έβαλε η καθηγήτρια 9
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,970 μηνύματα.
O Τσίπρας πόσο είχε βγάλει στο πτυχίο; :bye2:
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Προσωπικά από ότι έχω καταλάβει ένα γραπτό πάνω των 19.000 θα έπαιρνε διαφορετική βαθμολογία από βαθμολογητη σε βαθμολογητη
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά από ότι έχω καταλάβει ένα γραπτό πάνω των 19.000 θα έπαιρνε διαφορετική βαθμολογία από βαθμολογητη σε βαθμολογητη
Πέρασα από το σχολείο μου, στους πίνακες υπήρχε άτομο στα μαθηματικά με βαθμό πρώτου βαθμολογητή 85, δεύτερου 98 και τρίτου 98. Η χειρότερη περίπτωση απόκλισης και η μόνη αναβαθμολόγηση στα μαθηματικά που έχω αντικρύσει. Τυχερός που δεν του/της έβαλε λίγο παραπάνω ο πρώτος...
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γνωρίζω κι άλλες. Αλλά στο κατώφλι των 19.000 ολα παίζονται από τον βαθμολογητη στην έκθεση. Άλλοι τολμάνε να βάλουν ότι αξίζει το παιδί και άλλοι κόβουν για βα κόψουν.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γνωρίζω κι άλλες. Αλλά στο κατώφλι των 19.000 ολα παίζονται από τον βαθμολογητη στην έκθεση. Άλλοι τολμάνε να βάλουν ότι αξίζει το παιδί και άλλοι κόβουν για βα κόψουν.
Και λίγο λες...Μέχρι 18.000 είναι θέμα προσπάθειας και ψυχραιμίας. Για μεγαλύτερους βαθμούς παίζει ρόλο η τύχη, ο βαθμολογητής τα θέματα και ένα σωρό άλλες παράμετροι και αστάθμητοι παράγοντες.
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βγήκε μια κοπέλα που έγραψε 20 σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση 18.


Οι γονείς της μαθηματικοί.. είναι αυτό που λέμε ότι θέλει χρόνια ενασχόληση.

Και η κοπέλα που τελείωσε το Μαθηματικό με 10, οι γονείς της καθηγητές πανεπιστημίου ήταν και θετικών επιστημών αν δεν κάνω λάθος.

Δεν ακυρώνεται η προσπάθεια τους, αλλά δείχνει νομίζω ότι τελικά το ταλέντο ίσως να καλλιεργείται.

Ο τσιτσίπας, οι γονείς του τεννιστες.
Η Τζολί, οι γονείς της ηθοποιοί.
Ο Δασκαλάκης, οι γονείς του καθηγητές.

κοκ

Αν κάτι σε αρχίσουν από μικρό, οι πιθανότητες σου να διαπρέψεις σε αυτό είναι πολύ μεγαλύτερες.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
Βγήκε μια κοπέλα που έγραψε 20 σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση 18.


Οι γονείς της μαθηματικοί.. είναι αυτό που λέμε ότι θέλει χρόνια ενασχόληση.

Και η κοπέλα που τελείωσε το Μαθηματικό με 10, οι γονείς της καθηγητές πανεπιστημίου ήταν και θετικών επιστημών αν δεν κάνω λάθος.

Δεν ακυρώνεται η προσπάθεια τους, αλλά δείχνει νομίζω ότι τελικά το ταλέντο ίσως να καλλιεργείται.

Ο τσιτσίπας, οι γονείς του τεννιστες.
Η Τζολί, οι γονείς της ηθοποιοί.
Ο Δασκαλάκης, οι γονείς του καθηγητές.

κοκ

Αν κάτι σε αρχίσουν από μικρό, οι πιθανότητες σου να διαπρέψεις σε αυτό είναι πολύ μεγαλύτερες.
η τζολι οι γονεις της ηθοποιοι???κοιτα τι μαθαινει κανεις!
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγήκε μια κοπέλα που έγραψε 20 σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση 18.


Οι γονείς της μαθηματικοί.. είναι αυτό που λέμε ότι θέλει χρόνια ενασχόληση.

Και η κοπέλα που τελείωσε το Μαθηματικό με 10, οι γονείς της καθηγητές πανεπιστημίου ήταν και θετικών επιστημών αν δεν κάνω λάθος.

Δεν ακυρώνεται η προσπάθεια τους, αλλά δείχνει νομίζω ότι τελικά το ταλέντο ίσως να καλλιεργείται.

Ο τσιτσίπας, οι γονείς του τεννιστες.
Η Τζολί, οι γονείς της ηθοποιοί.
Ο Δασκαλάκης, οι γονείς του καθηγητές.

κοκ

Αν κάτι σε αρχίσουν από μικρό, οι πιθανότητες σου να διαπρέψεις σε αυτό είναι πολύ μεγαλύτερες.
Αν και έχεις πολλά points, κάπου χάνεσαι.

Προφανώς και βοηθάει -χωρίς να είναι απαραίτητο- το να έχεις γονείς στο μελλοντικό σου αντικείμενο πάρα πολύ, για λόγους υποστήριξης, έκθεσης από μικρή ηλικία με το αντικείμενο κλπ. Δες και το πείραμα των Polgars που αφορά αυτό.

Στις πανελλαδικές πολλοί γράφουν τέτοιους βαθμούς με μία casual προετοιμασία και τι κόλλημα είναι αυτό με τα 20άρια, όπως έχει πολλάκις αναφερθεί εδώ και όλα σωστά να τα έχεις το παίρνεις δύσκολα.

Και δεν βλέπω πώς το να κάνεις πράξεις μέχρι και το Δ3 (μαθηματικά) και να λύσεις ένα ελάχιστης δυσκολίας ψιλο-πρωτότυπο Δ4 σε καθιστά διάνοια. Για Χημείες, Φυσικές που έχει εκφυλιστεί η εξέτασή τους σε διαγωνισμό πράξεων και προσεκτικότητας ούτε καν θα αναφερθώ.

Ταλεντάρες θα βρεις σίγουρα εδώ και σε παρόμοιους διαγωνισμούς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Βγήκε μια κοπέλα που έγραψε 20 σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση 18.


Οι γονείς της μαθηματικοί.. είναι αυτό που λέμε ότι θέλει χρόνια ενασχόληση.

Και η κοπέλα που τελείωσε το Μαθηματικό με 10, οι γονείς της καθηγητές πανεπιστημίου ήταν και θετικών επιστημών αν δεν κάνω λάθος.

Δεν ακυρώνεται η προσπάθεια τους, αλλά δείχνει νομίζω ότι τελικά το ταλέντο ίσως να καλλιεργείται.

Ο τσιτσίπας, οι γονείς του τεννιστες.
Η Τζολί, οι γονείς της ηθοποιοί.
Ο Δασκαλάκης, οι γονείς του καθηγητές.

κοκ

Αν κάτι σε αρχίσουν από μικρό, οι πιθανότητες σου να διαπρέψεις σε αυτό είναι πολύ μεγαλύτερες.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι παιδιά με γονείς μηχανικούς, καθηγητές ή ακαδημαϊκούς έχουν μεγαλύτερες επιδόσεις. Αλλά εγώ όπως και πολλοί φίλοι μου δεν έχουμε τέτοια καταγωγή και αριστεύουμε. Δεν είναι θέμα επαγγέλματος γονέων αλλά σίγουρα είναι θέμα ανατροφής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α και το 20 στα μαθηματικά πανελληνίων δεν είναι τόσο άπιαστο όσο το φανταζομασταν
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα ανατροφής , σίγουρα θα επηρεάζουν και γενετικοί παράγοντες


@arko δεν μας ειπες, πως τα πηγες;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα ανατροφής , σίγουρα θα επηρεάζουν και γενετικοί παράγοντες


@arko δεν μας ειπες πως τα πηγες
Κλασικό ερώτημα nature vs nurture.
Κατά μέσο ορο από ότι έρευνες έχω διαβάσει περισσότερο ρόλο παίζει η ανατροφή, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω πηγες να το υποστηρίξω. Αρκεί οι ευκαιρίες να είναι ισότιμες.

19.200 περίπου με συντελεστές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα ανατροφής , σίγουρα θα επηρεάζουν και γενετικοί παράγοντες


@arko δεν μας ειπες, πως τα πηγες;
Εσυ;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.
Κλασικό ερώτημα nature vs nurture.
Κατά μέσο ορο από ότι έρευνες έχω διαβάσει περισσότερο ρόλο παίζει η ανατροφή, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω πηγες να το υποστηρίξω. Αρκεί οι ευκαιρίες να είναι ισότιμες.
Ούτε εγώ έχω πηγές , από εμπειρία και παρατηρήσεις το υποστηρίζω. Είμαι σίγουρος θα ξέρεις άτομα στον κύκλο σου που ίσως να διάβαζαν παραπάνω από εσένα αλλά να δυσκολευόντουσαν να κατανοήσουν τις έννοιες και συνεπώς να φέρουν το ανάλογο αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι κάθε άτομο έχει ένα γενετικά προκαθορισμένο όριο , με την κατάλληλη ανατροφή το προσεγγίζεις δεν πιστεύω όμως ότι το προσπερνάς.
19.200 περίπου με συντελεστές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ;
συγχαρητήρια , εγώ γύρω στο 19-19.1
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... παιδιά με γονείς μηχανικούς, καθηγητές, γιατρούς ή ακαδημαϊκούς έχουν μεγαλύτερες επιδόσεις. ..... Δεν είναι (μόνον) θέμα επαγγέλματος γονέων αλλά σίγουρα είναι θέμα ανατροφής.
Συμφωνώ. Όταν το παιδί μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον με βιβλιοθήκη σε κάθε δωμάτιο και βλέπει τους γονείς διαρκώς να διαβάζουν, είναι πολύ πιθανό να κολλήσει κι αυτό το μικρόβιο της μελέτης και να έχει υψηλές αποδόσεις στις σπουδές του.

1688391186478.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,295 μηνύματα.
Συμφωνώ. Όταν το παιδί μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον με βιβλιοθήκη σε κάθε δωμάτιο και βλέπει τους γονείς διαρκώς να διαβάζουν, είναι πολύ πιθανό να κολλήσει κι αυτό το μικρόβιο της μελέτης και να έχει υψηλές αποδόσεις στις σπουδές του.

Ναι, είναι κυρίως θέμα μιμητισμού.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top