Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί ξέρω γω όλοι έχουν λεφτά για να τρώνε κάθε μέρα σε γυράδικο, ε?

Τα σακίδια είναι πολύ χρήσιμα, και για όποιον θέλει κάτι σχετικά φτηνό και ανθεκτικό προτείνω να δείτε καταστήματα με στρατιωτικά είδη. Έχουν πολύ ανθεκτικά σακίδια σε τιμή ~30-40 ευρώ που θα σας κρατήσουν για όλη τη σχολή και παραπέρα και είναι συνήθως αδιάβροχα, ενώ με το μαύρο χρώμα ούτε που φαίνεται ότι είναι στρατιωτικού τύπου.

Κατά τα άλλα μόνο τετράδιο (ή 2), στυλό, ομπρέλα για καλό και για κακό, νεράκι και αν έχετε μεγάλο πρόγραμμα κανένα Depon σε περίπτωση που σας πιάσει πονοκέφαλος. Αν έχετε εργαστήρια, πάρτε και την ποδιά και ότι άλλα είδη απαιτούν. Εγώ κουβαλάω και θερμός με καφέ που φτιάχνω στο σπίτι (Jacobs Lacta <3) και ένα βιβλίο για να διαβάζω όταν έχω χρόνο για την βιβλιοθήκη.

δεν ειπα να παιρνουν καθε μερα στην αναγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδια πηγα σημερα φιλοσοφικη με μια φιλη για να γραφτει στο φιλολογικο (εγω ειμαι φπψ) και επαθα ενα μικρο σοκ! Η σχολη ειναι τεραστια! Εν τω μεταξυ - αν και δεν ημασταν τοσο ψαρωμενες -επειδη δεν ξεραμε το χωρο γενικα ακουγαμε μερικους γελωτες απο τα αλλα ετη :P Σε γενικες γραμμες ομως ηταν καλα! Η σχολη αν και παλια μου φαινεται ενταξει. Ελληνικο πανεπιστημιο οπως και να το κανεις. Αλλα ρε παιδια μου φαινεται τοσο περιεργο. Ελπιζω να προσαρμοστω γρηγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Πότε έφτασα κιόλας τρίτο έτος ρε γαμώτο.. :/: Σας ζηλεύω λίγο τους πρωτοετείς..
Btw έχω πάρει ταπεράκι της μάνας μου στην σχολή 2 φορές, την πρώτη έφαγα καζούρα αλλά όταν έχεις μάθημα 9-7 το απόγευμα δεν πρέπει να στερείσαι το φαγητό της μάνας σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σας πιάνει μια στενοχώρια που πλησιάζετε να τελειώσετε, ε; Είναι λογικό και κατανοητό. :) Δε μπορείς να θεωρείς ευχάριστο το ότι πλησιάζεις βήμα-βήμα τον ΟΑΕΔ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σας πιάνει μια στενοχώρια που πλησιάζετε να τελειώσετε, ε;

Μα καθόλου όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Παιδια πηγα σημερα φιλοσοφικη με μια φιλη για να γραφτει στο φιλολογικο (εγω ειμαι φπψ) και επαθα ενα μικρο σοκ! Η σχολη ειναι τεραστια! Εν τω μεταξυ - αν και δεν ημασταν τοσο ψαρωμενες -επειδη δεν ξεραμε το χωρο γενικα ακουγαμε μερικους γελωτες απο τα αλλα ετη :P Σε γενικες γραμμες ομως ηταν καλα! Η σχολη αν και παλια μου φαινεται ενταξει. Ελληνικο πανεπιστημιο οπως και να το κανεις. Αλλα ρε παιδια μου φαινεται τοσο περιεργο. Ελπιζω να προσαρμοστω γρηγορα...

Ναι , η διαρυθμιση της φιλοσφικης ειναι καπως περιεργη. Στο τελος του α εξαμηνου θα την εχετε κατανοησει ( καπως :P ) . Αληθεια, εσεις το καταλαβατε πως η εισοδος της σχολης ειναι ο δευτερος οροφος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Χαχαχα οχι! :P Ο,τι να'ναι!




Χαχαχαχαχα ξεκαπιστρωτα :P :P Ρε ναιιι ειδικα εξω απο τη γραμματεια επειδη ειδαμε καποια ατομα με χαρτια ε περιμεναμε απ εξω απο την ανοιχτη αιθουσα. Και γυρνανε καποια παιδια που μοιραζανε φυλλαδια και μας λενε πως δεν χρειαζεται να περιμενουμε και να παμε κατευθειαν μεσα. Τους ευχαριστησαμε και μπηκαμε! Απο πισω ΤΟ γελιο :P Και στο λεωφορειο καποιοι μας καταλαβαν και γελουσαν :P Τι να πεις παιδι μουυυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Φιλοσοφικη αθηνας. Η σχολη που κατεβαινεις 5-10 σκαλια και εχει αλλαξει οροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σας πιάνει μια στενοχώρια που πλησιάζετε να τελειώσετε, ε; Είναι λογικό και κατανοητό. :) Δε μπορείς να θεωρείς ευχάριστο το ότι πλησιάζεις βήμα-βήμα τον ΟΑΕΔ. :P

Όχι, εγώ από πέρσι τέτοια εποχή περιμένω να τελειώσω να ορκιστώ, να φύγω για άλλα. Με κούρασε λίγο η σχολή, αλλά κατά τ άλλα νιώθω ότι έφυγαν κοντά 6 χρόνια σαν το νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φιλοσοφικη αθηνας. Η σχολη που κατεβαινεις 5-10 σκαλια και εχει αλλαξει οροφο.


Χαχαχαχα ενω ο δευτερος οροφος που οντως ειναι 5 σκαλια! Μεχρι να καταλαβω οτι βρισκοταν κυριολεκτικα στο ισογειο μου πηρε καμποσα λεπτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδιά πως θα είναι η πρώτη μέρα ;;Κρατάμε τσάντα ή όχι ,που θα ξέρω σε ποια αίθουσα θα μπω ;; Γενικός τη γίνεται την πρώτη μέρα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μη με κοροιδεψετε αλλά τη πρώτη μέρα θα πάρουμε βιβλια όπως στο σχολειο?θα ξεκινήσουμε μάθημα από τη πρώτη μέρα κιολας?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ρε παιδιά πως θα είναι η πρώτη μέρα ;;Κρατάμε τσάντα ή όχι ,που θα ξέρω σε ποια αίθουσα θα μπω ;; Γενικός τη γίνεται την πρώτη μέρα ???

Αν θες παίρνεις τσάντα, αν δεν θες όχι. Θα'χεις πάει μερικές μέρες πριν αρχίσει η σχολή, να δεις τις εγκαταστάσεις. Να ξέρεις περίπου που είναι τα αμφιθέατρα, οι αίθουσες κτλ.
Κατά τ'άλλα, θα δεις μπροστά σου ένα τσούρμο παιδιών, άγνωστα μεταξύ τους που θα'ναι στην ίδια φάση με'σένα. Λέγεται ότι είναι εύκολο να κάνεις γνωριμίες και φιλίες στο πρώτο έτος. Θα κάνετε μάθημα ( είτε κανονικά είτε μια γεύση) και μετά θα πάτε για καφέ με τα παιδιά που θα'χεις γνωριστεί. Ενδέχεται επίσης να σε προσεγγίσουν παιδιά από παρατάξεις. Αυτά θέλει η παράδοση για την πρώτη μέρα. :P
@Marjoriee26 βιβλία θα πάρετε όταν ανοίξει ο Εύδοξος, συνήθως τέλη Οκτώβρη/αρχές Νοέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αχχχ, ωραίες οι πρώτες μέρες! :)

Βιβλία δεν παίρνετε, είναι άλλη η διαδικασία, θα σας ενημερώσει η γραμματεία.
Μάθημα ξεκινά κανονικά από τη πρώτη διάλεξη/εργαστήριο/σεμινάριο.
Όποιον και να ρωτήσετε, θα σας βοηθήσει! Φιλίες θα κάνετε πολύ εύκολα, μην ανησυχείτε!

Εγώ πάντως, ακόμα σχολική τσάντα παίρνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Την ερώτηση "Τι ώρα βαράει το κουδούνι;" δεν θα την κάνει κανείς φέτος; :lol:

Αν πάτε σε κανένα τμήμα τύπου μαθηματικό που όλο γράφετε, φυσικά και θα πάρετε τσάντα.
Αν πάτε σε κανένα τμήμα πληροφορικής, θα πάρετε απλώς ένα τσαντάκι ώμου με ένα μπλοκ κι ένα στυλό να είστε χαλαροί κι ωραίοι.

Εγώ πάντως, ακόμα σχολική τσάντα παίρνω...


Είναι ότι πιο νορμαλ...
Αρκεί φυσικά να μην την κουβαλάς μόνο για να υπάρχει ή να έχεις μέσα μόνο ένα στυλό ξέρω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αλήθεια πως θα είναι η πρώτη μέρα;Δηλαδή με το που πας στη σχολή σε προσεγγίζουν καινούρια άτομα κατευθείαν ή χρειάζεται λίγο καιρό να γίνει;Ρωτάω επειδή είμαι κάπως κλειστός άνθρωπος :P Επίσης οι καθηγητές τις πρώτες μέρες είναι χαλαροί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αλήθεια πως θα είναι η πρώτη μέρα;Δηλαδή με το που πας στη σχολή σε προσεγγίζουν καινούρια άτομα κατευθείαν ή χρειάζεται λίγο καιρό να γίνει;Ρωτάω επειδή είμαι κάπως κλειστός άνθρωπος :P Επίσης οι καθηγητές τις πρώτες μέρες είναι χαλαροί; :P

Ανθρώπους δεν τρώμε...Από τη δεύτερη μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχα τι εννοείτε; :P

:P Πλάκα κάνω!
Γενικά ο καθηγητής προσαρμόζεται στο ακροατήριό του, να το ξέρετε αυτό. Αν το ακροατήριο το τραβάει, είναι πιο χαλαρός. Αν όχι, τότε αλλάζει το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top