Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Mην ξεχάσετε το παγουρίνο παιδιά. Τόσες ώρες μέσα στην σχολή σίγουρα θα διψάσετε.


Γελαω τοσο πολυ!! Και εγω καπως ετσι με βλεπω να πηγαινω στο τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Και μπορώ να σηκωθώ να φύγω και την ώρα της παράδοσης; :look:

Με κόβεις εμένα (πρώην μαθήτρια της θεωρητικής) να πάω να μπω σε τίποτα του Οικονομικού;:P:redface:
Εγώ αν την πρώτη μέρα κρατάω ένα μπλοκ αναφοράς,την τσάντα μου και κασετίνα (γιατί δεν μπορώ να πετάω τα στυλό μέσα στην τσάντα) θα φάω μπανιστήρι;:hehe:
Εννοειται οτι μπορεις να φυγεις την ωρα της παραδοσης.Θα εχει τοσο κοσμο εκει μεσα που ο καθηγητης δεν θα σου κανει παρατηρηση.Αλλοι θα μπαινοβγαινουν για να παρουν νερο,αλλοι για να πανε τουαλετα.Δεν ειναι σχολειο και θα το καταλαβεις πολυ συντομα αυτο.Θα σου κακοφανει αρχικα,αλλα μετα θα σου αρεσει.:P
Μπορεις να παρεις κασετινα και να μην πετας τα στυλο χυμα,κανεις δεν θα σου πει κατι.Γενικα μην εχεις αγχος,ολα θα τα βρεις στην πορεια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αν την πρώτη μέρα κρατάω ένα μπλοκ αναφοράς,την τσάντα μου και κασετίνα (γιατί δεν μπορώ να πετάω τα στυλό μέσα στην τσάντα) θα φάω μπανιστήρι;:hehe:
[/FONT]

Εγώ από την πρώτη μέρα που πάτησα το πόδι μου στο πανεπιστήμιο μέχρι την τελευταία είχα το backpack μαζί μου. Εκτός από το μπλοκ για τις σημειώσεις και την κασετίνα, έριχνα μέσα όλα τα απαραίτητα (πορτοφόλι, πάσο, χαρτομάντιλα, κλειδιά κτλ,κτλ). Με βόλεψε απίστευτα και είχα τις τσέπες και τα χέρια μου ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπούλινγκ.:hehe:

Καλέ εννοείται!!!!!

Και μπορώ να σηκωθώ να φύγω και την ώρα της παράδοσης; :look:

Με κόβεις εμένα (πρώην μαθήτρια της θεωρητικής) να πάω να μπω σε τίποτα του Οικονομικού;:P:redface:
Εγώ αν την πρώτη μέρα κρατάω ένα μπλοκ αναφοράς,την τσάντα μου και κασετίνα (γιατί δεν μπορώ να πετάω τα στυλό μέσα στην τσάντα) θα φάω μπανιστήρι;:hehe:

Τι κασετινα ρε συ, Γυμνασιο πας;

Το αν μπορεις να γινεις φαντασμα και να περνας απαρατηρητη εξαρταται απο το μαθημα. Εμας ηταν μαθηματα που και να εφευγες θα διευκολυνες την κατασταση γιατι καθοντουσαν και στα σκαλια και αλλα μαθηματα που ειμαστε 20 ατομα και μας ξερει με τα μικρα μας ονοματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και μπορώ να σηκωθώ να φύγω και την ώρα της παράδοσης; :look:
Αν δεν είναι κανένας περίεργος που αφινιαζει με αυτό, ναι μπορείς. :P Εργαστήρια δεν θα έχεις έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Mην ξεχάσετε το παγουρίνο παιδιά. Τόσες ώρες μέσα στην σχολή σίγουρα θα διψάσετε.


Εγώ πάντως στο νοσοκομείο πλέον παίρνω θερμός, και εμ, είναι φουξ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι κασετινα ρε συ, Γυμνασιο πας;

Απαραίτητη η κασετίνα αγαπητέ. ΄Εβαζα μέσα τουλάχιστον 2 στυλό, μηχανικό μολύβι, μύτες μηχανικού μολυβιού, blanco, γόμα, υπογραμμιστικό stabilo, 2 μαρκαδοράκια με λεπτή μύτη διαφορετικού χρώματος.΄Η κρατάμε σοβαρές σημειώσεις ή κάνουμε ορνιθοσκαλίσματα σε μπακαλόχαρτα.:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Λένω πόσο σε καταλαβαίνω, εγώ είμαι άπειρα ψυχαναγκαστική με το θέμα των σημειώσεων που αρνούμαι να δω οποιαδήποτε μουντζούρα ή "άσχημα γράμματα" στα τετράδια μου.. Ας ενωθούμε παιδιά όλοι οι ψυχαναγκαστικοί του κόσμου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Απαραίτητη η κασετίνα αγαπητέ. ΄Εβαζα μέσα τουλάχιστον 2 στυλό, μηχανικό μολύβι, μύτες μηχανικού μολυβιού, blanco, γόμα, υπογραμμιστικό stabilo, 2 μαρκαδοράκια με λεπτή μύτη διαφορετικού χρώματος.΄Η κρατάμε σοβαρές σημειώσεις ή κάνουμε ορνιθοσκαλίσματα σε μπακαλόχαρτα.:D:D:D
Αν χρησιμοποιεις ΟΛΑΑΑ αυτα που εχεις στην κασετινα, θα χασεις πανω απο τα μισα που θα ηθελες να σημειωσεις.
Ενα στυλο και μια κολλα χαρτι ειναι ο βασικος εξοπλισμος ενος φοιτητη. Τωρα σβησιματα και τις υπογραμμισεις με μαρκαδορακια μπορεις να τις κανεις και στο σπιτι σου (δε θα φας και κραξιμο :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ενα στυλο και ενα τετραδιο,ουτε καν τσαντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
στυλό τετράδια μόνο αυτά χρειάζεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ενα στυλο και ενα τετραδιο,ουτε καν τσαντα
Α, διαφωνω! Ενα backpack επιβαλλεται! Σκεψου τι πρεπει να κουβαλας μαζι σου. Πχ Πορτοφολι, κλειδια, κανενα νερακι, κανα δυο στυλο, κανα φαγωσιμο σε περιπτωση που εχεις κολλητα μαθηματα, τιποτα χαρτομαντηλα αν εχεις μυξα (και οχι μονο, σε εμας δεν εχει χαρτι στις τουαλετες) κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Α, διαφωνω! Ενα backpack επιβαλλεται! Σκεψου τι πρεπει να κουβαλας μαζι σου. Πχ Πορτοφολι, κλειδια, κανενα νερακι, κανα δυο στυλο, κανα φαγωσιμο σε περιπτωση που εχεις κολλητα μαθηματα, τιποτα χαρτομαντηλα αν εχεις μυξα (και οχι μονο, σε εμας δεν εχει χαρτι στις τουαλετες) κλπ κλπ.

oκ για το φαγώσιμο φάε πάρε απέξω (από το κοντινό γυράδικο ξέρω εγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
oκ για το φαγώσιμο φάε πάρε απέξω (από το κοντινό γυράδικο ξέρω εγώ)

Γιατί ξέρω γω όλοι έχουν λεφτά για να τρώνε κάθε μέρα σε γυράδικο, ε?

Τα σακίδια είναι πολύ χρήσιμα, και για όποιον θέλει κάτι σχετικά φτηνό και ανθεκτικό προτείνω να δείτε καταστήματα με στρατιωτικά είδη. Έχουν πολύ ανθεκτικά σακίδια σε τιμή ~30-40 ευρώ που θα σας κρατήσουν για όλη τη σχολή και παραπέρα και είναι συνήθως αδιάβροχα, ενώ με το μαύρο χρώμα ούτε που φαίνεται ότι είναι στρατιωτικού τύπου.

Κατά τα άλλα μόνο τετράδιο (ή 2), στυλό, ομπρέλα για καλό και για κακό, νεράκι και αν έχετε μεγάλο πρόγραμμα κανένα Depon σε περίπτωση που σας πιάσει πονοκέφαλος. Αν έχετε εργαστήρια, πάρτε και την ποδιά και ότι άλλα είδη απαιτούν. Εγώ κουβαλάω και θερμός με καφέ που φτιάχνω στο σπίτι (Jacobs Lacta <3) και ένα βιβλίο για να διαβάζω όταν έχω χρόνο για την βιβλιοθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν χρησιμοποιεις ΟΛΑΑΑ αυτα που εχεις στην κασετινα, θα χασεις πανω απο τα μισα που θα ηθελες να σημειωσεις.
Ενα στυλο και μια κολλα χαρτι ειναι ο βασικος εξοπλισμος ενος φοιτητη. Τωρα σβησιματα και τις υπογραμμισεις με μαρκαδορακια μπορεις να τις κανεις και στο σπιτι σου (δε θα φας και κραξιμο :)).

Ούτε λέξη δεν έχανα, σε διαβεβαιώνω! Πώς είναι δυνατόν να κρατάς μόνο μια κόλλα χαρτί και ένα στυλό; Το στυλό δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να γράφει; Στην κόλλα θα γράψεις τις σημειώσεις όλων των μαθημάτων της ημέρας μαζί; Και στην εξεταστική πώς θα τις ξεχωρίσεις για να διαβάσεις; Θα ψάχνεις τελευταία στιγμή να βάλεις τα χαρτιά σε ημερολογιακή σειρά (αν έχεις σκεφτεί να γράψεις ημερομηνία) και να ξεχωρίσεις τα μαθήματα; Τότε είναι που θα φας όλο το χρόνο σου προσπαθώντας να βάλεις σειρά! Και όλα αυτά που λένε μερικοί ότι όταν πάνε σπίτι τους θα τα καθαρογράψουν, εγώ τα ακούω βερεσέ!΄Ολοι το λένε και κανένας δεν το κάνει! Το ξέρω όταν στις περιόδους των εξεταστικών το κινητό τόσο το δικό μου όσο και των άλλων που ακολουθούσαν την ίδια τακτική, δεν σταματούσε να χτυπά από εκκλήσεις για φωτοτύπηση των σημειώσεών μας. Τώρα για το κράξιμο που λέτε πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση! Ποτέ κανείς δεν έκανε κάποιο σχόλιο στον άλλον γι΄αυτό το θέμα! Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει καλύτερα. Ο δικός μου τρόπος μπορεί να μην φαίνεται σωστός σε κάποιον αλλά αντίστοιχα και σε μένα δεν φαίνεται σωστός ο δικός του τρόπος. Δεν βλέπω ποιος θα κάνει καζούρα σε ποιον και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλα αραξε, δεν ειχα σκοπο να σου θιξω την κασετινα :clapup:

oκ για το φαγώσιμο φάε πάρε απέξω (από το κοντινό γυράδικο ξέρω εγώ)
αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι μπορει να χρειαστεις ενα σακιδιο... σου λεω οταν ειναι κολλητα τα μαθηματα! μπορει ο αλλος να θελει να φαει κατι υγιεινο απο το σπιτι... που θα τα βαλει; σε πλαστικη σακουλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί ξέρω γω όλοι έχουν λεφτά για να τρώνε κάθε μέρα σε γυράδικο, ε?

Τα σακίδια είναι πολύ χρήσιμα, και για όποιον θέλει κάτι σχετικά φτηνό και ανθεκτικό προτείνω να δείτε καταστήματα με στρατιωτικά είδη. Έχουν πολύ ανθεκτικά σακίδια σε τιμή ~30-40 ευρώ που θα σας κρατήσουν για όλη τη σχολή και παραπέρα και είναι συνήθως αδιάβροχα, ενώ με το μαύρο χρώμα ούτε που φαίνεται ότι είναι στρατιωτικού τύπου.

Κατά τα άλλα μόνο τετράδιο (ή 2), στυλό, ομπρέλα για καλό και για κακό, νεράκι και αν έχετε μεγάλο πρόγραμμα κανένα Depon σε περίπτωση που σας πιάσει πονοκέφαλος. Αν έχετε εργαστήρια, πάρτε και την ποδιά και ότι άλλα είδη απαιτούν. Εγώ κουβαλάω και θερμός με καφέ που φτιάχνω στο σπίτι (Jacobs Lacta <3) και ένα βιβλίο για να διαβάζω όταν έχω χρόνο για την βιβλιοθήκη.
Εγώ έχω την σχολική τσάντα από το λύκειο πάντως που την είχε πριν από μένα 5 χρόνια ο ξάδερφός μου. Την έχω για τη σχολή, ασκήσεις υπαίθρου και το καλοκαίρι πάει θάλασσα. Και το μόνο που έχει πάθει είναι ένα μικρό σκίσιμο σε ένα σημείο που σχεδόν δεν φαίνεται. :hehe:. Επίσης όσο οργανωμένα πας στην αρχή μετά είσαι στο άλλο άκρο και πετάς ότι είναι στην τσάντα (yolαρία :hehe: ) και φεύγεις. Για τα κολλητά μαθήματα παιδιά δεν έχετε πολλές λύσεις ή παίρνετε κάτι από το κυλικείο να σας κοπεί η πείνα ή από το σπίτι τοστάκι, καμιά μπάρα δημητριακών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα θελα να ειμαι πάλι πρωτη μέρα πανεπιστήμιο. Πως πέρασαν τα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Εγώ θα βάλω αυτή πάντως

Κατά τ' άλλα εύχομαι εσείς που έχετε αυτή τη ζωντάνια για σημειώσεις/κασετίνες/διαφορετικά χρώματα να την διατηρήσετε μέχρι το πτυχίο και να μη βαρεθείτε και σκάτε με μια Α4 διπλωμένη την κωλότσεπη μπας και πει κάνα sos ο καθηγήτης ζητιανεύοντας στυλό από γύρω για να σημειώσετε :P
Το τσαντικό χρειάζεται. Μάνι-μάνι ένα νερό να βάλεις, στυλό και μπλοκ-τετράδιο-τι έχεις, το θες. Κι η σχολική μια χαρά κάνει γι' αυτή τη δουλειά.
Τώρα, τις δύσκολες μέρες με τις μπόλικες ώρες, αν δεν υπάρχει εστιατόριο/λέσχη κοντά, δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς. Κυλικείο/φαϊ απ' έξω/κάτι από σουπερμάρκετ/κάτι απ' το σπίτι να κοπεί η πείνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ωραία. Θα κυκλοφορώ με γυαλιά ηλίου.:hehe:

Αν δεν είναι κανένας περίεργος που αφινιαζει με αυτό, ναι μπορείς. :P Εργαστήρια δεν θα έχεις έτσι και αλλιώς.
Ωραία.:P
Απαραίτητη η κασετίνα αγαπητέ. ΄Εβαζα μέσα τουλάχιστον 2 στυλό, μηχανικό μολύβι, μύτες μηχανικού μολυβιού, blanco, γόμα, υπογραμμιστικό stabilo, 2 μαρκαδοράκια με λεπτή μύτη διαφορετικού χρώματος.΄Η κρατάμε σοβαρές σημειώσεις ή κάνουμε ορνιθοσκαλίσματα σε μπακαλόχαρτα.:D:D:D
Όχι καλέ. Δεν είμαι τόσο μανιακή. :redface:Έχω μάθει να κρατάω σημειώσεις γιατί είχαμε ένα ___ (ας μην προβώ σε χαρακτηρισμό) καθηγητή που στο γυμνάσιο μας έκανε στυλ πανεπιστημίου μάθημα και ξέρω τι με βολεύει. Απλά επειδή κρατάω τσαντάρα αναρωτιόμουν αν θα παίζει μπανιστήρι,:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top